Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
    

 

Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI


 Autor: Kris | Data: 17/01/06

Radeon X1800 XT - nowa architektura ATICierpliwość miłośników kart opartych na układach kanadyjskiej firmy ATI została wystawiona na ciężką próbę. Przez niemal pół roku w sklepach nie można było znaleźć żadnej karty Radeon, która byłaby w stanie konkurować z najmocniejszą kartą nVidia, znaną pod nazwą GeForce 7800GTX. Najpierw kilka miesięcy trzeba było czekać na oficjalną premierę nowej architektury ATI, a potem kolejne miesiące upłynęły zanim karty pojawiły się z sklepach. Czy układ R520 faktycznie tworzy nową jakość? Czy udało się osiągnąć konkurencyjną wydajność?

Mam nadzieję, że za pomocą tego artykułu uda mi się odpowiedzieć na najważniejsze pytania, dotyczące Radeona X1800XT. W tytułowej roli wystąpi karta wypożyczona przez firmę Sapphire, natomiast konkurenta wystawiła firma Asus. Zapraszam ...

Rys historyczny

Z reguły, przy testach nowej generacji układów, zaczynam od rysu historycznego i tym razem również nie będę tego unikać. W przypadku produktów ATI ostatnia premiera, którą mogłem z całkowitym spokojem sumienia nazwać rewolucyjną, miała miejsce 3 i 1/2 roku temu, kiedy to w lecie 2002 roku pojawił się Radeon 9700 Pro. Była to pierwsza na rynku karta zgodna z Dx9. W stosunku do poprzednich serii produktów zaoferowano faktycznie nową jakość technologiczną. Wstrząs związany z tą premierą był o tyle większy, że oprócz nowych możliwości układ również i w kwestii wydajności zmiażdżył konkurencję, stając się lokomotywą, która przerwała monopolistyczną pozycję nVidia w zakresie sprzedaży układów dla kart graficznych domowego przeznaczenia. Pojawił się układ dwóch, walczących o klienta, liderów rynku. Nie będę ukrywał, że z naszego punktu widzenia jest to oczywiście bardzo korzystne.


Radeon 9700 Pro vs Radeon 1800XT (kliknij, aby powiększyć)

Pół roku później nVidia przedstawiła własną kartę Dx9. Debiutujący w styczniu 2003 roku GeForce FX5800 oferował nieco większe od konkurencji możliwości w zakresie 3D przy zbliżonej do nowych Radeonów wydajności. Niestety stosunkowo słaba efektywność działania nowej architektury wymusiła na projektantach konieczność zastosowania szeregu ustępstw związanych z funkcjonalnością kart. Monstrualny (na owe czasy) laminat oraz głośne (pierwsza "suszarka") i ciężkie chłodzenie skutecznie wyhamowały możliwość osiągnięcia sukcesu handlowego. Kolejne półtora roku minęło bez specjalnych wstrząsów technologicznych. Podnoszono zegary, dopieszczano architekturę, zmieniano nazewnictwo. W zasadzie przerost marketingu nad produktem. Pojawiły się serie Radeon 9800 oraz GeForceFX 5900.

Dopiero kwiecień i maj 2004 roku przyniosły konkretny powiew świeżości. Przede wszystkim znacząco wzrosła wydajność dzięki podwojeniu ilości jednostek obliczeniowych w samych rdzeniach. Dodatkowy szum medialny zapewniła zmiana standardu złącza graficznego płyt głównych (PCI-Express). Niemal w tym samym czasie na rynek weszły karty serii Radeon X800 oraz GeForce 6800. ATI udało się zachować zbliżony do konkurencji poziom mocy przetwarzania 3D (niewielka przewaga Radeonów), ale w kwestii technologii nVidia wysunęła się na prowadzenie. Wprawdzie z punktu widzenia gracza nie przekładało się to na spektakularne korzyści, a wydajność związana z użyciem nowszych mechanizmów 3D była żenująco niska, to jednak umiejętnie podsycana przez marketing producenta wizja nowych możliwości została skutecznie zaszczepiona potencjalnym klientom. ATI zaczyna powoli odczuwać brak nowej architektury. Kropkę nad "i" postawiła w czerwcu 2005 karta GeForce 7800GTX. Do przewagi technologiczno-marketingowej dorzucono znaczący skok wydajności związany z dalszym zwiększeniem ilości jednostek obliczeniowych rdzenia.

Znajdująca się w defensywie firma ATI, aby wrócić na pozycję, którą wypracowała dwa lata wcześniej musi skończyć z dalszą eksploatacją architektury, której podstawa sięga Radeona 9700 Pro. Plotki i pogłoski na temat układu R520 docierały do uszu zainteresowanych miłośników gier już od dwóch lat. Nowa architektura ATI była przygotowywana od dawna, a dodatkową presję czasową stanowił kontrakt z Microsoft na część graficzną nowej konsoli do gier Xbox360. Informacje te w znaczący sposób osłabiły znaczenie wejścia na rynek GeForce 7800GTX i spowodowały, że część z tych klientów, którzy co pół roku wymieniają karty graficzne wstrzymała "inwestycję" do czasu prezentacji nowego Radeona. Nie wiedzieli jednak, że ich cierpliwość zostanie wystawiona na nieco cięższą próbę, niż się wcześniej spodziewali. ATI podjęła słuszną choć ryzykowną decyzję upchnięcia architektury R5xx w zupełnie nową technologię krzemową 0.09um. Wcześniej szlak nowych technologii produkcji układów przecierany był za pomocą tańszych mutacji układów o sprawdzonej architekturze, ale tym razem ATI zagrała "va-bank". Wprawdzie prototypy R520 ujrzały światło dzienne już pod koniec 2004 roku ale przygotowanie finalnego produktu pochłonęło następne pół roku. Nowy Radeon miał się ukazać niedługo po premierze GF7800GTX, ale kolejne "daty" były przesuwane. Dopiero 5 października nastąpiła oficjalna prezentacja serii X1000 (zwanej inaczej X1K) wraz z "flagową" kartą Radeon X1800XT, opartą na bazowym dla całej rodziny rdzeniu o nazwie kodowej R520. Niestety najmocniejsza karta serii nie pojawiła się na rynku zaraz po "papierowej" premierze. Potencjalni klienci musieli czekać na nią kolejne 2 miesiące z uwagi na problemy z uzyskiem odpowiedniej ilości rdzeni działających z wcześniej zakładaną częstotliwością. W końcu, niemal pół roku po premierze GF7800GTX karty RX1800XT trafiły na rynek i nadszedł upragniony czas na to, aby przyjrzeć się im nieco bliżej no i oczywiście skonfrontować z konkurencją.

poprzednia strona (Rys historyczny)    -   następna strona (Co w krzemie piszczy?)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Radeon X1800 XT - nowa architektura ATI
 
 » Rys historyczny
 » Co w krzemie piszczy?
 » Kontroler pamięci
 » Przetwarzanie obrazu
 » Bajery technologiczne
 » AVIVO
 » Zawodnicy
 » Sapphire Radeon X1800 XT
 » Asus Extreme N7800GTX TOP
 » Pojedynek
 » Uczta numerologa
 » Podkręcanie
 » Przekodowanie filmów
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »