Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 20 listopada 2003 
    

HP czwarty raz z rzędu na czele TOP500


Autor: DYD | źródło: HP | 01:37
(3)
HP po raz czwarty z rzędu zajął pierwsze miejsce wśród dostawców superkomputerów na liście rankingowej TOP500 Supercomputer (www.top500.org). Lista ta obejmuje 500 systemów o największej na świecie mocy obliczeniowej spośród zainstalowanych systemów komputerowych do zastosowań technicznych i komercyjnych.

HP zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby superkomputerów na liście TOP500, gdyż na systemy HP przypada 165 pozycji, czyli prawie jedna trzecia wszystkich uwzględnionych instalacji. To zwiększenie liczby superkomputerów jest wynikiem instalowania wydajnych systemów HP Integrity, HP Superdome i HP AlphaServer.

Liczba reprezentowanych na liście superkomputerów opartych na architekturze Intel IA-32 i Itanium 2 znacznie wzrosła. Zajmują one obecnie łącznie 189 pozycji (w czerwcu 119). Wśród nich są 33 systemy HP, w tym siedem klastrów HP Integrity Superdome oraz klaster serwerów HP rx2600 - najpotężniejszy na świecie system z procesorami Itanium 2, zainstalowany w Pacific Northwest National Laboratory, prowadzonym przez Departament Energetyki.

TOP500 Supercomputer to lista rankingowa superkomputerów, publikowana dwa razy w roku przez badaczy z uniwersytetów w Tennessee (USA) i Mannheim (Niemcy) oraz z NERSC Lawrence Berkeley National Laboratory. Lista obejmuje superkomputery z całego świata, uszeregowane według wyników uzyskanych w teście Linpack N*N, który mierzy wydajność w sposób odzwierciedlający szybkość procesorów i skalowalność.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Chchciałem tylko zauważyć (autor: Sanchez | data: 20/11/03 | godz.: 08:35)
    że wkońcu w zestawieniu znalazła się Polska, ze swoim superOptimusem w Gdańsku.

  2. jest... (autor: DYD-Admin | data: 20/11/03 | godz.: 09:46)
    oczwysiscie...

    http://twojepc.pl/news6031.html

    planowano, ze bedzei w pierwszej setce, a tu: 231


  3. Linpack (autor: RusH | data: 22/11/03 | godz.: 00:22)
    Dyd cos ci sie pomylilo, Linpack nie mierzy skalowalnosci, mierzy przede wszystkim Rmax czyli maxymalna teoretyczna wydajnosc.

    :"LINPACK benchmarks" are the prototypical *low-bandwidth* benchmarks.
    :The standard "LINPACK 1000" benchmark performs about 667 Million FP
    :operations on 8 Million Bytes of data. If the solver is structured
    :correctly (and the ones in the LINPACK and LAPACK libraries are), then
    :the memory bandwidth utilization should be tiny.
    :
    :On the SGI Origin2000, I measured a whopping 25 MB/s memory bandwidth
    :utilization while running LINPACK at 344 MFLOPS. The bandwidth usage
    :could probably have been even lower, but there was no point in further
    :optimizing that aspect of the code, since it was already running at
    :88% of the peak capability of the processor.
    :

    Skalowalnosc jest pojeciem odpowiadajacym za rownomierny rozklad obciaszenia na pojedyncze elementy superkomputera, Clastry sa typowymi superkomputerami o SLABEJ skalowalnosci. Dobra skalowalnasc maja superkomputery typu NEC EarthSimulator :) tutaj chodzi o latencje i przepustowosc laczy pomiedzy procesorami. Mozna zbudowac ladny superkomputer na opteronach (do 8miu) poniewasz moaja cudo zwane hipertransport - bardzo wydajny interfejs pozwalajacy na laczenie ze soba proceosrow. Itanium bedzie juz tylko komputerem SMP poniewasz procki lacza sie z jedna magistrala systemowa i dziela miedzy soba pamiec (opterony maja wlasna). Tak samo jest z wiekszymi komputerami - klaster zloszony z najbardziej wypasnych pudelek polaczony gigowym eternetem NIE JEST superkomputerem. Cale to TOP500 jest kolejnym sposobem na dymanie ludzi, cos jak kreatywna ksiegowosc.

    Smieszna jest sytuacja w ktorej top500 zamienia sie powoli w topclusters wlasnie z powodu charakterystyki tego testu. Sa zastosowania w ktorych clastry na Itanium sie nie sprawdzaja i koniec, a to ze sa one w top500 teraz juz nic nie znaczy. Ostatni miesiac mozna chyba nazwac miesiacem superkomputerow, nawet Apple ma swojego 'super' opartego na PowerMacach .. co z tego ? Ano to ze w dzsiejszych czasach KAZDY moze kupic odpowiednio duzo PC z gigowymi sieciowkami i udawac ze zbudowal superkomputer (wide szenujacy superOptimus) oparty o racki z Itanium polaczone gigowym eternetem .. no iscie bajkowy interconnect, zupelnie jak moj domowy Beowful).


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.