Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 18 października 2013 
    

Windows 8.1 - z czego się cieszę, a co mnie nadal wkurza


Autor: Wedelek | źródło: własne | 12:44
(31)
Wczoraj swą premierę miał Windows 8.1, czyli bezpłatna aktualizacja dla Windows 8, pełniąca rolę Service Packa. A przynajmniej w teorii, bo w nowej wersji Microsoft dodał tak dużo poprawek i zmian, że zdaniem niektórych śmiało można mówić o nowym OSie. Tak czy siak z Microsoftem się nie dyskutuje i skoro producent twierdzi, że Windows 8.1 jest poprawką, to tak należy go traktować. Listę najważniejszych zmian poczynionych przez giganta z Redmond opublikowaliśmy na łamach TPC już wczoraj, więc w niniejszym wpisie nie będę opisywał wszystkich modyfikacji, a jedynie te, które moim zdaniem zasługują na uwagę. Poruszę też kwestię kilku funkcji, które wciąż mi brak.

Na pierwszy ogień idą nowe opcje, dodane do Windows 8.1, które umożliwiają automatyczne wyświetlenie pulpitu, zamiast ekranu Start i wyłączenie aktywnych rogów. Ich dobrym aspektem jest to, że wreszcie są i że działają. Chciało by się powiedzieć „wreszcie”. Niestety moim zdaniem to wciąż za mało. Nadal nie można bowiem zablokować uruchamiania aplikacji dla Modern UI, a o wyłączeniu wyskakującego z prawej strony paska z ikonami możemy zapomnieć. O ile brak tychże funkcji nie jest zbyt uciążliwy, a pasek ze skrótem do wyszukiwania jest nawet pomocny, o tyle górna ramka ekranu, która wciąż jest aktywna, potrafi być denerwująca. Wystarczy, że nieopatrznie pociągniemy za nią w trybie pulpitu, chcąc np. przeciągnąć stykające się z nią okno, by naszym oczom ukazał się podobny widok:



Powiecie może, że przesadzam, ale mnie osobiście funkcja ta drażni i chciałbym ją wyłączyć, ale nie mogę, a przynajmniej nie bez daleko idących ingerencji w system.

Dużą zmianą na plus jest natomiast wielki powrót przycisku Start, który odsyła nas do ekranu z Modern UI, ale nieco odmienionego. Chodzi o możliwość zmiany wielkości kafelków, ich pogrupowania i ustawienie w tle obrazka z pulpitu. Niby niewielka zmiana, ale dzięki niej w końcu nie czuję dysonansu stylistycznego. W Windows 8 wywołanie Ekranu Start wzbudzało we mnie ambiwalentne odczucia. Niby nowa metoda wywoływania aplikacji była wygodniejsza od menu, ale jednokolorowe tło z wektorową grafiką zwyczajnie mi się nie podobało, więc z ekranu nie korzystałem.



A skoro jesteśmy przy temacie Ekranu Start to brakuje mi dwóch elementów – paska wyszukiwania, oraz przycisku wyłączającego komputer. Oba te elementy zostały ukryte na wysuwanym z prawej strony pasku. O ile ukrycie przed widokiem użytkownika wyłącznika można w jakiś sposób zrozumieć, o tyle pole wyszukiwarki powinno trafić na Ekran Start, tym bardziej, że tak szybki dostęp do wyszukiwarki był forsowany już od czasów Visty. Dodam, że nie bez racji, bo od momentu gdy zacząłem korzystać z „siódemki” menu Start otwierałem tylko po to, by dostać się do Panelu sterowania, wyłącznika, polecenia Uruchom lub wyszukiwarki. Decyzja Microsoftu jest tym dziwniejsza, że po przejściu do listy wszystkich aplikacji w prawym rogu pojawia się pożądana ikona lupy.

Microsoft usprawnił też silnik wyszukiwarki, który teraz działa szybciej i przeszukuje wszystkie zbiory zgromadzone na komputerze PC.



Wśród istotnych zmian jakim został poddany GUI możemy też wyróżnić usprawnioną metodę przeglądania zawartości kilku aplikacji z interfejsem Modern UI, na jednym ekranie. Swoją drogą zauważyłem, że przed dodaniem kodeków Windows Media Player gorzej wyświetlał film niż jego odpowiednik dla Modern UI. Wracając do tematu teraz przełączanie aplikacji wygląda tak:



Modyfikacjom nie oparł się eksplorator plików (interfejs klasyczny), przy czym tym razem są to jedynie kosmetyczne, choć potrzebne zmiany. Chodzi o dodanie w oknie „Ten Komputer” skrótów do folderów Wideo, Pulpit, Pobrane, Obrazy, Dokumenty i Muzyka. W końcu dodano też skrót do katalogu SkyDrive. W Windows 8 trzeba było albo korzystać z aplikacji w trybie Metro, albo ściągać osobny program, przygotowany z myślą o „siódemce”. Niestety w ferworze zmian zapomniano o łatwym dostępie z poziomu kafelków do wiersza poleceń, polecenia uruchom i Panelu Sterowania. Owszem, jak słusznie zauważył użytkownik kvm, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w lewy dolny róg mamy dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych opcji, ale przeciętny użytkownik, jak wynika z moich obserwacji, nie ma zielonego pojęcia o istnieniu tego menu, a co za tym idzie z niego nie korzysta. Że już nie wspomnę o tym, że użytkownicy tabletów z dotykowym ekranem mają "utrudnione" zadanie. Moim zdaniem to ogromny minus.



Ewidentnie do poprawy nadaje się funkcja odpowiedzialna za wyświetlanie tytułu otwartego okna. Chodzi o to, że Microsoft użył czcionki w kolorze czarnym i nie przewidział, że użytkownik może zechcieć pokolorować obramowanie okna na czarno. W rezultacie tytuł jest nieczytelny i aby sobie z tym poradzić trzeba zainstalować Patcha umożliwiającego używanie kompozycji przygotowanych przez osoby trzecie. W przypadku Windows 8 opisywany problem można było zaliczyć do kategorii „przeoczenie”, ale jego obecność w Windows 8.1 jest niedopuszczalna!



Windows 8.1 to również Internet Explorer 11, który jak wczoraj pisałem potrafi przewidzieć które strony zechcemy odwiedzić i zacznie je pobierać w tle nim wydamy mu takie polecenie (wybierane są te pozycjonowane najwyżej przez wyszukiwarkę Bing). Z mojego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Bardziej liczy się dla mnie fakt, że Microsoft postanowił ukryć opcję zgodności ze starszymi wersjami, co może oznaczać, że przymierza się do usunięcia tej funkcji. Mam nadzieję, że tak się nie stanie, bo jest mi ona potrzebna.

Podsumowywując Windows 8.1 jest znacznie lepszy od „ósemki”, ale wciąż wymaga dodatkowych prac.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. mnie (autor: michasu2 | data: 18/10/13 | godz.: 13:02)
    zastanawia jedna rzecz, której nie było w w8. Aplikacje kafelkowe typu Photos,Bing wiadomosci itp. po zrzuceniu w dół czyli zamknięciu pozostają dalej jako procesy i zabierają sporo pamięci ram. Przed aktualizacją takich problemów nie uświadczyłem. Niewiem jeszcze czy to coś na wzór zarządzania procesami w stylu andoida tzn. przy braku pamięci część procesów zostaje ubitych? wiecie coś na ten temat?

  2. Waldek (autor: mbe | data: 18/10/13 | godz.: 13:17)
    Po chorobe ci pasek wyszukiwania. Wystarczy ze wejdziesz na ekran start i zaczniesz po prostu pisać co potrzebujesz...

  3. oj redaktor redaktor (autor: ghs | data: 18/10/13 | godz.: 14:56)
    przyciski wyłączający, restartujący i wylogowujący można dodać już od premiery win8.0 a nawet preview dla 8.0:
    http://forum.pclab.pl/...rch__1&#entry11219940


  4. @michasu2 (autor: zigil2 | data: 18/10/13 | godz.: 15:05)
    Od Windows 8.1 przeciągnięcie aplikacji w dół już jej nie zamyka, ale przerzuca w tryb uśpienia. Taka była ponoć decyzja projektowa - dostosowują się powoli do urządzeń z szybką pamięcią flash i dużą ilością RAM. Taka aplikacja nie zużywa baterii a łatwiej ją potem przywrócić. Pełne zamykanie nadal jest, trzeba tylko przytrzymać dłużej aplikację na dole monitora, aż się "obróci".

  5. oj ghs, ghs (autor: Wedelek | data: 18/10/13 | godz.: 15:47)
    Toć o to właśnie chodzi, żeby było "out of box".

    @mbe

    Ale nie każdy o tym wie. Z klawiatury też da się masę rzeczy zrobić i to o wiele szybciej niż klikając, ale z tych ułatwień korzysta może 5% użytkowników.


  6. Quiz (autor: Conan Barbarian | data: 18/10/13 | godz.: 16:22)
    Wskaż (wśród zamieszczonych) obrazek z najohydniejszą zawartością.

  7. @zigil2 (autor: michasu2 | data: 18/10/13 | godz.: 16:25)
    o to mi chodziło dzięki

  8. hmm (autor: Soulburner | data: 18/10/13 | godz.: 16:35)
    łatwy dostęp do wiersza poleceń w eksploratorze jest - w menu Plik. Można też przyczepić ikonkę cmd lub powershell do paska tytułu okna, a wtedy jest już bajka.
    Polecenie "Uruchom" = ekran startowy. W nim też działa zacnie wyszukiwanie: po prostu od razu piszesz, tak jak w dawnym menu start.
    Panel sterowania jest w oknie Ten PC na wstążce oraz w menu kontekstowym przycisku Start (WIN+X). Tam też znajdują się opcje wyłączania, restartowania i usypiania systemu oraz masa innych rzeczy, które w starszych Windowsach były umieszczone czasem w zupełnie różnych miejscach.


  9. hm. (autor: kvm | data: 18/10/13 | godz.: 19:45)
    Nie rozumiem. Wszystkie najpotrzebniejsze ustawienia w tym wiersz poleceń czy zamknięcie kompa są dostępne po kliknięciu prawym klawiszem w przycisk start. O co chodzi Panie wedelek?

  10. @kvm (autor: Wedelek | data: 18/10/13 | godz.: 20:00)
    O to, że nie każdy o tym wie, lub inaczej. Mało który użytkownik, nie czytający portalów o tematyce IT odkrył to menu. Tak przynajmniej wynika z moich empirycznych doświadczeń z ludźmi.

    Zresztą o czym my mówimy, jeśli sam przez przypadek odkrylem, to o czym pisze mbe i to stosunkowo niedawno. Niektóre funkcje są "poukrywane", co moim zdaniem jest poważnym błędem. Źle wpływa na odbiór tego systemu.


  11. dla kogos (autor: kvm | data: 18/10/13 | godz.: 20:04)
    Kto ma do czynienia z czymś nowym wszystko wydaje się "poukrywane". Ja tu żadnego ukrywania nie widzę. Po prostu trzeba się zapoznać ze zmianami. Tak na oko to jest 15-30 minut jeśli jest się doświadczonym użytkownikiem. Widzę w praktyce, że ktoś kto wcześniej nie miał do czynienia z komputerami uczy się obsługi Windows 8 o wiele szybciej niż Windows 7.

  12. moze lepiej (autor: kvm | data: 18/10/13 | godz.: 20:06)
    Tak czy inaczej najpierw zapoznać się z systemem który się opisuje, a potem dopiero pisać że czegoś nie ma.

  13. nie no ja jestem w niebo wziety (autor: Wyrzym | data: 18/10/13 | godz.: 20:09)
    po tym upie, wszystkie ikony w metro poprzestawiane, sieciowki pokasowane, na nowo sie dodaly, maszyna wirtualna zadnej juz nie widzi ;]

    mam pasek przeniesiony na prawa strone, dodalo menu start, a ten w lewym dolnym rogu tez jest, wiec mam dwa.

    A instalacja tego zdalnie to rewelka, po restarcie oczywiscie zamiast odpalic siec to czekalo az sie wcisnie ok i powtierzi wysylanie wszystkiego lacznie z historia przegladarki do MS.

    A zeby ich tak kasztan potracil....


  14. sama instalacja faktycznie (autor: kvm | data: 18/10/13 | godz.: 20:15)
    Jest słabo zorganizowana. Mało kto jednak pisze o sporych poprawkach ie pod metro. Wcześniej było trochę błędów na stronach. Teraz te strony które miały jakieś drobne problemy działają ok. Dotyczyło to np. wybierania z listy.

  15. @kvm (autor: Wedelek | data: 18/10/13 | godz.: 20:40)
    A gdzie ja napisałem, że nie ma dostępu do jakichś opcji? Napisałem, że jest utrudniony dostęp (z punktu widzenia użytkownik) i jest to moja, podkreślam słowo MOJA subiektywna opinia.

    Największa różnica jaka dzieli nas w tej sprawie jest perspektywa z której patrzymy. Ty patrzysz tylko jako użytkownik, przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym, ja staram się wczuć w rolę typowego usera, który nie ma nawet pojęcia o istnieniu jakichś menu kontekstowych, skrótów klawiaturowych, czy programów zmieniających ustawienia.


  16. no prosze cie. (autor: kvm | data: 18/10/13 | godz.: 20:54)
    Chcesz mi powiedzieć, że użytkownik który szuka wiersza poleceń nie ma pojęcia co to jest menu kontekstowe? Chyba sobie żarty robisz.
    Jeśli ktoś nie wie do czego służy prawy klawisz myszy to nie będzie nigdy szukał jakichkolwiek bardziej zaawansowanych opcji.

    Nauczenie się kliknięcia prawym klawiszem na przycisk start nie wymaga tytanicznych zdolności intelektualnych, a jeśli już ktoś to zrobi to ma dostęp do ustawień których odszukanie pod Windows 7 było o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne.
    Serio chcesz mi powiedzieć że dla kogokolwiek doszukanie się np. do aplikacji zarządzania dyskami /partycjami było prostsze pod Windows 7?

    Jeszcze raz napisze, że obserwowałem niejeden raz proces poznawania komputera i jego obsługi od zera i widzę że w przypadku Windows 8 jest on o wiele szybszy niż dla jakiegokolwiek Windows wcześniej.


  17. @kvm (autor: Wedelek | data: 18/10/13 | godz.: 21:18)
    Wiersza poleceń, czy zarządzania dyskami nie, ale np. Panelu Sterowania tak. Ponadto ciekaw jestem jak z tej opcji korzystają posiadacze tabletów, bo na pewno nie jest to w ich przypadku łatwe.

  18. ... (autor: radonix | data: 18/10/13 | godz.: 21:26)
    Mogę poprosić o pomoc/poradę?
    W internetowym sklepie (nazwy nie podaję, ale to sprawdzona firma) zobaczyłem nowy system Windows 8.1 x64 w niezłej cenie (349PLN). Z tym tylko, że jest to wersja OEM - czy warto się w to pakować? (wiem, że w starszych edycjach systemów 'oem-owych' były szczególne restrykcje i obostrzenia prawne - ale słyszałem, że Microsoft lekko obniżył wymagania, co do stosowania wersji OEM - więc mam dylemat). No i jest to podstawowa wersja systemu, na Pro raczej mnie nie stać...
    Z góry dziękuję za odpowiedź!


  19. no wlasnie (autor: kvm | data: 18/10/13 | godz.: 21:29)
    Dzięki temu że jest przycisk start w końcu można z tego korzystać. Wystarczy przytrzymać palec jakieś 2 sekundy na przycisku start. To jest duża zmiana plus w 8,1.

  20. radonix (autor: kvm | data: 18/10/13 | godz.: 21:30)
    A nie masz jakiegoś starego Windows? Kup w takim wypadku wersje upgrade za 220 zł. Jest to wersja pro.

  21. @radonix (autor: Wedelek | data: 18/10/13 | godz.: 21:36)
    Przy okazji premiery Windows 8 Microsoft zmienił zasady licencji OEM i całkowicie pozbył się BOXa. Na szczęście wszelkie zalety BOXa zostały utrzymane i system można zainstalować na innym komputerze, a licencję możesz przekazać innej osobie. Zasady nowej licencji OEM mówią tylko tyle, że jest ograniczona ilość kopii, które mogą funkcjonować jednocześnie. Chodzi o to, że jak masz jedną licencję, to nie możesz jej zainstalować na dwóch różnych, wykorzystywanych komputerach. Natomiast jeśli masz starszy komputer, którego nie będziesz już używać i kupujesz nowy, to możesz zainstalować na nim już posiadanego Windowsa - tak jak w przypadku BOXa.

    Innymi słowy większość restrykcji już nie funkcjonuje i możesz śmiało kupować.


  22. Coraz bardziej się trzeba natrudzić, aby system MS przystosować do pracy (autor: gummis | data: 18/10/13 | godz.: 21:37)
    Najbardziej w Windows 8.x podoba mi się to że, po wyłączeniu UAC przestają się uruchamiać aplikacje z Metro UI. Super feature !

  23. gummis (autor: kvm | data: 18/10/13 | godz.: 22:00)
    A co jeśli są domyślne dla jakichś typów plików? N p jpg?

  24. @gummis (autor: Wedelek | data: 18/10/13 | godz.: 22:08)
    To chyba u Ciebie jest ten problem

    http://sdrv.ms/1i2CKYo


  25. uff (autor: loccothan | data: 19/10/13 | godz.: 00:33)
    Ja już po Aktualizacji, z windows store. Ale to całe AA mogli by usunąć bo wszystko wygląda jak by miało Blur lol (jak ktoś wie jak to AA usunąć niechaj napisze)

  26. windows 8 (autor: Franz | data: 19/10/13 | godz.: 08:50)
    byłby spoko jakby wyglądał tak http://th08.deviantart.net/...domatico-d5xnj6u.png po wuja oni robią dwa pulpity ? jeden dla małp drugi dla ludzi ?

  27. @26 (autor: Kenjiro | data: 19/10/13 | godz.: 17:17)
    Cóż, trafiłeś w sedno. Chyba w MS są za głupi, by zrobić coś jak na podanym obrazku.

  28. @Franz (autor: Conan Barbarian | data: 19/10/13 | godz.: 19:01)
    Za takie herezje możesz zostać odcięty od sieci i potraktowany jak zwykły terrorysta.
    BTW. Czy jest jakaś opcja w Win8 w stylu Win7 "Niedawno używane dokumenty"?


  29. konto lokalne (autor: Conan Barbarian | data: 19/10/13 | godz.: 20:34)
    Jeśli ktoś jeszcze nie wie, to można w Win8.1 osiągnąć konto lokalne na dwa sposoby:
    1. Odpiąć kompa od sieci przy pierwszym starcie.
    2. Jeśli już wdepniemy w konto M$, to przechodząc do Metro można potraktować awatara prawym myszy -> "zmień awatar" i ... dalej już sami sobie poradzicie.


  30. " a o wyłączeniu wyskakującego z prawej strony paska z ikonami możemy zapomnieć" (autor: Krax | data: 20/10/13 | godz.: 01:31)
    co to znaczy? bo nie rozumiem tego zdania... nie można go całkiem wyłączyć ale ograniczyć już tak.

    ja tam wolałbym gdyby można było ustawić widoczność przycisku start...


  31. a co do tego zamykania aplikacji ściąganiem (autor: Krax | data: 20/10/13 | godz.: 01:34)
    zamkniesz sobie pulpit który jest defakto aplikacją... i co? zabijesz wszystkie jego procesy itp... a tak system ubije go tylko jeśli będzie taka potrzeba.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.