Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 16 kwietnia 2002 
    

Program Intel - Nauczanie ku przyszłości


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:08
Intel, wspierany przez Microsoft, zainaugurował drugi etap programu Intel - Nauczanie ku przyszłości. Jego celem jest podniesienie umiejętności nauczycieli w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz dalsze ich wykorzystanie w nauczaniu wszystkich przedmiotów szkolnych. Firma planuje przeszkolenie 20 tys. nauczycieli z całej Polski w tym roku, co łącznie z 4 tysiącami przeszkolonymi w 2001 roku daje liczbę 24 tysięcy nauczycieli do końca 2002 roku. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu i firma Intel podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji programu.

"Intel - Nauczanie ku przyszłości pokazuje, w jaki sposób łączyć sprawdzone metody nauczania przedmiotów w klasach z wykorzystaniem nowych technologii. Chcemy, by stał się inspiracją dla nauczycieli do modyfikacji sposobu nauczania na różnych zajęciach, a w rezultacie pomógł uczniom praktycznie korzystać z komputera i Internetu we wszystkich dziedzinach" - powiedział Piotr Pągowski, dyrektor polskiego przedstawicielstwa firmy Intel.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu i firma Intel podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji programu Intel - Nauczanie ku przyszłości, realizowanego przy wsparciu firmy Microsoft. Czytamy w nim m.in., że "Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, traktując priorytetowo przygotowanie nauczycieli do świadomego i twórczego wykorzystania technologii informacyjnych i komputerowych w procesie dydaktycznym, deklaruje wsparcie dla realizacji programu Intel - Nauczanie ku przyszłości, jako formy doskonalenia i kształcenia nauczycieli w jego obecnej i przyszłych edycjach."

"Informatyzacja stanowi podstawę sukcesu gospodarczego nowoczesnego państwa. Dlatego też nie może jej zabraknąć w polskich szkołach. Według Dyrektoriatu Generalnego Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej umiejętność korzystania z technologii informacyjnych należy wraz z czytaniem i liczeniem do podstawowych umiejętności uczniowskich. Dlatego wszelkie inicjatywy zmierzające do poprawy jakości kształcenia w naszym kraju zasługują na uznanie i wyrazy poparcia. Intel - Nauczanie ku przyszłości, to unikalna inicjatywa, zarówno pod względem merytorycznym, jak i skali przedsięwzięcia. Dzięki takim programom zmienia się jakość polskiej edukacji, a ta bezpośrednio wpływa na wydajność pracy, efektywność gospodarowania, rozwój intelektualny - czyli przyszłość naszego kraju" - powiedział Wojciech Szewko, Przewodniczący Rady Edukacji Informatycznej przy Ministrze Edukacji Narodowej i Sportu.

Strukturę programu, który rozpoczął się rok temu, można porównać do "szkolenia kaskadowego". W pierwszym etapie, w 2001 roku, przeszkolono 100 nauczycieli - trenerów, zaawansowanych w technologiach informacyjnych. Następnie to oni byli trenerami dla 4 tysięcy nauczycieli - liderów, osób które nie tylko przyswoiły sobie zawartość merytoryczną programu, ale są gotowe do szkolenia kolejnych nauczycieli. W rezultacie każde województwo ma obecnie kilku trenerów, a większość gmin w Polsce swoich reprezentantów wśród liderów. W ubiegłorocznej edycji programu firma Microsoft zaopatrzyła nauczycieli w 4 tysiące pakietów oprogramowania Microsoft Office Professional.

"Wspólny program Intela i Microsoftu jest doskonałym przykładem inwestycji firm międzynarodowych w lokalne rynki. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wykształcenie młodych ludzi. To przecież oni wkrótce staną się nową kadrą, która będzie decydowała o rozwoju polskiego społeczeństwa. Nasze firmy posiadają wiedzę, technologie i produkty, które pragniemy przekazać, aby poprzez wyszkolonych nauczycieli umożliwić młodym ludziom łatwiejszy start w dorosłe życie" - powiedział Tomasz Bochenek dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

W bieżącym roku grupa 4 tys. nauczycieli - liderów wyszkoli kolejne 20 tys. nauczycieli, którzy uczą tradycyjnych przedmiotów w szkole, takich jak matematyka, biologia czy chemia. W ciągu czterdziestu godzin szkolenia nauczyciele poznają podstawy korzystania z Internetu i wybranych narzędzi Microsoft Office.

Szkolenia odbywają się w tysiącach szkół na terenie całej Polski. Organizatorami i koordynatorami są cztery ośrodki szkoleniowe: OSI Compu Train - Ogólnopolska Szkoła Informatyczna, OEIIZK - Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, OFEK - Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej oraz DC Edukacja - Centrum Szkoleń i Certyfikacji Komputerowych. Obejmują one swoim zasięgiem wszystkie województwa w Polsce.

O programie Intel - Nauczanie ku przyszłości

Program kursów składa się z 40 godzin szkoleń i bazuje na oprogramowaniu Microsoft Office Professional dostarczonym przez firmę Microsoft. Szkolenie obejmuje wykorzystanie Internetu, tworzenie stron WWW oraz stosowanie aplikacji multimedialnych w szkole. W trakcie zajęć nauczyciele poznają sposoby wykorzystywania technologii informacyjnych i komunikacyjnych, metody tworzenia narzędzi do oceny uczniów oraz dostosowywania programów nauczania do międzynarodowych standardów.

Polski program nauczania został przetłumaczony i dostosowany do polskich realiów przez pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy z firmą Intel. W ocenie i ulepszaniu przygotowywanych materiałów dydaktycznych wzięli również udział przedstawiciele dydaktyków z uczelni oraz nauczyciele i przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Program Intel - Nauczanie ku przyszłości to część globalnej wielomilionowej inicjatywy Innovation in Education firmy Intel, która ma na celu przedstawienie możliwości wykorzystania najnowszych osiągnięć nauki i techniki w edukacji. Koncentruje się ona na przygotowaniu nauczycieli, uczniów i studentów do wyzwań, jakie niesie ze sobą gwałtowny rozwój nauki i technologii na całym świecie. Intel opracowuje i wspiera programy edukacyjne, które zaspokajają potrzeby studentów, uczniów i społeczności na całym świecie. Programy te, wdrażając najnowsze metody edukacyjne oraz zwiększając efektywne wykorzystanie nowych technologii w klasach, ułatwiają studentom późniejszą karierę w branży informatyczno-telekomunikacyjnej.

Program Intel - Nauczanie ku przyszłości, wspierany przez Microsoft, działa już w ponad 20 krajach, promując fenomen edukacji masowej w dziedzinie technologii informacyjnych. W jego ramach w ciągu kilku lat zostanie przeszkolonych około pół miliona nauczycieli. W tym okresie Intel zainwestuje w program 100 milionów dolarów w gotówce i sprzęcie, będzie także nim zarządzać oraz wspierać opracowywanie nowych metod nauczania.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.