Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 15 maja 2012 
    

Premiera mobilnych procesorów APU Trinity firmy AMD


Autor: Wedelek | 13:06
(15)
O APU Trinity pisaliśmy już wielokrotnie, a dziś zrobimy to jeszcze raz, bo jest ku temu ważny powód - premiera najnowszych procesorów AMD! W zasadzie możemy mówić jedynie o częściowym debiucie, bo producent zdecydował, że najpierw do sprzedaży trafią mobilne odmiany tych układów, a wersje desktopowe zobaczymy dopiero w sierpniu. Ukryty pod IHS'em rdzeń Trinity został wyprodukowany z wykorzystaniem technologii litograficznej 32nm, składa się z 1,3 miliarda tranzystorów i zajmuje powierzchnię 246 mm^2. W jego wnętrzu umieszczono moduły Pilerdriver z dwoma rdzeniami x86 każdy oraz układ graficzny oparty o architekturę VLIW4.

Te dwa elementy wspiera jednostka HD Media Accelelator służąca do akceleracji nie tylko odtwarzania, ale również konwersji materiałów wideo. W jej skład wchodzą VCE (Video Compression Engine) stanowiący konkurencję dla technologii Quick Sync oraz dobrze nam znany UVD3. Dodano także cztery niezależnie kontrolery wyświetlaczy które są w stanie obsłużyć do trzech wyjść wideo, z tym że jedno z nich może być powielone dzięki specjalnemu "rozgałęziaczowi" wpinanemu do portu DisplayPort. Za działanie IGP odpowiada również pamięć RAM w której umieszczane są dane, dlatego AMD zwiększyło częstotliwość obsługiwanych pamięci do 1600MHz (wyższe uzyskać można przez OC).

Spore zmiany poczyniono w samym CPU, którego rdzenie x86 korzystają teraz z architektury Piledriver (ulepszony Bulldozer) i w przeciwieństwie do Husky (K10.5) montowanych w Llano nie potrzebują łącza HyperTransport, co pozwoliło inżynierom wygospodarować trochę miejsca na inne, ważniejsze pod względem wydajności komponenty. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej architektury (Bulldozer) Piledriver ma budowę modułową, z tym że dokonano kilku ulepszeń w kwestii wykorzystania dostępnych zasobów i pozbawiono procesor współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Pojawiła się też obsługa instrukcji trójoperandowych (FMA3), cztero-operandowych (FMA4), AVX 1.1 i F16C, a sam producent deklaruje spory wzrost IPC.

Ważną zmianą w stosunku do Llano jest również wykorzystanie całkiem nowej technologii propagacji sygnału zegarowego opracowanej przez Cyclos. W Trinity elementy odpowiedzialne za równomierne rozprowadzenie sygnału taktującego są rozłożone na całej powierzchni procesora budując razem sieć przesyłową z umieszczonymi na niej cewkami. Cewki te w trakcie przełączania stanów logicznych (0 lub 1) odpowiednio magazynują i uwalniają zebraną podczas całego procesu energię, redukując tym samym jej zużycie. Za zmniejszenie "apetytu" na energię odpowiada także technologia SOI (Silicon on insulator), która polega na zastosowaniu dodatkowej warstwy izolującej, dzięki czemu następuje zmniejszenie upływów prądu z tranzystorów, a w konsekwencji spadek zużycia energii przez układ. Niestety jej zastosowanie negatywnie wpływa na koszt wytworzenia takiego układu więc AMD począwszy od APU Kaveri zrezygnuje z tej technologii.

Ostatnim elementem poprawionym przez AMD jest funkcja Turbo, połączona z innymi systemami zarządzania energią. Teraz z jej wykorzystaniem można niezależnie zmieniać zegar rdzeni x86, IGP, UVD a nawet kontrolera pamięci RAM. Na tym jednak nie poprzestano i Trinity może całkowicie odłączyć nieużywane części procesora, w tym jeden z dwóch kanałów pamięci RAM w momencie gdy aktywny jest tryb IDLE.

Skoro wiemy już co nieco o wewnętrznej budowie Trinity, to przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej konkretnych modeli. Na pierwszy ogień idzie model A10-4600M, wyposażony w dwa moduły Piledriver (cztery rdzenie) taktowane zegarem 2.3GHz (3.2GHz z Turbo) i wspierane przez 4MB pamięci podręcznej L2 oraz IGP Radeon HD 7660G (384 procesory strumieniowe, taktowanie GPU 497 MHz / do 686 MHz z Turbo).

Nieco słabszy model A8-4500M otrzymał dokładnie taką samą część CPU (cztery rdzenie, 4MB L2), ale taktowaną zegarem 1.9GHz (2.8GHz z Turbo). Układ ten dysponuje również słabszym IGP o kodowej nazwie Radeon HD 7640G (256 procesorów strumieniowych, taktowanie 497 MHz do 655 MHz z Turbo), a jego TDP to 35W.

Na koniec został nam jeszcze APU A6-4400M z jednym tylko modułem Piledriver (dwa rdzenie) taktowanym na poziomie 2.7 GHz (3.2 GHz z Turbo), 1MB pamięci podręcznej i IGP HD 7520G (192 procesory strumieniowe, taktowanie 497 MHz / do 686 MHz z Turbo).



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. APU jest super (autor: rookie | data: 15/05/12 | godz.: 13:40)
    Na równi z I3, czasem je wyprzedza, a graficznie rewelacja na równi z i5+geforce.
    A wszystko w cenie takiego i3 :)
    Nie wiem kto teraz będzie kupował niebieskich - chyba tylko masochiści :)


  2. na prawdę dobrze się prezentuje trinity (autor: Jarek84 | data: 15/05/12 | godz.: 14:14)
    Pod względem poboru prądu wręcz rewelacyjnie - sam się zatanawiam, czy nie kupić jakiegoś cieniasa z a-10 do pykania w czasie delegacji w diablo 3 :]

    Gdyby tylko AMD dało radę nasycić rynek odpowiednią ilością układów...


  3. rookie (autor: Markizy | data: 15/05/12 | godz.: 14:42)
    niestety nie jest rewelacja bo często porównany jest do i3 SB a będzie konkurował z i3 IB
    http://images.anandtech.com/...idge-gaming-new.png gdzie nie będzie wypadać szczególnie rewelacyjnie igp. A co do cpu wątpię żeby był jakiś zysk wydajności w stosunku do bulldozera.


  4. hmm (autor: Zbyszek.J | data: 15/05/12 | godz.: 14:46)
    jest lepiej niż w Llano, ale wydajność CPU nadal bardzo słaba. Szkoda, że nie ma wersji 45W z zegarem bazowym w okolicy 3,0 GHz do bardziej wydajnych laptopów.

    Tak naprawdę, w tym rdzeniu powinni upchnąć trzy moduły z 1MB cache, zamiast dwóch z 2MB. Sumarycznie cały rdzeń byłby nieznacznie większy, za to wydajność skoczyła by znacząco. Przykład: http://www.image-share.com/upload/1480/20.jpg

    GPU byłoby tylko trochę szersze, z tego względu, że gdzieś trzeba byłoby przenieść te części, w które "wjechały" przesunięte bardziej w prawo interfejsy PCI-e i DDR3 (na górze i dole). Sumarycznie powierzchnia wyniosłaby 255-260 mm^2.

    Jeśli do Kaverii (28nm) nie wsadzą trzech modułów, to kiepsko to widzę.


  5. hmm (autor: fox19 | data: 15/05/12 | godz.: 14:56)
    Jesli A10 2,3Ghz + turbo jako CPU idzie na rowno z Core i3 2,3Ghz to swietny wynik. W takim wypadku jest szansa ze "nowe" FX'y 8 rdzeniowe beda szly na rowno z SB/IV z 4 rdzeniami/8 watkami...

  6. @03 (autor: bmiluch | data: 15/05/12 | godz.: 15:18)
    no tak, tylko link który podałeś to porównanie Trinity z i7-3720QM który kosztuje 360+ Euro

  7. ... (autor: trepcia | data: 15/05/12 | godz.: 15:52)
    W swoim przedziale cenowym, który zapowiada AMD, Trinity prezentuje się BDB. Nareszcie AMD ma coś równorzędnego do walki z Intelem. Przy wydajności CPU nadal troszkę traci do Intela ale za to zyskuje czasem pracy na baterii! Nawet jak popatrzy się na strony producentów laptopów i porówna czasy pracy na baterii dla IB oraz Trinity to Trinity dłużej działa. Nawet HP podaje 9h dla Trinity w modelu 15 cali i 8h dla IB w modelu 14 cali. Świat się wali, AMD ma bardziej energooszczędne procesory :|

  8. @ up (autor: Zbyszek.J | data: 15/05/12 | godz.: 16:39)
    hmmm, poza rezonującą siatką zegarów dużo części układu ma bramkowanie mocy (poszczególne interfejsy, kontrolery monitorów, złącz, interfejs pamięci, w IDLe jeden kanał kontrolera pamięci DDR3 jest odcinany a RAM zwalnia do 333 MHz).

    Do tego solidnie popracowali nad procesem technologicznym: http://www.blogcdn.com/...amd-trinity-slides39.jpg


  9. bmiluch (autor: Markizy | data: 15/05/12 | godz.: 18:15)
    tylko wszystkie mobilne będą miały mocniejsza grafikę (hd4000) http://en.wikipedia.org/...%28microarchitecture%29

    a druga sprawa jak AMD wy pozycjonowało samo swoje produkty
    http://images.hardwarecanucks.com/...TRINITY-6.jpg

    gdzie A10 ledwie daje rade i3 SB a co dopiero i5 SB lub IV


  10. Zbyszek.J (autor: Markizy | data: 15/05/12 | godz.: 18:20)
    żadnych 3 modułów nie będzie http://www.cpu-world.com/...obile_APU_Roadmap.html
    może jakieś serwerowe jak będą, a wydajność raczej będzie max 10% wyższa na takt zegara niż obecnie chociaż i w to wątpię. No i nie wiadomo jeszcze w której części roku 2013 wyjdzie.


  11. @ Markizy (autor: Zbyszek.J | data: 15/05/12 | godz.: 18:29)
    wiem że nie będzie - pisałem że szkoda, i że kompletnie nie rozumiem tylko dwóch modułów w 28nm

  12. Zbyszek.J (autor: Markizy | data: 15/05/12 | godz.: 18:58)
    dla mnie jest dziwne że nie dadzą GNC 2nd Gen, bo jak dadzą 1 to będzie kiepsko, już nie mówiąc o tym że jak w radkach będzie GNC 2nd Gen to APU będzie jeszcze na VLIW4 :/ Bo radki raczej wyjdą szybciej niż nowe APU. Ogólnie działania AMD wobec APU jest jakieś chore/dziwne.

  13. no właśnie... (autor: Seba78 | data: 15/05/12 | godz.: 20:14)
    Przecież ideą APU jest korzystanie w jak największym stopniu ze wspomagania procesora graficznego. I Zdaje się, że GNC został zaprojektowany nie tylko do grania, ale i liczenia. Dlaczego nie połączyli tego w trynity?

  14. @13. (autor: Mariosti | data: 16/05/12 | godz.: 00:08)
    Może nie wiedzieli że im gcn tak dobrze wyjdzie, teraz wiedzą, ale cykl projektowania nowych układów to dobre 2 lata, tak więc sporo czasu minie przy takim asekuracyjnym podejściu zanim gcn będzie w apu, ale jak już będzie to zapewne razem z hsa.

  15. @up (autor: grafenroot | data: 17/05/12 | godz.: 01:08)
    Przecież GCN ma być w następcy Trinity. Jeśli by miało być w Trinity to pewnie byśmy czekali na te procki do końca roku (właśnie z powodu cyklu projektowania). Nie można zapomnieć, że trzeba to wszystko ze sobą "dograć". W tym samym czasie pracowali nad Trinity i nad GCN więc nie było możliwości, żeby to ze sobą dobrze "dograć" jeśli obie struktury były w ciągłej fazie rozwoju.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.