Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test komputera ACT Extreme
    

 

Test komputera ACT Extreme


 Autor: Rafał | Data: 26/03/03

Test komputera ACT ExtremeZanim miałem możliwość przyjrzenia się tej maszynie, wiele razy zastanawiałem się jaki jest mój sprzęt marzeń. W przeciwieństwie do samochodów, gdzie o mocy decyduje silnik, o wydajności komputera nie decyduje tylko jedno urządzenie. Wydajność nie bierze się tylko z procesora czy karty graficznej - aby zbudować szybki komputer trzeba mieć oba te komponenty na raz. Potrzebna jest nam także solidna podstawa. Wydajna i co ważne nie opóźniająca działania procesora płyta główna z nowoczesnym chipsetem, który będzie współpracował z szybkimi układami pamięci. Wygląda to mniej więcej jak lista pobożnych życzeń, których i tak nie da się spełnić. Okazuje się jednak, że szansa zbudowania takiego komputera w oparciu o procesor Pentium 4 za dość przyzwoitą cenę jak najbardziej jest możliwa. Zapraszam do testu zestawu ACT Extreme przygotowanego przez firmę ACT z Łodzi.



Pierwsze wrażenie...

Czarna obudowa MODE COM Mirror Black ze srebrnymi wstawkami sprawia niezwykle frapujące wrażenie. Każda osoba, która widziała ją po raz pierwszy rozpoczynała zdanie od "achów i ochów". W zasadzie nic w tym dziwnego, rzeczywiście wygląd obudowy jest przyjemny dla oka, a czarny kolor podkreśla moc drzemiącą wewnątrz metalowego pudełka.




Wygląd obudowy MODE COM Mirror Black

Rzecz jasna w przypadku komputerów - podobnie jak u ludzi - ważniejsze jest "wnętrze" i tutaj także kilka miłych niespodzianek. Wszystkie przewody są zczepione plastikowymi paskami, a kable IDE to "okrągłe taśmy", które nie zatrzymują przepływającego powietrza. Owo powietrze jest tłoczone za pomocą dwóch wolnoobrotowych wiatraków znajdujących się z przodu obudowy, a wydmuchiwane poprzez dodatkowy wiatrak pod zasilaczem i poprzez zasilacz.


Wnętrze - kliknij, aby powiększyć zdjęcie


Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Konfiguracja samego komputera robi jednak największe wrażenie. Najszybszy dostępny na rynku procesor Intela Pentium 4 3.06GHz wspomagany techniką HyperThreading, karta graficzna ATI Radeon 9700 Pro, 120GB dysk twardy Seagate Barracuda V ATA100 7200obr/min, 256 MB pamięci Corsair DDR333 2.5 CL, płyta główna Gigabyte GA-8PE667 Ultra z chipsetem i845PE. Generowaniem dźwięku zajmował się układ Audigy Player, a napędem jest LG combo DVD + CDR/RW o oznaczeniu GCC-4320B.

Na szczególną uwagę zasługuje rzadko stosowana w zestawach komputerowych markowa pamięć o szybkości odpowiadającej możliwością chipsetu. Niestety ilość tej pamięci to absolutne minimum i uważam, że kupno takiego komputera z jedynie 256MB RAM jest pozbawione sensu. Tak wydajny komputer musi mieć co najmniej 512MB pamięci, tym bardziej, że jej cena jest niewielkim procentem całego zestawu. To niewielkie potknięcie, jest bardzo łatwe do naprawienia, ponieważ dołożenie dodatkowej kości pamięci to żaden problem, a biorąc pod uwagę zalety innych komponentów nie powinno to rzutować na ocenę całego zestawu.

Procesor Pentium 4 3,06 GHz

Najnowszy i najszybszy procesor Intela przeznaczony do domowych pecetów posiada zaimplementowaną technikę Hyper-Threading. Dzięki temu można w większym zakresie wykorzystać zarówno superskalarność procesora oraz co ważne wydajniej pracować na 32-bitowych wielowątkowych systemach operacyjnych. W dużym skrócie technika Hyper-Threading to możliwość wykonywania kilku równoległych zadań metodą rozdzielenia wątków między poszczególne, niewykorzystane jednostki tego samego procesora - uściślając - metoda działania Hyper-Threading daje możliwość jednoczesnego wykonywania dwóch wątków równocześnie (nie trzech, ani czterech!). Taki podział ma za zadanie przede wszystkim lepiej wykorzystać możliwości obliczeniowe procesora.

Dziś przewaga Pentium4 nad Athlonem może wynikać z zaoszczędzonego czasu na wykonywaniu wielu obliczeń jednocześnie. Problem w tym jak to zmierzyć, nie ma obecnie zbyt dużo specjalistycznych benchmarków pokazujących wydajność podczas np. równoczesnego kompresowania plików oraz dekodowania filmów. Można natomiast wykorzystać w tym celu zwykły stoper...

Druga dość istotna przewaga procesora z HT, dotyczy szybkości przełączania się pomiędzy wykonywanymi wątkami. Szczególnie widoczne jest to podczas pracy z kilkoma aplikacjami na raz, kiedy to straty na tego typu przełączenia mogą osiągnąć nawet kilkaset cykli zegarowych. Więcej o samym procesorze 3.06 możecie poczytać w naszej recenzji tegoż procesora.

Płyta główna Gigabyte i845PE

Niezwykle pozytywne wrażenie zrobiła na mnie płyta główna GA-8PE667 Ultra 2, która jest zarządzana przez nowoczesny chipset Intela i845PE obsługujący pamięci DDR333 oraz procesory wyposażone w technikę HyperThreading.


Płyta główna Gigabyte i845PE

GA-8PE667 została wyposażona w drugi kontroler dysków Promise ATA-133 obsługujących zarówno RAID 0 - Striping jak i RAID 1 - Mirrioring. Oznacza to tyle, że mamy możliwość korzystania z dwóch pracy dla systemu RAID. Pierwszy polega na podłączeniu dwóch jednakowych dysków twardych do tego samego kontrolera, i stworzeniu wspólnej macierzy, dzięki temu dane będą zapisywane zarówno na jednym i drugim dysku, zaleznie od ich aktualnego obciążenia. Dzięki sekwencyjnemu zapisowi i odczytowi możliwy jest prawie dwukrotne przyspieszenie wydajności dysków twardych. Takie rozwiązanie świetne sprawdza się wszędzie tam gdzie pracujemy nad dużymi plikami. Z pewnością polecić można to rozwiązanie dla grafików albo dla pół-profesjonalnego montażu video, gdzie pliki mają po wiele GB.

Drugi tryb pracy to Mirroring i jego praca polega na powielaniu składowania danych na dwóch podłączonych do kontrolera dyskach. Taki typ pracy stosuje się powszechnie w serwerach baz danych, gdzie niezwykle istotna jest zawartość dysku, a jego odtworzenie wcale nie jest takie proste i szybkie. Przykładów zastosowań można mnożyć ale wszędzie tam gdzie potrzebne jest pewność i bezpieczeństwo świetnie się sprawdza RAID 1.

Płyta posiada sześciokanałowy układ dźwiękowy Realtek ALC650, mogący być konkurencją dla starszych kart układami firmy Creative Labs jak np. Sound Blater Live. Mimo to nie należy spodziewać się idealnie czystego dźwięku z układu zintegrowanego z płytą przez ten układ. Sam sposób montażu powoduje, że do przewodów mających doprowadzać do wyjścia dźwięk dostają się różne zakłócenia od płyty głównej. Należy pamiętać, że aby cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem, trzeba zaopatrzyć się także w dobre głośniki np. jeden z modeli Logitecha czy Creative testowanych na TPC.

Dość charakterystyczną cechą dla tego producenta jest umieszczanie na płycie dwóch układów pamięci EEPROM, z tym że jedną można modyfikować zmieniając jej ustawienia, a druga nie może być zmieniana. Wszyscy ci którzy pamiętają ile szkody wyrządził 4 lata temu wirus Czarnobyl zdają sobie sprawę jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie BIOSu komputera przed takim atakiem. W przypadku płyt Gigabyte'a nie możliwe jest uszkodzenie drugiej kości z prostego powodu - kość ta to prawdziwy ROM, który może być jedynie odczytywany, a linie elektryczne kasujące jego zawartość jak w przypadku każdego EEPROMu nie mają po prostu wyprowadzeń.

Interesującym dla amatorów podkręcania może być program EasyTune 4, który umożliwia sterowanie magistralą procesora w dość szerokim zakresie oraz podwyższanie napięć z wygodnego poziomu systemu bez konieczności wertowania czasami niezrozumiałych zakładek BIOSu.

Napędy dysków i combo CD/DVD

Zastosowany w zestawie dysk 120GB Seagate Barracuda V ATA100 7200obr/min jest przedstawicielem nowej serii dysków tego producenta, która ujrzała światło dzienne na jesieni ubiegłego roku. Podobnie jak wcześniejsza wersja Barracudy, piątka jest wyposażona w łożyska olejowe FDB (Fluid Dynamic Bearing) oraz nowoczesny super cichy silnik krokowy SoftSonic opatentowany przez producenta. Zastanawia mnie tylko jedna, rzecz czy ktoś kiedyś słyszał silnik w dysku twardym? Może jedynie podczas rozruchu ze stanu uśpienia. Tak naprawdę najgłośniejszym elementem tych urządzeń jest głowica, która porusza się w silnym polu magnetycznym z niezwykłą precyzją, od której uzależniona jest gęstość danych na jednostkowej powierzchni talerza. Wydaje się więc że ów silnik jest sloganem reklamowym, który może wyróżnić ten dysk, tak jak wyróżnia ATA-133 dyski Maxtora. Fakt że zarówno "szybszy" standard ATA jak i cichy silnik Seagate'a nic nie dają ma niewielkie znaczenie dla marketingu.

W tech chwili ACT proponuje w swoich zestawach dwa nowsze dyski: SEAGATE Barracuda 7200.7 oraz 180GB IBM 180GXP IC35L180AVV207-1.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, iż nowa seria Barracud jest dostępna w dwóch wersjach: ATA oraz Serial ATA. Pomimo tego możliwe jest podłączenie dysku Serial ATA do zwykłego przewodu za pomocą przejściówki jaką np. dostarcza m.in. firma HighPoint. Jednak jak wynika z testów opublikowanych w sieci, często taka zamiana szeregowego przesyłu o wysokiej częstotliwości na równoległe 40 przewodów może zmniejszyć wydajność dysku.


LG model GCC-4320B

Drugim urządzeniem IDE jest napęd combo stanowiący połączenie DVD, CD oraz nagrywarki CD-R/RW. W testowanym zestawie zainstalowano napęd LG model GCC-4320B potrafiący odczytać dane z prędkością 40x - CD, 16x - DVD, oraz nagrać płytę CD x32, a RW x10. Napęd w codziennej eksploatacji zachowywał się bardzo poprawnie. Firmie LG udało się wyeliminować jedną z bolączek mechaniki swoich produktów - głośną pracę. Test odczytu porysowanej płyty również napęd zdał bez większych problemów. Jedyny problem jaki może mieć potencjalny nabywca z tym napędem to brak zewnętrznej tacki co w efekcie prowadzi do szybszego zabrudzenia optyki napędu. Ale to już wina obudowy zastosowanej przez firmę ACT.

Karta graficzna Radeon 9700 Pro

Jednym z najważniejszych komponentów systemu mających duże znaczenie dla wydajności ogólnej całego komputera jest karta grafiki. Radeon 9700 Pro był opisywany wiele razy na łamach TPC, więc nie ma sensu tego po raz kolejny powtarzać. Warto jednak wiedzieć że jest to najwydajniejsza obecnie dostępna karta graficzna na rynku. Układ R300 jest procesorem graficznym w który wyposażone są kolejne klony Radeona 9700 i 9500. Jednak tylko w przypadku modeli 9700 i 9500 Pro mamy 8-potokowy proces renderingu, na każdy z potoków przydzielona jest tylko jedna jednostka TMU. Do komunikacji z pamięcią używa się aż 256-bitowej magistrali danych, taktowanej 310MHz-owym zegarem. Pozwala to przesłać do 20GB danych w ciągu sekundy. Nie licząc Matroxa Perhelii, która ma podobną przepustowość tej magistrali jest to obecnie nie pobity rekord na rynku kart graficznych dla segmentu domowej rozrywki.

Biorąc pod uwagę szybkość procesora zastosowanie tak szybkiej karty grafiki uznać należy za bardzo dobre posunięcie. Daje to w efekcie wzajemne uzupełnianie się poszczególnych komponentów systemu, co wróży wysoką wydajność. Proces przesyłania danych z procesora do karty grafiki nie wymaga natomiast aż 2GB przepustowości szyny AGP, w którą wyposażono Radeona, a której nie obsługuje chipset płyty głównej. Nowoczesne akceleratory graficzne praktycznie wszystkie obliczenia realizują za pomocą własnego procesora, a CPU wysyła do karty grafiki jedynie ogólne informacje o położeniu obiektów 3D.

Sound Blaster Audigy Player

Karta muzyczna jaka znajduje się w zestawie komputerowym dostarczonym przez ACT to znany od kilku lat następca Creative Labs SB Live! czyli Audigy. Pomimo, że mamy już kolejną wersję tej karty, jej starszy układ nie różni się znacznie od swojego następcy. Audigy dysponuje bardzo dobrym 24 bitowym 96kHz przetwornikiem cyfrowo-analogowym. O czystości dźwięku świadczy parametr SNR Signal to Nois Ratio wynoszący 100dB (stosunek szumu do sygnału). Audigy ma możliwość odtwarzania dźwięku w standardzie 5.1 oraz obsługuje wiele efektów kina domowego z Dolby Prologic włącznie. W zestawie ACT Extreme P30DR dostępna jest już karta SoundBlaster Audigy2 Player.

Testy

Wydajność komputera została sprawdzona po zainstalowaniu nowego systemu operacyjnego Windows XP PL Proffesional dołączonego do zestawu, wszystkie sterowniki urządzeń były najnowszymi dostępnymi w czasie testów na stronie producenta.

Testy grafiki, procesora...

3D Mark w wydaniu 2001 SE pokazuje wydajność w DirectX, czyli w środowisku API ogromnej większości obecnych gier. Pierwszy test został przeprowadzony w dwóch ustawieniach normal i po włączeniu antyaliasingu x4. Cecha bardzo charakterystyczna dla układów R300, włączenie mechanizmów poprawy jakości obrazu tylko w niewielkim stopniu wypływa na wydajność. Inaczej zachowują się karty konkurenta z układami NV25 i NV28.

Stary dobry Quake, nadal świetnie pokazuje wydajność w konkurencyjnym API w OpenGL. Tutaj wyniki po włączeniu wszystkich detali. Uważałem, iż dość stara gra, aby mogła w jakimś sensie odzwierciedlać wydajność komputera, powinna jak najbardziej go obciążać. Bardzo się zdziwiłem jak się okazało, że różnica pomiędzy Max detail a normal była w granicach błędu statystycznego.

Wyniki w najnowszej odmianie UT, czyli konkurencji Quake'a. Biblioteka ta sama. Szkoda, że nie ma jeszcze oficjalnego nowego Dooma. Widać jednak, że komputer, a przede wszystkim akcelerator poradzi sobie z najnowszymi grami bez większego problemu jeszcze przez co najmniej rok lub dwa lata.

Wydajność HDD


HD Tach

Została sprawdzona za pomocą bardzo dobrego programu HD Tach, pokazuje on zarówno przesył danych na początku dysku, gdzie transfer jest największy oraz spadek wydajności tuż przy środkowej części talerzy dysków. Wyniki wypadły bardzo dobrze, jeżeli chodzi o transfer, gorzej jest z czasem dostępu, jednak akurat ten parametr za pomocą HDTach jest często niepoprawnie podawany. Nieco bardziej zastanawiające jest wysokie, bo aż niemal 8% obciążenie procesora.

Wydajność napędu combo LG GCC-4320B

Nero CDSpeed posłużyło do wyrysowania wykresów odczytu płyt. Jak widać napęd należy do grupy CAV czyli urządzeń ze stałą prędkością liniową. Oznacza to tyle że transfer będzie się zwiększał jak głowica z laserem oddalać się będzie od środka płyty. W napędach CD odwrotnie niż np. w dyskach twardych dane czytane są od środka do zewnątrz dysku.


Nero CDSpeed - od lewej CDRW, tłoczona i CDR

Jak widać test dowiódł, że tłoczona płytka CD jest odczytywana z taką samą prędkością jak złota CD-R spadek wydajności widać dopiero przy płytach CD-RW, ale i tak nie jest on duży. Można więc powiedzieć, że napęd LG bardzo dobrze przeszedł testy odczytu.


Nagrywanie - kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kolejna próba napędu combo to zapis danych na płycie CD-R, w tym wypadku ważne są obciążenie systemu oraz czas. Nagranie 702MB płyty zostało wykonane w ciągu 4 min i 15 sekund a obciążenie systemu nie przekraczało 2%.

Podsumowanie

Zestaw firmy ACT zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie, zarówno wydajność całego układu jak i jakość poszczególnych komponentów są na bardzo wysokim poziomie. Pewnymi niedociągnięciami jest na pewno zbyt mała ilość pamięci RAM - choć co warto podkreślić, ta która jest, to "mercedes" wśród tego typu układów. Do nie do końca przemyślanych rozwiązań zaliczyć można także obudowę, która rewelacyjnie wygląda, ale jej codzienne użytkowanie wymaga nieco cierpliwości. Wszystkie te niedociągnięcia można oczywiście wyeliminować poprzez wymianę niektórych elementów podczas zakupu takiego zestawu.

Trzeba jednak pamiętać, że zalety zestawu wielokrotnie przewyższają wady. Zastosowanie markowej pamięci, obsługę wielu różnych interfejsów płyty głównej, najszybszej kartę grafiki oraz dobrego dysku twardego świadczy o poważnym podejściu firmy do klienta, która nie chwali zestawów tylko ilością megahercy i megabajtów - tutaj ważna jest także jakość. Zestaw ACT doskonale nadaje się dla użytkowników, którzy posiadają odpowiedni zasób gotówki i chcą posiadać dobrze skonfigurowaną, szybką maszynę nie angażując się samemu w arkana składania wydajnych pecetów.








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test komputera ACT Extreme
 
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ACT - Advanced Computer Technologies      ACT - Advanced Computer Technologies