Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 17 stycznia 2012 
    

Nowy system plików w Windows 8


Autor: Zbyszek | źródło: Microsoft | 20:07
(18)
Kilka lat temu Microsoft planował rewolucyjny system operacyjny o kodowej nazwie Longhorn, który miał być wyposażony w nowy system plików o nazwie Protogon, jednak projekt został anulowany i zamiast niego pojawiła się źle przyjęta przez rynek Vista, która podobnie jak "siódemka" korzysta z dość starego NTFS'a. Tymczasem w pierwszych wersjach Windows 8 na powrót pojawił się Protogon, którego jednak później znów "wycięto", a użytkownicy w większości stracili nadzieję, że w kolejnych "okienkach" zagości nowy system plików. Jak widać przedwcześnie.

Microsoft poinformował właśnie na swoim oficjalnym blogu poświęconym nadchodzącemu systemowi Windows 8, że wraz z nim zadebiutuje również system plików Resilient File System (ReFS), który będzie dostępny w serwerowej odmianie systemu. Podano także kilka podstawowych informacji o ReFS. Jak można przeczytać, system ten został zaprojektowany do przechowywania danych i partycji z ReFS nie będzie można zainstalować systemu operacyjnego. W zamian zyskamy szereg nowych możliwości ułatwiających przechowywanie informacji, m.in: łatwe wykrywanie uszkodzeń, szybkie skanowanie oraz obsługę scieżek o długosci do 32 tysięcy znaków.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Typowa ciuciubabka od M$ (autor: pomidor | data: 17/01/12 | godz.: 20:38)
    Nie wiedzą co nowego dodać do nowego systemu więc dodają pseudo nowości. Na dodatek będą to stopniowo odblokowywać w kolejnych wydaniach Windowsa, aby użytkownicy nie stracili pasji kupowania tego samego kilka razy.
    Najpierw dadzą to do Win Server, potem udostępnią do Win 8 Ultimate/Professional. W Win 9 będzie już dla wszystkich, a w Win 10 dodatkowo z możliwością bootowania.


  2. To już jest w Linuksie i nazywa się LVM (autor: zbiggy | data: 17/01/12 | godz.: 21:08)
    dziwię się tylko, że tyle im zajęła kradzież kodu i przekompilowanie na Windowsa.

    Dowiązania symboliczne też ukradli z Linuksa i wprowadzili w Windows Vista.

    Powershell to kradziony bash jeśli chodzi o idee rozbudowanej powłoki.

    Bill Gates już w latach '80 powiedział, że open source jest bez sensu bo ktoś prędzej czy później ukradnie kod lub ideę i sprzeda za spore pieniądze. Wiedział co mówi.


  3. ehh (autor: kikos90 | data: 17/01/12 | godz.: 21:09)
    nie rozumiem dlaczego mieliby wprowadzać jakieś nie wiadomo nowości na siłe... . System jest dobry i cały czas wdrażają nowe pomysły. Co Ty Pomidorze rewolucyjnego zaproponowałbyś MS'owi?

  4. Nowy system plików w Windows 8 (autor: Marucins | data: 17/01/12 | godz.: 21:35)
    Dopiero teraz!?

  5. Nie rozumiemco jest nowego w tworzeniu partycji z kilku dysków (autor: Borat | data: 17/01/12 | godz.: 22:08)
    Taka opcja jest już dostępna od czasów Win 2000 i nazywa się dysk dynamiczny.

  6. 2... (autor: Krax | data: 17/01/12 | godz.: 23:03)
    ciekaw jestem kto i komu ukradl z koleji ten kod do linuksa. linuks jest tak dobry ze korzysta z niego jakies 1.5% rynku pc.
    zreszta linuks...litosci...caly open source jest bez sensu...niema nic za darmo... to jest czysty wyzysk... niechcecie placic za oprogramowanie a najlepiej by bylo gdyby wam placono...


    microsoft
    tu jest kwestia troche innego podejscia...spoleczenstwo jest ubogie w wiedze...wiec wprowadza sie opcje ktore maja na celu dac na tacy cos...

    ponad to narazie znaczna czesc informacji to plotki...czekamy na bete


  7. @Krax: (autor: MBR[PL] | data: 18/01/12 | godz.: 00:22)
    Daleko mi od świętych wojen Linux vs MS Windows (to jak dawne nawalanki Amiga vs PC) - po prostu każdy system ma swoje zastosowania. W tej chwili piszę z Windows 7 HP 64bit i uważam go za niezły system od którego na nowoczesnym desktopie zazwyczaj nie ma ucieczki w typowych zastosowaniach - szeroka gama oprogramowania i wsparcie dla nowego sprzętu robi swoje. Ale już w innych komputerach w domu powoli przechodzę z Windows 2000 (w którym notabene pojawiły się już opisywany tu LVM) na xBSD i Linuksa właśnie - brak wsparcia robi swoje, a IMHO nie warto robić upgrade dla sprzętu wartego obecnie 10-20% ceny nowego OSa z rodziny Windows dla tego sprzętu (mówimy o BOXach, bo nowa licencja OEM MS praktycznie wyklucza kupno go dla takich komputerów.
    Zresztą Krax - sam pewnie korzystasz z linuksa, choć możliwe że nawet o tym nie wiesz. Jak spojrzę na urządzenia dookoła, to poza głównym desktopem siedzi linux, choć czasem jest mocno ukryty:
    1. modem-router ADSL Linksysa (w bridge) - Linux od producenta
    2. router sieciowy - Linux (Tomato)
    3. router pomocniczy (CIFS/DLNA z dyskiem 2.5" w NTFS i printserwer +okazjonalnie monitorowanie z kamery USB) - Linux (Gorgoyle/OpenWRT)
    4. Odtwarzacz BluRay - Linux wbudowany przez producenta
    5. Telewizor plazmowy - Linux wbudowany przez producenta, ale istnieją i ciekawsze alternatywne wersje z obsługą sieci przewodowej i wifi (u mnie robi to już napęd BluRay)
    6. Telefon - Android w wersji custom, bo producent ostatnie co wydał to mocno ogranicznona i mało wydajna wersji 2.1 . W końcu to też pochodna Linuksa. I tu wychodzi zaleta OS - robisz z nim co się żywnie podoba nie będąc ograniczony kagańcową licencją własnościową. Poprzedni telefon na Windows Mobile 5.x poszedł w odstawkę właśnie ze względu na przestarzały system (są do niego obrazy Windows Mobile PRO 6.x, ale radzę trzymać się od tego z daleka - to taki sam system własnościowy jak MS Windows desktopowe i ściągnięcie z sieci nieautoryzowanego firmware z WM 6.5 zamiast WM 5.x za bardzo nie różni się IMHO od pobrania pirackiego Windows 7 Ultimate zamiast Windows XP bo komuś się zmudził. W przypadku Androida i innego oprogramowania OS ma się po prostu wolność wyboru, a samo urządzenie uzyskuje drugą młodość i niedostępną wcześniej funkcjonalność. Ale nie każdy potrafi to docenić - dla takich klientów docelowych skierowane są właśnie te "nowości" w Windows 8, jakby nie można było sobie ręcznie i z większą kontrolą stworzyć wolumenu LVM czy RAID (z których sam korzystam i jestem bardzo zadowolony - na normalnej płycie SATA2 realny transfer liniowy macierzy wynosi ~500 MB/s - taka konfiguracja jest wręcz zalecana przez producenta karty do montażu wideo (DecLink Blackmagic Extreme) mający ładne wsparcie zarówno pod Windows, Linuksem jak i MacOS.


  8. @06 (autor: Plackator | data: 18/01/12 | godz.: 00:50)
    W Win8 DP jest protogon - tak można w nim z formatować dysk.

  9. No nareszcie! (autor: ligand17 | data: 18/01/12 | godz.: 07:51)
    Jak w WHS2011 wywalili DE to się ostro wkurzyłem - ale widać, że idea jest żywa.

  10. Eeeee (autor: Shamoth | data: 18/01/12 | godz.: 08:39)
    Może by wpierw dopracowali ExFAT... żeby robić scandisk przynajmniej raz w tygodniu bo tablica się uszkodziała, to przegięcie... NTFS nie jest zły ale momentami wolny i strasznie nadmiarowy.

  11. C4- dopiero teraz, latwo to wyltumaczyc (autor: josefek | data: 18/01/12 | godz.: 08:51)
    po raz pierwszy od Windows 95, ktos im zagraza i beda musieli cos duzo lepszego zrobic...swiety sojusz z Intelem sie skonczy i w koncu beda musieli sami sie wykazac....

  12. pewnie mam (autor: Krax | data: 18/01/12 | godz.: 08:59)
    mam ubuntu zainstalowane...ale korzystam z niego tylko to nie licznych zajec...
    ale nawet do tego sie nie nadaje.... ilosc oprogramowania korporacyjnego dla linuksa jest tak mala... ze zeby miec administracje nad db2 oracle trzeba instalowac wirtualke windowsa.
    Po protu linuks to system ktory dominuje tylko w sieci.... dlaczego inne podejscie do ochrony i uprawnien.
    linuks do niezly system do pracy na wielu stanowiskach ale kiepski do pracy na jednym.

    up. sad.... nie wiem ile ty masz operacji wejscia/wyjscia na hdd....


  13. pomieszanie z poplątaniem (autor: kretos | data: 18/01/12 | godz.: 10:26)
    poprawcie tego newsa bo trochę bez ładu i składu. Po pierwsze to ReFS wejdzie tylko w edycji serwer. To system plikowy zgodny z NTFS pod względem API, pod spodem jest zupełnie inny silnik i inna organizacja danych. ReFS umożliwia łatwe wykrywanie uszkodzeń, szybkie skanowanie i przechowywanie ogromnej liczby ogromnych plików. Zwiększeniu uległa długość ścieżki - chyba do 32k znaków. Szczególne wrażenie na mnie zrobiła szybkość skanowania nowego systemu plików przy dużej ilości danych - w porównaniu z NTFS to jest przepaść.

    To co prezentujecie na screenach to technologia storage pool i storage space czyli zarządzania miejscem (nie jest to zastąpienie LVM bo to ma podobno zostać), która ma być dostępna w każdej edycji Windows.


  14. Co to da? (autor: rookie | data: 18/01/12 | godz.: 11:49)
    NIe przyspieszy przecież odczytu/zapisu danych hdd/ssd.
    Jedna partycja z kilku dysków? W czasach swobodnej dostępności 3TB Hdd coś takiego traci na znaczeniu...


  15. @up (autor: Plackator | data: 18/01/12 | godz.: 12:34)
    Jeżeli szybkość działania nie jest dla ciebie ważna, tylko szybkość odczytu w benchmarkach... zostajemy przy DOS'ie ?

  16. polska skladnia (autor: pastor666 | data: 18/01/12 | godz.: 14:40)
    Merytoryczną zawartość newsa zostawię, bo nie dość, że autor zdaje się nie bardzo wiedzieć o czym pisze, to jeszcze trole rzuciły się by rozstrzygnąć po raz kolejny, jaki system jest najlepszy (deliktanie rzecz ujmując - nudzi mnie to).

    Przyczepię się tylko do formy w jakiej informacja została zaserwowana.

    "Więcej informacji dowiemy się już w lutym"

    Czy naprawdę taka ciężka, żeby Twoja przeczytać newsa przed jego opublikowaniem?


  17. symlinki nie dzialaja wcale tak dobrze pod ntfs (autor: RusH | data: 18/01/12 | godz.: 17:05)
    bo trzeba robic recznie inne dla katalogow a inne dla plikow,
    do tego nie bedzie hardlinkow w ReFS :)

    ReFS drops features from the NTFS specification - including named streams, object IDs, short names, compression, file-level encryption via EFS, user data transactions, hard links, extended attributes and quotas

    za to dostajemy w prezencie nowe patenty i ochrone na kolejne 20-100 lat = patent fees.


  18. C6- nie rozumie twoja wrogosc do Linuxa (autor: josefek | data: 18/01/12 | godz.: 19:01)
    od Suse wersji 8 jesli sie nie myle go uzywam i dawniej chetnie za podreczniki placilem, bp tp warte bylo, kto raz Linux zasmakowal , trudno ma, go opuscic, Windows sie uzywa jako drugi system...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.