Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 17 lipca 2008 
    

Bloomfield pojawi się w październiku?


Autor: Redakcja | 09:55
(17)
Coraz goręcej robi się wokół procesorów rodziny Nehalem i wygląda na to, że tylko dni nas dzielą od podania przez Intela daty debiutu rynkowego tych CPU. Podane zostały już ceny Bloomfielda, a Nvidia z kolei oświadczyła o swojej gotowości stworzenia chipsetów wspierających te procesory ze wsparciem SLI. Wydaje się, że premiera Bloomfielda i chipsetu Intel X58 powinna odbyć się nie wcześniej jak w czwartym kwartale. Dzieli nas do niego jakieś dwa i pół miesiąca, które w sezonie urlopowo-wakacyjnym powinny szybko zlecieć.

Serwis Bit-Tech informuje, że pierwsze procesory Bloomfield i płyty główne oparte na chipsecie X58 dla desktopów pojawią się w 44 tygodniu bieżącego roku. Tłumacząc to na bardziej zrozumiały język - koniec października powinien być tym momentem, w którym jest przewidziana premiera nowych produktów Intela. Pamiętajmy że "Chipzilla" zapowiada zazwyczaj ważne nowości na początek listopada, aby zdążyć na sezon przedświąteczny.

Jeżeli chodzi o produkty z wyższej półki wydajnościowo-cenowej, to platforma LGA 1366 powinna zadebiutować wcześniej - już w końcu września. To właśnie topowe wersje Bloomfielda mają pokazać nam, w jakim stopniu procesory Nehalem są szybsze od poprzedników. (Autor: Giray)

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Bloomfield, Nehalem.... (autor: bmiluch | data: 17/07/08 | godz.: 11:15)
    marketing marketingiem i może istnieje potrzeba używania przydługich, głupiutkich nazw dla mas, ale może wystarczy jedna?

  2. bmiluch (autor: komisarz | data: 17/07/08 | godz.: 13:05)
    jedna na co? Na procesor, na rodzinę procesorów, na nazwe architektury? Nehalem - architektura, Bloomfield - rodzina procesorów. Co bys chcial tu nazwac jedna nazwa?

    A co do przydlugich i glupiutkich - uwazasz ze K8 przy bardziej profi niz Nehalem? Albo Barcelona? Albo prescott? Cos niespecjalnie trafiles z tym postem.


  3. wiem (autor: pit808 | data: 17/07/08 | godz.: 14:57)
    o co bmiluchowi chodziło.

    Te nazwy nic nie mówią. Te proce mogą się nazywać NEXUS - wpada w ucho. Ale ta nazwa też nic nie znaczy. Już samo C2D coś oznacza ale reszta to jakaś POETYKA w stylu "ble blu bli ble blu blu ble ble glu ble bu", czyli bełkot. Ten cały Bloomfield nawet pasuje do mojego "ble blu bli ble Bloom ble field blu ble" ;)

    Po za tym człowiek się już gubi. To nie są czasy kiedy nowe proce pojawiały się co 2 lata, teraz pojawiają się co 0,5 roku i ciągle pod ekscentrycznymi nazwami.


  4. @komisarz (autor: bmiluch | data: 17/07/08 | godz.: 15:30)
    dla mas jest sens wprowadzać nazwy produktu końcowego

    nazwy architektury, procesów technologicznych są masom zbędne - bo i tak szkoda im czasu na analizowanie tego, a i wiekszość nie czuje powołania do 'rocket science'; skoro tak jest to trzeba tworzyć nazwy przyjazne dla inżynierów a nie nazwy-kwiatki dla humanistów

    Np. nazwa K8 ma wiele zalet której nie ma Nehalem:

    - K - prosty identyfikator serii K7, K8, K10 i nowe K11 czy K12 łatwo bedzie poprawnie rozszyfrować
    - 8 - wiadomo, że jest po 7 a przed 10
    - mniej miejsca potrzebne zapisanie i trudniej o literówki
    - po wipisaniu na wikipedi nie dostajemy linków do - zapewne malowniczych - miasteczek/rzeczek ktrórych istnienie nas nie interesuje

    a tak to trzeba się uczyć na pamięć drzewka z nazwami:

    http://upload.wikimedia.org/...ssorRoadmap.svg.png


  5. pit808 (autor: komisarz | data: 17/07/08 | godz.: 15:31)
    nie zgodze sie, ze kiedys bylo inaczej, chyba,m ze masz na mysli lata '80. Policz ile bylo rdzeni i naz AMD z czasow athlona 1GHz+: Thuderbird, Palomino, Thoroughbred, Duron, Athlon, Athlon XP, Sempron - moze cos jeszcze (np. zapomnialem nazwy rdzenia durona 1,2Ghz, cos na M) - a to wszystko znaim pojawil sie a64, z jego nazwami kodowymi, piedziesiecioma rewizjami -Venice itp.

    Podobnie p4 (chociaz tu duzo mniej nazw bylo) - Willamette, Northwood, pentium, celeron (licze te z czasu przed pojawieniem sie a64).


  6. bmiluch (autor: komisarz | data: 17/07/08 | godz.: 15:40)
    dziwne rzeczy wypisujesz - ze niby inzynierowie nie moga sie polapac w nazewnictwie? O nich sie troszczysz? Ze nuby dla ich dobra prowadzili K5,K6,K7 etc., bo inaczej nie wiedzili co jest szybsze?

    A moze kierujesz sie troska o historykow? :) Albo o dziennikazry - ze im sie K8 z K10 nie pomyli... I ze drzewka sie uczyc na pamiec - kto ci kaze? Prace masz taka? Inzynierowie muszą się uczyc na pamiec drzewek? Czytam i nie moge uwierzyc, ze naprawde to napisales i jeszcze podales jakies argumenty typu wikipedia... Masz problemy ze znalezieniem Nehalema jako procesora w wikipedii?

    Szczerze mówią to sądząc po rezultatach, inzynierowie AMD jakos niespecjalnie polapali sie z nazewnictwem, bo stworzyli K10 wolniejszy niz K8 (joke)...

    Daj spokoj, ulegasz wlasnie marketingowi - akurat do Ciebei badziej przemawia marketing AMD, bo wydaje Ci sie, ze K8 brzmi bardziej profesjonalnie niz Nehalem i lepiej pasuje do procesora. A co powiesz na Barcelonę, Pekin i inne miasta w wydaniu AMD?


  7. nie no (autor: pit808 | data: 17/07/08 | godz.: 16:41)
    dobrze. Tylko te nazwy nic nie mówią

    Sama nomenklatura przytoczona w przykładzie K8, K9 była czytelna i prosta. Co z tego że P4 miał nazwy jakieś tam jak każdy nazywa tą linie P4 i tyle, krótko i szybko i każdy wie co to. Było P, PII, PIII i P4 w AMD było K8, K9, K10. A potem stało się coś z modą na nazwy. ATHLON coś jeszcze wnosił to dzięki niemu zobaczyliśmy że mamy doczynienia z nową architekturą. A potem zaczęło się "egzotyczne" nazewnictwo, miasta, planetoidy i wiochy wszystko zaczęło być TRENDI ;)

    Do GPU i CPU i w ogóle chipów pasują techniczne oznaczenia. Najlepiej numeryczne które coś oznaczają bez dodatków XP, HYPER i GIGA.

    IBM robi CPU POWER teraz 7 i jakoś nie mają nazwy DUBUDERON BIUTI XR7 HYPER POWER, tylko POWER7, PPC tez nie mają jakiś chorych nazw.

    Tylko AMD i INTEL zaczęli nazywać swoje CPU i sprzedają to jako medialne NEWSY jak w FAKCIE WIŚNIOWE MANDARYNKI ;) (ten kto czyta ten wie).

    Ja rozumie że trochę rozgłosu się przyda, i medialnie nie wygląda dobrze czytać o np VRX64/6 ale te nadawane nazwy po za tym że nic nie znaczą to tworzą zamęt, a o zapamiętaniu to raczej można zapomnieć.

    Nie chciał bym też widzieć roszad jakie kiedyś zrobiło ATI ze swoimi kartami, które to przechodziły dziwne numerologiczne hece - 9200 to 9000PRO czyli 8500 ale już nie 9000 bo to 9100 czyli gorzej niż 8500 ?!?!?!?!? a potem dodali 9250 czyli CO ???????

    Ogólnie: Trochę logiki i numerologia bez podawania PR a świat będzie prostszy ;)


  8. pit808 (autor: kretos | data: 17/07/08 | godz.: 17:08)
    ale przeciez takie nazwy to nie tylko domena Intela i AMD, wszyscy tak robia, akurat karty graficzne to przyklad najgorszy z mozliwych bo nv akurat wydala 9800, ktory ati juz mialo pare lat temu, za to ati wydaje 4850, ktore jest wielokrotnie szybsze od 9700, ktore tez juz mieli dawno temu.

    To co mi sie nie podoba to brak konsekwencji w nazewnictwie, mieszanie takich samych schematow w obrebie zupelnie roznych serii oraz tysiace roznych przyrostkow, ktore tylko zaciemniaja obraz.


  9. kretos (autor: komisarz | data: 17/07/08 | godz.: 18:17)
    Nie ma juz ATI.

  10. komisarz (autor: Giray | data: 17/07/08 | godz.: 19:37)
    ATI jest obecnie marką handlową AMD

  11. Giray (autor: komisarz | data: 17/07/08 | godz.: 19:44)
    cos na temat moze? Czy moze czujesz sie osamotniony i zapomniany, wiec chcesz przypomniec o swoim istnieniu?

  12. komisarz (autor: bmiluch | data: 17/07/08 | godz.: 23:05)
    "Czy moze czujesz sie osamotniony i zapomniany, wiec chcesz przypomniec o swoim istnieniu?"

    nie udawaj, że Ty piszesz dla przyjemności innych osób


  13. komisarz (autor: kretos | data: 18/07/08 | godz.: 09:18)
    nie ma ati ale kazdy wie o co chodzi wiec w czym problem? A jakbym napisal 3dfx to by dopiero bylo ;)

  14. bmiluch (autor: beamerkun | data: 18/07/08 | godz.: 16:36)
    Ale ty głupoty pleciesz... myślisz że p2 czy p3 nie miały nazw kodowych rdzeni?
    - Penitum 2:
    -> Klamath (350 nm)
    -> Tonga (250nm)
    -> Deschutes (250 nm)
    -> Dixon (250nm)
    - Pentium 3:
    -> Katmai (250 nm)
    -> Coppermine (180 nm)
    -> Tualatin (130nm)

    A numerologia C2D jest logiczna - modele E8*00 to pełnowartościowe Penryny , E7*00 to Penryn z obciętym cache i innym FSB....


  15. Tylko prosze nie mylic kodowych nazw procesorow (autor: morgi | data: 18/07/08 | godz.: 18:36)
    z nazwa architektury Core/Penryn z nazwa rdzeni, czy to mobilnych czy biurkowych.

  16. @beamerkun (autor: bmiluch | data: 18/07/08 | godz.: 18:38)
    to co napisałem oceniaj sobie jak chcesz - Twoje święte prawo

    zauważ tylko, że gdyby nazwy kodowe rdzeni były A, B, C, D, itd. (w skrócie A-D) nie musiałbyś się tyle napisać :D

    co do oznaczeń C2D
    może jest to przydatne dla działu handlowego - nie wiem
    z mojego punktu widenia jest to bezsensownie dodana poziom abstrakcji
    gdy chcę sobie wybrać jakś procesor muszę i tak mieć cennik zawierający typ, predkość i ilośc cache; gdy cennik tego nie posiada potrzebuję tablekę z opisem wszystkich modeli; kiedyś taka tabelka była zbędna


  17. @bmiluch (autor: beamerkun | data: 19/07/08 | godz.: 01:21)
    Ale takie nazywanie literkami jest mało oryginalne :->
    nVidia ma/miała system nazywania rdzeni bardzo prosty, ale gorzej mi było go zapamiętać.
    A odnośnie tabelek nie wmówisz mi że obecny system Intela jest czytelny - teraz po samym oznaczeniu e8200 wiadomo że jest taktowany 2.66ghz. Kiedyś było tylko 'Pentium 2' i dopisana obok częstotliwość, cache. Mówiąc krótko - nazwa handlowa "core 2 duo e8200" jest dokładniejsza niż "pentium 2/3/4"


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.