Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 20 lutego 2003 
    

IDF: najnowsze interfejsy pamięci masowych


Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:56
Technologia Serial ATA jest obecna nie tylko na tegorocznym Intel Developer Forum, ale i w będących w sprzedaży systemach i urządzeniach - a oferta powiększy się wkrótce o nowe rozwiązania korzystających z tego standardu. Goście IDF uczestniczą w sesjach i pokazach stanowiących zapowiedź kolejnych etapów na drodze do upowszechnienia technologii Serial ATA 1,5 Gb/s, szybkiego interfejsu pamięci masowych, który zastępuje stare, równoległe łącze ATA (Advanced Technology Attachment), a także nowych produktów dysponujących funkcjami zdefiniowanymi w rozszerzonej specyfikacji Serial ATA II. Interfejs Serial ATA służy do dołączania wewnętrznych urządzeń pamięci masowej, takich jak twarde dyski, czytniki DVD czy napędy CD-R/RW do płyt głównych w biurkowych i przenośnych komputerach PC, serwerach klasy ekonomicznej i sieciowych urządzeniach pamięci.

Lutowa impreza w San Jose Convention Center jest miejscem licznych prezentacji i pokazów związanych z wprowadzoną w sierpniu 2001 specyfikacją Serial ATA 1.0 oraz rozszerzeniami Serial ATA II opublikowanymi w finalnej postaci w październiku ubiegłego roku na IDF w Tokio. Grupa Robocza Serial ATA II opublikowała w tym tygodniu dwa kolejne dokumenty: finalną propozycję specyfikacji multiplikatora portów Serial ATA II oraz propozycję specyfikacji kabli i złącz Serial ATA II (Volume 1).

Do ciekawszych rozwiązań prezentowanych na IDF należą:

· Technologia multiplikacji portów Serial ATA II - Zastosowanie odpowiedniego koncentratora umożliwia dołączenie do jednego portu, do 15 urządzeń w miejsce jednego, co jest bardzo istotne w przypadku zastosowań wymagających użycia dużej liczby dysków. Prezentowane urządzenie o wielkości pudełka od butów, dołączone pojedynczym kablem Serial ATA, zawiera czteroportowy multiplikator obsługujący cztery napędy po 200 GB, co daje łączną pojemność 800 GB (ponad 3/4 terabajta!).

· Przygotowywany przez Intela chipset z obsługą RAID - Komputer z dwoma napędami Serial ATA odznacza się zauważalnie większą wydajnością w stosunku do tradycyjnego rozwiązania.

· Komponenty Serial ATA - Komputer wykorzystujący wyłącznie pamięci masowe Serial ATA, wśród nich pierwszy napęd Serial ATA DVD+RW umożliwiający rejestrację wideo bezpośrednio na płytkę.

· Kolejkowanie Serial ATA - Implementacja funkcji kolejkowania komend opisanej w specyfikacji Serial ATA II; demonstracja wyraźnego wzrostu wydajności, niedostępnego w przypadku tradycyjnego interfejsu ATA.

Kolejne ciekawostki można zobaczyć na stoisku Grupy Roboczej Serial ATA II, gdzie eksponowane są pierwsze komercyjne systemy wykorzystujące produkty Serial ATA. Jednym z nich jest komputer Harddrive.com z dyskiem Seagate Barracuda ATA V SATA. Inne pionierskie rozwiązanie prezentowane przez Okapi Software to akcelerator kopii zapasowych ipXcelerator D2D2T, umożliwiający jednoczesny backup wielu serwerów dołączonych przez gigabitową sieć Ethernet. Produkt wyposażony jest w sterownik RAID Intel® SRCS14L SATA i twarde dyski Maxtor® DiamondMax™ Plus II SATA.

Zainteresowanie technologią Serial ATA na IDF podsyciła opublikowana w zeszłym miesiącu informacja o porozumieniu Grupy Roboczej Serial ATA II i SCSI Trade Association (STA) o zapewnieniu zgodności Serial Attached SCSI z napędami SATA na poziomie systemowym. Zapewni to niespotykane do tej pory możliwości konfiguracyjne systemów z korzyścią zarówno dla konstruktorów systemów, jak i ich użytkowników. Obie grupy mają wspólnych członków i istotny wpływ na komitet T10, zajmujący się standaryzacją SCSI w ramach międzynarodowego komitetu ANSI ds. standardów IT. Produkty wykorzystujące nowe możliwości mają trafić na rynek w przyszłym roku.

Grupa Robocza Serial ATA przekazała specyfikację SATA 1.0 komitetowi ANSI T13 po zakończeniu testów dowodzących dojrzałości standardu.

Grupa Robocza Serial ATA (Serial ATA Working Group) obejmuje grupy robocze Serial ATA 1.0 i Serial ATA II. Pierwsza z nich została założona w lutym 2000 r. w celu zdefiniowania specyfikacji Serial ATA dla komputerów biurkowych. Wśród ponad 100 członków Grupy są firmy takie jak APT, Dell, Intel, Maxtor i Seagate. Grupa Robocza Serial ATA II zrzeszająca obecnie ponad 120 członków została utworzona w lutym 2002 r. z myślą o zaspokojeniu potrzeb rynku serwerów i sieciowych pamięci masowych oraz opracowaniu nowych, szybszych wersji interfejsu. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.serialata.org.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.