Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 3 kwietnia 2008 
    

Adware i trojany nadal straszą


Autor: DYD | 19:13
Z danych zawartych w kwartalnym raporcie opracowanym przez PandaLabs - laboratorium Panda Security, które specjalizuje się w analizie i wykrywaniu złośliwego oprogramowania - adware w pierwszych trzech miesiącach 2008 roku zainfekowało najwięcej komputerów. Tego typu złośliwe kody stanowiły 28,58% wszystkich wykrytych infekcji. "Gdy odwiedzamy witryny www, adware powoduje wyświetlanie reklam, które są nie tylko irytujące, ale mogą także zagrażać bezpieczeństwu komputera lub wpływać na obniżenie wydajności" - ostrzega Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security.

Na drugim miejscu wśród najczęściej wykrywanych zagrożeń znalazły się trojany odpowiedzialne za 25,46%, a na trzecim robaki, które były winne prawie co dziesiątej infekcji.



W pierwszym kwartale 2008 roku pojawiło się najwięcej nowych odmian trojanów - 62,16%. Maciej Sobianek wyjaśnia, że tak duża ilość wprowadzanych do obiegu nowych kodów tego typu świadczy o tym, że cyberprzestępcy są coraz bardziej zainteresowani tworzeniem nowych odmian trojanów. To z kolei sprawia, że wykrywanie zagrożeń jest coraz trudniejsze. Systemy zabezpieczeń nie są w stanie przeprowadzać aktualizacji tak szybko jak to konieczne, skutkiem czego użytkownicy komputerów nie zawsze są odpowiednio chronieni.

Drugą lokatę w zestawieniu dotyczącym ilości wykrywanych nowych odmian zajęło oprogramowanie adware (20,34%), a trzecią robaki (8,87%).

Na pierwszym miejscu wśród najaktywniejszych złośliwych kodów znalazł się Comet - oprogramowanie adware. Drugie miejsce zajął NaviPromo (także adware), a trzecie robak Bagle.HX, którego stworzono przede wszystkim do rozprzestrzeniania i infekowania możliwie największej liczby komputerów.

Raport PandaLabs dotyczący tendencji i najczęściej wykrywanych w pierwszym kwartale 2008 roku zagrożeń zawiera odrębny rozdział poświęcony złośliwym kodom, które infekowały telefony komórkowe: smartfony, iPhone'y, itd. Z danych laboratorium Panda Security wynika, że głównymi zagrożeniami dla tego rodzaju urządzeń były robaki, trojany i oprogramowanie szpiegujące (spyphone). "Sposób działania i funkcje mobilnych zagrożeń są podobne do złośliwych kodów infekujących komputery. Przykładowo, trojany tworzone w celu wykradania poufnych danych, takich jak hasła poczty elektronicznej czy listy kontaktów w komunikatorach internetowych, były sprawcami aż 54,48% wszystkich infekcji. To pokazuje, że ataki skierowane w użytkowników telefonów komórkowych są coraz bardziej wyrafinowane" - tłumaczy Maciej Sobianek z Panda Security w Polsce.

Najczęściej obserwowane przez laboratorium PandaLabs skutki działania złośliwego oprogramowania infekującego telefony komórkowe to:
" niewłaściwe działanie telefonu, np. zablokowanie,
" spadek wydajności - nadmierne zużycie baterii,
" narażanie użytkownika na koszty przez przesyłanie wiadomości SMS na numery z taryfą specjalną,
" utrata danych i informacji, np. usuwanie folderów i wiadomości,
" kradzież poufnych informacji: numerów telefonów, wiadomości SMS lub innych danych, które mogą być przechowywane w urządzeniu.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.