Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot
    

 

Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot


 Autor: Lancer | Data: 29/01/07

Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i PatriotOd naszego ostatniego porównania pamięci DDR2 minęło już pół roku. W tym czasie światek drugiej generacji pamięci DDR znacząco posunął się do przodu. Co prawda nie zaznaliśmy żadnej rewolucji, ale za sprawą rozpowszechnienia się platformy AM2 i sukcesu procesora Core 2 Duo udział tego standardu w rynku znacząco wzrósł. Często spotykane na forach pytanie: “jakie pamięci do mojego procesora są najlepsze” jest jednak coraz trudniejsze w odpowiedzi. Nie tyle ze względu na słabą dostępność pamięci, ale wręcz przeciwnie - dzięki rosnącej ofercie.

Do niedawna dostępne z modułów wyczynowych w Polsce były jedynie produkty firm Patriot i GeIL. Co prawda spotkać można jeszcze Corsaira, ale jest on w znaczącej mniejszości. Alternatywą pozostawały jeszcze serwisy aukcyjne z dostępnymi różnymi modelami pochodzącymi z importu osobistego, ale na powszechność oferty nie ma co liczyć. Ale to się zmienia. Nasz krajowy dystrybutor pamięci wyczynowych, firma eXteremeMem wprowadziła do swojej oferty markę OCZ.

Dzięki uprzejmości tej firmy mam zaszczyt przedstawić naszym drogim Czytelnikom niniejszy test kilku ciekawych, 2GB kompletów pamięci DDR2.


Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot - kliknij, aby przejść dalej


Słowo przed testami

Recenzję potraktowałem w sposób nietypowy. Do minimum ograniczyłem część numerologiczną związaną z wynikami benchmarków, a samego porównania wydajności dokonałem jedynie przy wartościach deklarowanych przez producenta "na naklejce". Postanowiłem skupić się bardziej na samych możliwościach podkręcania modułów, by pokazać co fabryka ukryła przed klientami. W końcu zapewne i tak mało który z naszych Czytelników będzie używał zakupionych przez siebie pamięci przy oryginalnych, certyfikowanych przez producenta ustawieniach ;)

Badanie wydajności platformy przy podkręconych modułach, z których każdy wykazał się inną tolerancją na nadtaktowanie nie jest miarodajne. Nie jest bowiem nawet na najnowszych chipsetach NVIDII i ATI/AMD dla platformy LGA 775 możliwe utrzymanie stałego zegara FSB/procesora nie zależnie od taktowania szyny pamięci. Ciągle musimy manewrować szyną systemową by odkryć wszystkie tajemnice modułu.

Dlatego też skupiłem się na tym, co zapewne większość osób przyciągnęło do tego testu. Podkręcaniu samych modułów i pokazaniu zależności napięcia i timingów do maksymalnego, stabilnego zegara taktującego poszczególne modele.

Zanim jednak przejdziemy do faktów, jeszcze słowo o procedurze testowej. Wszystkie pamięci były badane z dokładnością do 33MHz. Jeśli moduł zaczynał pracować nieprawidłowo, stabilnego taktowania szukałem schodząc w dół z FSB co 10MHz, a udokładniając co ~3MHz. Po znalezieniu stabilnej częstotliwości w programie MemTest (test 1, 2, 5 i 8) zegar pamięci był obniżany o ~5MHz. Wynik był weryfikowany rundką w SuperPi 16M i pętelką w 3DMark 2003 pod Windowsem XP.

Platforma testowa wyglądała następująco:

Testy podkręcania przeprowadziłem korzystając z dwóch płyt głównych. Dlaczego? Niestety po przeprowadzeniu badania połowy pamięci na płycie Asusa (chipset Intel i975X) podejrzanym wydało mi się, iż konfiguracja testowa ma dziwny problem ze stabilnością, jeśli pamięci taktowane są zegarem wyższym niż okolice 1033MHz, a uruchomienie płyty z pamięcią taktowaną zegarem 1070MHz przekraczało możliwości tego egzemplarza. Na żadnym z modułów nie było możliwe przekroczenie tej granicy. Dlatego też zdecydowałem się do testów włączyć też drugą płytę, zbudowaną na chipsecie wręcz wymarzonym do testu podkręcania pamięci - nForce 680i.

Obecna w tabeli płyta ECS to wbrew obawom poniektórych bardzo dobra płyta do testu o/c. Jest to bowiem faktycznie referencyjna płyta NVIDII, ta sama którą sprzedaje EVGA, a której recenzję niedawno opublikowaliśmy. Szerzej o wyrobie ECS napiszę przy kolejnej okazji.


Testowa płyta ECS w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)


Płyta ECS PN2 SLI2+ z modułem chłodzącym pamięci OCZ XTC (kliknij, aby powiększyć)

Koniecznym napomnienia są jeszcze warunki pracy pamięci. Sloty pamięci owiewane były przez dedykowany do chłodzenia pamięci produkt firmy OCZ o nazwie XTC Memory Cooler. Ponieważ na procesorze założony był zestaw WC, urządzenie miało wytworzyć ciąg powietrza wokół układów RAM traktowanych niekiedy wysokimi napięciami.


OCZ XTC Memory Cooler od spodu. Widoczne są dwa 6cm, podświetlane na niebiesko wentylatory (kliknij, aby powiększyć)


Wierzchnia strona OCZ XTC Memory Cooler ma postać siateczki. Utrudnia to osiadanie kurzu, ale jednocześnie powoduje wzrost poziomu emitowanego przez całość hałasu (kliknij, aby powiększyć)

Wszystkie prezentowane w teście timingi są prezentowane według schematu: CAS Latency - RAS to CAS - RAS Precharge – tRAS.


poprzednia strona (Słowo przed testami)    -   następna strona (Patriot PC2-5300 Signature Line)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test wysokowydajnych pamięci DDR2 OCZ i Patriot
 
 » Słowo przed testami
 » Patriot PC2-5300 Signature Line
 » Patriot PC2-6400 Eased Latency Kit
 » Patriot PC2-6400 Low Latency Kit
 » OCZ PC2-6400 Platinum Edition
 » OCZ PC2-6400 Special Ops Edition Urban Elite
 » Patriot PC2-8000 XBL
 » OCZ PC2-8000 Titanium Alpha VX2
 » Benchmarki
 » Zakończenie
Wyświetl komentarze do artykułu »