Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 listopada 2015 
    

Intel dodaje technologię Speed Shift do procesorów Skylake


Autor: Zbyszek | źródło: AnandTech | 23:57
(7)
Intel przygotował ciekawą niespodziankę dla posiadaczy najnowszych procesorów 6 generacji, o nazwie kodowej Skylake (podstawka Socket 1151). Jest nią technologia o nazwie Speed Shift, która znacznie skraca czas potrzebny na zwiększanie częstotliwości taktowania przez procesor, co poprawia responsywność i ogólną wydajność. Rozwiązanie opiera się na nowym sposobie zarządzania zegarem taktującym i stanami mocy procesora – co dotychczas było realizowane przez system operacyjny.

Speed Shift w znacznym stopniu przekazuje samemu procesorowi kontrolę nad zarządzaniem zegarem taktującym. Dzięki temu czas osiągnięcia pełnego zegara taktującego skraca się z nieco ponad 100 milisekund, do około 35 milisekund. Znacznej poprawie ulega także czas reakcji – w przypadku zarządzania przez system operacyjny zegar taktujący zaczynał wzrastać po około 20-30 milisekundach, a dzięki Speed Shift czas ten wynosi około 1 milisekundy.

Zdaniem Intela rozwiązanie znacznie poprawi szybkości wykonywana krótkotrwałych zadań, takich jak na przykład pojedyncze skrypty wykonywane podczas przeglądania Internetu, gdy zazwyczaj procesor nie jest mocno obciążony i znacznie obniża swoje taktowanie.

Technikę przetestował także znany portal AnandTech. Speed Shift pozwolił na nieznaczne zwiększenie ogólnej wydajności procesora oraz symboliczne wydłużenie czasu pracy na baterii.

Nowa technika wymaga systemu Windows 10 i zostanie udostępniona posiadaczom procesorów Skylake w tym miesiącu, wraz z aktualizacją do Windows 10. Według zapowiedzi w późniejszym czasie funkcja być może zostanie udostępniona także dla starszych procesorów i systemów operacyjnych.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. buehehehe (autor: grab56 | data: 11/11/15 | godz.: 02:13)
    Ciekawe, co takiego intel dostał za to, że technologia, która nie zależy od systemu, działa jednak tylko na jednym konkretnym OS-ie?

  2. czujecie ten wiatr we wlosach? (autor: RusH | data: 11/11/15 | godz.: 09:21)
    wynik w zakresie bledu statystycznego
    czekamy na kolejne 2 rdzeniowe i7 1GHz od intela ....


  3. grab56 (autor: daver | data: 11/11/15 | godz.: 10:05)
    Pacza prawdopodobnie dostał MS, który z oczywistych względów trafi tylko do W10. Na Linuksa tyż będzie.

    @RusH
    To nie tak. Różnice potrafią być kolosalne w taskach, które zajmują kilka/naście/dziesiąt ms czasu procesora. Większość bęczmarków tego nie wychwyci. Prawdopodobnie zobaczysz różnicę w specyficznych zadaniach i responsywności.
    Pobaw się driverami cpufreq i p-state, ich governorami oraz ich parametrami na Linuksie. Niebo a ziemia - i nie mówię tu o prównywaniu do cpuqreq powersave, który zjedzie z taktowaniem proca do minimum.
    Osobiście nie mogę się doczekać, bo p-state na Linuksie ssie pałkę po same kulki, przynajmniej od kernela 3.14+ [1] na SB. Po jakiejś regresji nigdy nie przywrócił responsywności systemu do stanu pierwotnego. Nawet cpufreq ondemand działa u mnie znacznie lepiej.

    [1] https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=70941


  4. muszę chyba wypluć swoje słowa o p-state (autor: daver | data: 11/11/15 | godz.: 11:04)
    bo chyba gdzieś po drodze go naprawili. Jupi! Szybki teścik 10000 małych operacji

    cpufreq ondemand
    real 0m7.895s
    user 0m0.693s
    sys 0m1.350s

    p-state powersave
    real 0m5.337s
    user 0m0.600s
    sys 0m0.697

    ~30% poprawa, jakbym kupił proca nowszego o 4 generacje ;)


  5. Rush (autor: Rajq | data: 11/11/15 | godz.: 12:46)
    Powiedz nam wszystkim co intel zrobil tobie albo komus z twojej rodziny. Po twoich postach sadze ze conajmnie CEO intela wykorzystal twoja matke na twoich oczach. Kazdy twoj post to czysty hejt po intelu. Niezaleznie co zrobi. Wole juz fanbojskie wpisy sony vaio lub zaslepionego amd loccothana niz twoja zolc i jad na intela

  6. przeciez wyraznie napisalem co zrobil (autor: RusH | data: 11/11/15 | godz.: 13:16)
    i7 2 rdzeniowe
    nowe cpu ktore bez podkrecania sa wolniejsze od starej generacji
    nacisk na mobile i oszczedzanie energii oraz zintegrowane GPU, obydwa pchane na sile do cpu DESKTOPOWYCH


  7. ... (autor: Zbyszek.J | data: 11/11/15 | godz.: 15:00)
    Nie w temacie, ale nie każdy widział wiec warto załączyć: http://pc.watch.impress.co.jp/...cs/346/902/05.jpg

    Intel dopiero od Broadwella (a AMD od Excavatora) zaczął stosować tylko takie usprawnienia architektury, z których wzrost IPC jest większy niż koszt tego wzrostu (tranzystory, wzrost poboru moc): http://cdn.wccftech.com/...CPU-Performance-IPC.png


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.