Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 14 marca 2003 
    

Duży test drukarek na TPC się zbliża...


Autor: Grosz | 12:15
(19)
Każdy użytkownik komputera oprócz jednostki centralnej posiada monitor, mysz i coraz częściej drukarkę. Niby każdy wie co to, ale ... ? Jeszcze nie tak dawno szeroko wykorzystywano drukarki igłowe, a w biurach i studiach graficznych królowały jedynie laserówki, często w cenie samochodu osobowego. Lukę między tymi produktami zaczęły "zalewać" (dosłownie) drukarki atramentowe. Były to na początku urządzenia monochromatyczne, czasami tylko z opcją druku w kolorze (zamieniało się kałamarz czarny na kolorowy i ... aż w piersiach dech zapierało).

Od tego czasu wiele atramentu upłynęło, a ceny urządzeń spadły tak drastycznie, że teraz za 250, czy 500 złotych można zostać właścicielem naprawdę dobrego urządzenia pozwalającego "przelać" na papier nie tylko tekst, czy grafikę prezentacyjną, ale również zdjęcia o jakości niewiele ustępującej fotografiom z mini-labów Kodaka, czy Agfy.

Założeniem testu, jest pokazanie Wam popularnych produktów opartych na 4-kolorowych (CMY+K) kałamarzach w 3 kategoriach cenowych: do 300zł, do 500zł i do 750zł. Dzięki uprzejmości firm Epson i HP (kolejność alfabetyczna - miejmy nadzieję, że Canon i LexMark w drugiej turze również dołączy do nas) będę mógł zapoznać Was z blaskami i cieniami tych urządzeń. Zainteresowanych tematem zapraszam dalej.

Jak w każdej dziedzinie tak i wśród drukarek królują różne szkoły "druku".

I tak firma Epson oparła swoje produkty o piezoelektryczną metodę druku (kryształ odkształca się pod wpływem prądu), a reszta świata, czyli np.: HP (dawniej Hewlett-Packard), Canon, czy Lexmark postawili na termiczną metodę druku (bąble gorącego atramentu).

Każda z firm kusi coraz mniejszymi kroplami atramentu, 3 lub 5 kolorami kałamarzy kolorowych (druk foto), atramentami pigmentowymi, czy coraz szybszym drukiem kolejnych stron.

Jak się w tym wszystkim połapać?

W drużynie "Plujarzy" Epsona wystąpią drukarki serii Stylus: C42UX, C62 i C82, a w drużynie "Papierożerców" HP wystąpią drukarki serii DeskJet: 3420, 3820 i 6122.


3 x HP



2 x Epson a trzeci (C62) właśnie dojechał

Ocenie zostaną poddane wydruki tekstu z Worda, tabel i wykresów z Excela, grafik z Corel Draw!, zdjęć z plików TIF i PSD. Wszystkie wydruki zostaną wykonane na tym samym papierze o gramaturze 80 g/m2 (Berga Superior), oraz na papierach foto dostarczonych przez producenta drukarki. Podam Wam czasy wydruków, ich jakość, oddanie barw i moje spostrzeżenia dotyczące pracy urządzeń (np. hałas), wyposażenia itp. Test przeprowadzony będzie pod kontrolą Windows XP PL, na sprzęcie: MSI KT4V, Athlonie 1600+, ATI 9000 PRO, Barracudzie 80GB. Drukarki dołączę do komputera poprzez port USB.

Czekam na Wasze propozycje kolejnych testów przez następny tydzień. Niestety niektóre urządzenia będę musiał niedługo zwrócić...

Czekam również na opinie dotyczące drukarek znajdujących się w teście, a w szczególności co Wam się podoba/nie podoba w Waszych urządzeniach. Na co zwrócić uwagę itp. itd.

Spróbuję wszystkie Wasze sugestie wpleść w tekst mojej publikacji.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. oki (autor: !max! | data: 14/03/03 | godz.: 12:02)
    zabieram sie do czytania

  2. ja bym prosil (autor: !max! | data: 14/03/03 | godz.: 12:06)
    o ocene wydruku na papierze fotograficznym w max mozliwej rozdzielczosci-chodzi oczywiscie o te drozsze plujki. Czekam z niecierpliwoscia

  3. I koszty eksploatacji (autor: Const | data: 14/03/03 | godz.: 13:29)
    BW i kolor na 1 stronę tekstu i dostępne zamienniki atramentu (chyba, że producenci zabraniają)

  4. a bedzie tez testowana HP 5550 ? (autor: smichal | data: 14/03/03 | godz.: 13:30)
    bo miescie sie w przedziale cenowym

  5. No coś się dzieje... (autor: ZGreG | data: 14/03/03 | godz.: 15:40)
    Bardzo dobrze że ktoś wziął się za ten temat... Ja się nie wypowiadam bo jestem ekstremalistą - mam w domu A3 Epsona foto i jest zaje... Jakbyś mógł zrobić test na papierach Tetenal'a to polecam - są uznawane za najlepsze, przy tym wcale nie jakieś najdroższe. POmyślę nad sensownymi testami - kiedyś robiłem tego dużo (jak kupowałem swoją pluję)

  6. O mam! Właśnie siedzę i rysuję więc... (autor: ZGreG | data: 14/03/03 | godz.: 16:30)
    Jeśli masz "dostęp" do AutoCADa (ver. dowolna) to polecam zrobić następującą rzecz. Narysuj kilkanaście linii równoległych - począwszy od grubości pióra 0.00 do np.1.50mm (odstępy zrób również stopniowane, podobnie jak linie). I wydrukuj to w BW. (kolor też może być). Dużo to pokaże odnośnie jakości i precyzji druku. Z tego co pamiętam to tutaj nie do pobicia jest HP (jedynym mankamentem był tutaj efekt aliasingu - linie skośne schodkowane mocno), już przy parametrach druku "standard" jakość jest bardzo OK. Na Epsonie trochę słabiej (dopiero przy 720 dpi jest bardzo OK), a na Canonie to porażka dawniej była - linie nie trzymały nawet równoległości i pływały( testowane na BubbleJet 1450, 5550 <A2>, z nowszych na BubbleJet 3000, S300) - nie wiem jak nowsze, Lexmarka jakoś nigdy nie lubiłem (sorki posiadacze niniejszego). Poza tym zrób też test "składania" - weź rysunek jakiś wikszy niż A4 i wydrukuj na 2 kartkach, i spróbuj spasować. Niższe HPeki trochę różnie "rozciągały" (skład więcej niż 4xA$ był trudny i niedokładny), Canon dość dobry był (jeśli akurat prosto wydrukował), natomiast Epki były bardzo dokładne (myślę że to zależne jest już od samego języka jakim posługuje się drukarka i tłumaczenia na niego danych przeznaczonych do druku). Tyle z CAD'em. Jak coś to mogę przygotować taki test w wersji "print to file" - potrzebuję tylko sterowniki do drukarek. W kwestii Kolorowych druków to polecam obrazek testowy z Adobe'go, bądź zrobić sobie zestaw kolorów podstawowych (cyan, MAgenta, Yellow, Black) gradiencie schodkowym, np. co 5-10% nasycenia. I zobaczysz jak dokładnie nasycają drukarki poszczególne kolory. NA razie tyle z pomysłów. PZDR.

  7. spróbuj (autor: GULIwer | data: 14/03/03 | godz.: 16:47)
    drukujac ten sam materia porównac ile wydrukowałeś na danych egzemplarzach. Aha Epson ma baaardzo głupią przypadłość zrzera tusz przy uruchamianiu (włąsnie wczoraj mi sie skończyl czarny w C40 a wyłączając ją ostatnio miałem ja wiem jeszcze z 5%) Przydałby sie test ile sie razy da się włączyć i wyłaczyc Epsona nic nie drukujac a zuzywajac cały tusz :) Co tam jeszcze, porównaj efekty róznego trybu pracy np. na C40 txt wydrukowany w 360dpi wygląda super ale jak sie właczy szybki wydruk (głowica pluje jadąc i w jedną i w drugą strone) to jest do bani. Aha użyj jeśli to mozliwe jakiegoś programu aby skalibrowac drukarki z tym co masz na monitorze. Poza tym wrzuć stanadardowe tabelki ilość miejsca na arkusze w podjaniku i odbiorniku , grubość dopuszczalnego papieru itp., pewno ocenić głośności w dB ci sie nie uda (tylko dane producenta którymi się mozna podetrzeć) ale tez coś o tym wspomnij (Epson dostanie w pupe ale w pozostałcyh przypadkach HP ;)) Narazie mi sie pomysły skończyły. Aha taki test na TPC to już w listopadzie '01 był zapowiadany :) Lepiej póxno niż wcale (nawet w tym celu zapytanie do DYDa słałem bo sie zastanawiałęm co wziać :)
    Czekam z niecierpliwością na recke


  8. dOBRA RZECZ (autor: ZGreG | data: 14/03/03 | godz.: 17:52)
    sPOSÓB PODAWANIA PAPIERU - MA WPŁYW NA TO CO PISZE gULIWER, DOPUSZCZALNE GRUBOŚCI PAPIERU (NA hp UDAŁO NAM SIĘ KIEDYŚ NA FORNIRZE ZE ŚLIWY 1mm WYDRUKOWAĆ KOLOROWY OBRAZEK, PODAJNIK TYLNY POMÓGŁ, ALE OGÓLNIE TO IDEA PAPIERU OD FRONTU POZA MNIEJSZYM MIEJSCEM NA PODAJNIK NIE MA DLA MNIE SENSU - ZAWIJANIE KARTEK). gULIWER- ZŻERA TUSZ BO CZYŚCI DYSZE, JAKBY TEGO NIE ROBIŁ TO SZYBKO BYŚ SIĘ Z NIĄ POŻEGNAŁ CHYBA. sZKODA, ŻE NIE MOŻNA TROCHĘ FIZYCZNIEJ POMĘCZYĆ TYCH PLUJEK, SPRAWDZIĆ ICH WYTRZYMAŁOŚCI NA "STRESS", Z MOICH DOŚWIADCZEŃ - ZAJECHAĆ ePSONA JEST BARDZO CIĘŻKO. hp JUŻ MI SIĘ UDAŁO JEDNĄ "ZAMORDOWAĆ". cZEKAM....

  9. OJ OJ OJ!!! (autor: ZGreG | data: 14/03/03 | godz.: 17:54)
    Się mi kapslock nie wyłączył (w cadzie mam włączony na "stałe"). Sorki, ja nie krzyczałem... (-8

  10. to jak (autor: smichal | data: 14/03/03 | godz.: 20:05)
    piszesz to sie nie patrzysz na monitor ???

  11. ZGreG (autor: GULIwer | data: 14/03/03 | godz.: 21:43)
    ja wiem że czyści głowice co nie zmienia faktu że mnie to wkurza :) NO sprawa chipa, jak kupie tusz to rozwale ten obecny i zobacze czy tam naprawde już nic nie było. Co do zasychania raz chyba z 3 miechy nic nie drukowałem na swoim Epku i juz mi przyschły głowice kilka białych kresek na teście miałem, czyszczenie dało niewiele za to zaciągnałem se kolorową tapeke z NWN druknałem na glossy zrobiłem test i wszytko w pariadke a zuzyłem mniej tuszu na to (A4 720dpi prawie cała kartka) niż przy czyszczaniu głowicy. A co do zarzynania Epków jak oni takie dobre tanie drukarki robią (znam szczęścliwych posiadczy wciaż działajacych 400/440 :)) to co tu mówić o wyższych modelach. Dobrze że dziś to przeczytałem bo jutro lekko na kacu mógłbym sie wkurzyć :)

  12. chetnie zapoznalbym sie (autor: Outsider | data: 14/03/03 | godz.: 23:23)
    z danymi na temat halasu, jaki wydziela kazda z plujek podczas pracy. Drugim waznym kryterium jest u mnie szybkosc wydrukowanych stron w czesni oraz dokladnosc druku w kolorze. Przy tym ostatnim chetnie zobaczylbym skany wydrukowanych grafik.

  13. Epsony, epsony... (autor: bib | data: 15/03/03 | godz.: 10:21)
    Mam Epsona Stylus COLOR 680 i tak jak to pisal GULIwer strasznie "tuszozerne" sa Epsony. Ja zmieniam tusz prawie co 2 tygodnie, bo przy kazdym uruchomieniu znika mi poprostu atrament i tak w ciagu 2 miesiecy moge sobie kupic nastepna drukarke bo za same atramenty place tyle co za nowa drukarke.

  14. no ja mam (autor: jimmy | data: 15/03/03 | godz.: 12:09)
    starego epsonika sc500. drukarka jest spox, chociaz strasznie wkurzajace jest zasychanie tuszu (jak widze zdarza sie to wszystkim epsonom). pojemniki duze, drukowanie tanie bo za tusz takiego pelikana, basfa czy inkteca daje ok 30 zeta. jest to stara drukarka wiec jakosc juz pozostawia niestety wiele do zyczenia (szczegolnie kiedy jest mniej niz polowa tuszu) wiec chce kupic cos taniego i w miare dobrego. myslalem nad lexmarkiem z45se...nigdy tej firmy zbyt nie kochalem, ale z tego co wiem to seria x5 jest cacy. dlatego czekam na test tej plujki. z checia zobaczylbym porownanie lexmarka z45se, epsona c42ux oraz canona i320- wszystkie w cenie ok 300zeta- wyloniloby to zwyciezce w najbardziej korzystnym dla zwyklego kolesia przedziale cenowym. z niecierpliwoscia czekam!!!

  15. bib (autor: GULIwer | data: 15/03/03 | godz.: 16:19)
    to wyłączaj drukare jak nic nie drukujesz :) U mnie stoi odłaczona a nawet zapakowana w pudło. Raz nie mam miejsca, dwa dodatkowy mebel do odkurzania. Chyba że codziennie coś drukujesz to fakt przerąbane :( Epson powinien dać mozliwość wyłączenia tego. Jak na złość zniknęły u mnie w mieście zamienniki do C40 bo może Epson tylko wskazuje mniejszy poziom tuszu a tusz wciąż tam jest :) Głupi chip. No i tez mam nadzieje że na Epsonie vs HP sie nie skończy :)

  16. Heh (autor: GULIwer | data: 15/03/03 | godz.: 20:32)
    troche zamieszałem bo chyba C40 (na stronie agawa jest opis programatora i nie ma tam mojej drukary) nie ma w tuszach chipu wiec chyba miast zamiennika se doleje :) bib niestety 680 ma chip :( ATSD mały ten pojemnik raptem ze 100 stron z 10 zdjątek i 1 czyszczenie i po czarnym a kolor jest na jakies 60%

  17. A ja ... (autor: RyVar72 | data: 18/03/03 | godz.: 09:11)
    chetnie poczytam o alternatywnych atramentach, zarowno czarnym jak i kolorowym, jak wygladaja koszty i jakosc wydruku po uzupelnieniu.
    Przy mojej starej HP 920 czarny uzupelniam juz 5 raz i wydruk jest idealny.


  18. c42ux (autor: petern | data: 1/04/03 | godz.: 22:34)
    mam tego Epsona , polecać nie będę, ale jeśli ktoś mało drukuje to w zupełności wystarczy

  19. Epson C82 (autor: arekc | data: 27/04/03 | godz.: 20:14)
    Po około dwóch latach zdecydowałem się zakupić drukarkę. Wcześniej był to Epson Stylus Color 400, w którym głowica niestety przyschła no i drukarka zdechła. Po wielu analizach doszedłem do wniosku, że następną też będzie Epson ale C82. Mam ją już ponad 2 miesiące i cieszy mnie coraz bardziej. Przede wszystkim bardzo szybka w normalnym druku, a i fotki dosyć szybko drukuje. Jakość bez zarzutu, zarówno spod normalnych programów jak i AutoCAD czy Nastran. Sterowniki dopracowane. Cztery odseparowane pojemniki z tuszem o bardzo dobrej wydajności, po 380 str. tekstu i grafiki oraz po około 50 fotkach w jakości Best została dokładnie połowa zawartości tonerów. Nie jest już tak paliwożerna jak poprzednie modele. Inna zaleta to taka, że na szczęście cicho drukuje ale przy szybkim drukowaniu w trybie Econo czy Normal podajnik strzela jak szalony. A wady...troszkę duże gabaryty, po dłuższej przerwie (kilka dni) powolny rozruch, strzelający podajnik, ograniczona grubość papieru no i cena...w promocji zapłaciłem 790 zł. Tusze oryginalne: czarny 145 zł, kolorowe (osobno 3 kolory) po 60 zł. Aha i jeszcze jedno!!! Do fotek papier jak najlepszy, ponieważ C82 posiada atramenty DuraBrite (szybkoschnące) więc na gorszym papierze np. Rainbow po wydrukowaniu (szczególnie ciemne obszary) da się zauważyć gołym okiem spękanie powierzchni wydruku (taka siateczka). A że atramenty są wodoodporne to fakt, to działa.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.