Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Microstar 845Ultra na chipsecie i845D
 Autor: Lancer
 Data: 09/01/02
Microstar 845Ultra na chipsecie i845DOstanie miesiące to szczęśliwy okres dla procesora Pentium4. Po niemal roku posuchy, na rynek wypływają coraz to nowe chipsety obsługujące ten procesor. Jednym z najbardziej oczekiwanych z całą pewnością był wyrób Intela i845 z obsługą pamięci DDR. Dotychczasowy mariaż tego układu z pamięciami SDRAM nie był zbyt udany. Jak się udało połączenie Pentium4 z najwydajniejszymi na dzień dzisiejszy pamięciami? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Na nasze redakcyjne biurko trafiła płyta Microstar 845Ultra oparta na układzie i845 i obsługująca pamięci DDR. Aby zobaczyć jak poradzi sobie z innymi popularnymi chipsetami, do walki stanęły płyty Intel 850MD (i850), ENMIC 4VBX+ (VIA P4X266+DDR), ENMIC 4BAX+ (i845+SDRAM). Płyty napędzał procesor Intel Pentium4 2GHz (jeszcze 0,18 Willamette). Za dostarczenie płyt do testów pragniemy podziękować firmom Microstar i Amado. Procesor przysłała firma ACT z Łodzi.

1. MSI 845Ultra [chipset i845D]

MSI jest pierwszą testowaną przez moją osobę płytą zbudowaną w oparciu o pierwszy intelowski układ z obsługą pamięci DDR. Oznaczenia i845 DDR, i845D i845B-step to różne krążące nazwy układu. Sam chip istnieje na rynku już całkiem długo, ale dopiero teraz może oficjalnie wystąpić w duecie z pamięciami DDR. Układ i845 od samego początku miał wbudowaną obsługę pamięci DDR i producenci płyt głównych już w wakacje zeszłego roku byli gotowi podjąć produkcję płyt z DDR, lecz Intel związany licznymi umowami z Rambusem nie zezwalał na taką kombinację. Fizycznie i logicznie i845 nie różni się niczym od i845D. To dokładnie ten sam produkt. Obsługuje do 3GB DDRAM PC2100/PC1600 posiada architekturę HUBową i pracuje z procesorami w gniazdach Socket423 i Socket478.


Płyta MSI (kliknij, aby powiększyć)

Czerwona płyta MSI jest przygotowana do pracy z procesorami Pentium4 w gnieździe mPGA478B. Gniazdo otaczają charakterystyczne obejmy mocujące radiator.


Gniazdo z 478 otworkami (kliknij, aby powiększyć)

Jednak po zamocowaniu radiatora docisk okazał się tak duży, że płyta wygięła się!


Zgięcie (kliknij, aby powiększyć)

Nie wiem czy jest to normalne zachowanie i dopuszcza do tego specyfikacja, ale ja spanikowałem i nie chcąc uszkodzić płyt, radiator od tej pory mocowałem na gumkach.

Płyta dzięki trzem 184-pinowym slotom obsługuje do 3GB RAM. Gniazda różnią się od starszych 168pinowych SDRAMów posiadaniem tylko jednego klucza sprzętowego. Na zdjęciu poniżej widoczne sloty SDRAM płyty ENMIC 4BAX+ oraz DDR w MSI 845Ultra.


Sloty SDRAM i DDR (kliknij, aby powiększyć)

Płyta jest pierwszą mi znaną opartą na chipsecie Intela, która posiada aktywne chłodzenie mostka północnego. Wszelkie inne ograniczają się do pasywnego, dużego radiatora. Czyżby MSI pomyślało o overclockerach?


Chłodzenie mostka północnego (kliknij, aby powiększyć)

Instalowany slot AGP posiada pewne ograniczenie charakterystyczne dla płyt opartych na kontrolerach rodziny i845 i i850. Współpracuje tylko z kartami graficznymi zasilanymi napięciem 1,5V. Inne nie są akceptowalne, o czym wyraźnie ostrzega naklejka na gnieździe:


AGP 1,5V (kliknij, aby powiększyć)

Płyta jest wyjątkowo bogato wyposażona. Obok standardowego kontrolera ATA100 który jest wbudowany w mostek południowy zainstalowano dodatkowy kontroler Promise obsługujący świeży standard ATA133. Kontroler pozwala tworzyć macierze dyskowe RAID 0, 1 i 0+1.

  
Kontroler ATA i MSI Raid (kliknij, aby powiększyć)

Zintegrowany układ audio C-Media umożliwia podłączenie głośników w systemie 5.1 Jest to rozwiązanie na pewno lepszej jakości niż standardowy kodek audio. Na moich głośnikach dźwięk był nieco wyższej jakości niż na standardowym zintegrowanym "bzyku". Był jakby żywszy, no i mogłem podłączyć wszystkie 6 (Creative DDT2200). Duży plus!


C-Media (kliknij, aby powiększyć)

Następną niespodzianką jest dodatkowy kontroler USB 2.0 firmy NEC. Jest on kompatybilny wstecz i bez problemów działały na nim urządzenia dedykowane dla USB 1.1. Co prawda nie mam ich zbyt dużo, ale problemów nie sprawiły - posiadam joystick, aparat cyfrowy i...hub USB zintegrowany z monitorem i możliwością kontroli parametrów wyświetlacza poprzez właśnie to złącze. Co prawda urządzeń korzystających z USB 2.0 jest na rynku jak na lekarstwo, ale dzięki obecności tego standardu na tej płycie już teraz można być przygotowanym na przyszłe rozwiązania. Łącznie w komputerze możemy więc mieć 8 portów USB - sześć w nich na śledziu. Na jednym z nich znajdują się cztery diody sygnalizujące błędy D-Bracked. Kombinacja różnych kolorów wyraża różne problemy, jakie potencjalnie mogą się wydarzyć. To rozwiązanie MSI stosuje już od kilku lat, jednak dopiero niedawno przeniesiono diody z wewnętrznej części portów właśnie na sloty USB - rozwiązanie wygodniejsze gdyż nie zmusza użytkownika "do zapuszczania żurawia" do wnętrza obudowy, by odczytać kombinację kolorów.

  
Kontroler USB i USB na śledziach

Płytę uzbrojono ogólnie w 5 slotów PCI i 1 CNR. Ten ostatni wydaje się mi być zbędny, ze względu na marginalna ilość sprzętu korzystającego z tego slotu. Lepszym wydaje się być wstawienie w to miejsce dodatkowego PCI. Laminat zawiera łącznie 3 gniazdka do podłączenia wentylatorów, ale pod jedno z nich podpięto już wentylator z chipsetu. Mamy wobec tego jedynie dwa gniazdka. Mało.

BIOS płyty firmy AMI ma kilka niespodzianek czekających na potencjalnych overclockerów. Częstotliwość magistrali systemowej ustawić można w zakresie 100 do 200MHz z krokiem 1MHz. Napięcie zasilające rdzeń procesora można było podnieść do 1,85V. Napięcie pamięci można ustawić już tylko na dwie wartości - 2,5V i 2,6V. Kolejne menu pozwoli na ustawienie napięcia portu AGP - 1,5V lub 1,6V. Nie dziwi tez możliwość synchronicznego lub asynchronicznego taktowania pamięci (PC1600 lub PC2100) jak i ustalenie ich cykli pracy. Trochę przyczepię się do funkcjonalności samego BIOSu. Jego opcje są ułożone trochę inaczej niż u Awarda i pewne nawyki trzeba zmienić. Nie ma tez możliwości wywołania menu po naciśnięciu klawisza Enter i wyboru opcji. Pozostaje tylko pstrykanie PageUp / Down. W niektórych wypadkach jest to poważnym utrudnieniem.

Ładne pudełko zawiera dołączoną jeszcze jedną niespodziankę - sprzętowy klucz skutecznie utrudniający dostanie się niepowołanym osobom do zasobów komputera.

  
Pudełko i klucz (kliknij, aby powiększyć)

Testowana płyta była wersją inżynieryjną, przeznaczoną dla prasy i w zasadzie poza stosownymi kablami nie było żadnych instrukcji i płyt CD. Bardzo rozbawił mnie napis na mostku południowym z napisem "Secret". A co w tym śmiesznego? Jest to bowiem standardowy i znany kontroler FW820801BA niczym się nie wyróżniający. Nie wiem wobec tego, co w nim takiego "sekretnego"...

  
"Sample" i "Secret"

2. ENMIC 4VBX+ [chipset P4X266]

Płyta ENMIC jest już trzecią opartą na układzie P4X266 jaka trafiła w moje ręce. Jeszcze ten się dobrze nie zadomowił na rynku, a już dziś producenci dostają nowe, udoskonalone chipy - P4X266A. Ale wracajmy do tego co mamy obecnie.


ENMIC 4VBX+ (kliknij, aby powiększyć)

Gniazdo Sockte478 pozwoli obsłużyć zarówno stare procesory Willamate jak i świeże Northwoody. Trzy sloty DIMM przyjmą tylko pamięci DDR PC1600 i PC2100. Podobnie jak wyrób MSI tak i tu jest 5 slotów PCI i 1 CNR. Mostek północny nie ma jednak ograniczenia do obsługi tylko kart graficznych AGP zasilanych napięciem 1,5V i bez problemów powinien sobie poradzić z większością kart AGP. Mostki komunikują się łączem V-Link ze zbliżoną do intelowskiej architektury HUBowej szczytowej prędkości 266MB/s. Mostek południowy podobnie jak Intela obsługuje urządzenia ATA100. Jednak w stosunku do tego co prezentuje sobą MSI 845Ultra tu nie znajdziemy drugiego kontrolera IDE. Płyta obsługuje tylko "stare" USB 1.1. Można podłączyć maksymalnie sześć urządzeń.

Niestety płyta ma tylko dwa gniazdka zasilające wentylatory, a i główny chipset jest chłodzony tylko pasywnie przez radiator. Płyta korzysta ze standardowego kodeka audio VIA. Nic nadzwyczajnego i jest to rozwiązanie gorsze od tego co oferuje MSI, ale płyta jest skierowana na inny segment cenowy rynku.


Kodek audio VIA

Ciekawie rozwiązano kwestię zasilania. Jak wiadomo Pentium4 wymaga dodatkowych linii zasilających obok dwóch standardowych dla ATX 2.03 wtykamy też w płytę zwykły koniec, taki jaki wsadzamy do dysków twardych.


Wtyczki do zasilania

Co do samej funkcjonalności nie mogę mieć większych zastrzeżeń, poza brakami które już wymieniłem, reszta jest w porządku. Sloty pamięci są na tyle daleko od portu AGP, że nie ma problemów z przeszkadzającymi sobie nawzajem elementami.

Niestety BIOS płyty jest wyjątkowo ubogi. Mamy jedynie możliwość zmiany magistrali systemowej w zakresie od 100 do 132MHz. Nie ma możliwości zmiany napięć. Na tym nie kończą się złe wiadomości. W parametry pracy pamięci też nie da się zbyt poważnie zmieniać. Jedyne co da się ustawić, to SDRAM CAS Letancy, Bank Interleave i DRAM Command Rate. To wszystko. Niewiele więc tego. Pudełko zawiera płytę CD ze sterownikami i programem antywirusowym PCcillin i po jednym kablu ATA100 i FDD. Niestety nie znalazłem kabelka z dodatkowymi gniazdami USB.

3. ENMIC 4BAX+ [chipset i845]

Płyta oparta o takim samym co w przypadku MSI chipsecie, jednak w przeciwieństwie do niej obsługuje tylko pamięci SDRAM.


ENMIC 4BAX+ (kliknij, aby powiększyć)

Jak wszystkie obecne powyżej płyty tak i ta posiada gniazdo Socket478. Standardowo obecne są trzy gniazda pod pamięci. Mimo, że konstruktorzy zaplanowali miejsce dla CNRa to udało im się wydłubać nieco przestrzeni na 6 slotów PCI. W przeciwieństwie do poprzedniej płyty mamy tu standardową wtyczkę ATX i pomocnicze linie napięć 12V w postaci czteropinowego gniazdka.


Wtyczka do zasilania

Skoro mowa o wtyczkach to ta płyta jako jedyna pośród całej trójki posiada trzy gniazda zasilające wentylatory. Na chipsecie zainstalowano pasywny radiator bez wentylatora.

Płyta posiada standardowy dla większości innych płyt opartych o chipy rodziny i8xx kodek audio. Mimo wszystko daje on dźwięk gorszej jakości niż ten z MSI.


Kodek audio

Do płyty można podłączyć do 4urządzenia USB 1.1. Dwa wejścia są na krawędzi płyty, a dwa na śledziu. BIOS płyty jest wyjątkowo bogaty w przeciwieństwie do tego z płyty powyżej. FSB można ustawić w przedziale od 100 do 200MHz co 1MHz. Regulacja napięcia odbywa się w zakresie +0,1V do -0,1V z krokiem 0,025Vod napięcia defaultowego. Slot AGP może dostarczać napięcia od 1,5V do 1,9V. Napięcie pamięci SDRAM zmieniać można od 3,3V do 3,7V. Ciekawa jest za to opcja "AGP/PCI clock". Można jej wartość ustawić na stałą wartość ustalając dzielniki-AGP 2/3 i PCI 1/3. Lub wybierając opcję oznaczoną jako AGP-66MHz, PCI-33MHz. Nie jestem pewien czy dobrze zinterpretowałem to ustawienie, ale najpewniej powoduje ono stałe przydzielenie wartości częstotliwości tych dwóch szyn i nadanie stałej ich niezależnie od wartości FSB. Płyta ma pełnię możliwości przydzielania odświeżeń pamięci RAM.

W pudełku obok sterowników na płycie CD i kompletu kabli do podłączenia dysków/napędów optycznych i FDD jest kabel do wyprowadzeń portów USB.

Płyty ENMIC 4BAX+ podobnie jak wcześniej opisywane płyty pod procesory AMD (8TTX+, 8TCX+, 8KAX+ i 8KAX+Pro oraz 8TCX2+) powstają na tych samych liniach produkcyjnych, co płyty firmy EPOX. Czyni je doskonałymi do podkręcania. Inaczej jest z płytą 8VBX+, która powstaje na liniach innego producenta, stąd mniejsze możliwości overclockingu i dobrania ustawień wydajnościowych. Zbliżone konstrukcyjnie do 4VBX+ płyty sprzedawane są też pod marką Clayton.

4. Konfiguracja testowa

5. Testy

3D Mark2000
3D Mark2000 (kliknij)

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Całe zamieszanie w benchmarkach wyjaśniają testy przepustowości pamięci. Test Sandry wykazuje przewagę dwukanałowych pamięci RDRAM i relatywnie wysokie notowanie kombinacji i845 z pamięciami DDR. Dziwią natomiast słabe wyniki chipsetu P4X266. Jest to niewątpliwie wina niemożności wybrania agresywnych ustawień pamięci w BIOSie. Przez to płyta mocno cierpi we wszystkich testach. Być może gdyby nie ten fakt, wówczas skuteczniej stawiłaby czoło konkurencyjnemu chipsowi Intela. Przypomnę, że testowana wcześniej płyta Shuttle AV40 dzięki odpowiednim konfiguracjom komunikowała się z pamięciami z prędkością mierzoną przez Sandrę na poziomie 1109MB ALU/1119MB FPU. Są to więc parametry zbliżone do tego co prezentuje sobą chip Intela. Pomimo teoretycznie trzykrotnie słabszej wydajności pamięci SDRAM na RDRAM Sandra wykazuje "jedynie" dwukrotną przewagę. Najpewniej wpływ na to mają wysokie opóźnienia Rambusów w stosunku do SDRAM. To spowodowało zmniejszenie przewagi.

Program Cachemem pozwala nie tylko zmierzyć wydajność podsystemu pamięci lecz także opóźnienia w transferze. Widoczna ogromna przewaga płyty na układzie i845 przy wczytywaniu danych. Ma ona niemal trzykrotną przewagę nad płytą ENMIC z P4X266. Wpływ na sumaryczna wydajność ma też na pewno maksymalne opóźnienia dochodzące nawet 391cykli zegarowych w przypadku płyty VBX+. Za to i845 z pamięciami DDR i SDRAM mają niemal identycznie opóźnienia. W skrajnym wypadku może czekać na dane-do około 330cykli.

Te dwa testy ujawniły całą prawdę-dlaczego jedna płyta jest szybsza od drugiej. Na sumaryczna wydajność ma wpływ nie tylko typ zastosowanej pamięci, ale też sposób pracy kontrolera i finałowa implementacji gotowego chipu w płycie głównej, a także zastosowane timingi. Właśnie długi timing spowodował mało efektywną prace układu VIA P4X266 w płycie ENMIC VBX+. Niby drobnostka, a jak skutecznie zepsuła wydajność.

6. Overclocking

Od samego początku przewidywałem, że nie uda mi się dojść do granic overclockingowych płyt ze względu na specyfikę procesora Pentium4, który to stanowił wąskie gardło systemu. Jego możliwości kończą się bowiem w okolicach 2,3-2,4GHz. Dlatego też nie ma co liczyć na wysokie FSB,ze względu na brak możliwość manipulacji mnożnikiem. Tak było w istocie.

Na MSI po maksymalnym podbiciu napięć - czyli do 1,85V rdzeń, 2,6V pamięci i 1,6V port AGP i jednoczesnym ustawieniu taktowania pamięci synchronicznie do FSB, tak by RAM przypadkiem nie zakłócił warunków overclockingu, udało się osiągnąć stabilne 115MHz FSB. Maksymalnie uzyskana, ale niestabilna częstotliwość to 117MHz. Płyta ma tu jedną wadę. Po podkręceniu i zachowaniu ustawień nie podnosiła się. Trzeba było się posiłkować przyciskiem reset. Po jego naciśnięciu wstała bez problemu i pracowała bez zarzutów...aż do następnego restartu systemu. Trzeba było ponownie zresetować i znowu było dobrze. Podobne zjawisko występowało na mojej własnej płycie ENMIC 8TCX2+. Jest to jednak wina BIOSu, bowiem po wgraniu nowego firmware problem zniknął. Należy więc liczyć, że finalne sklepowe płyty z nowszym BIOSem nie będą miały podobnej usterki. Drobnej ale jednak nieco denerwującej.

Następną w kolejce była płyta ENMIC 4VBX+. Jako, że nie posiadała możliwości regulacji napięć zasilających można było wysnuć wniosek, że nie będzie się tak dobrze podkręcać jak lepiej przystosowaniu do tego konkurenci. Ale nie było wcale źle. Osiągnąłem bowiem 112MHz FSB, czyli nienajgorzej.

Na końcu pozostała płyta ENMIC 4BAX+. Ta ma najpokaźniejszy zestaw narzędzi służących do wyciskania siódmych potów z procesora. Napięcie pamięci podniosłem do 3,5V taktując je synchronicznie z FSB, napięcie jądra-1,85V zaś AGP 1,7V....i do dzieła. Płyta osiągnęła najlepszy rezultat-117MHz FSB stabilnie. Co prawda pracowała nawet przy 119MHz, ale system "sypał się" po kilkunastu minutach. Na najwolniejszym testowanym mainboardzie, uzyskałem więc najwyższą częstotliwość procesora-2340MHz.

Gdybym posiadał procesor z niższym mnożnikiem, bądź testowe CPU miało go odblokowane, dotarłbym do granic możliwości płyt. Niestety nie dysponowałem wersją inżynieryjną procesora. Z informacji jakie można znaleźć w Internecie wynika, że układ i845 pracuje bez problemów przy częstotliwościach nawet powyżej 133MHz, co daje na razie nieoficjalne 533MHz (efektywnie, w trybie QDR).

Na koniec tego działu, pragnę zwrócić uwagę na pewną drobny być może, ale potencjalnie ważną przy podkręcaniu płyty rzecz, jaką jest napięcie podawane przez płytę dla procesora. Absolutnie wszystkie płyty obsługujące Pentium4 z jakimi się spotkałem nie podają napięcia zasilającego jądro w granicach normy. W przypadku procesorów na gniazdo socket478 na jądrze Willamatte, które powinno być zasilane napięciem 1,75V żadna płyta nie podawała właśnie takiego napięcia (niezależnie czy był to Abit, Asus, Soltek Shuttle, czy choćby testowe płyty). Było ono zawsze sporo mniejsze. I tak MSI dawało w granicach 1,68-1,72V, ENMIC 4VBX+ miał bardzo dużą wariancję, bo w zakresie od 1,69 do 1,79V, zaś najstabilniej napięcie dawał ENMIC 4BAX+-od 1,69 do 1,71V. Nawet po podniesieniu napięć w BIOSie do 1,85V efektywne, podawane na rdzeń napięcie sięgało ledwie okolic 1,8V.

I jeszcze zwrócę uwagę na firmowy overclocking procesora. Co mam na myśli? Niemal zawsze zdarza się że procesor nie pracuje przy zdefiniowanej częstotliwości, lecz nieco szybciej lub wolniej. Nie inaczej było w tym wypadku. Można to obserwować po wskazaniach 3D Marka 2001. Poniżej standardowych 2GHz taktował procesor jedynie referencyjna płyta Intela. Niemal idealne 2GHz pokazały się na 4VBX+. 845Ultra i BAX+ "podkręciły" procesor o 1%.

7. Kontrolery IDE

Ponieważ na płytach umieszczono aż trzy różnego typy kontrolery IDE postanowiłem przetestować jaka jest różnica między nimi. Na płytach znajdziemy standardowe kontrolery wbudowane w mostki południowe VIA VT8233 i Intel FW82801BA działające w trybie ATA100 oraz układ Promise PDC20276-ATA133. Niestety mam tylko dyski twarde działające w trybie ATA100, ale i tak możemy się przekonać jakie różnice wydajnościowe ukrywają zastosowane układy. Testy przeprowadziłem na systemie Windows2000 (FAT32)

Testy wykazały minimalną przewagę kontrolera Promise z płyty Microstar. Transfer średni i maksymalny na obu dyskach był najwyższy pośród całej trójki właśnie na dodatkowym układzie. Niestety jak się okazało kontroler minimalnie, ale jednak najmocniej obciążał procesor i wydłużał nieco czas dostępu. Ciekawie natomiast słabiej wychodził transfer minimalny. Należy zwrócić uwagę na bardzo niski minimalny-w drugim teście HD Tach u Intela z HDD IBM'a-znacznie niższy niż na dwóch opozycyjnych kontrolerach. Na wykresie wyrażało się to powtarzającym się "dołkiem". Sumarycznie wyniki są bardzo zróżnicowane i trudno wyłonić zwycięzcę. Raz jest dobry jeden, a raz drugi. Ogólnie jednak faktyczna, "użytkowa" różnica między kontrolerami jest bardzo trudna do wyczucia, ale nie wykluczone, że w specyficznych sytuacjach różnice mogłyby być już wyczuwalne.

8. Zakończenie

Jak widać po testach chipset i845 podparty pamięciami DDR jest mniej wydajny od tandemu i850 z pamięciami RDRAM. Ale przewaga nie jest znaczna, a cena płyt opartych na nowym układzie, w połączeniu z tańszymi od pamięci RDRAM układami DDR powinna przynieść sukces układowi. Dzięki szerokiej możliwości wyboru typu platformy, klient nie jest już ograniczony tak jak to było jeszcze niedawno. Na rynku jest już jednak bogata konkurencja - SiS 645, VIA P4X266 i P4X266A. Na horyzoncie już widać nowe układy ze stajni SiS mające zastąpić dopiero co wchodzący SiS 645, VIA kończy prace nad P4X333, a ALi też już zaczyna zalewać rynek Aladdinem P4. Także ATI niedługo zaprezentuje swój układ logiczny do obsługi P4. Zaczyna się robić tłoczno.

Płyta MSI zaskakuje bonusami i ciekawymi dodatkami czyniącymi z niej wyrób nie tylko nowoczesny obecnie, ale dzięki dodatkowym kontrolerom jest przygotowana na wciąż świeże standardy. Nie często spotkać można kontroler ATA133 czy też USB2.0. Nie cechuje się nadzwyczajnymi możliwościami do podkręcania, ale posiada wszystko co niezbędne i czyni wyrób MSI solidną podstawą komputera. W obliczu coraz bardziej do siebie podobnych konstrukcji różnych producentów 845Ultra pozytywnie się wyróżnia.

ENMIC 4VBX+ nie posiada nadzwyczajnych zdolności. Nie grzeszy ani wydajnością, ani możliwościami dostosowywania parametrów pracy podzespołów. Typowa nisko budżetowa płyta. Dobra, jeśli mamy zbudować komputer niskim kosztem. Choć ciekaw jestem, ile by można było z niej wycisnąć, gdyby BIOS umożliwiał głębszą ingerencję w parametry pracy pamięci.

Na końcu pozostaje mi ocena płyty 4BAX. Jest ona wyjątkowo trudna. Z jednej strony najwyżej stabilnie podkręciła procesor i zadowoli najwybredniejszych "krętaczy" szukających mocy w każdym calu peceta (właśnie z tego względu bardzo przypadła mi do gustu). Jednak jak widać po wynikach testów i jak już kiedyś pisałem - łączenie pamięci SDRAM z Pentium4 jest w moim mniemaniu kompletnie błędne i moc procesora zostaje w sporej części niewykorzystana. Czuję wyjątkową niechęć do starego układu i845. Ponieważ ta płyta jest oparta na tym chybionym układzie, będzie dobra tylko jeśli koniecznie się ktoś uprze i zechce mieć Pentium4 ze swymi odziedziczonymi po starym "blaszaku" układami SDRAM. Ja jednak ze wszystkich sił sugeruje trzymać się z dala od takiego tandemu. Płyta będzie doskonała dopiero wtedy, jak się doczeka implementacji pamięci DDR. Na razie mimo niewątpliwych zalet, nie ma większych szans na zadomowienie się. Pozostaje więc czekać na wersje 4BAX+DDR...

Zobacz także inne artykuły:
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

MSI International       MSI International

AMADO Sp.J.       AMADO Sp.J.

ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.       ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. No proszem... Lancer (autor: man-brak rejestracji | data: 9/01/02 | godz.: 19:41)
    Nawet całkim niezłe testy robi Lancer. Jak dla zmie za mało testów growych, a też nie stosowałbym N-Bench'a, ponieważ on zawsze faworyzuje AMD

  2. Lancerku drogi... (autor: Meteor | data: 9/01/02 | godz.: 21:15)
    nie "miraz", tylko "mariaz". Jak znajde cos jeszcze to poinformuje :D

  3. P4+SDR= shit... (autor: draak Ti | data: 9/01/02 | godz.: 21:20)
    ...tylko po co ciagle to powtarzac? Nie pastwmy sie juz nad biednym intelem ;)

  4. Fajnie Lancer (autor: speed-brak rejestracji | data: 10/01/02 | godz.: 03:49)
    dodaj tylko ze oficjalnie 845 suportuje dwa sloty pamieci , producenci niektorzy montuja trzy ,ale jak ktos bedzie mial problemy z obsadzeniem trzech slotow to warto powiedzie o tym ograniczeniu .
    Poza tematem udalo ci sie zrobic test CCWinstone2001?? .Teraz czekamy na rasowy tescik SiS 645 ,ja tylko powiem ze warto miec taka plyte i dobre pamieci RDRAM juz nie podskoczy:)) jedna sugestia ,warto do zabawy w podkrecanie uzywac PIV 1500 lub 1600 z ostatnich tygodni ubieglego roku 1500 bez problemow pujdzie na 133-138Mhz nowe 1500A powinny byc nawet lepsze ale jeszce nie mialem wrekach tego modelu. Pokazuja sie pamieci PC2700 a nawet PC3000 na SiS jak sprawdzilem ustawienie 133/166 to az wierzyc nie chcialem wymiot ogromny.
    szkoda ze nie masz nic na USB2 ale moze nastepnym razem cos zdobedziesz.
    pozd.


  5. Re: (autor: Lancer-Redakcja | data: 10/01/02 | godz.: 08:18)
    Hm ciekawe o tych 2slotach-nie slyszalem o tym.... Ale w takim wypadku dlaczeg plyta obsluguje do 3GB RAM? Przeciez nie ma pamieci po 1,5GB w 1 module? Chyba musze siegnac do specyfikacji na www.intel.com.
    CC nie robilem jeszcze ale przyszle testy juz beda go mialy. Mam tez SySmarka 2k+1 ale wybitnie go nie lubie.
    Chetnie bym wsadzil slabszy procek do o/c ale nie mialem go poprostu i tyle, a zreszta mialem wyniki testow z i850 wlasnie na P4 2GHz i dlatego znuwu o taki poprosilem.
    SiSa 645 wlasnie kombinuje wiec niedlugo powinien byc.
    BTW widac u ciebie juz pamieci PC2700? To moze cos zdzialmy abym i ja je mial :)
    Na USB 2.0 mysle ze jeszce dlugo nic nie bede mial-bo mi nie trzeba (narazie ;) no i zbyt duzo maszynerii na to na rynku jeszcze nie ma tez, ale z czasem oczywiscie bedzie.
    Co do innych-moze tam i mariaz...nie bylem dobry nigdy dobry z te klocki chos z polaka 4 bylo ale na przyszlosc nie bedzie juz mirazy ;)
    N-Bencha bede stosowal ale tylko w porownaniu AMD vs AMD lub Intel vs Intel, nie nadaje sie tylko do testuf AMD vs Intel-wiadomo dlaczego. Jak sa 2 Intele to juz NBench nie ma czego faworyzowac ;)


  6. Lancerku drogi...., (autor: ZEFello | data: 10/01/02 | godz.: 10:04)
    nie "drodnez", tylko "dronez" ;> kiedy p4 0.13 ? pozdrawiam

  7. zestaw z p4 0.13 ... (autor: DYD-Admin | data: 10/01/02 | godz.: 11:14)
    ...do nas wlasnie dociera... damy znac jak juz wejdzie na warsztat...

  8. ...a co do mirazy... (autor: DYD-Admin | data: 10/01/02 | godz.: 11:17)
    ...to nie wina Lukasza, tylko moja, bo tak sie spieszylem z wrzuceniem recki, ze nie wszystko zdazylem poprawic... ;-)

  9. 3GB RAM... (autor: r4v-Redakcja | data: 10/01/02 | godz.: 11:21)
    Lancer, te 3GB to marzenie Intela. Na mojego A7V tez moge wsadzic 1.5G, a jak go kupowalem to nie bylo jeszcze 512MB DIMMow

  10. Nie oto chodzi (autor: Lancer-Redakcja | data: 10/01/02 | godz.: 11:36)
    Chodzi ze plyta potrafi obsluzyc do tylu, zaadresowac i takie tam, i to jest sprawa konstrukcyjna. A ze nie ma odpowiednich modulow na rynku to juz inna bajka. 512MB DIMM byly do nabycia juz dano temu...tylko po kosmicznych cenach i nie dla zwyklego smiertelnika

  11. ZEEfello (autor: Lancer-Redakcja | data: 10/01/02 | godz.: 11:37)
    Kolejna wpadka :) Tak to jest jak sie pisze z glowy...nastepnym razem bedzie lepiej. Wybaczcie.

  12. UWAGA UWAGA Cos VIA jest za wolna! (autor: Opos | data: 10/01/02 | godz.: 12:08)
    Bardzo dziwna jest wydajnosc ENMIC na P4X266. Albo plyta jest zupelnie denna albo cos nie tek z testami. Polecam lekture analogicznego testu na Tomshardware (P4 2000, ASUS P4B266 Revision: 2.01, Bios: 1003 Date: Dec 6, 2001 oraz miedzy innymi Shuttle na AV40). Wszystkie testy ktore dotychczas czytalem wykazuja iz plyty na p4X266(bez A! - te z A sa duzo lepsze) oraz i845D maja wydajnosc porownywalna. Dlatego polecam ostroznosc w interpretacji niniejszego testu.
    Pozdrawiam
    Opos


  13. No tak - pospieszylem sie nieco ;) (autor: Opos | data: 10/01/02 | godz.: 12:15)
    Sorry za krytyke - w pospiechu przejrzalem tylko tabelki i zamykajac IE przypadkiem zauwazylem komentarz o Shuttle i wydajnosci testowanego tu Enmic pod DDR. Niemniej jednak warto wyraznie zaznaczyc iz po testach widac ze owa plyta Enmic nie jest miarodajna jesli chodzi o wydajnosc P4X266.
    Pozdrawiam - Opos


  14. Sloty RAM ... (autor: Kris-Redakcja | data: 10/01/02 | godz.: 16:12)
    AFAIR dwa moduły double ale single trzy wchodzą i działają bez stresu ...

  15. Odnośnie RE: Lancera (autor: man-brak rejestracji | data: 12/01/02 | godz.: 01:47)
    To OK że dzięki N-Bench'owi testujesz albo same intele (intel vs. intel) czy AMD'ki... ale mogą zbnaleźć się "łosie" porównujące testy Intela do swoich AMD... mogłeś od razu napisać, że coś takiego (N-Bench) się nie nadaje do testowania różnych platform (różnych producentów)...

  16. no RE znowu (autor: Lancer-Redakcja | data: 12/01/02 | godz.: 11:40)
    Juz pisalem o tym ze N-Bench sie nie nadaje i nie chce mi sie powtarzac ;)

  17. Co suportuje chipset 845D??? (autor: speed-brak rejestracji | data: 13/01/02 | godz.: 06:49)
    Kolego kris dasz sobie uciac reke za to co powiedziales ??? chyba nie bo bys juz byl inwalida. Max jak suportuje chipset oficjalnie to dwa sloty i max 2GB pamieci .To co producenci robia to inna sprawa ale warto zwrocic na to uwage.

  18. Speed, IMHO nie (autor: Larus | data: 17/01/02 | godz.: 13:05)
    i845D obsługuje 4 banki pamięci, a nie sloty AFAIK - a co producenci robią, to już faktycznie inna sprawa ...

  19. Larus !!! obsluguje dwa slty inaczej dwa moduly pamieci (autor: speed-brak rejestracji | data: 25/01/02 | godz.: 05:19)
    i obojetnie czy to jest dwu stronna czy jednostronna pamiec ,zreszta strona 109 -ta
    specyfikacji chipsetu 845D ze stycznia 2002roku .
    Ludzie czytajcie zaczym zabirzecie glos a jak juz ktos poprawi to przyjmijcie to tak jak powinno sie to zrobic a nie madrowac sie .


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL