Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  DURON 900 MHz - Uaktualnienie

DURON 900 MHz - Uaktualnienie  Stefan
 21/05/01
Po pierwsze chciałbym wszystkim Wam podziękować za tak duży odzew na tekst "Duron 850 MHz na magistrali 100 MHz oraz 133 MHz - Test". Wasze uwagi zmobilizowały mnie do szybkiej reakcji - pobiegłem na giełdę i kupiłem procesor AMD Duron 900. Jest to przed ostatni model z serii opartej na jądrze Spitfire, gdyż wersja 1GHz będzie już bazowała na nowym jądrze - Morgan. Oba jednak jądra to cały czas technologia 0.18 mikrona. Poniższy test w warstwie metodologicznej nie będzie się wiele różnił od testu Durona 850 MHz, gdyż chciałem zachować ciągłość i porównywalność wyników. Jakie są najważniejsze wnioski? Będą dwa. Zapraszam do testu - uaktualnienia.

KONFIGURACJA TESTOWA

Pełna konfiguracja przedstawiała się następująco i bardzo nieznacznie różniła się ona od platformy, na której testowałem procesor Duron 850 MHz. Jedyna zmiana to nowsza wersja sterowników VIA 4-in-1. Użyłem wersji 4.31, która (co zapewne wiecie) ma już poprawione "niedociągnięcia" związane z chipsetem.

SPRZĘT:
  • PROCESOR: AMD Duron 900
  • PŁYTA GŁÓWNA: Asus A7V133
  • PAMIĘĆ: Siemens Infineon 2-2-2
  • KARTA GRAFICZNA: Creative GeForce2 GTS
  • DYSK TWARDY: IBM 30 GB (z serii tych padających; jeszcze żyje)
  • CHŁODZENIE: CoolerMaster
OPROGRAMOWANIE:
  • WINDOWS 98 SE
  • DirectX 8.0a
  • VIA 4-in-1 4.29a
  • Detonators 12.00
PROGRAMY TESTUJĄCE

Użyłem dokładnie tych samych programów testujących, co wcześniej. Mam nadzieję, iż z dobór programów testujących wystarczająco dobrze uzasadniłem przy okazji testu Durona 850 MHz. Niemniej jednak w najbliższej przyszłości, czyli począwszy od Durona 950 MHz, planuję do benchmarków graficznych włączyć także silniki Serious Sam, Mercedes Benz Truck Racing oraz Soldiers of Fortune.

NA ILE POSZEDŁ?

Tym razem odpowiedź na zapewne najbardziej Was interesujące pytanie dam na samym początku. Niestety, tak jak przewidywałem, granica architektury Spitfire, przy bardzo dobrym, ale nie ekstremalnym chłodzeniu to, zaokrąglając w górę, 1.1 GHz. Próbowałem wielu ustawień oraz nawet na pewien czas zmieniłem płytę główną. Okazało się, co mnie szczerze zaskoczyło, że procesor, który nie przechodził etapu POST na płycie Asus A7V133 przy 1.1 GHz (11x100 MHz) potrafił "wstać" i przez kilkanaście minut poprawnie działać na płycie...Microstar K7T Turbo. Oczywiście nie twierdzę, że ten konkretnie model Microstara jest lepszy niż Asusa, ale... można to traktować jako ciekawostkę. Cokolwiek by mówić, na żadnej z płyt nie można było mówić możliwości pracy na 1.1 GHz. Istnieje natomiast bardzo wiele pośrednich ustawień pomiędzy 1 GHz a 1.066 GHz, na których procesor pracuje stabilnie. Oto kilka z nich:
  • 1GHz (10 x 100 MHz)
  • 1.05 GHz (10.5 x 100 MHz)
  • 1.064 GHz (8 x 133 MHz)
  • 1.065 GHz (7.5 x 142 MHz)
Oczywiście nie uruchamiałem wszystkich programów testujących na każdym z ustawień procesora z dwóch względów. Po pierwsze wyniki minimalnie tylko różniłyby się i stałyby się nieczytelne, a po drugie same testy skończyłbym za tydzień.

WYNIKI TESTÓW

Średni wzrost wydajności mierzonej przez Quake III Arena mniej więcej odpowiada procentowemu przyrostowi prędkości taktowania procesora (16.6%)

Nihil novi sub sole. Wyniki dokładnie potwierdziły moje (i chyba wasze też) oczekiwania.

Jak widać engine graficzny MDK najbardziej spośród tu użytych polega na wydajności procesora, a w rozdzielczości 1024x 768 wzrost wydajności jest równy (nie spierajmy się o 0.8%) wzrostowi prędkości taktowania procesora.

Wyniki z 3DMarka 2000 są wręcz idealne - przyrost wydajności zwiększa się wraz ze zmniejszaniem obciążenia karty graficznej.

Przy niższych rozdzielczościach oraz w 16 bitowym kolorze daje się nawet zauważyć różnicę wynikającą z przesiadki z 900 MHz na 1.05 GHz. Jednak przy 1024x768 i 32 bitowym kolorze 3DMark 2001 nie daje się oszukać - przecież mam tylko GTS-a. Czyż świat producentów dem nie zwariował?

Nie ma się czemu dziwić, że Intel uwielbia ten program testujący. Wzrost prędkości taktowania o 16.6%, a wzrost wydajności 205%, czyż nie ciekawe? Takie rzeczy można jednak traktować jako ciekawostki.

Żadnej prawie różnicy. Jak pokazałem przy wcześniejszym tekście można by oczekiwać rewolucji, przy puszczeniu magistrali powyżej 133 MHz, przy 100 MHz efekt przyrostu prędkości taktowania procesora jest niezauważalny.

Wyniki z programu SiSoft Sandra 2001se idealnie odzwierciedlają zwiększenie częstotliwości procesora. Można by nimi epatować użytkowników nie przekonanych jeszcze do overclockingu, ale nie byłoby to uczciwe, gdyż w rzeczywistych aplikacjach przyrost ogólnie pojętej "mocy" jest znacznie mniejszy. Czyli już wiecie co można zrobić z SiSoft Sandra 2001se?

Na koniec zaś najbardziej chyba wiarygodny benchmark - stricte akademicki czyli Science Mark [gdzieś już to zdanie widzieliście?].

Wniosek dla pracownika naukowego korzystającego z procesorów marki AMD jest jeden - "overclock to the max." Przyrost wydajności bowiem dokładnie odzwierciedla przyrost prędkości taktowania. W naszym przypadku jeśli kalkulacje przy Duronie 900 MHz zajmują 6 dni, to przy tym samym Duronie puszczonym na 1.05 GHz jest to 5 dni; prawda, że robi wrażenie?

UWAGI KOŃCOWE

Przyjemnie, że procesor nie grzał się bardziej niż Duron 850 przy podobnych częstotliwościach. Jednak uzyskanie 1.05 GHz wymagało podniesienia napięcia do 1.85V, zaś przy 1.65 można było osiągnąć maksymalnie 1 GHz.

WNIOSKI

W taki oto sposób po miesiącach kręcenia procesorów Duron opartych na jądrze Spitfire doszliśmy do końca tej drogi. Muszą przyznać, ze była to ciężka, fascynująca podróż okupiona dużymi ofiarami (AMD Crush, AMD Burn), mająca ślepe ścieżki wiodące na manowce (vide Golden Orb), pełna czyhających zewsząd niebezpieczeństw ("KT133A & SB Live issue"). Jednak na jej końcu czuje się satysfakcję - tak jak z wejścia na każdą górę. Czy da się osiągnąć więcej niż 1.1 GHz? Jasne, że tak. Ale na pewno nie przy normalnym chłodzeniu. Zatem wybaczcie jeśli w tej chwili zignoruje doniesienia z sieci o procesorach Duron 900 Mhz@1.4 GHz.


  Sprzęt do testów (ASUS A7V133) dostarczyła firma:

AB S.A.       AB S.A.

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Nice (autor: ElaineBailey | data: 18/02/20 | godz.: 14:57)
    The difference of the intellectual is reported for the nations of the world. the use of the https://www.bestwritingservicecanada.com/...eview/ is compelled for the mid of the founding fathers for the tam. Implementation is done for al humans. The goal is set for individuals. improvement is done for all goals. The stint is done for the proportion of the mid of the classics and all joys for the field.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL