Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 13 grudnia 2016 
    

AMD prezentuje procesory Ryzen z rdzeniami x86 Zen


Autor: Wedelek | źródło: AMD | 22:54
(14)
Cztery lata temu AMD zaczęło pracę nad architekturą Zen. Całkowicie od podstaw. Wedle założeń IPC miało wzrosnąć o 40% względem Excavatora i producent z Sunnyvale jest przekonany, że mu się udało. Ba, ponoć nowy procesor o nazwie Ryzen ma być nawet lepszy niż pierwotnie planowano. Wiadomo, że TOPowy model będzie wyposażony w 8 rdzeni, 16 wątków oraz 20MB pamięci L2 i L3, a jego zegar przekroczy 3.4GHz + Boost. Procesor obsadzimy w podstawce AM4, a jego TDP wyniesie 95W.

Ryzeny dostaną też technologię AMD SenseMI łączącą pięć elementów pozwalających przewidzieć jakie dane i instrukcje będą konieczne do załadowania w następnej kolejności oraz odpowiedzialnych za inteligentne zarządzanie energią.

Podczas prezentacji mogliśmy zobaczyć kilka testów. We wszystkich Ryzena porównano do układu Intel Core i7 6900K z 8 rdzeniami i 16 wątkami. W Blenderze oba układy o tym samym zegarze (3.2GHz) zakończyły renderowanie sceny w tym samym czasie, ale już podczas dekodowania materiału z użyciem Handbrake to Ryzen był szybszy. W kolejnych testach zaprezentowano jak dobrze nowy CPU radzi sobie w programach do obróbki grafiki 3D i VR, w tym w ZBrush.

Potem AMD pokazało, że Ryzen w grze Battlefield 1 radzi sobie równie dobrze co Core i7 6900K. Żeby wyeliminować wpływ karty graficznej wykorzystano najmocniejszą, jednoprocesorową kartę na rynku - Titana X. Na tym się nie skończyło. Pokazano komputer z podkręconym procesorem Core i7 6700K (5.2GHz) udowadniając, że ten nie radzi sobie z jednoczesnym renderingiem Doty 2 i streamingiem wideo. Ryzen nie miał z tym problemów. Na deser została rozgrywka w 4K w nadchodzący dodatek do Battlefronta na komputerze z procesorem Ryzen i kartą na bazie GPU Vega.

AMD potwierdziło też premierę nowych procesorów w pierwszym kwartale przyszłego roku.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Hehe ryży ma być nisko taktowany bo wzrosło IPC (autor: Sony Vaio Zwracajo | data: 13/12/16 | godz.: 23:33)
    kolejny domysły i slajdy. Mają kiepski proces produkcji, więc i 4GHz ten proc nie poleci. Policzmy, +40% do wydajności od trzy razy słabszych procków w stosunku do najwolniejszych Inteli. 0 + 40% = 40%. No jak by nie liczyć, wychodzi marny procek.

  2. kurde mialem nadzieje (autor: pawel1207 | data: 13/12/16 | godz.: 23:54)
    ze 4.2, 4.4 beda robic bez problemu i to na wszystkich rdzeniach naraz jesli 3.2 to bedzie max to faktycznie nie mamy oczym mowic..

  3. SVZ, co ty biedaku poczniesz. (autor: pebal | data: 14/12/16 | godz.: 00:26)
    Jeżeli te dane się potwierdzą a ceny będą rozsądne, to będzie to zasłużony kubeł zimnej wody dla Intela. Skończy się eldorado i lecenie w kulki.

  4. Jeden konkretny szczegół (autor: Zbyszek.J | data: 14/12/16 | godz.: 00:32)
    AMD Ryzen miał wyłączony Boost i pracował ześtałym zegarem 3,4 GHz. Inżynierowe AMD nie dopracowali tej funkcji na czas pokazu, ale na premierę będzie gotowa. Intel Core i7-6900K miał taktowanie 3,2 GHz plus Turbo do 3,7 GHz.

    Według AMD Ryzen wykorzystuje sieci neuronowe i algorytmy AI do podejmowania decyzji. Intel tego nie ma. To pierwszy CPU w historii, który ma algorytmy nie statyczne, ale samo-uczące się

    slajd tutaj: http://cdn.wccftech.com/...-Prediciton-840x473.jpg


  5. @2, 4.4 GHz przy 8 rdzeniach? (autor: pebal | data: 14/12/16 | godz.: 00:35)
    Który Intel jest tak taktowany?

  6. @04 (autor: kombajn4 | data: 14/12/16 | godz.: 07:13)
    Tak się składa że AMD miało system predykcji skoków rozgałęzień programu już za czasów Athlona XP i wtedy wyprzedzali Intela w IPC. Teraz widzę że posunęli tą technologię do przodu ciekawe co z tego wyjdzie na dłuższą metę.
    Ciekawostka Ryzen znaczy bo hindusku "powód"

    P.S. Ktoś zauważył że SVZ nie potrafi nawet dodawać ? Z jego pokrętnej logi wyrażonej we fragmencie "+40% do wydajności od trzy razy słabszych procków w stosunku do najwolniejszych Inteli." wychodzi 33%+40%=73%. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę ale czy dodawania nie uczy się czasem w pierwszej klasie podstawówki? No żeby oblać matme w pierwszej klasie podstawówki to trzeba być wybitną jednostką... ;)


  7. no chyba nie do konca (autor: piwo1 | data: 14/12/16 | godz.: 07:45)
    jak cos ma wydajnosc 0,33 razy 1,4 (+40% wydajnosci) to nie jest 73%, a 46% wydajnosci intela. ale to tylko taka dywagacja bezsensowna. bardzo mi sie podobalo wystapienie Lisy. zachowywala sie czasami jak Hsun Huang. brawa dla niej.
    no i poza tym na prawde ciekawie rezen wyglada. spodziewalem sie duzo gorszych rezultatow a wyglada to nad wyraz fajnie. i wszystko dobrze uklada sie dla amd bo kabylake nie przyniosl oczekiwanych wzrostow w stosunku do skylake. teraz tylko nie zwlekac i wydac jak najszybciej (styczen luty) rezena i vege a przyniesie to ogromne profity amd.
    boje sie tylko cen.
    bo to ze vega bedzie na pulapie 3500zl czyli jak za gtx1080 nie watpie.
    ale czy uda sie wporwadzic jakiegos rezena sr3 czyli 8watkowca w cenie najtanszego i5 czyli 800zl?
    bo to ze beda sprzedawac 16 watkowce w cenie 1500zl+ jestem pewny.


  8. ...@6... Thx... Szukałem tłumaczenia... (autor: SebaSTS | data: 14/12/16 | godz.: 08:55)
    ... do hinduskiego nie doszedłem :-)
    @7...SVZ napisał wyraźnie plus 40% do wydajności a nie o 40% ;-)


  9. AMD pokazując moc ZENa w porównaniu do Intela, (autor: Qjanusz | data: 14/12/16 | godz.: 08:57)
    chwyciło za grafikę konkurencji a nie starało się udawać rzetelność testów ze swoimi mniej wydajnymi Radeonami.

    To już chyba zasługuje na miano precedensu w wystąpieniach AMD.
    Firma zaczyna nabierać wiarygodności na pokazach.

    Zobaczymy czy ją podtrzyma produktem.

    SenseMI brzmi dobrze. Podoba mi się ten ficzer.


  10. zapis prezentacji (autor: kombajn4 | data: 14/12/16 | godz.: 10:57)
    testy praktyczne od 31 minuty
    https://www.youtube.com/watch?v=4DEfj2MRLtA


  11. hmmmm (autor: Mario2k | data: 14/12/16 | godz.: 12:31)
    Co to za testy , żarty jakieś ? Dajcie coś bardziej porownywalnego.

  12. pebal (autor: pawel1207 | data: 15/12/16 | godz.: 00:37)
    co innego wydajnosc energetyczna ja nie pytam ile to bedzie pradu bralo tylko czy to uciagnie :D i bedzie tyle ciepla oddac biorac pod uwage ze to bedzie od inteliny wolniejsze a zalezy mi na ipc wiec raczej nie ma na co liczyc ze 4 rdzeniami przescignie 4 intelowe wiec jakas furtke powini zostawic jesli okarze sie ze nie wykreci przynajmniej 4.2 to szczeze zostaje przy inteliu z mniejsza iloscia rdzeni proste liczy sie ipc , zegar i wydajnosc podsystemu pamieci ilosc rdzeniow mozna o kant dupy rozbic w realnym zyciu taka prawda bedziesz mial 8 a wydajnosc pozostalych i tak bedzie uzalezniona od 1 wiec slabe ipc = slaby procek ilosc rdzeni wrazenia na mnie nie robi zupelnie . a zegar wyski zegar dopala ipc zawsze tak bylo i bedzie jesli amd bdzie mialo niskie ipc to i 32 rdzeniowe konstrukcje taktowane 1 ghz :DD do typowego urzytkownika nie przemowia .. ale jak nadgoni zegarem to bedzie to plus jesli bedzie do tego dobra cena to moze bedzie to nawet dobra alternatywa ale niski ipc i niski zegar co ja mowie podkrecony 4 rdzeniowiec okarze sie szybszy niz ten 8 bo malo co wykorzystuje te 4 rdzenie nie mowiac o 8 :D ..

  13. Hmmm (autor: Shamoth | data: 15/12/16 | godz.: 09:27)
    No ciekawie się zapowiada ale i tak trzeba poczekać na niezależne testy. Powtórki z Athlon'a XP się nie spodziewam ale widać że pocisnęli w tym w czym byli kiedyś dobrzy, predykcja koków/rozgałęzień i ogólnie architektura pamięci. Coś czuję że zanim zabrali się za projektowanie tego dziada to przysiedli porządnie nad obecnymi CPU żeby zobaczyć gdzie i co kuleje, jak to poprawić i jaki będzie przyrost. Wynika z tego że samych jednostek obliczeniowych nie potrafili poprawić lub dało by to niewielki przyrost a większym problemem/spowalniaczem wydajności było przygotowanie danych do przemielenia. W następnej generacji pewnie poprawią algorytmy albo i nie jeśli się okaże że są wystarczająco dobre i za dwie generacje lub nawet kolejna wyjdzie z mocnymi jednostkami obliczeniowymi także obstawiam początek skynet'u na 1Q 2019 ;)

  14. @pawel1207 (autor: pebal | data: 15/12/16 | godz.: 17:30)
    Proponuję ci otworzyć menadżera zadań i zobaczyć ile masz procesów w systemie. Twierdzenie, że podniesienie taktowania o 20% jest lepsze od podwojenia ilości rdzeni było prawdziwe w zamierzchłej epoce. Dzisiaj żadna szanująca się firma developerska nie tworzy jednowątkowych programów na procesory wielordzeniowe. Tym bardziej, gdy realizacja zrównoleglenia obliczeń jest obecnie banalnie prosta.

    Co zaś się tyczy twoich założeń dotyczących wydajności nowych rdzeni AMD, to nie wiem na czym opierasz swoje przypuszczenia. AMD porównało swoje 8 rdzeni do ośmiu rdzeni Intela i według nich, ich procesor w niczym Intelowi nie ustępował. Także w taktowaniu.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.