Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 23 października 2020 
    

AMD szykuje kartę dla tzw. górników


Autor: Wedelek | źródło: Toms Hardware | 05:44
(9)
To, że sektor tzw. górników kryptowalut jest niezwykle lukratywnym rynkiem wiemy nie od dziś. Jeszcze do niedawna był to spory problem dla graczy, bo kopacze często wykorzystali do pozyskiwania środków zwykłe karty graficzne, co niestety szybko windowało ich ceny. Teraz jest już na szczęście dużo lepiej, bo większość górników przerzuciła się na ASIC, ale i tak są przypadki, w których tworzenie farm składających się z kart graficznych wciąż jest opłacalnym biznesem. Tę niszę chce zagospodarować firma AMD, która szykuje już akcelerator zbudowany specjalnie w tym celu. Jest nim tajemniczy model o ID 0x731E, który wg. plotek ma bazować na GPU Navi 10 z architekturą RDNA1.

Tego typu chip w kilku wariantach trafił do modeli RX 5700/5700 XT/5600/5600XT, oferując do 40 bloków CU, czyli 2560 procesorów strumieniowych. Jego wydajność może i nie jest jakaś powalająca, ale nie tylko o to tu chodzi. Dzięki wykorzystaniu litografii 7nm wszystkie jednostki wykonawcze zajmują raptem 251 mm², a jak wiecie im mniejszy chip, tym łatwiejszy i tańszy jest w produkcji. Również jego efektywność energetyczna stoi na całkiem niezłym poziomie po odpowiednim ustawieniu zegarów. A skoro już o tym mówimy, to podobno karty dla górników będą pozbawione zupełnie niepotrzebnych elementów, takich jak wyjścia obrazu, a silniki DCN (Display Core Next) i VCN (Video Core Next) mają być stale wyłączone by oszczędzać energię.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. @news (autor: Promilus | data: 23/10/20 | godz.: 07:34)
    nie wiem czy to próba rozwiązania problemu, czy raczej remedium na walnięte nieco chipy, które do kart graficznych się nie nadają, ale do obliczeń już tak. Średni biznes dla górników, bo oni po wyżyłowaniu towar mogą mniej zamożnym graczom sprzedać i odzyskają pewną część włożonych środków, a tego potworka raczej graczom nie wcisną.

  2. tutaj żadne czary nie pomogą (autor: Qjanusz | data: 23/10/20 | godz.: 09:16)
    jeżeli dedyki dla górnika będą tańsze niż karty dla gracza - zakładając taką samą wydajność, no i oczywiście zrekompensują mu brak możliwości odsprzedaży karty, to może się udać.
    Ale jak znam życie, jeżeli navi się sprawi, to górnicy łykną zarówno Radeony dla graczy i te dedyki.


  3. @01 (autor: kombajn4 | data: 23/10/20 | godz.: 09:20)
    I dlatego ja bym sobie życzył żeby wszystkie karty do normalnego użytku były na sztywno sprzętowo poblokowane i fizycznie nie dało się na nich kopać a górnicy niech sobie kupują takie karty przeznaczone dla nich i np fabrycznie przygotowane do ciągłej nieprzerwanej pracy pod obciążeniem. Dlaczego marzy mi się taka sytuacja? Bo życzyłbym sobie żeby kupno używanej karty graficznej wyglądało jak przed laty i nie wiązało się z dylematem czy kupuje normalnie eksploatowaną kartę czy może to zdechlak z koparki. I zanim mnie tu koledzy "górnicy" zjedzą to powiem im tak: kupilibyście auto które jeździło na taksówce czy raczej za te same pieniądze auto eksploatowane przez osobę prywatną? Przy czym w przypadku auta zużycie widać gołym okiem a w przypadku karty już nie.

  4. @up (autor: Qjanusz | data: 23/10/20 | godz.: 09:26)
    auta sprzętowo nie zablokujesz żeby nie jeździła nim złotówa.
    To samo tyczy się grafik, procków itd...


  5. RX 6800 XT (autor: jaross | data: 23/10/20 | godz.: 12:57)
    RX 6800 XT - już wiemy że w 4k jest szybszy od 3080

  6. Tu dobrym rozwiazaniem byly by... (autor: gantrithor | data: 23/10/20 | godz.: 15:56)
    4 czipy gpu na pojedynczym pcb z odpowiednio zmniejszonym napieciem tak aby ha/W sie zgadzalo taka karta pobierala by mniej energi niz cztery pelnoprawne karty graficzne.

    Taka ciekawostka , w 2003 roku firma Evans & Sutherland zbudowala karte graficzna zawierajaca 4 pelnoprawne uklady gpu radeon 9700pro "R300" model oznaczony jako simFUSION 6000q dzialala w czyms podobnym do crossfire tyle ze w tamtych czasach jeszcze nie bylo czegos takiego jak crossfire czy sli , na kanale linus tech tips byla testowana taka karta ale model wyzszy 6500q z czterema ukladami 9800xt "R360".

    Polecam zobaczyc https://www.youtube.com/watch?v=Tuc5nh77Jy4


  7. Promilus (autor: henrix343 | data: 23/10/20 | godz.: 23:02)
    dokladnie.

    @kombajn4 a ja bym chcial abys skonczyl mlaskac dupskiem. Jeszcze urzad od podkrecania powolaj aby ustawic limity OC.


  8. henrix343 (autor: kombajn4 | data: 25/10/20 | godz.: 05:28)
    Zakładam że zajmujesz się kopaniem i kryptowalutami. Gdy wymieniałeś sprzęt i stare karty graficzne chciałeś sprzedać to uczciwie napisałeś w opisie jak dana karta była eksploatowana? Czy zachowałeś się wracając do analogi samohodowej jak stereotypowy sprzedawca cofający licznik i wygłaszający tekst "niemiec płakał jak sprzedawał i do granicy odprowadzał" ? Tak? Nie? Bo jak sprzedając kartę z koparki wpisałeś w opisie "nigdy nue podkręcana, nie używana do kopania kryptowalut, w świetnym stanie" to ty zamknij dziób.

  9. @6. (autor: Mariosti | data: 25/10/20 | godz.: 18:46)
    No dokładnie, najlepiej pełna paleta 1xgpu, 2xgpu i 4xgpu.
    Nie wiem czy do każdego krypto przepustowość pci-e jest nieistotna i tak samo nie jestem pewien czy każde krypto ma podobnie niskie optymalne zegary/napięcie do obliczeń, co też może wpływać tutaj optymalność różnych wersji.

    Niemniej jednak, zasadniczo takie modele z 4gpu, najlepiej z fabrycznym UV i bardzo efektywnymi sekcjami zasilającymi dawałyby spore oszczędności przy budowaniu farm obliczeniowych z uwagi na mniej riserów pci-e, więcej gpu na jednej płycie głównej, mniej okablowania zasilającego i znacznie mniej objętości gpu.

    Ba, możliwe że sens wtedy miałyby nawet jakieś full cover bloki wodne na szybkozłączki do łatwieszego chłodzenia takich farm obliczeniowych i przy okazji uzyskiwania jeszcze dodatkowego 1-2 procent efektywności energetycznej gpu spowodowanych niższą temperaturą pracy.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.