Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
    

 

Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium


 Autor: Lancer | Data: 05/10/07

Intel P35: Test płyty Asus P5K PremiumZdaje się, że zaledwie przed chwilą na rynku debiutował Conroe, który dokonał małego przewrotu na rynku procesorów x86. Minął rok, a wydawać by się mogło, że przez ten czas niewiele się zdarzyło. Zastój jest jednak pozorny. Mimo iż pośród procesorów nie było wysypu nowości, to na rynku układów sterujących sporo się wydarzyło. W ciągu niewiele ponad 12 miesięcy światło dzienne ujrzało kilka nowych chipsetów - Intel 965P, nVidia nForce 650 i 680i, ATI/AMD RD600, Intel P35 i wkraczający właśnie na rynek Intel X38. Całkiem sporo, choć mimo pozornego przepychu i tak od wielu lat najbardziej liczący się kawałek tortu wykraja Intel.

Głównym bohaterem dzisiejszego przeglądu jest przedostatni z wymienionych układów. Intel P35 zadebiutował jeszcze przed wakacjami. Przez te kilka miesięcy producenci płyt zdążyli opanować chip i wycisnąć z niego co można. Na przykładzie płyty Asus P5K Premium zobaczymy, jak P35 się prezentuje.

Chipset Intel P35

Debiutujący kilka miesięcy temu chip Bearlake oznaczony handlowo P35, ma być następcą wprowadzonego rok temu układu i965P. Nie zawiera rewolucyjnych rozwiązań, a jest konsekwentnym rozwinięciem prezentowanej do tej pory linii układów sterujących Intela.

Tradycyjnie składa się z dwóch mostków - północnego P35 Express MCH (Memory Control Hub) zawierającego kontrolery magistral: procesorowej, pamięci i PCI Express. „Nowy” mostek południowy ICH9 komunikuje się z częścią północną szyną DMI.

Chipset P35 zasadniczo wyróżnia dodanie obsługi kolejnej generacji procesorów stanowiących rozwinięcie linii Conroe - 45nm Penrynów. W praktyce owa obsługa jest pojęciem względnym, ponieważ nowe procesory będą obsługiwały nawet wcześniejsze chipsety, pod warunkiem iż płyta główna jest przystosowana do nowego schematu zasilania, jaki wprowadzają owe procesory. Ponieważ z tym bywa różnie (te na chipach ot choćby 965 z uwagi na niezgodność układów zasilających, procesory Penryn będą być może obsługiwane dopiero przy nowych rewizjach płyt), nabywając produkt zbudowany na układzie P35 mamy przynajmniej 100% pewność, że nowy procesor uruchomi się na niej bez problemów.

Kolejną "nowością" jest zmodernizowana szyna FSB, oficjalnie już pracująca z zegarem 333MHz QDR. Jak dobrze wiemy, z takimi, a nawet dużo wyższymi zegarami, potrafił pracować już niemal dwuletni i975X, a roczny i965P bez trudu przekracza barierę 400MHz. Doklejenie naklejki informującej o obsłudze 333MHz QDR (1333MHz) szynie systemowej jest więc czystą formalnością. Jednak P35 wykonany jest w nowszym procesie technologicznym niż i965P, co umożliwia osiągnięcie wyższych częstotliwości niż potrafiły inne układy.

Jedyną prawdziwą nowością jaką niesie P35 jest przebudowany kontroler pamięci, który wzbogacił się o obsługę pamięci DDR3, obok istniejącej już obsługi układu DDR2. Ponieważ jednak chip nie zawiera dodatkowego kontrolera, a jeden wspólny blok łączący się z modułami RAM za pośrednictwem dwóch, 64-bitowych szyn, niemożliwe jest obsadzanie płyty jednocześnie modułami RAM obu standardów. P35 potrafi oficjalnie pracować z pamięciami DDR2-800 lub DDR3-1066, a więc na dzień dzisiejszy najszybszymi oficjalnie certyfikowanymi przez JEDEC standardami. W praktyce możliwa jest praca z jeszcze szybszymi układami bowiem Bearlake zawiera mnożniki umożliwiające pracę pamięciom DDR2 z zegarem 1066MHz.

Bez zmian pozostał kontroler PCI Express, który w mostku północnym ma ciągle 16 linii, a więc pracuje w trybie PCIe 16x. Przez jakiś czas krążyły plotki, że potrafi on pracować także w zgodzie ze standardzie PCIe 2.0. Intel jednak nie potwierdził tych rewelacji. PCIe 2.0 obsłuży tylko kolejny chipset - X38.

Mostek północny jest względnie oszczędny. Według danych Intela jego TDP wynosi 16W.

Na południu jeszcze mniej zmian niż na północy. Mostki rodziny ICH9 są bardzo podobne do swoich poprzedników ICH8. Wyróżnić możemy dwie wersje tego układu ICH9 i ICH9R. Różnica polega na tym, że ten drugi potrafi obsługiwać macierze RAID.

ICH9 Ciągle zawiera tylko 6 linii sygnałowych PCI Express, płyta główna nie ma możliwości obsługi dwu kart graficznych dzieląc sygnał PCI Express równo pomiędzy dwie karty jak to robi i975X. Możliwa jest tylko praca portów w trybie PCIe 16x dla jednej karty i PCIe 4x dla drugiej. Tymczasem wywołany już i975X pracuje w trybie 8x/8x. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mimo to włożyć dwie karty graficzne do płyty. Działać będą poprawnie, ale w niektórych sytuacjach wydajność trybu 16x/4x może być niższa od 8x/8x. Nic się nie zmieniło także w kwestii typu obsługiwanych kart. P35 pracuje tylko w standardzie CrossFire od ATI/AMD. nVidia ciągle blokuje możliwość pracy swoich wyrobów w trybie SLI na chipsetach innych niż własne.

Bez zmian pozostał interfejs napędów zewnętrznych. Mostek potrafi obsłużyć do 6 urządzeń SATA 2.0, ale podobnie jak ICH8 nie zawiera już kanału PATA. W zasadzie jedynymi nowymi rzeczami jakimi chwalić może się ICH9 jest obsługa 12 portów USB 2.0 (o dwa więcej niż poprzednik) i dodanie (w końcu) logiki 1Gb interfejsu sieciowego. Do tej pory chipy ICH7 i 8 musiały w pełni posiłkować się zewnętrznymi układami komunikującymi się przez złącze PCI lub PCIe. Teraz wystarczy dodać już tylko dużo prostszy mostek PHY i sieć działa...

To tyle zmian. W zasadzie gdyby nie obsługa DDR3 i Penryna "w standardzie" mało kto zauważyłby jakieś poważniejsze różnice nowego P35 wobec starego 965P. Podstawowe cechy popularnych układów prezentuje poniższa tabela.

Co jednak chip jest wart w praktyce? Zobaczmy to na przykładzie płyty Asusa.

poprzednia strona (Chipset Intel P35)    -   następna strona (Asus P5K Premium)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
 
 » Chipset Intel P35
 » Asus P5K Premium
 » Asus P5B Premium Vista Edition
 » Benchmarki
 » Wydajność SATA
 » Wydajność USB
 » Wszystko gra (Audio)
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »