Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 12 kwietnia 2017 
    

Microsoft uśmiercił Vistę


Autor: Wedelek | 06:32
(17)
Wczoraj Microsoft oficjalnie uśmiercił kolejny ze swoich systemów operacyjnych z rodziny Windows. Mowa o Viście, dla której rozszerzone wsparcie było oferowane do 11 kwietnia i od teraz rzeczony system nie będzie otrzymywać żadnych poprawek bezpieczeństwa co oznacza pozostawienie jego użytkowników na pastwę cyberprzestępców. W związku z tym użytkownicy którzy wciąż z Visty korzystają powinni rozważyć przesiadkę na nowsze rozwiązanie lub konkurencyjny produkt – Mac OS albo Linuksa.

Warto przy tym pamiętać, że bardzo popularny obecnie Windows 7 też zbliża się do kresu swego żywota i w związku z tym odradzamy przesiadkę na tę wersję OSu. Rozszerzone wsparcie dla Windows 7 skończy się 14 stycznia 2020 roku.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Vista była padaką (autor: MayheM | data: 12/04/17 | godz.: 14:16)
    jak i windows Millenium. Trudno uwierzyć, że niektórzy wciąż ktoś z tego korzysta.
    To samo dotyczy wszystkich systemów powyżej W7.


  2. ad 1 (autor: infinity | data: 12/04/17 | godz.: 15:48)
    dlaczego?
    ja bardzo duzo czasu spedzilem na roznych komputerach na Win Millenium, takze i Viste bardzo dlugo uzywalem. Uwazam ze byly spoko, niewiele sie roznily od ich poprzednikow.
    w/g mnie
    Win Millenium to to samo co 98SE + kilka dodatkowych pierd(u)lek, a
    Win Vista to to samo co XP, no i tak jak powyzej, plus kilka mniej czy wiecej potrzebnych rzeczy.
    Oczywiscie sie nikomu nie podobaly bo byly juz wyzsze wymagania sprzetowe, a to zawsze idzie w parze z nowymi systemi. Na poczatku wszyscy narzekaja, a z czasem kazdy sie przesiada i twierdzi ze jest super (nadmieniajac ze czasy sie zmieniaja i juz nowy komputerek jest na biurku)
    Millenium i Vista mialy poprostu za malo czasu by sie dac ludziom przyjac bo zaraz chwile po nich wyszly odpowiednio 'XP' i 'Seven'


  3. ad 2 (autor: infinity | data: 12/04/17 | godz.: 15:57)
    chyba sie pomylilem,
    Vista bylo to to samo co Siedem,
    hahaha juz mi sie mieszaja te systemy!
    To nie zmienia faktu ze to wszystko to fu*kin "to to samo" Microsoft XD


  4. Wyszedł (autor: kombajn4 | data: 12/04/17 | godz.: 16:25)
    Windows 7 ludzie fuczeli że to Vista z service packiem a jedyny słuszny system Win XP. Po latach okazuje się ze jedyny słuszny system to Win 7 lol.
    MayheM według mnie Windows 8 był jednym z lepszych systemów jakie MS zrobił w historii tylko się co poniektórym leniom nie chciało 10 minut poświecić na poznanie nowego GUI, w związku z czym zaszufladkowali całość jako niewypał bo aplikacje tworzone pod tablety były mało wygodne na desktopie... tak jakby ktoś zabraniał korzystać z tych desktopowych i pistolet przy głowie trzymał każąc używać nowych pełno ekranowych aplikacji z nowego gui. Prawda jest taka że Win8 był stabilny, szybki, błyskawicznie się odpalał, miał niskie wymagania techniczne i nigdy nie miałem z nim problemów. Pełnoekranowe menu Start było najbardziej funkcjonalnym i ergonomicznym menu jaki widziałem w jakimkolwiek Windowsie. 100 razy szybciej odpalało się program korzystając z tego menu niż z klasycznego startu. Za to przy Windows 10 odnoszę wrażenie jakby w MS z dnia na dzień zwolnili wszystkich doświadczonych pracowników i oustorsowali tworzenie systemu do Indii.


  5. @4. (autor: doxent | data: 12/04/17 | godz.: 16:37)
    Windows 8.x to najgorsze guano jakie powstało po Viście i ME. Non stop mieli dyskiem, odpala się całe wieki, potrafi się wywalić podczas aktualizacji. Zamyka się jeszcze dłużej niż startuje. 10-tka jest niewiele lepsza. Jedynie 7-ka potrafi się zachowywać całkiem przyzwoicie ze wszystkich systemów.

  6. A to ciekawe (autor: kombajn4 | data: 12/04/17 | godz.: 16:52)
    Używałem 8 i 8.1 od premiery w październiku 2012 do premiery Win10 w lipcu 2015 i nigdy nic takiego jak opisujesz nie miało miejsca.

  7. ad 5 (autor: infinity | data: 12/04/17 | godz.: 16:53)
    sorry ale nie masz racji. Kup sobie jakis i7 + ssd + troche giga ramu i bedzie wszystko latac. Za jakis czas kupisz taki lub podobny zestaw i stwierdzisz ze te systemy sa gites.
    . . . poprostu . . . ma sie sprzedawac, rynek ma sie krecic, mamy wszyscy kupowac coraz to szybsze i nowsze . . . itd


  8. @doxent (autor: Qjanusz | data: 12/04/17 | godz.: 16:55)
    używam Win7 i o wiele częściej 8.1 na drugim kompie.
    Trzymam tego "guana" właśnie dlatego, że jest szybki i mega stabilny.


  9. Vista i inne systemy (autor: Majster | data: 12/04/17 | godz.: 21:10)
    Windows Vista może działać tak samo dobrze i płynnie, jak np. Windows 7. Tyle tylko, że twardy dysk na którym jest ów system, musi mieć konkretną wydajność. To dlatego Vista kulała na wielu komputerach, bo ludzie mieli zbyt słabe konfiguracje.

    Po pierwsze... HDD o niskiej wydajności i pojemności, gdzie prędkość kopiowania pomiędzy dyskami była na poziomie 50 MB/sek. W obrębie tego samego dysku było jeszcze gorzej, nie mówiąc już o małych plikach. Po drugie... słabe zasilacze, które w 2007 roku były totalnym dnem. Mam na myśli np. Tagana U15 Easycon i parę innych, które według specyfikacji miały np. 580W, ale co z tego, skoro nie dawały odpowiedniego zasilania. Pod tym względem wydajność HDD była słabsza, nie pomagało instalowanie systemu od nowa i parę innych czynności.

    Po trzecie... z tego co kiedyś czytałem, Vista miała konkretne niedociągnięcia jeżeli chodzi o obsługę dysków twardych. Problem został naprawiony w Service Packu 1.

    Vista ma jakieś swoje zagrania i humory, no ale który system ich nie ma? Obecne modele dysków twardych (7200 obr./min.) mają znacznie wyższą wydajność, więc nie powinno być żadnego problemu. Nie mówiąc już SSD, bo to jest oczywiste!

    Tak czy siak, każdy system powinien dobrze a nawet bardzo dobrze funkcjonować, bez względu na to czy nazwę ma taką albo inną. Obojętne czy to Vista, 7 lub coś innego.

    Dodatkowo dochodzi jeszcze inna ciekawostka - tajemnicze infekcje. Coś takiego potrafi całkiem konkretnie spowalniać pracę systemu, przeglądarek internetowych i nie tylko. I nawet nie wiesz MayheM jak cholernie trudno pozbyć się takiego świństwa. Dawniej miałem zainfekowane pluginy do Winampa, później różne referaty w plikach .doc itp. Jeszcze później - 2009 rok - dodatki do gry Diablo 2. To oczywiście kombinacje pseudo-kolegów i niby-kuzynów, którzy na przestrzeni lat odstawiali tzw. "krecią robotę".


  10. @9.. (autor: muerte | data: 13/04/17 | godz.: 09:57)
    Majster, a co ma moc zasilacza do szybkości dysku twardego, czy szybkości działania systemu operacyjnego? Nie ogarniam Twojego toku myślenia. Masło maślane i groch z kapustą.

    Tajemnicze infekcje ? Infekcje nigdy nie są tajemnicze, tylko spowodowane przez użytkownika, lub jego niewiedzę. Sam sobie odpowiadasz, że to nie tajemnicze infekcje, a działalność Twoich kolegów czy rodziny, którą do komputera dopuściłeś, a nie zadbałeś o to, żeby Ci syfu nie nanieśli :) Więc to nie jest tajemnica i ciekawostka ani wina systemu operacyjnego, a jedynie niefrasobliwość i niewiedza właściciela komputera, który na takie infekcje pozwolił.


  11. Muerte - zasilacz (autor: Majster | data: 13/04/17 | godz.: 21:30)
    Jakość i moc zasilacza ma bardzo duże znaczenie, nawet nie podejrzewasz jak bardzo. U mnie dysk twardy WD Caviar Green działał o wiele gorzej na poprzednim Taganie. Po zakupie nowego PSU w standardzie Gold 80+ wydajność tego dysku się poprawiła, podobnie pozostałych. A trzeba mieć na uwadze, że już wcześniej kupiłem SSD, który podniósł wydajność całej konfiguracji ale tylko w małym stopniu. Miałem już 6GB RAM, bo 2x 2GB kupiłem w styczniu 2011 roku. Pierwszy dysk SSD udało mi się kupić w listopadzie 2011. Jakiś czas później pomogła dopiero wymiana zasilacza.

    Ja mam rozbudowaną konfigurację, więc standardowy zasilacz typu Chieftec 500W to pikuś. To nie ma prawa dobrze działać i zasilać współczesny komputer, chyba że taki PSU pochodzi 1 rok i 6 mc i zdechnie. Porządne zasilacze porządnie kosztują, tylko większość ludzi w tym kraju nie bierze tego pod uwagę. Jeśli system skrobie intensywnie po dysku, to z dużym prawdopodobieństwem jest kłopot z zasilaniem i napięciami. Sam kiedyś myślałem że Tagan U15 580W jest super, ale okazało się że było inaczej.

    Niektóre pliki do Diablo 2 pochodziły z 2001 ewentualnie 2003 roku, a dopiero w 2009 program antywirusowy natrafił na jakieś zagrożenia. Tak więc pomyśl sam ile upłynęło czasu, zanim co nie co wyszło na jaw. Nie mówiąc już o innych "przypadkach", które były jeszcze bardziej interesujące. Różne pliki do Diablo 2 to najmniejszy problem.


  12. @ zasilacze i dyski (autor: Zbyszek.J | data: 14/04/17 | godz.: 01:32)
    potwierdzam, zasilacz ma wpływ na pracę dysków HDD. Przy większych odstępstwach od napięć dyski HDD potrafią pracować gorzej. Zaobserwowałem to już kilka razy. Nie dotyczy to raczej SSD.

  13. No właśnie (autor: Majster | data: 14/04/17 | godz.: 20:50)
    wszystko się zgadza. Pamiętam, że jeszcze w 2009 roku problemem było ściągnięcie takiego programiku jak GPU-Z. Przeglądarka Mozilla Firefox v3.6 stawała w poprzek, przez kilkadziesiąt sekund nie mogłem nic zrobić. Raz, że dyski twarde były beznadziejne, a dwa, mój Tagan dopełniał tej słabej wydajności ile wlezie. Nie mówiąc już o ściąganiu większych plików, gdzie bardzo często pozostały czas do ukończenia (pobrania) pliku był nieznany. W pewnym stopniu wydajność się poprawiła po zakupie HDD WD Caviar Black 1TB FAEX (w październiku 2010). Przez jakiś czas było trochę lepiej, ale... miałem tego samego, cholernego Tagana U15 Easycon, i to ten zasilacz obniżał wydajność.

    Po dołożeniu pamięci RAM (2x 2GB DDR2) w styczniu 2011, nastąpiło zdecydowane pogorszenie. Od tego momentu system zaczął tak intensywnie skrobać po dyskach (po uruchomieniu systemu), że głowa mała. Prawdopodobnie zasilacz odczuł większe obciążenie, któremu nie był w stanie podołać i stąd te problemy. Gdy w październiku 2012 wymieniłem PSU na BeQuiet Straight Power E9 700W Gold 80+, wtedy nastąpiła poprawa wydajności. Gdy jakiś czas później zainstalowałem od nowa system było jeszcze lepiej.


  14. Vistę wspominam bardzo miło (autor: grafenroot | data: 15/04/17 | godz.: 00:22)
    To był bardzo fajny system i nie rozumiałem całego tego psioczenia. Zresztą tak samo było z Milenium. W ósemce nie pasowało mi menu start. Jednak w 8.1 rozwiązali to menu idealnie jak dla mnie. Ten system dało się skonfigurować tak, że zupełnie zapominałem o wynalazku typu metro czy modern czy jak mu tam. No i przyszła dziesiątka. System koszmar. Jest to jedyny system, który powodował ciągłe problemy z komputerem. Jest również jedynym, którego wykopałem z kompów pomimo, że mogłem go legalnie używać.
    Aktualnie siedzę na W7 i trochę żałuję, że nie kupiłem W8.1 jak się jeszcze dało.


  15. grafenroot (autor: kombajn4 | data: 15/04/17 | godz.: 06:56)
    możesz spróbować tego podają że aktywacja przez telefon działa
    https://www.kinguin.net/...1-professional-oem-key/


  16. Wygląd - Aero (autor: Majster | data: 15/04/17 | godz.: 19:00)
    Możecie zobaczyć jak wygląda Vista z Aero. Według wielu opinii to najładniejszy system, który pochodzi od Microsoftu.

    Link:

    http://i.imgur.com/TqpcPDL.jpg

    Pozdrawiam...


  17. HDD (autor: Majster | data: 17/04/17 | godz.: 13:20)
    W takich systemach jak Windows 7, 8, 10 itp. niesamowicie ważna jest wydajność dysku twardego. Niektórzy bardzo często pomijają ten element komputera i stąd potem problemy z wydajnością. Dlatego od siebie polecam kupować szybkie HDD, które mają 7200 RPM. Warto też zamontować wentylator do obudowy, aby zapewniał niższe temperatury.

    Screen:

    http://i.imgur.com/ju43nIP.jpg


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.