Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 12 sierpnia 2008 
    

Nowe technologie w naszych domach


Autor: Redakcja | źródło: D-Link | 12:57
(8)
W ciągu minionego roku liczba notebooków w polskich domach niemal się podwoiła - wynika z badania D-Link Technology Trend przeprowadzonego na zlecenie firmy D-Link przez Millward Brown SMG/KRC. Wśród nowoczesnych urządzeń technologicznych w ciągu minionego roku zdecydowanie wzrosła liczba posiadanych przez Polaków notebooków (z 6 do 11 proc. w porównaniu z badaniem z czerwca 2007 roku), telewizorów HD lub HD ready (również z 6 do 11 proc.) oraz odtwarzaczy multimedialnych, m.in. DVD (z 20 do 30 proc.). Natomiast po raz pierwszy zanotowano niewielki spadek liczby komputerów stacjonarnych (z 45 do 44 proc.), będący efektem bardziej przystępnych cen komputerów przenośnych.

Wzrostowi popularności notebooków sprzyja także rozwój domowych sieci Wi-Fi. Obecnie sieci bezprzewodowe znajdują się w 15 proc. gospodarstw domowych z dostępem do Internetu. To 6-procentowy wzrost w stosunku do 2007 roku. W kolejnych 43 proc. domów znajduje się sieć przewodowa. Według deklaracji ankietowanych liczba wszystkich sieci domowych wzrosła w ciągu roku o 14 proc. (z 44 do 58 proc.).

W badaniu zadano także pytania dotyczące rozrywki elektronicznej. Do grania na komputerze przyznaje się 13 proc. wszystkich Polaków, czyli co czwarty posiadacz komputera (26 proc.). Ponad połowa graczy (51%) nie skończyła jeszcze 25 roku życia, ale co ósmy (13 proc.) ma powyżej 40 lat.



Podobnie wygląda struktura wiekowa wśród osób prowadzących rozgrywkę w sieci, czyli z innymi graczami za pośrednictwem Internetu (2 proc. wszystkich Polaków). Tu również przoduje młodzież (66% to gracze poniżej 25 lat), ale i tutaj co ósmy gracz ma więcej niż 40 lat. Z kolei grę na konsolach do gier deklaruje obecnie 3 procent Polaków, wśród tej grupy nie ma czterdziestolatków.

Według badań 38 proc. gospodarstw domowych posiada dostęp do Internetu.

Najpopularniejsze w Polsce są wciąż łącza ADSL dostarczane przez operatorów telekomunikacyjnych (m.in. TP, Netia, Tele2). Z takiego połączenia korzysta ponad 1/3 gospodarstw (37 proc. zarówno w 2007 roku, jak i obecnie), a jego popularność jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości miejscowości. Na terenach wiejskich łącza ADSL stanowią 56 proc., w małych miastach (do 100 tys. mieszkańców) – 44 proc., a w aglomeracjach miejskich (pow. 500 tys. mieszkańców) już tylko 17 proc. wszystkich łączy internetowych.

Największy przyrost zanotowali operatorzy telewizji kablowych – z 22 proc. w 2007 roku do 25 proc obecnie. Internet z kablówki jest najbardziej popularny w największych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców) – 51 proc oraz w miastach od 100 do 500 tys. mieszkańców – 36 proc.

Dość popularne są wciąż łącza operatorów osiedlowych (15 proc. wszystkich łączy internetowych), szczególnie w średnich miastach (100-500 tys. mieszkańców), gdzie co czwarte łącze (24 proc.) pochodzi właśnie od dostawcy osiedlowego. Na rynku dostawców szerokopasmowego dostępu do internetu wzrósł także udział operatorów komórkowych – z 3 proc. w 2007 roku do 5 proc. obecnie. Spada zaś popularność modemów (z 11 do 7 proc.) oraz dostawców Internetu bezprzewodowego (z 8 do 5 proc.).

Badanie D-Link Technology Trend na temat posiadanych urządzeń elektronicznych oraz dostępu do sieci, przeprowadzono w dniach 17-23 lipca 2008 na reprezentatywnej grupie 998 osób w wieku 15-75 lat.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: reev | data: 12/08/08 | godz.: 14:15)
    czemu kupiłeś laptopa? bo jest mały fajny i jest NOWY... a co kupiłeś? nie znam się, ale jakiś supernowoczesny Celeron, 512 MB i najnowsza Vista z grafiką wypas GMA, sprzedawca zachwalał... a grasz? no nie bo nic nie chce chodzić, ale sprzedawca mówił że to pewnie sterowniki, bo jak dałem 2,5k za supernowoczesnego laptopa, to wszystko musi śmigać...

  2. reev (autor: Rodzyn1985 | data: 12/08/08 | godz.: 22:38)
    Grasz? Nie bo nie mam czasu na pierdoły :]

  3. @ reev (autor: Kosiarz | data: 13/08/08 | godz.: 01:18)
    heh jeden z moich ziomkow caly czas jak uslyszy ze ktos ma nowego kompa to jedyne pytanie jakie zadaje to ile ma ramu na grafice i ile ramu zwyklego... reszta parametrow go nie interesuje. Chocby mu tlumaczyc to zawsze 9500 z 1GB bedzie lepszy do gier niz 9800 z 512MB... ostatnio mowil ze nie bedzie zmienial laptopa bo ma 512 na grafice (wspoldzielone, na grafie intela chyba) i tyle. A jak cos nie chodzi to zwala na XPeka ze sie muli <rotfl>

  4. Laptop dla handlowcow (autor: MayheM | data: 13/08/08 | godz.: 09:48)
    do domu stacjon, i nie inaczej. Ale malo to masohistow?

  5. MayheM (autor: Rodzyn1985 | data: 13/08/08 | godz.: 11:32)
    A to czemu do domu stacjonarny? Np. dla mnie o wiele lepiej mieć lapka mam stacjonarny który ma dobre bebechy ale od czasu kiedy pozyskałem laptopa jest prawie nie ruszany :] Mało gram bo jak pisałem to strata czasu :]

  6. Jeszcze jedno... (autor: Rodzyn1985 | data: 13/08/08 | godz.: 12:30)
    Kosiarz: Jak ktoś specjalnie chce na prawdę pograć i kupuje laptopa do gier to jest małe nie porozumienie bo lapki są raczej do innych celów niż gry (No chyba, że jakaś strategia lub Football Manager którego czasem pykam ;) )

  7. Rodzyn198 (autor: addos | data: 13/08/08 | godz.: 15:07)
    A dla mnie też o wiele lepiej mieć PC stacjonarnego, bo wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda.

    Jak ktoś biega non stop z laptopem to rozumiem.
    Komputera nie zabieram bo nie ma po co. Nie wyobrażam sobie oglądać filmów na małym ekranie, klawiatura i touchpad są nieporęczne, głośniki i karta muzyczna to już nie wspomnę, no i prędkość np. HDD czy DVD jest dla mnie za małe, sterowniki to jakieś dziwaczne bo nie pasujące z wersji stacjonarnych (czasem działa albo po przeróbkach). No i niezaprzeczalne 2 plusy: lubię coś w PC zmienić czy po prostu majstrować, a wymiana jakieś części w razie awarii jest o wiele tańsza.

    Jakoś nie mam przekonania do laptopów, aczkolwiek rozumiem tych, co muszą go mieć z uwagi na pracę lub podróżniczy styl życia :)


  8. Wszystko oczywiście zależy (autor: dabia | data: 16/08/08 | godz.: 04:59)
    od tego, kto do czego i w jaki sposób używa komputera. Jeśli ktoś jest biznesmenem muszącym pokazać się z pełnowymiarowym laptopem lub ma w mieszkaniu mało miejsca lub wszędobylkie pociechy, pełnowymiarowy laptop jest nie do zastąpienia.

    Jeśli ktoś potrzebuje kompa do gier, pracy i rozrywki, kupuje model stacjonarny. Jeśli ktoś potrzebuje go tylko do przeglądania netu i poczty, ewentualnie poczytania, kupuje sobie coś poręczniejszego od laptopa (np. UMPC).

    Dla większości osób stacjonarny PC do gierek/rozrywki/pracy i UMPC do fotela/łóżka/kuchni powinno być idealnym rozwiązaniem, choć oczywiście są jeszcze ludzkie przyzwyczajenia, o których nie powinniśmy zapominać.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.