Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 15 maja 2001 
    

Athlon 4 - dalsze informacje


Autor: Artwi | 11:16
Po wczorajszej informacji na temat Athlona 4 w wersji mobile otrzymałem szereg maili pełnych zapytań lub krytyki, w tym i dosadnej - "plotę bzdury". Sprawa dotyczy kwestii kompatybilności Athlona 4 z płytami Socket A. Napisałem, że "...oficjalnie Athlon 4 nie jest przeznaczony do komputerów typu desktop i nie pracuje z SocketA..." co spotkało się z krytyką. Problem jest bardziej skomplikowany: wiadomość, jak można było się zorientować, dotyczy wersji mobile, jak wcześniej informowaliśmy następne będą wersje dla serwerów, a na końcu do komputerów desktop, więc na pewno Athlon 4 kiedyś na obecnych płytach SocketA pójdzie. Pytanie co z wersją mobile pozostaje na razie otwarte, a AMD nie ułatwia odpowiedzi.

Pytanie:
  • Czy procesor mobile AMD Athlon 4 wspiera Socket A?
Odpowiedź:
  • Tak - procesor mobile AMD Athlon 4 wspiera szynę systemową AMD Athlon i jest kompatybilny z Socket A
Niestety, dalej na stronie:

Pytanie:
  • Czy mogę użyć mojego procesora mobile AMD Athlon 4 w moim systemie desktop Socket A?
Odpowiedź:
  • Nie - dla przenośnych platform szyna systemowa ma niższe napięcie i zdefiniowano liczne dodatkowe wyprowadzenia dla funkcji specyficznych dla platform przenośnych (takich jak technologia AMD PowerNow!). Ogólnie, procesor mobile AMD Athlon 4 nie jest wspierany w systemach desktop Socket A."
Aby obraz zaciemnić, dodam że AnandTech, który miał okazję przetestować nowy procesor, twierdzi że będzie się go dało uruchomić na niektórych obecnych płytach.

Procesor jest rzeczywiście w obudowie pasującej do gniazda SocketA, ale niekoniecznie jest to zaletą. Jeśli okaże się, że nie da się go obsłużyć w obecnych płytach desktop, takie gniazdo z uwagi na wymiary nie jest plusem. Nie ma bowiem co marzyć o umieszczeniu tego gniazda w tak modnych ostatnio cienkich notebookach i na czas obecny królować niepodzielnie będzie tam Pentium III w wersji mobile. Jeśli więc Athlon 4 mobile miałby być tylko do notebooków - mała obudowa byłaby sensowniejsza.

Dodatkowo zdefiniowane nóżki procesora służą do regulacji napięcia (maksymalnie 1.4V) i FSB (oba zależne od obciążenia), wyprowadzeń
zabezpieczenia termicznego i wewnętrznego pomiaru temperatury i być może innych celów. Procek posiada instrukcje SSE w wersji z Pentium III. Jak widać, możliwe że - podobnie jak K6-x+ - uda się Athlona 4 mobile odpalić na dotychczasowych płytach Socket A, ale sama wymiana BIOS może nie wystarczyć...

 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.