Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 16 lutego 2017 
    

4 Sposoby na Anonimowość w Internecie


Autor: materiały partnera | 17:08
(1)
Wiele osób marzy o tym, aby serfować po sieci nie pozostawiając po sobie nawet najmniejszych śladów. Na szczęście istnieją mniej lub bardziej skomplikowane technologie, które umożliwią nam łączenie się z siecią jak duch. Dziś publikujemy przegląd 4 sprawdzonych sposobów na zachowanie anonimowości w Internecie.

Anonimowość w internecie


Internet nigdy nie był w 100% anonimowy, a znalezienie informacji o konkretnych użytkownikach, wcale nie jest zadaniem takim trudnym, jakby to nam mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. W dzisiejszych czasach zdradza nas nie tylko adres IP, ale również nagłówki w e-mailach, czy też ciasteczka. Nasze dane osobowe oraz historia naszych poczynań w Internecie może przydać się nie tylko specom od reklamy, ale również przestępcom komputerowym i organom ścigania. Na szczęście mamy do dyspozycji kilka technik, aby poprawić swoją anonimowość w Internecie, a poniżej znajdą Państwo cztery najpopularniejsze z nich.


1. Anonimowy VPN


Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby pozostać w Internecie anonimowym jest użycie VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. W naturalnych warunkach, kiedy łączymy się z siecią, to robimy to przeważnie za pośrednictwem naszego dostawcy internetu. Dostawca ten widzi oczywiście wszystko co robimy i gdzie się tak naprawdę łączymy. VPN tworzy specjalny wirtualny tunel pomiędzy naszym komputerem, a serwerem ulokowanym gdzieś w świecie. Dzięki temu tunelowi nasz dostawca internetu, nie będzie w stanie podejrzeć co robimy, ponieważ wszystkie dane przez nas odbierane i wysyłane, będą odpowiednio szyfrowane.


Używając wirtualnych sieci prywatnych teoretycznie "wychodzimy" na świat internetu zawsze tam gdzie jest ulokowany serwer, z którym się łączymy. Warto wspomnieć również i o tym, że dostawcy VPN-ów bardzo rzadko przechowują logi, dzięki czemu możemy czuć się jeszcze bardziej anonimowi. Nawet jeżeli sąd poprosi dostawcę VPN-ów o przesłanie naszych danych, to nie będzie mógł tego zrobić, ponieważ żadne dane nie są przechowywane.


Bardzo ważną kwestią jest to, aby VPN-y uruchamiać na każdym urządzeniu. Warto poszukać takiego dostawcy, który umożliwi nam jednoczesne łączenie się z kilku urządzeń. Alternatywą może okazać się również kupienie routera, który posiadać będzie możliwość konfigurowania VPN-a. Bardzo wielu dostawców daje nam również możliwość kontrolowania kraju z jakiego będziemy łączyć się z Internetem, dzięki czemu będziemy mogli z Polski korzystać np. z amerykańskiej oferty Netflixa, czy też z zagranicznych serwerów, które są o wiele szybsze niż te, które mamy w naszym kraju. Wybierając odpowiedniego dostawcę VPN, warto zwrócić uwagę na to czy oferuję on gwarancję satysfakcji (możliwość rezygnacji z usługi w ciągu np. 30 dni), oraz ilość serwerów na Świecie. Warto przed dokonaniem wyboru zapoznać się z rankingami i recenzjami poszczególnych VPNów na stronie http://topvpn.pl.


2. Anonimowe Proxy


Kolejnym świetnym sposobem, aby pozostać anonimowym w Internecie jest skorzystanie z anonimowych proxy. Rozwiązanie to jest teoretycznie prostsze niż opisane powyżej prywatne sieci wirtualne, ale należy pamiętać o tym, że anonimowe proxy nie zapewniają szyfrowania wszystkich danych. Dość dużą wadą jest również to, że duża część aplikacji musi być oddzielnie konfigurowana.


Korzystając z serwerów proxy podczas codziennego przeglądania witryn internetowych zostawiamy po sobie ślady nie swojego IP, a jedynie IP serwera proxy. Specjalne adresy bramek proxy można bez żadnego większego problemu znaleźć na specjalnie stworzonych do tego celu stronach internetowych. Najpopularniejsze serwery proxy to: HTTP, SOCKS oraz IRC.


HTTP to najbardziej znany i zarazem najprostszy serwer proxy, który można samodzielnie skonfigurować za pomocą ustawień w naszej przeglądarce internetowej. Warto wspomnieć również i o tym, że istnieją również specjalne aplikacje komputerowe, które umożliwiają nam korzystanie z zaawansowanych serwerów proxy w zdecydowanie bardziej automatyczny sposób.


3. PGP czyli profesjonalne szyfrowanie poczty


W dzisiejszych czasach jednym z największych zagrożeń prywatności w sieci jest bezpieczeństwo poczty elektronicznej. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiadomości e-mail przesyłane są poprzez zewnętrzne serwery, do których dostęp mają postronni administratorzy. Aby zabezpieczyć naszą pocztę elektroniczną warto stosować szyfrowanie PGP, które jednak ze względu na to, że nie jest łatwe i mało wygodne nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Działanie PGP opiera się na kryptografii asymetrycznej, a dokładniej mówiąc na kluczach prywatnych i publicznych, które w dzisiejszych czasach gwarantują wysoką anonimowość.


4. Sieć TOR


W Polsce jeżeli chodzi o anonimowość w Internecie, to bardzo dużą popularnością cieszą się również sieci TOR (ang. The Onion Router), które nie śledzą nas i nie pytają o lokalizację. Najprościej rzecz mówiąc sieci TOR pozwalają nam bezpiecznie przeglądać różnorodne treści w Internecie, ponieważ nie analizowane są żadne ruchy w sieci. Działanie sieci TOR opiera się na skomplikowanym trasowaniu warstwowym, czyli specjalnym szyfrowaniu, które pozwala utajnić wszystkie dane użytkowników.


Z sieci TOR korzystają przede wszystkim zwykli ludzie, chcący chronić swoją prywatność w internecie, jak i również użytkownicy chcący obejść cenzurę oraz blokady obowiązujące w poszczególnych częściach świata.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. 5. Wyjście (autor: Janosiczek | data: 17/02/17 | godz.: 13:42)
    Odłączenie internetu i wyjscie z domu.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.