Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 16 czerwca 2003 
    

Nano-pamięci Nantero


Autor: DYD | źródło: 4Press / ZDNet | 12:55
(5)
Bostońska firma Nantero zaprezentowała pierwszy układ pamięci wyprodukowany z użyciem nanotechnologii. Stworzony przez Nantero chip NRAM (Nanotechnology RAM) może pomieścić aż 10GB danych.

Układy NRAM wykorzystują węglowe nanorurki o średnicy wynoszącej miliardową część metra. Nanorurki umieszczone na krzemowej płytce, dzięki czemu technologia produkcji układów NRAM odbywa się z wykorzystaniem fotolitografii – proces przebiega w sposób bardzo zbliżony do produkcji zwykłych układów pamięci. Według Nantero, układy NRAM łączą w sobie szybkość i niskie koszty produkcji właściwe układom DRAM z zaletami chipów flash, które przechowują dane także po odłączeniu zasilania. Propozycja wydaje się o tyle ciekawa, że po upowszechnieniu mogłaby zastąpić kilka stosowanych dziś równolegle typów pamięci – nie tylko DRAM i flash, ale także np. dyski twarde.

Nośnikiem danych w układach NRAM są nanorurki, a precyzyjniej – ich zmienne ustawienie. Nanorurki są po przyłożeniu napięcia ustawiane w pozycji „0” lub „1”. Ponieważ są bardzo małe (składają się z mniej niż 1000 atomów), taka operacja przebiega szybko i nie pochłania dużej ilości energii elektrycznej. Nanorurki są 1000-krotnie lepszym przewodnikiem niż miedź, więc zbadanie ich ułożenia i tym samym odczytanie danych również jest bardzo łatwe. Po zmianie pozycji, nanorurki pozostają w tym samym ułożeniu, dopóki nie zostanie ono zmienione przez kolejny impuls elektryczny. Węglowe nanorurki są bardzo wytrzymałe, więc pamięci NRAM mają wytrzymywać około biliona cykli zapisu.

Nantero chce sprzedawać licencje na układy NRAM producentom półprzewodników. Firma przewiduje, że wartość rynku NRAM może w przyszłości wynieść 100 mld USD.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. no prosze ... (autor: XCLONE | data: 16/06/03 | godz.: 13:09)
    a kilka lat temu (8-9) pisalem referat na technologii wlasnie na temat nanotechnologii - wtedy, pamietam, napisalem o mozliwosci budowania pamieci w nanotechnologii, jednak wowczas problemem bylo opanowanie montazu - nie bylo tak precyzyjnych urzadzen ... dzisiaj widze temat jest juz rozgryziony ... :>>> a facet mowil, ze jeszcze dluga droga do tego, co opisalem w pracy .. :D

    Pozdr.
    Artur S.


  2. Pozwij Nantero :-) (autor: XYZ | data: 16/06/03 | godz.: 14:02)
    Świadkiem będzie ten nauczyciel. W Stanach nie za takie rzeczy płaci się odszkodowania ;P

  3. Na proszę (autor: szakal | data: 16/06/03 | godz.: 15:57)
    no to szykuje się nam duża rewolucja za pare lat ! Ciekawe tylko jaki czas dostępu mają te nanoramki i z jaką pracują szybkością :)

  4. co to za praca? Xclonie :) (autor: YeeeZooo | data: 16/06/03 | godz.: 15:58)
    co znaczy pisales prace? i czy w tej pracy pisales o nanorurkach weglowych czy o nano w sensie wielkosci np kanalu tranzystora? bo dwie rozne rzeczy :)

  5. pozyjemy zobaczymy ;] (autor: Teo | data: 16/06/03 | godz.: 22:13)
    jakby tak upchac takie kostki NRAM do obudowy od typowego HDD 3,5" ciekawe ile GB/TB by bylo ;]. Hmm jakby tak jeden uklad mial 1x2x0,2cm to 5 w szerkosci 3 w wysokosci 5 w dlugosci x 10GB + jakas elektronika i plytki = 750GB. Nie jest zle ;] Czekam na technologie pozwalajaca upchac 40GB w jednym ukladzie (3TB) - jakies 2, no moze 3 lata? ;]

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.