Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 28 września 2011 
    

3 nowe roboty medyczne Panasonic


Autor: DYD | 12:45
(10)
Trochę nowych technologii z poza świata PC. Firma Panasonic poinformowała o opracowaniu innowacyjnego robota ułatwiającego komunikowanie się, o nazwie HOSPI-Rimo, oraz nowych modeli swoich rozwiązań Hair-Washing Robot i RoboticBed. Zadaniem tych robotów jest wspieranie osób, które wymagają pomocy, aby móc bezpiecznie i wygodnie żyć. Firma zaprezentuje prototypy tych trzech robotów na 38. międzynarodowej wystawie urządzeń do opieki domowej i rehabilitacji (Home Care & Rehabilitation Exhibition - H.C.R.2011), która odbędzie się w dniach od 5 do 7 października 2011 r. w centrum Tokyo Big Site.



HOSPI-Rimo działa jako pośrednik, który umożliwia osobom leżącym w łóżku w szpitalu lub mającym ograniczoną zdolność ruchową łatwe komunikowanie się z innymi ludźmi, na przykład z lekarzem lub mieszkającymi daleko znajomymi, tak jakby to była bezpośrednia rozmowa. Firma Panasonic opracowała wcześniej robota HOSPI, który automatycznie podaje leki. Jest on używany w szpitalach w Japonii i innych krajach. HOSPI-Rimo wykorzystuje technologię autonomicznej mobilności z robota HOSPI oraz technologię komunikacji wizualnej o wysokiej rozdzielczości, z której firma Panasonic jest powszechnie znana.



Nowy Hair-Washing Robot może automatycznie wykonywać kompletne mycie włosów, od zmoczenia, przez umycie szamponem i opłukanie, po zabiegi pielęgnacyjne i wysuszenie. Zaprezentowany na tej samej wystawie w zeszłym roku pierwszy model spotkał się z ogromnym zainteresowaniem - wskazywano także na potrzebę wprowadzenia dodatkowych funkcji i komercjalizacji. Nowy model jest wyposażony w ramiona myjące z większą liczbą palców i udoskonalone rozwiązania mechaniczne, co poprawia komfort użytkowników.



Urządzenie RoboticBed to elektryczne łóżko, które można przekształcać w wózek inwalidzki i odwrotnie, również wywołało duże zainteresowanie (m.in. komercjalizacją), gdy zostało pokazane po raz pierwszy na H.C.R. 2009. Od tego czasu firma, Panasonic stale wprowadzała udoskonalenia uwzględniając uwagi opiekunów i pacjentów, a także znajdując rozwiązania problemów praktycznych i dotyczących bezpieczeństwa, które ujawniły się dzięki uczestnictwu w projekcie Practical Applications of Service Robots (Zastosowania praktyczne robotów usługowych) koordynowanym przez niezależny japoński organ administracyjny NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). W ramach tego projektu firma Panasonic opracowywała technologie i wytyczne związane z bezpieczeństwem.

Także rozwiązanie Robotic Canopy, zaprezentowane razem z RoboticBed, wywołało wiele życzeń dotyczących m.in. łatwiejszej instalacji i bardziej przyjaznego dla użytkownika sposobu komunikowania się. Uwzględniając te uwagi firma opracowała nowego robota ułatwiającego komunikowanie się, HOSPI-Rimo.

Firma Panasonic, która ma bogate doświadczenie w dziedzinie robotyki i technologii informatycznych, stawia sobie za cel zaspokajanie potrzeb osób wymagających opieki, przez oferowanie robotów i systemów robotycznych umożliwiających lepszą opiekę dzięki współpracy maszyn i ludzi.

Poniżej zostały opisane najważniejsze funkcje i technologie zastosowane w tych trzech robotach.

HOSPI-Rimo (Remote Intelligence and Mobility - zdalna inteligencja i mobilność)

HOSPI-Rimo wykorzystuje technologię autonomicznej mobilności z robota transportowego dla szpitali HOSPI firmy Panasonic oraz technologię komunikacji wizualnej o wysokiej rozdzielczości. Za pomocą tego robota osoby przebywające w odseparowanych lub odległych miejscach mogą łatwo porozumiewać się z innymi ludźmi. HOSPI-Rimo umożliwia im rozmawianie z innymi pensjonariuszami i lekarzami w ośrodku opieki oraz pozwala członkom rodziny i znajomym zamieszkałym daleko odwiedzać wirtualnie pacjentów w szpitalach lub mieszkające samotnie osoby starsze. W robocie tym zostały zastosowane następujące technologie:

1. Hybrydowa technologia sterowania, która łączy w sobie zdalne sterowanie i autonomiczną mobilność
Jeżeli zostało określone miejsce w pobliżu osoby docelowej, robot może automatycznie udać się w to miejsce rozpoznając otaczające środowisko i omijając przeszkody na trasie. Może również być sterowany zdalnie. Ponadto, w trybie zdalnego sterowania, robot porusza się bezpiecznie i prawidłowo rozpoznaje otoczenie.

2. Funkcja konwersacji z wykorzystaniem ruchów robota i komunikacji wizualnej
Kąt widzenia kamery robota można dowolnie ustawiać zdalnie. Zastosowana w nim technologia High Definition Visual Communications System umożliwia płynną, dwukierunkową konwersację.

Hair-Washing Robot

Hair-Washing Robot został zaprojektowany z wykorzystaniem technologii robot hand (ręka robota) firmy Panasonic. W porównaniu z poprzednim modelem został on udoskonalony przez wprowadzenie nowych technik sterowania ręką, tak aby dokładniej skanował kształt głowy i wykonywał szereg czynności w procesie mycia włosów, od mycia ręcznego przez mycie pianą po suszenie. Robot może nawet zapamiętywać dane opisujące kształt głowy poszczególnych osób i preferowany przez nie sposób mycia, co pozwala mu zaspokajać ich potrzeby dotyczące codziennego mycia i pielęgnacji włosów.

1. Nowy mechanizm trójwymiarowego śledzenia i technologia sterowania
Skoordynowane sterowanie teleskopowymi ramionami myjącymi i mechanizmem myjącym tył głowy umożliwia mycie głów o większym zróżnicowaniu. 24 palce robota delikatnie myją głowę wykorzystując zaawansowaną technologię trójwymiarowej kontroli nacisku.

2. Funkcje pielęgnowania i suszenia
Oprócz dotychczasowych funkcji mycia ręcznego i mycia w pianie robot został na wyraźne życzenie użytkowników wyposażony w funkcję pielęgnacji oraz prostą suszarkę. Dzięki tym nowym funkcjom może on wykonywać kompletne mycie włosów, od zamoczenia po wysuszenie.

3. Funkcja mycia miejscowego z masowaniem
Za pomocą zaawansowanego interfejsu z ekranem dotykowym użytkownik może określić obszar, który ma być umyty, ucisk przy masażu oraz sposób mycia. Funkcja ta umożliwia bardziej elastyczne zaspokajanie potrzeb użytkowników.

RoboticBed
W urządzeniu RoboticBed zintegrowano elektryczne łóżko i elektryczny wózek inwalidzki z wykorzystaniem technologii robotycznych firmy Panasonic. Robotic Bed umożliwia osobom z ograniczoną mobilnością przenoszenie się z łóżka na wózek inwalidzki z własnej inicjatywy, co pozwala im samodzielnie opuszczać łóżko i prowadzić niezależne życie. Firma Panasonic wprowadziła ulepszenia ułatwiające korzystanie z tego urządzenia dodając nowe funkcje i wspólny moduł wykorzystywany w elektrycznym łóżku i zintegrowanym wózku inwalidzkim, który był prezentowany w zeszłym roku

1. Wspólna platforma Robotic Bed ułatwiająca opiekę nad chorym i zwiększająca jego samodzielność
Funkcje praktyczne łóżka elektrycznego z zintegrowanym wózkiem inwalidzkim zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby umożliwić użycie modułu wspólnego. Wprowadzono standaryzację elementów, aby uzyskać lepsze właściwości praktyczne i możliwość obsługę bardziej zróżnicowanych użytkowników.

2. Nowa funkcja przechylania wózka inwalidzkiego z możliwością przywracania/separacji
Nowa funkcja wspomaganego przechylania wózka inwalidzkiego ułatwia rozłożenie nacisku ciała bez poślizgu w przypadku długotrwałego siedzenia na wózku. Ponadto wózek można przywrócić do pozycji przychylonej i odseparować go w tej pozycji, co jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z niego i podnosi poziom komfortu.

3. Interfejs przyjazny dla użytkownika
Łatwy w obsłudze interfejs umożliwia użytkownikowi szybkie nauczenie się sterowania łóżkiem, w tym przełączania i wybierania trybu pracy, przywracania/separacji oraz poruszania się w różnych kierunkach.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. A w polsce nie potrafią (autor: Plackator | data: 28/09/11 | godz.: 15:45)
    Nawet grypy wyleczyć...

  2. @up (autor: Conan Barbarian | data: 28/09/11 | godz.: 16:14)
    masz marną wiedzę w tym zakresie
    PIAP: http://www.antyterroryzm.com/


  3. @up (autor: Plackator | data: 28/09/11 | godz.: 17:27)
    Nie chodzi mi o pomysły polaków, które częstą są świetne, ale nie są ani trochę finansowane..

    "Jest on używany w szpitalach w Japonii i innych krajach."

    Gdzie w polskich przychodniach lekarze niektórzy nie potrafią wyleczyć głupiego zapalenia oskrzeli czy grypy, albo odróżnić zwykłej biegunki od zapalenia wyrostka robaczkowego.....


  4. @up (autor: agnus | data: 28/09/11 | godz.: 17:32)
    Coś w tym jest. Tydzien temu poszedłem do lekarza bo mnie stopa zaczęła boleć, zacząłem kuleć, napuchła itd.
    Lekarz stwierdził enigmatycznie "stan zapalny" i... przepisał maść i środek przeciwbólowy.
    Stan zapalny? Tyle to ja i sam wiedziałem. Wizyta trwała 3 minuty. "Następny proszę".

    Odstawiłem przeciwbólowe a stopa dalej boli.
    Służbę zdrowia czeka reforma... denerwuje mnie to że iż za moje wlasne pieniądze odciągane co miesiąc z wypłaty nie moge skorzystać z normalnej pomocy lekarskiej.


  5. @up (autor: Plackator | data: 28/09/11 | godz.: 18:22)
    Ja poszedłem z zapalaniem górnych dróg oddechowych, i przez 2 dni czekania po 1h w kolejce(tak! mimo numerków, ludzie sobie przychodzą kiedy chcą...)I mówię do lekarza że mam prawdopodobnie zapalenie oskrzeli, a lekarz do mnie "Zdrowy jesteś", przepisała antybiotyki.. po tygodniu stosowania antybiotyku nagle byłem bardzo słaby..
    i mam nagle słabe serce bez powodu...
    I tak to jeść antybiotyki przepisane przez tych konowałów...


  6. ... (autor: Pider | data: 28/09/11 | godz.: 18:50)
    To jest najgorsza głupota lekarzy że przepisuja antybiotyki... Za kilkanaście lat wiele szczepów bakterii uodporni się na dotychczasowe leki i będzie dupa.. Sami sobie szkodzimy w ten sposób. Co do grypy, leczona 7dni nieleczona tydznien. Prawda jest taka że powinno się siedziec w domu, wygrzać sie itd. :) Kiedyś penicylina była super skuteczna, teraz juz nie jest ;]

  7. 4,5,6 (autor: Conan Barbarian | data: 28/09/11 | godz.: 20:05)
    Dla "working class" najlepsza jest praca przez całe życie a następnie ekspresem do piachu.
    Możecie być pewni, że za pieniądze nasza służba zdrowia potrafi uzdrowić gościa, który w kostnicy już tydzień leży.
    Niedawno był taki wypadek, po którym normalnego gościa wkładają do worka, ale specjalnej troski pacjent miał sztab lekarzy, którzy dzień i noc myśleli co i jak zrobić, a koszta nie grały roli.
    Trzeba było sobie na wczoraj skreślić 14 15 25 27 37 40, a wasze spotkania ze służbą zdrowia byłyby tak miłe jak zakup SB-E.


  8. ... (autor: Pider | data: 28/09/11 | godz.: 22:33)
    Tak samo z cukrzycą :) Po co wyleczyć jak można leczyć. Glukometry, paski, insulina, itd to miliardy miliardów dolarów i wątpię czy kiedykolwiek doczekamy się leku na cukrzycę.

  9. Plackator (autor: mikay | data: 29/09/11 | godz.: 11:24)
    hmmm a widziales moze kiedykolwiek lek na grype? leczy sie toto objawowo a nie przyczynowo. najlepiej zaszyc sie w domu pod koldre/koc na jakis czas i bedziesz zdrowy. szczepionka na grype to juz w ogole wyciaganie od ludzi kasy, bo skutecznie rozstraja system immunologiczny czlowieka, a jej dzialanie jest mocno dyskusyjne.

    polazles do konowala i dostales anytybiotyk i dziwisz sie, ze jestes slaby. bo tak dziala to cholerstwo. skutki brania antybiotyku organizm odczuwa jeszcze przez pare miesiecy. to jest chore, ze lekarze tak lekko sobie je przepisuja, bardzo czesto bez koniecznosci. lekarka, ktora przewaznie mnie leczy przepisuje mi antybiotyki tylko w ostatecznosci, bo ma swiadomosc skutkow jakie wywoluja one w organizmie.

    ja mam ten luksus, ze mam prywatne ubezpieczenie z zakladu pracy i wizyty umawiam sobie na konkretna godzine (no powiedzmy, bo czasem czlowiek sie musi nasiedziec pod drzwiami z roznych powodow). Poza tym nie moge zbytnio narzekac na mojego rodzinnego


  10. roboty w służbie zdrowia (autor: Nohrabia | data: 29/09/11 | godz.: 22:30)
    W Polsce robot byłby ograniczony nie słynnymi prawami robotyki tylko "trzema prawami NFZ"

    -robot nie może leczyć po 16 (nawet jeśli człowiek umiera na zawał i leży w poczekalni)
    -robot nie będzie zużywał do ratowania zdrowia zbyt wiele zasobów wymagających naprawy lub konserwacji
    -robot będzie dbał o sobie, żeby ładnie wyglądać na kontroli

    (ad 1. jeden przypadek z wiadomości i jeden z rodziny...)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.