Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Zwyczajny szaraczek? - test projektora Epson EMP-X5
    

 

Zwyczajny szaraczek? - test projektora Epson EMP-X5


 Autor: NimnuL | Data: 15/10/07

Zwyczajny szaraczek? - test projektora Epson EMP-X5Rynek projektorów multimedialnych tonie w nowych modelach. Producenci prześcigają się w promowaniu kolejnych, "ulepszonych" rozwiązań. Jednakże w rzeczywistości zmiany są jedynie kosmetyczne. W rezultacie tego, szczególnie w segmencie tanich projektorów, wieje nudą. Pojawiają się kolejne modele często nie wnoszące niczego nowego prócz samych siebie. Czy powyższe twierdzenie znajdzie swoje potwierdzenie w niedrogim, bo kosztującym 2500zł modelu Epsona, nazwanym krótko mianem X5? Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak tylko przekonać się o tym w praktyce.

Wygląd

Zacznę od najmniej istotnej kwestii w przypadku projektorów, czyli od strony wizualnej. Warto jednak poświęcić nieco tekstu temu zagadnieniu. Szkoda by praca włożona przez projektantów Epsona poszła na marne. Poza tym tylko mówimy, że wygląd nie ma znaczenia, podczas gdy jedno nasze oko bacznie lustruje sprzęt, a drugie udaje, że tego nie widzi.



(kliknij, aby powiększyć)

Wewnątrz skromnego, szarego pudła znajdziemy podstawowy wachlarz wyposażenia. W jego skład wchodzi przewód zasilający oraz VGA, a także pilot zdalnego sterowania, torba podróżna oraz pliczek papierów wraz z instrukcją obsługi zapisaną na krążku CD.

Producent dzięki dołączeniu torby podróżnej do zestawu jednoznacznie włożył swój produkt do szuflady z napisem "sprzęt przenośny". Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie by Epson X5 na dobre zagościł w domowym zaciszu.



(kliknij, aby powiększyć)



(kliknij, aby powiększyć)



(kliknij, aby powiększyć)

Pękaty pilot zdalnego sterowania można śmiało zaklasyfikować do grupy najmniej wygodnych urządzeń tego typu, z jakimi się dotąd spotkałem. Jego kształt i rozmiary są nieporęczne, a ciasne upakowanie małych przycisków bardzo utrudnia nawigację. Sytuację ratuje jedynie fakt, że sygnał sterujący jest na tyle silny, iż śmiało można odbijać wiązkę od ścian czy ekranu. Pilot zasilany jest dwoma ogniwami typu AA dostarczonymi w zestawie.



(kliknij, aby powiększyć)



(kliknij, aby powiększyć)



(kliknij, aby powiększyć)

Wiele projektorów marki Epson charakteryzuje się bardzo podobnym wzornictwem. Nie inaczej jest i tym razem. Opływowe kształty oraz stonowana kolorystyka nadają formie wyraźnej lekkości.



(kliknij, aby powiększyć)

Obiektyw jest chroniony zasuwaną osłoną co jest według mnie bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie tylko wizualnie zamyka obudowę ale przede wszystkim lepiej chroni układ optyczny niż klasyczna pokrywka.



(kliknij, aby powiększyć)

Na obiektywie znajdują się dwa pierścienie. Jeden do regulacji ostrości, natomiast drugi do zmiany ogniskowej.



(kliknij, aby powiększyć)



(kliknij, aby powiększyć)



(kliknij, aby powiększyć)



(kliknij, aby powiększyć)

Cóż, wzornictwo nie rzuca na kolana, ale też niczego złego mu zarzucić nie można. Jest estetyczne, stonowane i eleganckie. Na przedzie, prócz wspomnianego już obiektywu znajduje się odbiornik IR oraz sprężynowo wysuwana stopka, która ...



(kliknij, aby powiększyć)

... pozwala unieść jego front o około 3,7cm.

Powstałe na skutek tego zniekształcenia geometryczne można korygować programowo w zakresie +/-30 stopni.



(kliknij, aby powiększyć)

Na jednym z boków znajduje się pokaźna kratka wentylacyjna ze sporym, bo mierzącym aż 80mm średnicy wentylatorem. Można zatem przypuszczać, że emisja hałasu podczas pracy projektora będzie na niskim poziomie. Na przeciwległej ściance umieszczone zostało gniazdo Kensington Lock, nic poza tym.



(kliknij, aby powiększyć)



(kliknij, aby powiększyć)

Na górnej ściance umieszczono zestaw kilku przycisków umożliwiających sterowanie wszystkimi funkcjami projektora.



(kliknij, aby powiększyć)

Z tyłu znajduje się zestaw gniazd komunikacyjnych. Jest tutaj wszystko co potrzeba począwszy od wejścia D-sub, video (RCA), S-Video oraz RCA dla dźwięku, a na wyjściu D-sub skończywszy. Nie zabrakło tutaj również drugiej czyjki IR oraz gniazda USB-B. Po podłączeniu projektora do komputera za pośrednictwem tego interfejsu będziemy mogli sterować prezentacją (przód/tył). Z tyłu znajduje się również wbudowany głośniczek monofoniczny.



(kliknij, aby powiększyć)

Pod spodem znajdziemy wlot wentylacyjny z wymienialnym filtrem powietrza oraz otwory umożliwiające montaż sprzętu pod sufitem.



(kliknij, aby powiększyć)

Dostęp do lampy otrzymamy dopiero po odkręceniu górnej pokrywy projektora. Wymiana modułu jest bardzo łatwa i sprowadza się do odkręcenia dwóch śrubek. Całość wsuwa się w odpowiednie szyny zatem jego błędne zamontowanie jest niemożliwe.

poprzednia strona (Wygląd)    -   następna strona (Oprogramowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Zwyczajny szaraczek? - test projektora Epson EMP-X5
 
 » Wygląd
 » Oprogramowanie
 » Specyfikacja techniczna
 » Procedura testowa
 » W praktyce
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »