Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 30 sierpnia 2013 
    

Platforma BayTrail w pigułce


Autor: Wedelek | źródło: WCCFTech | 15:54
(7)
Już niebawem, a dokładnie 11 września, odbędzie się oficjalna prezentacja platformy BayTrail, obejmującej układy Intel Atom, produkowane w 22nm procesie litograficznym. Rzeczone procesory dostaną przebudowane rdzenie x86 Atom, z zaimplementowaną obsługą wykonywania instrukcji poza kolejką, co przyniesie znaczący, bo 50%-100%, wzrost wydajności w porównaniu do aktualnej generacji. Pojawi się też nowy IGPz 4 jednostkami EU, przy czym każda obsłuży, podobnie jak rdzenie x86, do 2 wątków jednocześnie. Co więcej układ IGP w końcu będzie zgodny ze standardem DirectX 11, oraz OpenGL 3.2.

Aktualnie Intel planuje premierę czterech, czterordzeniowych modeli wyposażonych w 2MB pamięci podręcznej i technologię Burst (odmiana Turbo Boost), które obsłużą najważniejsze standardy, takie jak PCI-Express, SATA, USB 3.0 oraz RAM typu DDR3L. Żeby nie było aż tak łatwo, producent postanowił, że platforma Bay Trail-T będzie występować w dwóch wariantach.

Pierwszy z nich obejmuje układy z literką D na końcu, czyli Z3770D i Z3740D, które będą wyposażone w jednokanałowy kontroler pamięci RAM, zdolny obsłużyć 2GB pamięci i IGP, który może współpracować z wyświetlaczami o rozdzielczości maksymalnie 1920×1200 pikseli. Druga odmiana układów Bay Trail-T, pozbawiona literki D w oznaczeniu, dostanie z kolei dwukanałowy kontroler, wspierający do 4GB RAMu i obsłuży rozdzielczość 2560×1600 pikseli.

Poniżej możecie zobaczyć szczegółowa specyfikację opisywanych układów:



BayTrail, jak przekonuje producent, będzie wydajniejszy od układów bazujących na architekturze ARM, a przy tym pozwoli na obsługę systemów z rodziny Linux, Windows oraz Androida. Intel wie, że wydajny procesor to nie wszystko, więc ich nowy Atom to pełnoprawny SoC, z zaszytymi modułami Bluetooth, WiFi, GPS, 3G/LTE, PMIC, NFC, audio, HDMI, obsługi dwóch kamer, kontrolera ruchu, kart NDR Flash, eMMC oraz SD i USB 3.0/2.0.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Oni są po prostu mistrzami świata... (autor: Seba78 | data: 30/08/13 | godz.: 16:51)
    W dostosowywaniu się do rynku. I wiecie co, Atom narobi tu niezłego zamieszania. AMD dawno mogło być w tym miejscu i mieć tak przygotowaną platformę ale niestety, są znowu w czarnej dupie. Przy całej sympatii dla AMD - ale to chłopcy do bicia. Dobra myśl inżynierska i chujowy marketing i chujowe decyzje strategiczne. Pamiętam wywiad z chyba jeszcze Ruizem. Na pytanie o zastosowanie APU w tabletach - ten stwierdził, że tablety ich nie interesują...

  2. @01 (autor: Plackator | data: 30/08/13 | godz.: 17:48)
    Środki finansowe AMD są mniejsze niż środki finansowe jednego oddziału intela.

  3. no fantastycznie (autor: RusH | data: 30/08/13 | godz.: 18:24)
    intelowe 2.4GHz jest szybsze od 4xA15 1.9GHz. O ile jest szybsze? o ROWNO roznice w zegarze :D a jak tam z poborem pradu? a jak tam z cena kontra Mediateki za $12 od chipu?

  4. Cytat (autor: Toranaga | data: 30/08/13 | godz.: 20:00)
    "Pomijając to, że 4x rdzeniowy Atom z mocnym GPU będzie pożerał straszne ilości prądu, pokazywane testy (ciekawe dlaczego zastosowali tak stary z 2000 roku, a nie nowszy z 2006?) dotyczą wydajność w obliczeniach liczb całkowitych - dużo ważniejsze dla wydajności są jednak liczby zmiennoprzecinkowe, a ARMy dzięki podwójnym NEONom potrafią liczyć 2x więcej liczb zmiennoprzecinkowych niż ten Atom. Testy konsumenckie prowadzone z Windowsem, który pod ARM słabo jest zoptymalizowany jeszcze, a do testów GPU użyto Tegra 3 i S4, a nie Tegra 4 czy Snapdragon 800 z którymi powinien się porównywać.

    Ogólnie intel potwierdza, że manipulację danymi i pokazywanie słabego SoC jako najlepszego opanował do perfekcji."


  5. I następny (autor: Toranaga | data: 30/08/13 | godz.: 20:05)
    " to w jaki sposób to robią praktycznie deklasuje konkurencję - u konkurencji bywa, ze na jednym slajdzie znajdziesz manipulację, a u intela jest na każdym slajdzie:

    - benchmark SPECint (i to 2000, an nie 2006) pokazuje podobną wydajność na zegar z A15 w liczbach całkowitych... jednak nie należy zapominać, że w większości wypadków liczy się głównie wydajność zmiennoprzecinkowa (w grach praktycznie tylko ta się liczy, przy zabawach z macierzami i wektorami) czyli sensowny test to nie SPECint, a SPECfp, ale Intel nie chciał być porównany tu, bo Intelowe SSE przetwarza tylko 4 liczby na raz, a w A15 czy Krait masz 2x jednostki NEON, co daje przetwarzanie obliczanie 8x liczb zmiennoprzecinkowych na raz, przez co wydajność tego Atoma jest... dużo niższa niż Tegry 4 czy S800.

    - Porównanie konsumentów: Mocno okrojony Windows RT vs Windows 8 na Atomie który jest w pełni funkcjonalny. Porównanie konsumentów pod Androidem byłoby zgoła odmienne (a tu system jest ten sam i tak samo funkcjonalny pod x86 i arm).

    - test GPU: nie dość, że wybrali bardzo słaby benchmark (3dmark w wersji mobilnej to żenada) to porównują się z prockiem, który wyszedł na przełomie 2011 i 2012 - Tegra 3, aby pokazać, że jest się lepszym od konkurencji i wychodzi na to, że GPU Intela jest lepsze 3.3x niż GPU w Tegra 3... problem w tym, że Tegra 4 wypada w tym teście 5x lepiej niż Tegra 3... podobny wynik osiąga Adreno 330 z S800, więc oba są 50% wydajniejsze niż GPU Intela.

    Podsumowując we wszystkim SoC Intela ssie, ale manipuluje wszędzie tak, żeby ludzie myśleli, że jest najlepszy (inni mają umiar i manipulują zazwyczaj tylko jeden test)."


  6. Na dniach pomogłem znajomemu wybrać laptop (autor: ekspert_IT | data: 30/08/13 | godz.: 22:04)
    Pentium oraz Geforce 710 wyszedł najtaniej, a wydajniej od każdej grafy zintegrowanej w cpu... Atom w tanim laptopie, ale uzywajacym czegoś więcej nią explorera i wordpada, nie ma racji bytu.

  7. eMMC (autor: Emperor | data: 2/09/13 | godz.: 21:50)
    wszystko fajnie tylko ze zabraklo miejsca na jakis sensowniejszy kontroler dyskowy w atomie z2760 ogólna wydajność systemu cierpi ze wzgledu na syfiasta wydajnośc eMMC.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.