Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 4 lipca 2005 
    

Mobilna oraz interaktywna istota


Autor: DYD | 16:07
(11)
Firma Hitachi poinformowała, że opracowała robota o nazwie "EMIEW" (Excellent Mobility and Interactive Existence as Workmate - Wysoce mobilna oraz interaktywna istota służąca jako pomocnik), który ma pomagać ludziom w codziennym życiu. EMIEW ma zdolności fizyczne, takie jak płynne poruszanie się i omijanie przeszkód, potrzebne w rzeczywistym życiu, potrafi także poruszać się reagując na ludzki głos dochodzący z odległości do jednego metra bez konieczności użycia mikrofonów. Technologie opracowane dla EMIEW wskażą drogę do skonstruowania robotów przyszłości, które będą potrafiły współpracować i "żyć" razem z ludźmi. Robot EMIEW był od 9 czerwca wystawiany na targach Morizo i Kiccoro, a od połowy lipca będzie go można zobaczyć podczas Światowej Wystawy 2005 w japońskim Aichi w pawilonie Hitachi Group.

Jako część "Projektu praktycznego wykorzystania robotów nowej generacji", ogłoszonego przez niezależną agencję administracyjną NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization - Organizacja rozwoju nowych energii oraz technologii przemysłowych; prezes Tsutomu Makino), EMIEW jest prezentowany podczas Światowej Wystawy EXPO 2005, która odbywa się w regionie Tobu Kyuryou w pobliżu miasta Nagoya w japońskiej prefekturze Aichi (konkretnie w miastach Nagakute, Toyota i Seto), na targach Morizo i Kiccoro od 9 do 19 czerwca, a w pawilonie "Nature Contact" spółki Hitachi od połowy lipca do połowy wakacji letnich.

Jako jeden z japońskich pionierów w badaniach nad robotami spółka Hitachi przedstawiła do chwili obecnej wielką liczbę ulepszeń technicznych oraz dzięki wynikom ich rozwoju znacząco przyczyniła się do rozwoju ludzkiej cywilizacji. Początków należy szukać w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to w Japonii skonstruowaliśmy pierwszego komputerowo sterowanego robota ze sztuczną inteligencją. Od tego czasu rozwinęliśmy wiele technologii, które dokonują przemian w naszej erze, i efektywnie stosujemy je w znacznej liczbie produktów komercyjnych.

EMIEW został zaprojektowany jako robot służący do wsparcia ludzi w codziennym życiu - przede wszystkim tak, by przyniósł komfort i ułatwiał wykonywanie codziennych czynności, a jednocześnie zapewniał bezpieczne i mało wymagające sterowanie. Dzięki wykorzystaniu zgromadzonego know-how spółki Hitachi z dziedziny specjalnych technologii dotyczących samodzielnego poruszania się i manipulowania EMIEW posiada trzy główne cechy charakterystyczne: "bezpieczeństwo" związane z jego zdolnością do omijania ludzi i przedmiotów we własnym otoczeniu; "mobilność" opartą na dostosowaniu jego ruchów do ludzkich ruchów oraz "współistnienie i współpracę z ludźmi" dzięki jego przyjaznemu designowi. Oprócz tego również jego nazwa EMIEW (Excellent Mobility and Interactive Existence as Workmate - Wysoce mobilna oraz interaktywna istota służąca jako pomocnik) oznacza robota, który zachowuje się jak pomocnik reagując na ludzki głos i posiada płynne ruchy.

W przyszłości planujemy ulepszać funkcje EMIEW jako robota, związane ze współistnieniem oraz współpracą z ludźmi - może na przykład służyć jako wsparcie logistyczne w biurach oraz jako przewodnik klientów w punktach informacyjnych - będziemy także nadal rozszerzać możliwości jego praktycznych zastosowań.
Główne właściwości EMIEW opisane są w czterech poniższych punktach.

(1) Duża prędkość i płynność ruchów
EMIEW wykorzystuje mechanizm ruchowy z dwoma kołami i automatycznym wyważaniem, który umożliwia mu wykonywanie szybkich ruchów w kompaktowych pomieszczeniach w taki sam sposób, w jaki wykonuje je człowiek, oraz z taką samą prędkością, z jaką porusza się dana osoba. Dzięki dokonywaniu pomiaru stopnia nachylenia za pomocą wbudowanych czujników, które służą do sterowania jego dwoma kołami, potrafi się poruszać i zatrzymać zachowując przy tym wysoką stabilność. Ponieważ potrafi się poruszać z maksymalną prędkością odpowiadającą prędkości szybkiego marszu (tj. 6 km/h), nie będzie denerwował swoich właścicieli tym, że jest zbyt "powolny". Poza tym dzięki przesuwaniu swojego punktu ciężkości poprzez skłanianie ciała w lewo i w prawo EMIEW kombinuje zdolność szybkiego zmieniania kierunku ruchu - w odróżnieniu od "robotów humanoidalnych" - ze zdolnościami fizycznymi potrzebnymi w realnym życiu.

(2) Zdolność omijania przeszkód: zapobieganie zderzeniom
EMIEW został wyposażony w funkcję "zapobiegania zderzeniom", co oznacza, że w trakcie wykonywania ruchu wykrywa okoliczne obiekty za pomocą wbudowanych czujników, identyfikuje ich położenie i prędkość poruszania się, a następnie oblicza trasę, którą powinien sam się poruszać, aby nie zderzył się z tymi obiektami. W odróżnieniu od technologii wykorzystywanych w tradycyjnych typach "robotów humanoidalnych" ta nowa technologia daje robotom funkcje niezbędnie potrzebne do współistnienia i współpracy z ludźmi w realnym życiu.
Technologia ta wykorzystuje wyniki wspólnego projektu badawczego Tsukuba University oraz spółki Hitachi, Ltd., który prowadzi docent Takashi Tsubouchi i prorektor Shinichi Yuta wraz z Mechanical Engineering Research Laboratory (Laboratorium Badań nad Inżynierią Mechaniczną) spółki Hitachi.

(3) Rozpoznawanie głosów i dźwięków na odległość
EMIEW jest wyposażony w czujnik obrazowy oraz w wiele czujników dźwiękowych, które umożliwiają mu komunikację w reakcji na słowa wypowiedziane w odległości mniej więcej do jednego metra bez potrzeby wykorzystania jakichkolwiek specjalnych urządzeń. Dokonuje analizy różnicy między dźwiękami odebranymi z różnych czujników i na jej podstawie określa kierunek, w którym leży źródło dźwięku. Jen to potwierdzane poprzez obraz twarzy mówiącego, który odbierany jest przez czujnik obrazu. Dzięki temu robot potrafi nawet "słyszeć" dźwięki i głosy pochodzące z różnych kierunków. Oprócz tego EMIEW potrafi odpowiadać naturalnie brzmiącym głosem dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości technologii syntezy głosu.

(4) Ruchy ramion równie naturalne co ludzkie
EMIEW ma dwa ramiona, oba mają sześć stopni swobody ruchu, co umożliwia mu poruszanie nimi praktycznie równie naturalnie co człowiek, a obie jego ręce potrafią trzymać przedmioty i przenosić je. Robot dodatkowo monitoruje ruchy ramion ludzi za pomocą technologii "obserwacji ruchu" i uzyskane w ten sposób dane wykorzystuje przy komunikacji z ludźmi w celu osiągnięcia bogatej w ekspresję "mowy ciała".


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ciekawe (autor: Cadd | data: 4/07/05 | godz.: 21:59)
    czy dozyje zbudowania Terminatora... oby nie
    chociaz w sumie lepiej, zeby roboty sie naparzaly miedzy soba, gorzej jak sie zbuntuja...


  2. a gdzie slynne trzy prawa robotyki? (autor: none | data: 5/07/05 | godz.: 07:22)
    ciekawi mnie natomiast jedna rzecz. jak wyglada sprawa z zasilaniem tego robocika?

  3. Prawa robotyki wszyscy mają w d... (autor: sebtar | data: 5/07/05 | godz.: 07:34)
    Pierwsze poważne roboty będą robotami bojowymi.

  4. tytuł (autor: ditomek | data: 5/07/05 | godz.: 08:31)
    Dobrze, że nie wyglądam jak ten biały na kółkach ze zdjęcia bo inaczej nie poderwałbym żadnej dupy.

  5. rozumiem... (autor: Grocal | data: 5/07/05 | godz.: 09:12)
    ...ze robot to ten sztywny facio po prawej, nie?

  6. ALE!! (autor: LoneStarr | data: 5/07/05 | godz.: 10:04)
    "głowę mu odwrotnie zamontowali, temu robotu" :)

  7. i co w tym takiego innowacyjnego? (autor: hallor | data: 5/07/05 | godz.: 10:21)
    Bo ja nie rozumiec - duzo krzyku o nic -
    1 : zrobili takie cos _dawno_ temu - chodzby np. gingers czy jak sie nazywal ten wozek.
    2:to jest chyba oczywiste przy kazdym robocie poruszajacym sie - np. autonomiczne odkurzacze...
    3: jw :P
    4: tu nic nie dopisze zeby nie bylo ze trolluje, bo nie widzialem manipulatorow reko-ksztaltnych, chodz widzlaem manipulatory o 6 stopniach swobody - nawet ich kinematyke liczylem ;p

    Jednym slowem chinczyki/japonczyki robia duzo krzyku o nic (ew. o kolejna zabawke do niczego nie przydatna)


  8. ciekawe co zrobi jak napotka schody ?? (autor: Jacek_2004 | data: 5/07/05 | godz.: 10:23)
    ----

  9. hallor ... (autor: Yosarian | data: 5/07/05 | godz.: 10:46)
    "robia duzo krzyku o nic (ew. o kolejna zabawke do niczego nie przydatna)"
    w tym szaleństwie jest metoda ;-) i japońce wiedząco robią, nie trwonią kasy bezmyslnie. Japończycy to najszybciej starzejące się społeczeństwo świata i rzeczone roboty człekokształtne mają służyć pomocą emerytom, ludziom starym, itd ... a dla firm to ... sam rozumiesz :-)


  10. rozwoj (autor: kretos | data: 6/07/05 | godz.: 09:01)
    znacząco przyczyniła się do rozwoju ludzkiej cywilizacji - fajna zabawka, ale z tym okresleniem to chyba przegieli

  11. Jacek_2004 (autor: hallor | data: 6/07/05 | godz.: 17:09)
    Jesli ma wieksze kola niz schody to powinien wjechac - znaczy jesli sterowania nie zrypali ;)

    A jak mniejsze to juz moze byc problem - ale ja sie nie znam na tyle dobrze zeby mowic co bedzie


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.