Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 2 października 2002 
    

Felieton z targów Photokina


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:07
(7)
Czyli co dalej z cyfrową fotografią w subiektywnym reportażu. Od kolegi o dostojnej ksywce Olaf vel InDuS dostaliśmy jego własny felieton na temat niedawno minionej imprezy Photokina, poświęconej w całości fotografii i video. Jeśli zapewne pamiętacie, w newsach podawaliśmy doniesienia z tej imprezy, wspominając o Kodaku DCS-14n oraz EOS-1Ds Canona. Teraz trochę szersza relacja Olaf, zapraszam:
Witam, w ostatni weekend byłem wizytatorem na największych targach foto/video w europie Photokina (www.photokina.de), chciałem podzielić się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami. Na targach obecni byli oczywiście wszyscy najwięksi potentaci branży, nie zabrakło Canona, Olympusa, Nikona, Minolty, Sony, Adobe, Agfa, Kodaka (który notabene miał własną hale zresztą podobnie jak FujiFilm), lista wystawców jest naprawdę rozległa i nie sposób wymienić wszystkich, ale zapewne były na targach obecne wszystkie liczące się w świecie firmy technik wizualnych. To właśnie tu miały miejsce największe premiery, warto wspomnieć chociażby o nowych Coolpixach Nikona, nowych Minoltach, Canonach etc. Jednakże to co mnie lekko zszokowało to premiera nowego aparatu cyfrowego firmy Sinar o niebagatelnej rozdzielczości 22,195,200 pixel. Takie cacko potrafi generować bitmapy o wielkości 4080 x 5440 pixeli, jest to bodajże pierwszy na świecie seryjny aparat łamiący granice 20Mpix, w tej chwili należałoby zadać sobie pytanie, dokąd to wszystko zmierza?


Przecież normalny użytkownik nie potrzebuje tak ogromnych zdjęć, zatem dla kogo ten aparat? Nic prostszego - aparat przeznaczony jest na rynek profesjonalistów od fotografii studyjnej i artystycznej gdzie bywa i tak, że potrzeby reklamy wielkoformatowej nadal potrafią być zaspokojone tylko przez wyłącznie tradycyjną fotografię. Sens w budowie takich wielkich matryc nie polega zatem tylko na łamaniu kolejnych granic, lecz na całkowitym wyparciu tradycyjnych lustrzanek z rynku profesjonalnego, do tego zmierza fotografia cyfrowa, wiec co z wszechobecnymi laboratoriami fotograficznymi, czy nadal będzie sens ich istnienia, moim zdaniem ich istnienie stoi pod wielkim znakiem zapytania, czy przetrwają tradycyjne filmy? Nie sadze, powoli odejdą do lamusa tak jak zapis na VHS, czy przetrwają laboratoria? Moim zdaniem nie, również podziela los tradycyjnej fotografii, drukarki sublimacyjne i drukarki atramentowe wyprą (w sumie już wypierają) usługi oferowane przez laboratoria, jakość drukarek z przedziału cenowego ok. 1.500 PLN powoli dościgają w swojej jakości tradycyjne sposoby wywoływania filmów, dla zwykłego domowego użytkownika domowe studio fotograficzne staje się coraz bardziej przystępne cenowo, koszt aparatu to nadal spory wydatek rzędu 2 - 3 tys. PLN, koszt drukarki ok. 1,5 tys. więc za ok. 4 - 5 tys. możemy mieć dostęp do cyfrowego świata fotografii we własnym domu, nie każdego stać na podobne wydatki, jednakże jak wiadomo ceny aparatów i drukarek cały czas spadają, więc nie wykluczone, że za niedługi czas koszt podobnego zestawu będzie wahał się w granicach 1.500 PLN, a to już może okazać się ciekawą alternatywa dla wiecznego biegania do fotolaboratorium, wywoływania filmów, potem odbierania zdjęć gdzie np. okazuje się ze na skutek własnej indolencji wszystkie zdjęcia są prześwietlone. Ostatecznie zrobione aparatem cyfrowym zdjęcia nie musza być drukowane, oglądanie na ekranie monitora zdjęć może okazać się o wiele ciekawszym zajęciem niż przerzucanie fotoalbumów.

Pozdrawiam Olaf vel InDuS

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. A zoom cyfrowy (autor: Olek-brak rejestracji | data: 2/10/02 | godz.: 12:42)
    Może normalny użytkownik nie potrzebuje tak ogrommych zdjęc, ale zoom cyfrowy może mu się przydać, a przy takiej rozdzielczości ma on sens. Pomyslmy co by było gdyby tak dysponować aparatem np. 100 mln pixeli - 10 tys x 10 tys. - można wtedy wykonać zoom cyfrowy np. x 10 otrzymując 1-mega pixelowe zdjęcie bez utraty jakości. Odpada więc potrzeba dodatkowego mechanizmu w obiektywie (co pociąga zmniejszenie wielkości i wagi całego aparatu - a to już się liczy dla przeciętnego użytkownika)

  2. 22 Mpixele Sinara (autor: jaropivo | data: 2/10/02 | godz.: 12:56)
    Drogi autorze, zwracam uwage iz produkt Sinara to tylko przetwornik CCD do klasycznych aparatow srednioformatowych a wiec NIE JEST to cyfrowy aparat fotograficzny. Seryjnie produkowany cyfrowy aparat fotograficzny o najwiekszej rozdzielczosci to Kodak DCS Pro 14n z matryca 14 Mpixel'owa

  3. Ludzie! Czcionka! (autor: Gregorius-brak rejestracji | data: 2/10/02 | godz.: 13:14)
    Panowie zróbcie coś z tą czcionką. Czytać sie tej kursywy nie da!

  4. Gregorius... (autor: DYD-Admin | data: 2/10/02 | godz.: 14:09)
    kursywa zmieniona...

  5. Wow, ale szybka reakcja (autor: Gregorius-brak rejestracji | data: 2/10/02 | godz.: 15:17)
    Dzięki. Nareszcie doczytam newsa do końca bo przy poprzednim podejściu dostałem oczopląsu.

  6. xxx (autor: prz3mo-brak rejestracji | data: 2/10/02 | godz.: 15:52)
    ...tak na marginesie to juz mozna kupic dobry aparat np 2,1 mpx za ok 1700zl, z ktorego mozna uzyskac dobre zdjecia w formacie 10X15 czyli najbardziej obecnie popularnym do amatorskich celow.wcale nie trzeba do takich celow kupowac cyfraka za np 4 tys. Poza tym cyfraki stanieja tak jak stalo sie to np z technologia DVD.

  7. Sprostowanie Ad. 22 Mpixele Sinara (autor: Autor-brak rejestracji | data: 3/10/02 | godz.: 00:18)
    jaropivo : słuszna uwaga ale nie do końca, Sinaro oferuje do cyfrowych matryc również pozostałą część stanowiąca w gruncie rzeczy w całości badz co badz cyfrowy aparat, wystarczy wspomniec o produkcie Sinarcam 2, który jest niczym innym jak matrycą SinarBack z obudowa tworząc w całości aparat cyfrowy. Modularny sposób budowy aparatów Sinara pozwala na odłączenie samej matrycy i dołączenie jej do innego aparatu średnioformatowego. Zatem Sinar OFERUJE APARATY CYFROWE, może ze względu na modularną budowe nie został przez Ciebie drogi jaropivo wymieniony w artykule produkt uznany za aparat cyfrowy.
    W sumie sens felietonu nie skupiał się wokół tego czy jest to aparat czy też nie ale o tym że została złamana pewna granica matryc CCD.
    Ofertę APARATÓW CYFROWYCH firmy Sinar znajdziecie pod adr.:
    http://www.sinar.ch/...amera/e_html/e_cameras.htm.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.