Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Recenzja płyt Abit AT7 i KX7-333
 Autor: Lancer
 Data: 09/07/02
Recenzja płyt Abit AT7 i KX7-333Abit jest od wielu lat znany z konstrukcji płyt głównych przyjaznych overclockerom. Historia pokazała, że rodziły się konstrukcje niemal kultowe - jak choćby BE6, ale też i bardzo kontrowersyjne - KT7. Ostatnimi czasy konstrukcje tej zasłużonej firmy, okazują się z pewnym opóźnieniem w stosunku do płyt konkurencji. Daje to czas na dopracowanie i wyeliminowanie usterek, aby historia KT7 się nie powtórzyła. Jedną z ostatnich ciekawostek Abita są płyty na układzie KT333. Serię płyt "K" na kolejnych układach VIA kontynuuje modelem KX7-333. Nieco inne podejście do tematu konstruowania płyt Abit pokazał w wyrobie AT7 charakteryzującym się się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Zapraszam do zapoznania się z opisem obydwu modeli, który mogłem przygotować dzięki pomocy firmy ACT z Łodzi.

Abit AT7

Ta Abitowa konstrukcja jest pod wieloma względami wyjątkowa. W oczy rzuca się stopień integracji. Nie jest to jednak typowa płyta "all-in-one".

Chipsetem sterującym jest układ VIA KT333. Mostek południowy to tradycyjny już układ VT8233A ze wsparciem dla napędów w standardzie ATA133. Płyta posiada port AGP 4x, ale tylko 3 gniazda PCI. Resztę dużej ilości miejsca na laminacie zajmują zintegrowane komponenty:
  • układ dźwiękowy oparty na kodeku Realtek ALC650 (wsparcie dla standardu AC3-5.1)
  • kontroler RAID ATA133 kontrolowany przez chip HighPoint HPT374 (cztery kanały-dwa urządzenia na kanał)
  • układ sieciowy 100Mb obsługiwany przez układ Realtek 8100B
  • kontroler USB2.0 (VIA VT602)
  • kontroler standardu FireWire IEEE1394
Sporo tego. Tak na dobre to brakuje tylko jakiegoś zintegrowanego układu graficznego. Na uwagę zasługuje rzadko spotykany kontroler RAID umożliwiający podłączenie aż 8 urządzeń. Jeśli doliczymy do tego kontroler wbudowany w mostek południowy to można wyliczyć, że łącznie płyta obsłuży 12 urządzeń.

Z innych ciekawostek należy wymienić całkowity brak klasycznych portów PS/2, COM i LPT. Płyta ich nie posiada! Zamiast tego na krawędzi znalazła się bateria 4 gniazd USB 1.1, 2 USB2.0, 2 FireWire oraz optyczne S/PDIF-Out (jest też miejsce na "In", ale pozostało ono puste), gniazdka wyprowadzeń z układu dźwiękowego (mikrofonowe, line-in, głośniki przednie, tylne i subwoofer). Koniec listy uzupełnia wyprowadzenie z układu sieciowego LAN. Na dodatkowym śledziu można podłączyć jeszcze 2 porty USB (sumaryczna ilość - 8 gniazd USB 1.1 i 2.0).

Aby rozpocząć zabawę z płytą potrzebna jest więc odpowiednia wtyczka w urządzeniach peryferyjnych. Należy pamiętać o myszce i klawiaturze na port USB. Ja posiadam standardowe urządzenia, więc posłużyłem się dostarczoną przez firmę ACT klawiaturą Chicony i myszą Logitech M-U48a. Problemem dotkliwszym może być jednak brak portów COM. Osobiście korzystam z terminala HIS podłączanego właśnie pod port COM - miałbym więc problem z dostępem do internetu. No cóż, takie są skutki postępu - za rok standardowe porty mają całkowicie zniknąć z nowych "mainboardów".

Płyta posiada 4 gniazda pod pamięci DDR. Ilością jednak nie należy się zachwycać. Płyta obsługuje tylko 6 banków pamięci (czyli tyle co inne wyroby). Można więc obsadzić ją kombinacją czterech pamięci jednostronnych lub trzech dwustronnych. Dopiero jeśli posłużymy się układami buforowanymi - 72bitowymi możemy obsadzić wszystkie banki pamięci układami dwustronnymi. Ograniczeń jednak nie koniec. Jeśli płyta ma pracować z pamięciami PC2700 wówczas obsługa ogranicza się do 4 banków. Pamięci buforowane PC2700 obsadzamy w max. 6 banków. Sumarycznie więc ilością i sposobem obsadzania układami pamięci płyta nie odbiega praktycznie od innych tradycyjnie 3 slotowych konstrukcji.

Myśląc o overclockerach chcących podłączyć wentylatorki chłodzące system producent ulokował 4 gniazdka FAN. Dwie diody LED - zielona i żółta informują o obecności zasilania i pracy płyty.

Duża ilość zintegrowanych komponentów powoduje, że płyta ma bardzo charakterystyczny dla siebie układ złączy - o ile karta w slocie AGP typu długiego GeForce4 Ti minimalnie koliduje z bankami pamięci (klipsy zaciskowe częściowo się otwierają) to pewnym nieporozumieniem jest umiejscowienie portu FDD-na samym dole płyty tuż pod portami wyprowadzeń z kontrolera RAID. Prowadzenie taśm w tej okolicy jest wyjątkowo nieprzyjemne i utrudnia przepływ powietrza. Na szczęście jedyne 3 gniazda PCI są w dolnej części laminatu, dzięki czemu nawet najpotężniejszy układ chłodzący na karcie VGA AGP nie zawadzi o drogocenne sloty PCI. Bateria kondensatorów poniżej gniazda SocketA może czasami przeszkodzić podczas instalacji coolera. Radiator ze swoim klipsem zaciskowym jest umieszczony pionowo, co chwilami bardzo poważnie utrudnia jeśli wręcz całkowicie uniemożliwia zakładanie go. Konstruktorzy powinni byli obrócić je o 90 stopni - wówczas problem znika.

Ciekawa okazuje się zawartość BIOSu. Abit nie oszczędzał tu i daje bardzo dużą swobodę w kształtowaniu wydajności komputera i to zarówno pod względem dostosowywania wydajności przy standardowo pracującym, jak i podkręconym procesorze. Magistralę FSB można ustawić w przedziale od 100 do 250MHz, można zmieniać mnożnik procesora jak i również mnożniki szyny PCI-1/3, 1/4 i 1/5. Największą chyba wadą BIOSu jest regulacja Vcore tylko do 1,85V. Gdyby można było ustawić do 2,2V wówczas było by naprawdę idealnie. Inne regulowane napięcia to I/O-3,5V i 3,65V i napięcie pamięci -2,55V do 2,85V. Mamy też pełną kontrolę nad cyklami odświeżeń RAMu. Monitoring systemowy niestety nie bierze pod uwagę odczytu temperatury z diody termicznej wbudowanej w jądro procesorów AthlonXP i Duron. Ochrona termiczna ogranicza się tylko do parmetrów podanych przez czujnik wewnątrz gniazda socket-pod procesorem.

Pudełko to obok krążka CD ze sterownikami - zaślepka na nietypowy układ wyprowadzeń na krawędzi, taśmy-FDD i 2 IDE (w czarnym kolorze z nadrukiem Abita), śledź z portami USB oraz torebka kompletem nylonowych spinek do spięcia taśm. Płyta CD z dodatkowego oprogramowania zawiera Norton Antivirusa i WinDVD oraz program Buzzsoft.

Abit KX7-333

Płyta KX7-333 charakteryzuje się już standardową konstrukcją bez zbędnej ekstrawagancji w stosunku do AT7.

Wymiarowo podobna do powyższego modelu. Duża powierzchnia nie została jednak zmarnowana. Laminat posiada "normalną" ilość bowiem 6slotów PCI, obowiązkowy port AGP 4x pracujący z szybkimi wpisami (FastWrite).

Testowany model KX7 333R posiadał kontroler RAID oparty na tradycyjnym niemal dla Abita układzie HighPoint - model HPT372 ze wsparciem dla standardu ATA133 w trybie tradycyjnego kontrolera IDE oraz RAID 0, 1 1+0. W przeciwieństwie do zastosowanego w AT7 układu HPT374 układ 372 obsługuje tylko dwa kanały po dwa urządzeniami. Niestety nie odnajdziemy kodeka audio odpowiedzialnego za generowanie dźwięku. Jest to spora wada, bowiem część innych konkurencyjnych płyty takowy posiada. Płyta KX7 podobnie jak i AT7 jako jedna z nielicznych oferuje wsparcie dla czterech slotów pamięci. Zasada instalacji pamięci jest podobna do tej opisanej przy okazji modelu AT7.

Jak wszystkie inne wyroby bazujące na mostku południowym VT8233A, tak i tu można podpiąć do 4 urządzeń USB 1.1. 2 na krawędzi, a 2 na śledziu. Płyta posiada również cztery gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Na laminacie znalazły się 3 diody w kolorach czerwonym, zielonym i pomarańczowym-informujące o pojawieniu się zasilania na płycie, działaniu płyty i "błędach". W zasadzie to funkcjonalność tego rozwiązania jest dużo mniejsza niż wyświetlaczy płyt ENMIC/EPoX, czy nawet D-Bracket MSI, a o "gadających" Asusach już nie wspominając.

Jeśli chodzi o funkcjonalność to można mieć pewne niewielkie zastrzeżenia. Porty są wystarczająco daleko rozsunięte-gniazdka pamięci są blisko portu AGP, ale częściowo dają się otworzyć nawet przy karcie GF4 Ti i bez większych starań można włożyć tam pamięci. Port FDD usytuowano w dolnej części laminatu przeze co kabel plącze się przez sporą długość płyty. Pewne wątpliwości - podobnie jak w przypadku AT7, może budzić bateria kondensatorów poniżej gniazda SocketA. Ale to już tradycja ciągnąca się od czasów sławetnej KT7 i wentylatorów serii "orb". KKolejna wada to umieszczenie gniazda procesora SocketA. Znajduje się ono tuż przy samej krawędzi płyty. Po wkręceniu jej do obudowy nie ma miejsca na wsadzenie śrubokręta i odczepienie radiatora. Czasami więc trzeba wykręcać płytę by zdjąć radiator. Wystarczyłoby obrócić gniazdo o 90 stopni i problem znika. Kiedy się tego Abit nauczy... a może będzie brnął z tradycyjnie niewygodnie umieszczonym gniazdem podobnie jak z kondensatorkami?

BIOS płyty, zawiera niemal wszystko czego overclocker oczekuje i jest bardzo podobny do tego z płyty powyżej. Regulacja FSB 100-250MHz. Ręczne dostrojenie mnożnika procesora. Mnożnikom PCI można przydzielić wartości 1/3 1/4 i 1/5. Napięcie zasilające rdzeń -1,1V, do 1,85V. Napięcia pamięci DDR można ustalić na poziomie od 2,55V, poprzez 2,65V, 2,75V, do 2,85V. Regulacja napięcia I/O-3,5V, albo 3,65V. Regulacja odświeżeń pamięci nie odbiega od tego, co prezentują inne płyty na chipsecie KT333. Każdy parametr można ustawić ręcznie. Brakuje ochrony termicznej procesora podobnej do Asusowego C.O.P, czy znanego z Solteka A.B.S II. Co prawda obecny jest monitoring systemowy, ale odczyt temperatury odbywa się z obecnego w gnieździe termisora, a nie z diody wewnętrznej procesora.

Pudełko obok płyty CD ze sterownikami zawiera kable 1FDD i 2 IDE oraz śledź z portami USB. Zawartość płyty CD podobna do tej z wyrobu powyżej- Norton Antivirus, WinDVD, Buzzsoft.

Testy

Sprzęt dostarczyły firmy: Aby porównanie nabrało nieco rumieńców dorzuciłem wyniki testów wydajnościowych jednej z najszybszych płyt na układzie KT333-płyty ENMIC 8TT2+ -bliźniaka dobrze znanego EPoXa 8K3A.

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

PC Mark2002
PC Mark2002 (kliknij)

Wyniki testów wskazują na minimalną przewagę płyty ENMIC, ale jest ona tak mała, że można się zastanawiać czy nie jest to margines błędu pomiarowego. I tak właśnie można by rzec gdyby nie systematyczna przewaga nad Abitem liczona jednak, można by rzec-w promilach. Tak więc Abit dobija do czołówki producentów najszybszych płyt. Z rzadka się zdarzało by w testach działo się coś ciekawego. Ogólną systematykę zachwiał tylko SPECviewperf i test kompresji WinRAR - testy które raczej polubiły ENMICa. Tu widoczna jest szczególna różnica. Ponad 1 minuta dysproporcji jest co najmniej dostrzegalna. Z kolei SPECviewperf-biorąc pod uwagę skalę testu i jego czułość na zmianę wszelkich parametrów - niemal na równi stawia oba wyroby Abita, ale woli jednak ENMICa. Reszta testów to już tylko walka o przysłowiową pietruszkę. Ciężko wyłonić zwycięzcę pośród toczącego ze sobą boju tandemu KX7-8TTX2+. AT7 tylko minimalnie odstawał z tyłu. Jego specyficzna konstrukcja powoduje, że jest troszeczkę wolniejszy od dwóch płyt. Różnice te jednak nie mają praktycznego znaczenia i są nie do zauważenia w rzeczywistości.

Na koniec jak zwykle pozostawiłem testy pamięci. Komunikacja pamięci z resztą systemu często wyjaśniają dlaczego jedna płyta jest szybsza od innej. Tym razem jednak dzieją się ciekawe rzeczy. Sandra pokazuje wyższą wydajność systemu pamięci ENMICa. 20~10MB różnicy nad Abitem powinno się przedłożyć na około 1% różnicę w osiągach całkowitych. Faktycznie jednak-jak pokazały to testy (poza nielicznymi wyjątkami) prawda wygląda inaczej. Dopiero drugi test wyjaśnia nieco więcej. Okazuje się że obie płyty Abita posiadają podobne transfery pamięci. Ewentualne różnice między AT7, a KX7 pojawiające się w testach wynikają więc nie z gorszych parametrów podsystemu pamięci, a wynika z nieco innych timingów pozostałych składowych płyty. Zintegrowanie sporej ilości komponentów musiało pociągnąć pewne ustępstwa, ale sumarycznie wyszło to całkiem przyzwoicie. Płyty charakteryzuje nieco gorsza od ENMICa prędkość odczytu z pamięci, ale zapis odbywa się już sporo szybciej. Opóźnienia na bardzo dobrym poziomie - tylko nieco ponad 200cykli.

Podkręcanie

Abit od wielu lat słynie jako producent płyt głównych dla hobbystów dodający co najmniej przyzwoitą ilość narzędzi służących do wyciskania ostatnich potów z procesora i innych składowych peceta. Najpoważniejszą wadą utrudniającą jednak ekstremalny overclocking jest regulacja Vcore - tylko do poziomu 1,85V. Wielu producentów płyt powoli zaczyna oferować wyższa zakresy, czasami nieoficjalnie (Asus A7V333), a czasami przyznając się do tego i chcąc przyciągnąć klientów (ENMIC 8TTX2+/EPoX 8K3A+). Prawdziwy maniak musi się więc pokusić o modyfikację regulatorów napięcia by wycisnąć z CPU wszelkie soki. Niemniej jednak mi maksymalnie udało się osiągnąć stabilnie 1830MHz. Wszystko to przy napięciu 1,85V i zastosowaniu chłodzenia wodnego (WC), które kilka tygodni temu w końcu doprowadziłem do stanu używalności. Przy zastosowaniu standardowego miedzianego coolera procesor pracował tylko do 1790MHz przy napięciu 1,85V. Po zastosowaniu WC temp. procesora pracującego na 1830MHz nie przekracza 41stopni. FSB w tym wypadku na poziomie 166MHz (DDR), a mnożnik 11. Obie płyty Abit KX7 i AT7 zachowały się tu tak samo i obie osiągnęły identyczne rezultaty. Trochę szkoda mi ich tu jednak, bo w tych samych warunkach ENMIC wymagał napięcia już tylko 1,825V do stabilnej pracy (z WC i przy 1830MHz). Różnica to niewielka ale jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że można na nim podnieść napięcie sporo ponad 2V, a u Abita już się skończyła skala, to można tylko z rozżaleniem spojrzeć w stronę konstruktorów z Abita.

Następnym krokiem jest podkręcanie samej płyty przez FSB. Po ręcznym wymuszeniu mnożnika PCI 1/5 z poziomu BIOSu i ustawieniu napięć pamięci na 2,85V oraz obniżeniu timingów - tak by RAM nie przeszkadzał w podkręcaniu, udało mi się uzyskać FSB o wartości 210MHz na KX7. Powyżej tej wartości płyta traciła stabilność i nie zawsze się podnosiła. Kilka razy po bezustannych resetach co prawda wstała ale pokazywały się liczne artefakty już na poziomie POSTa. AT7 zachował się nieco gorzej i tracił wszelką stabilność powyżej poziomu 200MHz. Mimo to rezultat i tak wydaje się godny pochwały. Co prawda ENMIC umożliwia podnoszenie napięć pamięci do poziomu 3,2V, ale uzyskane FSB było identyczne jak u Abita - 210MHz. Na więcej nie pozwalało nawet podnoszenie napięć (standardowo ustawiłem podobnie jak u Abita-2,9V).

Na osłodę jeszcze kilka wyników z nieoficjalnego taktowania procesora szyną systemową o wartości 166MHz (DDR). Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że ENMIC/EPoX i Asus A7V333 na KT333 przy tym ustawieniu jest niemal tak samo wydajne jak przy asynchronicznym 133MHz FSB i 166MHz pamięć. O to co pokazał Abit.

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Pełne zaskoczenie. Abit na 166MHz FSB nie ma takich problemów z wydajnością jak ENMIC/EPoX i Asus. KT333 u Abita jest tak samo szybki, jak starszy chipset KT266A na tak samo podkręconej magistrali. Dziwna wydajność niektórych płyt przy tym ustawieniu nie jest więc najprawdopodobniej winą chipsetu, a odpowiedniej konfiguracji BIOSu - timingów i mnożników magistral. W tej kwestii należą się gromkie brawa dla inżynierów z Abita. Inni powinni się uczyć.

Najbardziej w oczy rzucają się wyniki z Quake3. Przewaga jest widoczną nawet w trybie wysokich detali, choć jak wiemy praktycznego znaczenia z 7fps więcej jakie wyciąga KX7 nie ma. Zawsze jednak dobrze wiedzieć, że mamy najszybsza płytę :). Szczególnych informacji dostarcza jednak test pamięci Sandry. Wyniki transferów z jednostki zmiennoprzecinkowej są aż o ponad 100MB wyższe niż na ENMICu. To bardzo duża różnica. Przeciwieństwem jest jednak układ stałoprzecinkowy. Tu różnic nie ma. Bardzo natomiast zaskakujące i dobre dla Abita są wyniki z Cachemema. Tu wygrywa bezapelacyjnie i w każdej dziedzinie. Płycie udało się nawet zejść z poziomem opóźnień o ponad 40cykli poniżej poziomu ENMICa. Wpływa to oczywiście na sumaryczną prędkość komunikacji z pamięcią. Procesor tym samym mniej czasu marnuje czekając na dopływ danych. Ogólna różnica wydajnościowa między Abitami kolejny raz się potwierdza - AT7 minimalnie wolniejszy od KX7.

Podsumowanie

Abit po pewnym okresie spadku formy, kiedy jego wyroby były awaryjne i konfliktowe zdaje się powoli się wracać do sił. Testowane modele nie sprawiały najmniejszych problemów. Stabilność na przyzwoitym poziomie. Nie przydarzyły mi się żadne godne odnotowania awarie. Wszystko w najlepszym porządku.

Płyta KX7-333R to godny konkurent MSI, Asusa czy EPoXa i ENMICa. Wzorowa wydajność, nie budząca zastrzeżeń jakość i spore możliwości overclockingu z niezwykle wydajnym trybem 166MHz FSB to cechy charakteryzujące ten produkt. Płyta przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. Poważniejsze wątpliwości może jedynie budzić brak zintegrowanego układu dźwiękowego. Na płycie tej klasy jest on już standardem, lecz niestety Abit nie zdecydował się na jego instalację. Godne podkreślenia jest tradycyjne już współistnienie na rynku wersji płyty bez kontrolera RAID w nieco niższej cenie.

AT7 to wyrób bardzo nietypowy. Ciekawa kompozycja komponentów zintegrowanych z płytą budzi zainteresowanie. Rzadko się zdarza by na płycie tej klasy znaleźć tyle dobroci. Najważniejszym jednak jest, że mimo wszystko Abit nie wyrzekł się przy tym swych podstawowych cech-wydajności i możliwości podkręcania. Wydajność jest co prawda nieco gorsza niż w przypadku KX7, ale to chyba nie powinno budzić większych zastrzeżeń. Różnice te bowiem nie mają praktycznego znaczenia. Warto natomiast zastanowić się nad rynkowym umieszczeniem tej płyty. Nie oszukujmy się-za dodatkowe bajery przyjdzie nam dodatkowo zapłacić, ale tylko stosunkowo wąskiej grupie dane będzie móc skorzystać choćby z części dobrodziejstw tego modelu. Najbardziej przydatne najpewniej okażą się być układ dźwiękowy, sieciowy i częściowo dodatkowe porty USB. Czterokanałowy kontroler RAID to już zabawka dla wybranych, podobnież jak porty FireWire. Rezygnacja producenta z historycznych już, ale wciąż miejscami potrzebnych portów COM, LPT i PS/2 dla wielu może okazać się nie lada problemem. Sumarycznie więc-mimo wielu innowacji na część z nich jest jeszcze za wcześnie, ale trzeba zrozumieć Abita-jakoś trzeba istnieć na rynku i prezentować ciekawe rzeczy. Pośród całej masy z pozoru tylko różnych produktów trzeba się wybić i pokazać coś oryginalnego.

  Sprzęt do testów dostarczyła firma:

ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.       ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.

Multimedia Vision       Multimedia Vision

AMADO Sp.J.       AMADO Sp.J.

4MAXCool       4MAXCool


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. pierwszy? (autor: pavels-brak rejestracji | data: 9/07/02 | godz.: 12:13)
    j.w. :)))

  2. mirkrup mial racje ... (autor: NimnuL-Redakcja | data: 9/07/02 | godz.: 12:36)
    plyta jest swietna ... to pierwszy test tej plyty jaki widzialem ..
    zrobiony jak zwykle b.dobrze - Lancer - oklaski :-)


  3. pavels... (autor: NimnuL-Redakcja | data: 9/07/02 | godz.: 12:37)
    nie pogratuluje ... myslalem ,ze sie to ludziom znudzi :-(

  4. ..juz niemam watpliwosci.... (autor: time_kiler-brak rejestracji | data: 9/07/02 | godz.: 13:21)
    ..na taki test czekalem...kupuje abita:) hehe

  5. Solidnie (autor: kll-brak rejestracji | data: 9/07/02 | godz.: 13:22)
    Abit to bardzo dobra firma , która produkuje super płyty.POLECAM każdemu !!!! (sam mam ABITA pod Durona 1,2).

  6. jak zwykle, (autor: Andrzej | data: 9/07/02 | godz.: 13:28)
    mnie sie test podobal,tak trzymac Lancer.

  7. skromnie (autor: mirkrup | data: 9/07/02 | godz.: 14:23)
    dodam, że kupując do AT7 obudowę Modecom np. Imperial, można wyprowadzić na jej krawędź boczną dodatkowe 2 porty USB 2.0 i 1 port FireWire, co jest niezmiernie przydatne przy podłączaniu zewnętrznego HDD. AT7 z Athlonem XP 1600+ wraz z 512 MB DDR Kingston PC-2700 na Mint Radeon 8500 LE bez żadnej optymalizacji miał 7500 pkt. w 3DMarku 2001.

  8. Recka bardzo OK ale ... (autor: Maciekmr-brak rejestracji | data: 9/07/02 | godz.: 15:45)
    zabrakło mo opisu na jakim Us jest zrobiony kontroler FireWire...

  9. test okej (autor: glewik | data: 9/07/02 | godz.: 15:54)
    plyta do bani. napewno bym jej nie kupil. raczej skierowal bym swa uwage ku epox-sie lub msi.

  10. Szkoda ze nie dozuciles wynikow z mocniejszego podkrecania (autor: speed-brak rejestracji | data: 9/07/02 | godz.: 16:19)
    Sporo napisales o podkrecaniu ale wlasnie tego jak plyta zachowoje sie przy 170.180.190MHz brakuje a wlasnie przy tych wartosciach nokautuje konkurencje.:)))
    Osobisci uzywam tej plyty przy 190.86Mhz
    8,5x190,86= 1624Mhz od prawie miesiaca nie ma zadnego problemu.

    Piszesz ze testowales KX333R a na zdieciu masz KX333????


  11. apropos zdjecia, ja ... (autor: DYD-Admin | data: 9/07/02 | godz.: 16:22)
    ...je wrzucalem i niestety nie bylo na stronie Abita wersji bez R ... ;-/

  12. Test abitow (autor: xan.pl-brak rejestracji | data: 9/07/02 | godz.: 18:56)
    Mialo byc porownanie z Asusem na nowym biosie !!!!!!!! a jest ENMIC , szkoda bo Asus by pewnie wygral :)

  13. a jaki dzielnik? (autor: Duncan-brak rejestracji | data: 9/07/02 | godz.: 19:00)
    Jaki dzielnik ustawiles podczas testow z FSB 166 - Abit umozliwia wtedy dzielnik 1/4 i wydajnosc bedzie taka sama jak na KT 266A !! Jesli zas byl to 1/5 to rzeczywiscie problem z wydajnoscia rozwiazany!

  14. Pytanie do Lancera (autor: ulan | data: 9/07/02 | godz.: 21:08)
    Czy masz w planach test bliźniaczej płyty do AT7 pod intela, czyli IT7. Byłbym bardzo ciekawy (sam ja posiadam i mam mieszane uczucia w stosunku do niej).

  15. KX7-333 (autor: Jash-brak rejestracji | data: 9/07/02 | godz.: 22:22)
    Mniaam, swietna wydajnosc z memkami PC2700, chyba kupie ta pyte :-)).

  16. glewik, (autor: Andrzej | data: 10/07/02 | godz.: 02:52)
    plyta jest do bani bo jej nie kupisz ,czy sa inne powody dla ktorych tak uwazasz ?

  17. NimnuL nie ciesz się tak, (autor: sebtar | data: 10/07/02 | godz.: 06:50)
    bo Ci się kondensatory wyleją ;)

  18. Sebtar (autor: NimnuL-Redakcja | data: 10/07/02 | godz.: 08:09)
    nie krakaj, bo wykraczesz a mnie na nowy sprzet na razie nie stac :-))

  19. napięcie I/O (autor: Kuba-brak rejestracji | data: 10/07/02 | godz.: 10:44)
    Od 2 tygodni posiadam KX7-333 i zauważułem jedno poważne, niezauważone
    w recenzji niedociągnięcie.

    Napiecie we/wy (I/O) w SoftMenu III. Dostępne są tylko dwa: 3.50 i
    3.65. Wydaje mi się, że konstruktorzy płyty (Biosu) popełnili błąd. Ze
    specyfikacji procesora Duron wynika, zę procesory z serii Duron
    zasilane są napięciem 3.30 V. Zaktualizowałem bios płyty najnowszym
    dostępnym na stronie Abita biosem 9K i nic, napięcia pozostały
    niezmienione. Jest to denerwujące, gdyż poprzednio miałem Durona
    1000MHz i Abit KT7A ver.1.3 z coolerkiem Spire 5E22B3 i procesor grzał
    się 40-45 st. C (raz osiągnąłem 48), a teraz posiadam Duron 1200,
    KX7-333 z tym samym coolerkiem i podczas normalnej pracy (Winamp,
    internet, Word itp.) procesor osiąga 50 st. C, a podszas grania np. w
    Colina 2 przekracza 60. Nie zmieniałem k. graficznej i innych
    komponentów (z wyjątkiem HDD - z Baraccudy III na Maxtor).

    Wydaje mi się, że grzanie się procesora spowodowanie jest zbyt wysokim
    napięcem I/O.

    Co zrobić, żeby zmniejszyć napięcie - bez modyfikacji płyty - gwarancja ;-)


  20. Kuba, (autor: Andrzej | data: 10/07/02 | godz.: 11:14)
    nie przeżywaj , to 2 rożne napiecia , jakby duron dostal 3,5 V to mialbys tylko dym zamiast procka :)

  21. ABIT KX-333, grzanie się proca i stabilność (autor: Zodiac-brak rejestracji | data: 10/07/02 | godz.: 13:05)
    Płyty ABITa to najbardziej stabilna platforma, na jakiej miałem okazje pracować.
    Aktualnie posiadam KX-333 (gdyby nie brak COMu na AT-7... heh :( ) i jestem bardzo zadowolony.

    A co do temperatury, to na Athlonie 2000+ jest od 42 (praca w windows) do 49 (gry). Czyli w miarę na jeża :)
    Dobry cooler i pasta termoprzewodząca potrafią zdziałać cuda :)


  22. ociepliło się Kuba (autor: GULIwer | data: 10/07/02 | godz.: 13:16)
    co do recki całkiem fajna ale zabrakło opisu działąnia tych dodatków w przypadku AT7 bo w końcu po cos kupujemy ja a nie ENMICa
    oczko ;))


  23. A jakiej firmy jest BIOS? (autor: Michał R. | data: 10/07/02 | godz.: 14:58)
    Nigdy tego w recenzji nie ma.

  24. Michał R (autor: Maciekmr-brak rejestracji | data: 10/07/02 | godz.: 16:39)
    U Abita jest bios Award-a

  25. Co do jednego to się nie zgodzę... (autor: Shadow1-brak rejestracji | data: 10/07/02 | godz.: 21:55)
    Właśnie kocham płyty Abita za to, że nie posiadają wbudowanego kodeka audio. (Jest kilka wyjątków ale to nieważne).

    I jeżeli ktoś mówi - szkoda, że Abit KX-333 nie ma kodeka audio to mnie szlak trafia.


  26. A ja i tak wole Enmica/EpoXa (autor: PIT_er-brak rejestracji | data: 11/07/02 | godz.: 11:33)
    Jestem Overclockerem, i dla mnie najlepszy wybór to Enmic. Zawsze na 1-szym miejscu stawiam możliwości oc niż wydajność.

  27. A ja wolę Abita... (autor: Wonder-brak rejestracji | data: 11/07/02 | godz.: 19:34)
    Sam mam KT7, i na 1-wszym miejscu zawsze stawiam stabilność. I tutaj, mimo narzekań innych, płyta się świetnie sprawdza. A jeśli chodzi o AT7... stare porty coraz mniej są potrzebne. Ja mam tylko drukarkę, mysz i klawiaturę. A drukarkę klasy mojej HP710 można już kupić za cenę czarnego kartridża do niej. Chyba więc nie jest to tak całkiem bez sensu.

  28. Napięcie VCore na ASUS A7V333 - do Lancera i nie tylko (autor: Ponczo | data: 12/07/02 | godz.: 14:49)
    W ostatniej recenzji płyt Abit na twoim PC, Lancer napisał, że na płycie ASUS A7V333 można osiągnąć nieoficjalnie VCore większe niż 1,85V. Ja właśnie mam tą płytę z wgranym najnowszym BIOSem a maksymalne napięcie rdzenia jakie mogę wybrać to... 1,80V! Co jest? Jak zrobić, żeby było przynajmniej 1,85 lub więcej, skoro jest możliwe?

  29. hehehe (autor: Jurgen-brak rejestracji | data: 2/08/02 | godz.: 18:15)
    Przeczytaj instrukcje:)))

  30. Pamięci (autor: Carlos-brak rejestracji | data: 4/08/02 | godz.: 18:35)
    Czy do płyty KX7-333 potrzebne są pamięci DDR 2700 PC 333 czy mogą być zwykłe DDR 2100? I czy duż jest róznica w wydajności??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  31. pc2100 (autor: lenny-brak rejestracji | data: 6/08/02 | godz.: 19:07)
    Jasne ze mozna ,to przecież taka sama pamięc tylko pracująca z niższą cząstotliwością :)))

  32. proba mikrofonu (autor: McKania | data: 13/08/02 | godz.: 23:35)
    jw.

  33. Testy ABIT KD7 (autor: K240-brak rejestracji | data: 19/08/02 | godz.: 22:52)
    Witam, z niecierpliwosica czekam na testy plyty ABITA KD7 /R czy ukaze sie ona w testach ?. Posiadam juz od jakiegos czasu ABITA KX333 /R w sumie to mialem prawie wszystkie ABITY pod ATHLONA S1- SA - i chcialem zakupic KD7 /R .

  34. AT7 (autor: Interloper-brak rejestracji | data: 21/08/02 | godz.: 18:40)
    Ja posiadam od pewnego czasu ABITA AT7 znaczy się posiadałem bo po tygodniu wylądował w serwisie bios się wiesza płyta niestabilna lan nie działa poprostu totalne gówno

  35. DO [Interloper] (autor: K240-brak rejestracji | data: 21/08/02 | godz.: 22:51)
    Albo trafiles na wyjatek, lub w sklepie komp. gdzie kupiles owa plyte nie umieje skonfigurowac biosu, lub sam nie potrafisz, na tej plycie jest masa ustawien, wiec trza chociaz znac podstawy .!!! ja mam KX 333R i nie mam z nia problemu

  36. DO [K240] (autor: Interloper-brak rejestracji | data: 22/08/02 | godz.: 08:52)
    Taaaaaa jakbyś był odrobinę mądrzejszy lamo to byś wiedział że Abit wypuścił partię kilku tysięcy płyt z wadliwym lanem sytuacja wygląda tak ze jest lan 30 sekund po czym nie ma komp się resetuje sam bądź wiesza całkowicie teraz abit sukcesywnie wymienia wszystkie płyty Ale Ty o tym nie wiesz i piszesz mi głupoty o tym że niby to nie umiem skonfigurować biosu boże skad się biorą tacy ludzie. W podobnej sytuacji jest też 15 innych użytkowników z którymi rozmawiałem na max league. Kompa mam 9 lat moje hobby to hardware overclocking więc nie strasz mnie jakimiś ustawieniami bo się znam na rzeczy lepiej niż ty.

  37. DO [Interloper] (autor: K240-brak rejestracji | data: 24/08/02 | godz.: 00:27)
    Przeczytalem, cos napisal, i doszedlem do wniosku ze mam do czynienia chyba z 15-stolatkiem bo po charakterku pisma na to wyglada, a wiec nie pisz mi tu takich rzeczy, bo ja skladam kompy i wiem co z czym, ja nie trafilem na taki prolbem , moze masz towar z drugiej ręki tego sam nie wiesz, bo nie masz pojęcia co sie dzieje w firmach komputerowych i przez jakie lapy to wszystko przechodzi, wiec nie sciemniaj mi tu ze zes sobie pogadal przez internet, ja to robie na codzien, i uwazam ze pyskaty jestes, koncze ten temat wiec sie nie produkuj bo i tak nie bede czytal twojego textu. Życze miłego dnia :)

  38. ????? (autor: Bedi-brak rejestracji | data: 30/08/02 | godz.: 02:02)
    Hmmm co tu wybrac Asusa A7V333 czy abita KX7333 ...zna ktos odpowiedz??..??

  39. Bedi (autor: wizard-brak rejestracji | data: 1/09/02 | godz.: 10:28)
    Kiedyś kupowałem Asusa, teraz przeszedłem na inne płyty, Asus ciągle traci na znaczeniu, nowa płyta pod KT400 z DDR400 Asusa chodziła wolniej niż z DDR333 pod Quakiem (ocworkbench)

  40. K240 wielki składacz ??? (autor: Przemo-brak rejestracji | data: 3/09/02 | godz.: 17:03)
    Nie lubię ludzi którzy piszą ile to oni kompów nie złożyli, a tacy mają najmniejsze pojęcie o sprzęcie. Bo jak ktoś składa hurtowo to nie ma czasu by sprawdzić czy to działa dobrze tylko składa następny - więc nie pieprz faramzonów jaki to z ciebie fachowiec bo takich na prawdę nie ma. A dlaczego tak sądzę, bo jak ktoś składa kompa dla siebie to on za niego płaci i chcę by działał jak najlepiej a jak się pojaiwją błęby to się żałuje często ciężko zarobionych pieniędzy. Sory że nie na temat ale nie lubię jak ktoś pisze ile to on komputerów nie składa a tak naprawdę mało wie o sprzęcie.

  41. ABIT KX7-333 (autor: ZoLtaR-brak rejestracji | data: 3/12/02 | godz.: 09:57)
    Mam Abita KX7-333 (bez raidu), i Athlona 1700+ z serii AGOIA, chodzi bez problemu na FSB 166 co daje XP 2200+ na 1,85V, moj RAM PC2100 po podniesieniu napiecia do 2,85V tez chodzi na FSB166 (DDR333 :) czyli mam synchroniczny czad, z MSI G4Ti4200 @ 302/610 mam ponad 11,5k 3dmarkow. POLECAM WSZYSTKIM tego ABITA, jest rewelacyjny. I BOGU DZIEKI ze nie ma gownianego AC97 na pokladzie. Jakakolwiek dzwiekowka za 40zl jest o niebo lepsza. Plyta godna polecenia.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL