Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 3 czerwca 2013 
    

Rdzenie Cortex A12 i IGP Mali-T622 zaprezentowane przez ARM


Autor: Wedelek | 10:03
(3)
Producenci urządzeń mobilnych dla średniej półki cenowej mogą obecnie wybierać spośród układów SoC, wyposażonych w rdzenie Cortex A9 lub A15. Różnica w wydajności i cenie, jaka dzieli procesory oparte o te rdzenie jest na tyle duża, że ARM postanowił poszerzyć swoje portfolio o jeszcze jeden produkt – Cortex A12. Rdzenie te bazują na architekturze ARMv7 i mogą się pochwalić o 40% wyższą wydajnością niż Cortexy A9. Nowość od ARMa może się również pochwalić nową, ulepszoną jednostką zmiennoprzecinkową VFPv4, poprawioną jednostką NEON, oraz 32 KB pamięci podręcznej L1I oraz LID, a na liście wspieranych przez procesor instrukcji pojawiły się DSP oraz SIMD.

ARM informuje, że z wykorzystaniem Cortexów A12 będzie można tworzyć procesory wyposażone w maksymalnie cztery rdzenie, połączone ze sobą za pomocą współdzielonej pamięci poziomu drugiego o pojemności od 256KB do 8MB. Tak zbudowane układy są w stanie zaadresować do 1TB pamięci RAM i mogą być łączone ze słabszymi rdzeniami z użyciem technologii big.LITTLE. Na koniec warto wspomnieć, że Cortexy A12 zostały przez ARM przystosowane do produkcji z wykorzystaniem 28nm procesu litograficznego, opracowanego przez GlobalFoundries.

Więcej informacji na temat rdzeni Cortex A12 znajdziecie na stronie producenta – KLIK.



Przy okazji ARM zaprezentował IGP Mali-T622, które zdaniem producenta będzie o 50% efektywniejszy pod względem zużycia energii od modelu T600, a przy tym wspiera technologie OpenCL 1.1 oraz OpenGL ES 3.0. Na slajdach przedstawionych przez ARM zaprezentowano również diagram bloku dekodującego/kodującego Mali-V500, który pomaga w przetwarzaniu materiału wideo. Układ ten może się składać z maksymalnie ośmiu rdzeni, przy czym pojedynczy rdzeń jest w stanie poradzić sobie z materiałem w jakości 1080p (60Hz), a osiem zdekoduje materiał w jakości 4K.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. tere fere (autor: piobzo | data: 3/06/13 | godz.: 16:55)
    ale z huma nie ma zgodności...

  2. piobzo (autor: Markizy | data: 4/06/13 | godz.: 09:25)
    a jakiś obecnie arm ma z tym zgodność ?

  3. up. (autor: piobzo | data: 5/06/13 | godz.: 00:01)
    nie widzę przeciwskazań, aby miały, amd już to ma a standard był wspólnie opracowywany tak?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.