Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 23 stycznia 2003 
    

Targi Komputer Expo 2003 - relacja


Autor: Grosz | 10:30
(5)
Dzień Drugi Targów (22.01.2003 g. 10.00-15.15) XVIII Narodowe Targi Teleinformatyczne Komputer Expo - 2003. Jak zauważyliście już nazwa targów uległa "euro" degradacji tj. zamiast "Międzynarodowych" mamy już tylko "Narodowe Targi Teleinformatyczne" (prawie 1/8 powierzchni targowej zajmowały takie firmy jak: TP S.A., Telenegro, Nask , Net, Era GSM i in.).

Z kolei "bio" degradacji uległ sposób "dojazdu" do pawilonu wystawienniczego. Pomijam tu tak prozaiczną sprawę jak brak zwykłej - miejskiej linii autobusowej dowożącej w pobliże drzwi wejściowych, czy wielkiego parkingu na dużą liczbę "mechanicznych rydwanów", choćby takiego jak kiedyś na ul. Postępu (kto pamięta targi z przed paru lat?). Najbliższe przystanki autobusów ZTM (róg al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Kasprzaka linii: 105, 154, 159, 167, 178, 184, 359, 384, 408, 506, 507, 523 oraz PKP Warszawa Kasprzaka) znajdują się w odległości prawie J E D N E G O kilometra od ul. Prądzyńskiego 12/14, bliżej jest stacja PKP Warszawa Wola, ale jak tam dojść - Bóg raczy wiedzieć. Jeżeli nie chcecie czekać na specjalny autobus targowy (kursuje co 20 min.) podwożący zdezorientowanych gości (bo oznaczenia targów trzeba szukać pod mikroskopem i z pęsetą), to czeka Was dość długi spacer po wąskim chodniku (ul. Bema), a później ulicą Prądzyńskiego po błocie lub poboczem niezbyt szerokiej jezdni, gdzie stoi mnóstwo źle zaparkowanych samochodów (bo po co płacić za parking, z resztą i tak mały i ciasny jak na "rozmach" imprezy?). Panowie i Panie ze Straży Miejskiej zapraszam na ul. Prądzyńskiego - żniwa jak się patrzy.

XXI wiek kłania się Panowie Managerowie wolskiego Centrum Targowego Expo XXI !!! Jak się wystawia taką halę na za... to trzeba pomyśleć o wygodzie gości, nie każdy jeździ rządową Lancią.

A teraz trochę pochwał, bo znudzi Wam się czytać ten tekst.

Sala recepcyjna jest nowoczesna i przestronna, w końcu pomieszczenia znajduje się restauracja, a na I piętrze sale konferencyjne - gdzie np. odbyły się po godz. 16.00 - Mistrzostwa Polski w Składaniu Peceta - Chip Master.
Organizacja i tempo obsługi gości jest bardzo dobra. Po wypełnieniu formularza lub oddaniu imiennej wizytówki i złożeniu podpisu, po paru minutach otrzymujemy żółtą (zieloną - prasa, niebieską - wystawcy, a może odwrotnie) kartę magnetyczną z nadrukowanymi personaliami. Po przekroczeniu bramek wchodzimy na "tereny" targowe (specjaliści 10.00 - 15.00 tax free, publiczność 15.00 - 18.00 trzeba kupić bilet).

Hala "targowa" jest jasna i przestronna (wysoka), przejścia między stanowiskami dość szerokie (przynajmniej przed 15.00, bo później młodzież zalała targi dosłownie i w przenośni). A teraz przejdźmy z budowlanki na pole informatyki.

Brak mi było tych Wielkich i Największych w branży: Chipzilli, Micro$oftu, samodzielnie nie wystawiał się żaden producent sprzętu (płyty główne, karty graficzne, dyski twarde czy też optyczne itp. - wyjątek stanowił Lestar) i wielu, wielu innych. Za to było paru dystrybutorów jak: AB, Action, Arcus, Karen, NTT (kolejność alfabetyczna, przepraszam jeżeli kogoś nie wymieniłem). Po dobrych czasach pozostały tylko wspomnienia ...

Bardzo cieszy obecność wydawnictw prasowych i książkowych: IDG, Internet, Lupus, Vogel Burda Com., (możliwość wykupienia prenumeraty od 3, a u niektórych aż do 24 miesięcy, po promocyjnych cenach) Helion, Mikom, Wprost, Wyd. Prawnicze, Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, Gazeta Wyborcza, Infor, Puls Biznesu, Rzeczpospolita, Warsaw Voice i in.

Pochwalić należy stoisko Open Office Polska, gdzie można było otrzymać krążek z pełną, lecz ograniczoną czasowo (30-dniową) wersją Open Office PL 2.0 (zapis i odczyt dokumentów Worda, Excela) - mamy chyba w końcu konkurenta dla M$ Office.
Prawie po sąsiedzku można było kupić w Software polską dystrybucję Linuksa zgodną z Red Hat 8.0 o nazwie Aurox 8.0 na 6 krążkach z opisem, bibliotekami, kodem źródłowym, drukowaną instrukcją za 20zł, lub tylko wersję instalacyjną na 3 krążkach - uwaga - za ile?

No nie zgadliście, 3 CD za 500 gr (5 PLN), czyli po cenie nośnika - czego wszystkim życzę w Nowym Roku.

Ze stałych wystawców wyróżniłbym:

- Action Sp z o.o. gdzie w asyście dwóch na czarno ubranych ochroniarzy z wielkimi (dmuchanymi) zielonymi młotami, można było zobaczyć w pełni sprawny, model inżynieryjny komputera z procesorem Athlon 64 (rodzina Hammer). Maszyna posiadała standardową obudowę ATX z zasilaczem 300W w wersji 2.0 (dodatkowe napięcia - podobnie jak P4), 2x256MB DDR SDRAM (tylko 2 sloty - czyżby kłopoty z kontrolerem pamięci?), płytę główną na chipsecie AMD, twardziela IBM Deskstar (teraz to Hitachi), grafiki oraz zegara procesora niestety nie rozszyfrowałem. Cooler wielkością i sposobem mocowania - ramka (tu na wkręty!!!) przypominał P4, żadnych wodotrysków, czyli S-ATA, Fire Wire itp. Notebooki marki Actina (Alfa, Champion, Neo, Tytan 4 Pro, Voyager II). Hardware: Samsunga, LG, WD, MSI, TEAC, Creative Labs, Pioniera, Seagate, Trusta, Enlighta itd.

- AB S.A. produkty firm CTX, HP, ECS, ABIT, ASUS, Maxtor, Creative Labs, Lite-On, Hivision, Chicony, TB, Corela, Micro$oftu oraz w przypadku VIA były to płyty pod P4 i VIA C3 / Eden w formacie Mini ITX (170 x 170 mm): EPIA M (VIA CLE266 - grafika, DDR, 1 PCI, ATA 133, 6-kanałowy dźwięk, Fire Wire, USB 2.0, LAN ok. 680zł); EPIA i EPIA V (VIA PLE133 - grafika AGP x2, SDRAM, 1 PCI, ATA 100, 2-kanałowy dźwięk, USB 1.1 , LAN ok. 520zł). Po prostu palce lizać.

- NTT System - j.w. EPIA może być stosowana w małogabarytowych komputerach Mini-PC, Hi-Fi PC (VIA EPIA M) jest urządzeniem łączącym funkcjonalność komputerów PC z urządzeniami elektroniki użytkowej, takimi jak odtwarzacze DVD, MP3 oraz CD.

- Karen Notebook

- Konorcjum FEN - kontrolery, huby i kable USB 1.1 i 2.0; konwertery USB-Ethernet, USB-IrDA, USB-Video; kable do ładowania baterii telefonów komórkowych przez port USB; miniaturowe czytniki kart pamięci (USB): Compact Flash, Multimedia Card, Memory Stick, Smart Media; akcesoria PCMCIA i FireWire i in.

Muszę przyznać, że co roku przybywa firm oferujących zamienniki firmowych atramentów i tonerów do drukarek, kopiarek itp. W tym roku to:

ActiveJet - www.activejet.pl, www.action.pl,
Arsan regeneracja - www.arsan.prv.pl,
InkTec - www.inktec.com.pl,
Jet Tec International - www.agawa.pl,
LaserPrint - www.kmp-europe.com,
Macro-JET - www.macro-jet.com (wyłączny importer Procolor, Neoink, NanoPrint ),
Progress s.c. - www.progress-sc.pl (autoryzowany dystrybutor),
Pryzmat - www.pryzmaty.pl (autoryzowany dystrybutor produktów LaserLine),
przepraszam jeżeli kogoś pominąłem, kolejność nie przypadkowa, bo alfabetyczna.

Interesowały mnie również drukarki. Niestety na targach znalazłem jedynie urządzenia D W Ó C H firm i to tylko w formie eksponatów:

- KYOCERA-MITA - prezentowała firma ARCUS,
- EPSON - prezentowała firma NTT System oraz chyba nigdy nie zgadniecie, gdzie jeszcze???

Stanowisko 1.22: Kobiety.pl gdzie otrzymałem w pełni wyczerpujące materiały informacyjne (foldery, ulotki itp.) o najnowszych produktach EPSON-a t.j. modelach Stylus Photo: 830, 915, 925, 950, 1290S, 2100. Pozdrowienia dla miłych PAŃ.

Jeżeli byście mieli luźne 2.000$ możecie sobie kupić: Bravo Disc Publisher urządzenie, które służy to do kopiowania (nagrywarka LG x48) i drukowania na płytkach CD/DVD do 25 egzemplarzy w jednym "przejściu". Z kompem łączymy urządzenie poprzez Fire Wire (nagrywanie) i USB (sterowanie i nagrywanie).

Do ciekawostek zaliczyłbym jeszcze urządzenie prezentowane przez Foto Klub: Cyfrowy Kiosk Fotograficzny. Wygląda to jak bankomat i podobnie działa, czyli po wrzuceniu drobnych (a może i grubszej kasy) możemy sobie wydrukować (o przepraszam, proces jest fotochemiczny, czyli dostajemy zwykłe zdjęcie) fotki z takich nośników elektronicznych jak: CD-Rom, dyskietka 3,5", Smart Media, Memory Stick, Multimedia Card, Compact Flash, XD-Card (przez adapter Compact Flash). Można dokonać korekcji obrazu, wykadrować i powiększyć fotkę. Format zdjęć to: 10 x 15, portfelowe (4 fotki na 10 x 15) i index. Wybieramy dowolne zdjęcia i kopiujemy je w dowolnej liczbie odbitek. Na targach jedno zdjęcie 10 x 15 kosztowało 1 zł, a wykonanie jednej kopii trwało ok. 2-3 minuty.

Teraz małe podsumowanie: Dobrze, że Targi się odbyły, dobrze, że Targi się już kończą i dobrze, że mam nadzieję, że za rok będzie lepiej - czego sobie i Wam życzę.

A na razie muszę jeszcze przekopać się przez kilka kilogramów ofert, katalogów i reklamówek.
Pozdrawiam i do zobaczenia na następnych - XIX Narodowych (oby jak najkrócej) Targach Teleinformatycznych Komputer Expo - 2004.

Dla TwojePC.pl relację z targów przygotował Grosz.

Zobacz także: zdjęcia z targów.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Open Office PL 2.0???? (autor: Wojtek | data: 23/01/03 | godz.: 11:03)
    Jest cos takiego??? Nawet na stronach OO o niczym takim nie wspominaja. Nie chodzi czasem o wersje 1.0.2? I dlaczego wersja 30-dniowa?

  2. no wlasnie (autor: tomimak | data: 23/01/03 | godz.: 11:30)
    www.openoffice.org oficjalna strona na licencji GPL polaczki po prostu sciagaja dodaja zabezpieczenie 30 dniowe i sprzedaja :)) dla jeleni pod pretekstem wsparcia technicznego

  3. to nie jest smieszne przegladalem ich oferte (autor: tomimak | data: 23/01/03 | godz.: 11:35)
    1 licencja na 1 stawnowisko !!! z jakiej racji produkt na GPL chca licencjowac !!! 488.00
    na kolejne stanowiska 244zl... mam pytanie co oni nowego wniesli dla pakietu openoffice.org ???


  4. Co widziałem na krążku (autor: Grosz | data: 23/01/03 | godz.: 12:13)
    to Wam relacjonuje, jest tak: "Na tej płytce cd jest zainstalowana pełna 30 dniowa wersja demonstracyjna OpenOfficePL.
    Z uwagi na to że pakiet uruchamia się pod kontrolą systemu Linux Knoppix, który nie korzysta z dysku twardego i nie wymaga instalacji, aplikacje działają dużo wolniej niż w normalnych warunkach. Postawiliśmy w tej wersji demo na takie rozwiązanie, aby nie ingerować niepotrzebnie w Państwa system operacyjny."


  5. Open Office jest platny (autor: masta killa yoshi | data: 24/01/03 | godz.: 13:52)
    w wersji z aplikacja do tworzenia baz danych (a'la access w M$) no i w wersji platniej ma pomoc techniczna nazywa sie to chyba star office 6.0 a OO to jego wersja darmowa

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.