Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 10 września 2003 
    

Azjatyckie zagrożenie dla Microsoftu?


Autor: R4v | źródło: The Register | 15:31
(10)
Japoński dziennik Nihon Keizai Shimbun ujawnił, że Chiny, Japonia i Korea planują stworzyć nowy projekt open-source. Miałby to być system operacyjny, który ma zastąpić MS Windows. Biorąc pod uwagę, że część producentów japońskich "przesiada" się na Linuxa ze względu na ograniczenia systemów MS, można się spodziewać, że projekt będzie się opierał na systemie spod znaku pingwina. Szczegóły umowy powinny być znane pod koniec tego roku. Pierwsze rozmowy na ten temat odbyły się w marcu i brało w nich udział ponad 100 firm software'owych z trzech wymienionych krajów. Być może konsorcjum z Dalekiego Wschodu uda się osiągnąć to, do czego dążył Departament Sprawiedliwości USA w swoich pozwach przeciw Microsoftowi. Nowy system miałby przywrócić innowacyjność w świecie pecetów.

W przypadku firmy jak Sony, Matsushita czy Toshiba, które stać na ustalanie własnych standardów, niezależny system może znacząco przyspieszyć wprowadzanie nowych rozwiązań do ich produktów. W przypadku sukcesu, system zostanie najprawdopodobniej rozpowszechniony w całym rejonie Azji i Pacyfiku. Największe szanse na rozwój ma w Chinach, gdzie rynek komputerowy jest na tyle wielki, że rezygnacja z Windows może poważnie zachwiać Microsoftem. Odczuwalne skutki na zachodzie powinny się pojawić po ok. 10 latach. W tym czasie możliwe byłyby sankcje USA nałożone na kraje azjatyckie.

Chiny już wcześniej zdecydowały się na rozwój swoich projektów, jak standard telefonii mobilnej 3 generacji TDS-CDMA. Teraz opracowywane są nowe standardy dla telewizji cyfrowej i DVD oraz dla konsol do gier. Powodem jest niechęć do standardu MPEG, za który trzeba płacić i który był tworzony bez udziału Chin. Stworzono więc projekt Audio-Video Coding Standard (AVS), nad którym prace powinny zostać zakończone w tym roku. AVS stanie do walki z MPEG-4, który także został stworzony bez konsultacji z chińskimi naukowcami. Wygląda także na to, że kodek przyjmie się w Japonii, gdzie producenci telefonów komórkowych 3G są także niechętni MPEG.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. popieram (autor: Wedrowiec | data: 10/09/03 | godz.: 16:06)
    moze cos sie w koncu ruszy...

  2. popieram (autor: vector | data: 10/09/03 | godz.: 17:24)
    również

  3. popieram... (autor: Remek | data: 10/09/03 | godz.: 17:54)
    jak ich znam to zrobią porządny system. Jeden Japoniec jest wart więcej niż cały Microsyf

  4. pocieram... (autor: Wasabi | data: 10/09/03 | godz.: 20:20)
    a jak jest WINDOWS po Chinsku ??? :)

  5. hehe a wiecie jak microsyf zareagowal (autor: Thadeus | data: 10/09/03 | godz.: 22:15)
    oskarzeniem o nieuczciwa konkurencje , normalnie ROTFL , co za pojeby .

  6. acha linkujemy (autor: Thadeus | data: 10/09/03 | godz.: 22:19)
    http://www1.gazeta.pl/...arka/1,33182,1659588.html

    A dla leni


    Gazeta.pl > Gospodarka > Wiadomości > Informacje

    Środa, 10 września 2003

    Microsoft oskarża Japonię, Chiny i Koreę Południową o nieuczciwą konkurencję


    r e k l a m a



    hubs, Reuters 08-09-2003, ostatnia aktualizacja 08-09-2003 15:09

    Trzy azjatyckie potęgi gospodarcze - Japonia, Chiny i Korea Południowa zapowiedziały w ubiegłym tygodniu stworzenie komputerowego systemu operacyjnego konkurencyjnego dla Windows. - To nieuczciwa konkurencja - uważają przedstawiciele Microsoftu, producenta Windows

    Niektóre szczegóły porozumienia między trzema krajami ogłoszono w poniedziałek. Jednym z głównych elementów ma być stworzenie komputerowego systemu operacyjnego, opartego o oprogramowanie typu open source. Licencje tego typu pozwalają na bezpłatne kopiowanie i modyfikowanie kodu źródłowego, czyli "serca" programów komputerowych. Kilka dni wcześniej, japoński minister handlu Takeo Hirunama zapowiedział rozwój aplikacji open-source, uzasadniając to rosnącym zagrożeniem ze strony wirusów i robaków komputerowych, które wykorzystują wady systemu Windows.

    Rząd Japonii wyda 86 mln dol. na rozwój forum oprogramowanie open-source, stworzonego przez największych japońskich producentów. Japonia, Chiny i Korea Płd. będą także współpracowały przy rozwoju nowych technologii: kolejnej generacji telefonii komórkowej, telewizji cyfrowej i usług telekomunikacyjnych. - Rynek powinien zadecydować, kto wygra rywalizację na rynku systemów operacyjnych. Rządy nie powinny mieć takiej pozycji - powiedział Tom Robertson, dyrektor ds. współpracy rządowej w tokijskim oddziale Microsoftu, oskarżając trzy azjatyckie kraje o nieuczciwą konkurencję.


  7. Tylko żeby Europa nie zgłupiała (autor: Chrisu | data: 10/09/03 | godz.: 22:54)
    i przyłaczyła się do NORMALNYCH ludzi a nie znów lizała tyłki USA...

    M$ przypomina mi działania RIAA... My możemy - Wy nie...


  8. a ja bym sie tak nie cieszył. (autor: hillel | data: 11/09/03 | godz.: 08:13)
    no chyba ze wykasuja mikrosoft calkowicie. bo jeśli nie, to bedziemy mieli rownorzedne dwa systemy i watpie zeby wszystkie programy byly dostepne na obydwa. w efekcie moze powstac sytuacja w ktorej trzeba bedzie instalowac i to i to. a to mi sie nie podoba.

  9. majkrosoft oskarza o nieuczciwa konkurencje (autor: sojomail | data: 11/09/03 | godz.: 10:36)
    aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....................................................................................................................................................................

  10. erm (autor: sojomail | data: 11/09/03 | godz.: 10:38)
    chyba niechcaco odkrylem jak popsuc strone TPC... wystarczy wpisac baaaardzo dlugi wyraz w komentarzu...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.