Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzje płyt: Abit IC7-MAX3 oraz MSI PT8 Neo
    

 

Recenzje płyt: Abit IC7-MAX3 oraz MSI PT8 Neo


 Autor: Lancer | Data: 30/01/04

Recenzje płyt: Abit IC7-MAX3 oraz MSI PT8 NeoChoć od premiery procesorów Pentium4 "C" przeznaczonych na FSB 800MHz upłynęło sporo czasu, to płyt głównych zdolnych obsłużyć ten układ cały czas przybywa. Każdy producent ma kilka propozycji do wyboru. Jednak obok już istniejących, pojawiają się też nowe, będące albo odświeżonymi wersjami już znanych i produkowanych od jakiegoś czasu płyt, bądź też nowymi konstrukcjami opartymi o debiutujące chipsety. Z takimi wyrobami miałem okazję obcować, a wrażenia przekaże w tym artykule. Wysokowydajny i dobrze znany i875P osadzono na płycie Abit IC7-MAX3. Jego przeciwieństwem w każdym calu jest MSI PT8 Neo zbudowany na bazie świeżego wciąż chipsetu VIA PT800. Zapraszam do opisu tych dwóch płyt.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzje płyt: Abit IC7-MAX3 oraz MSI PT8 Neo
 
Wyświetl komentarze do artykułu
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

MSI Polska      MSI Polska

ABIT Polska      ABIT Polska
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Moim zdaniem (autor: PKort | data: 30/01/04 | godz.: 21:06)
    w kwestii Abita trzeba było się pokusić o coś więcej, niż tylko O/C - przecież to nie jest jedyne zastosowanie tej płyty. Można było sprawdzić działanie SATA RAID, Firewire, przeprowadzić testy obróbki i kompresji video, a nie wrzucać ją do jednego worka z innymi płytami, bo to nie jest płyta do tego celu. Poza tym, jakby poprawić błędy stylistycze i językowe, to byłoby już całkiem dobrze.

  2. skoro tyle abitow na twojePC (autor: Meteor | data: 30/01/04 | godz.: 21:11)
    to moze jakas recenzja plyty AI7 ? Moze z okazji nadchodzacego Prescotta ?

  3. Może warto było porównać chipset PT880 a nie (autor: Remek | data: 30/01/04 | godz.: 21:17)
    stary PT800??

  4. PKort ... (autor: DYD-Admin | data: 30/01/04 | godz.: 21:17)
    ...purysto jezykowy, marzenia... zeby przetetsowac w ten sposob plytke trzeba ja z miech badac i Lancer'a zamknac na ten czas w odosobnieniu :)
    no i zapozyczyc sie w sprzet peryferyjny czyli urzadzenia firewire, dyski do systemu raid, etc...


  5. Remek ... (autor: DYD-Admin | data: 30/01/04 | godz.: 21:20)
    ... warto, ale nastepnym razem, akurat to doszlo z MSI w tym rzucie ...

  6. DYD... (autor: Remek | data: 30/01/04 | godz.: 21:51)
    ...czepnąłem się tylko dlatego, że zbyt duży kontrast jest w tym teście co powoduje, że płyta na VIA sporo traci...

  7. a ja bym prosil (autor: RusH | data: 30/01/04 | godz.: 22:09)
    o jakis chodzby maly test tego "secureIDE"

    najbardziej mnie interesuje :
    czy samemu nadaje sie haslo ?
    jakim algorytmem sa szyfrowane dane i jajka jest dlugosc klucza/hasla ?
    czy na tym kablu jest odpinany klucz ?
    jaka jest tego wydajnosc ? tz np hdtach z tym i bez (Read i write)
    jest do tego jakis soft czy w pelni hardwerowe rozwiazanie ??

    prosze prosze prosze, obiecuje ze nie bede przez tydzien trolowal z wdziecznosci :P


  8. wiec w takim Abicie nie podlacze nic przez COMa ? (autor: Tomasz | data: 30/01/04 | godz.: 22:15)
    nie ma nawet na plycie tych nedznych 10pinow do wpiecia tasiemki i wypuszczenia COMa na śledzia ?

  9. DyD - Nie ma się co rzucać ...;-) (autor: MaciekMR | data: 30/01/04 | godz.: 22:56)
    Błedy jeśli są trzeba poprawić i nie wyzywać ludzi od purystów ;-) Co do recki - też jestem zdania, że albo porządna albo wcale...płyta "wypasiona" a opis sie ograniczył do kilkunastu cyferek. I jeszcze się pokrętnie tłumaczysz ;-).

    Pozdrófka!
    MR


  10. ogolnie myslalem (autor: Franz | data: 31/01/04 | godz.: 08:45)
    ze bedzie znowu kolaborat;) ale i tak jest spoko abit znowu przegial otes i jeszcze wiatrak na north brige;)) to juz ciut przesada bo te male wiatraczki najszybciej sie zacieraja od kurzu i trzeba je czyscic i przesmarowywac. takze nie kupil bym tej plyty za ten zbedny bajer

  11. a co do wersji (autor: Franz | data: 31/01/04 | godz.: 08:48)
    plyty... to piszesz ze mozemy trafic na starsza wersje, no a co za problem powiedziec w sklepie ze chcesz 1.2 wersje?? a jak nie to odnosisz ze ci nie dziala cos tam i juz!

  12. popieram PKorta (autor: rapra | data: 31/01/04 | godz.: 13:22)
    panel nie jest 'tylni' tylko 'tylny' - tak jak nie napiszesz 'tylniego' tylko 'tylnego'. moze wiekszosci jest to obojetne, ale mnie bardzo gryzie w oczy. Tak samo nie lubie, kiedy ktos pisze 'diód', bo np. pokrewnego wyrazu katoda nie odmienia sie jako katód tylko katod. To nie jest kłoda czy woda - inne pochodzenie.
    Co do tego jak stwierdzic czy PCI jest zalezne od FSB - wystarczy zmierzyc przepustowosc dysku przy roznych FSB takich, dla ktorych stare VIA jeszcze nie przeskakuje na nastepny dzielnik - HDTach, Sandra itp.


  13. wasza metoda testowania płyt (autor: teplex | data: 31/01/04 | godz.: 14:15)
    nie jest zbyt sensowna ponieważ np. w 3dmarku 2k1 ustawiacie tryb D3D Pure HW a nie D3D Soft a wtedy różnice między płytami są bardzo zauważalne, ustawia się wtedy niską rozdziałkę na mocnej karcie i wyklucza się całkowicie wpływ karty na wynik testu, ma wtedy znaczenie wydajność kontrolera pamięci na płycie.

  14. Od autora (autor: Lancer-Redakcja | data: 31/01/04 | godz.: 19:36)
    Dziekuje za bogata liste uwag. Nie cieszy mnie ona, bo widac ze cos jest nie tak i nie do konca spodobala sie Wam moja praca. Trudno. Jest nad czym pracowac.
    Bledy jezykowe. Heh. Uzywam takiego jezyka, a nie innego i nie zawsze niektóre bledy sa dla mnie oczywiste, co oczywiście nie uprawnia mnie do „olewactwa” i zostawienia takiego stanu rzeczy bez zmian. Proszę poprawiac moje bledy, bo nie zawsze potrafie je zauwazy,c a i lenistwo bierze gore. 2krotne sledzenie textu w celu wylapania burakow, które zajmuje mi 1,5 godziny nie nastawia do kolejnego czytania zbyt optymistycznie i zawsze cos tam ucieknie. Np. owe diody. Wybacz Radziu ale nie dla mnie bardziej brzmi system Diód informujacych niż diod. Wiem... wiem, nie znam się...
    PKort- wybacz ale nie mam zaplecza na miare THG ani umiejetnosci zawodowcow którzy tam pracujacych. Sam jestem amatorem wykonujacym takie rzeczy kosztem wlasnego czasu prywatnego i nic wiecej. Nie posiadam zadnego sprzetu kozystajacego z FireWire. Nie mam dyskow SATA itd. Owszem moglem pokusic się o test k.sieciowej ale nie mam sieci gigabitowej, a sadze ze drobne roznice jakie by się pojawily w przypadku roznicy wydajnosci kontrolera FireWire czy sieciowego na Asusie i Abicie by obchodzily raczej malo kogo. Przy nastepnych artkach na pewno poszerze palete programow testowych o np. RightMarka, i przyjze się blizej pracy kontrolera IDE, ale to tez na miare moich mozliwosci. „Przeprowadzić testy obróbki i kompresji video”-rozumiem ze chodzi Ci np. o kodowanie mpeg itp.? Potraktowalem to zbiorczo pod nazwa „PCmark”. (nie zalaczylem pliku szczegolowego z glupiego powodu. Nie zrobilem zrzutu ekranowego dla plyty MSI wiec pominalem ta czesc, choc porownanie Asus vs Abit mogę zalaczyc). Roznice wykazywane przez programy w stylu xmpega sa na poziomie bledu pomiarowego (w porownaniu do Asusa) wiec nie widze sensu ich ukazywania. Oczywistym wydaje się ze ktos szukajacy plyty glownej pod maszyne sluzaca do obrobki video będzie np. wybieral miedzy Abitem a Asusa, a nie plytami MSI. Sadzac po wynikach wielu testow może wyciagnac wniosek, ze drobne roznice wydajnosciowe jakie sa widoczne miedzy tymi plytami nie sa podstawa do wyrozniania ktorejs z nich. Będzie kierowal się innymi kategoriami-cena czy tez tym czy potrzebne jest mu 6 portow SATA czy wystarcza 4.

    Meteor- Prescott już do nas jedzie i będzie porownany do P4 3,2, P4 3,2EE, AXP3200+ i A64 3200+. Niestety o AI7 na razie mozna zapomniec.

    Remek- PT800 nie jest taki stary. Plyty pojawily się na rynku wcale nie tak dawno. Opisuje to co dostaje od przedstawicielstwa takiego czy owego, a nie ide sobie i wybieram to co mi się podoba. Zreszta PT880 jeszcze nie dotarl do sklepow naszych, bo wiadomo... 100 za .....Konstrast może i jest ale wyraznie zaznaczylem, ze w tescie istnieje dokladne przeciwienstwo Abita. Możesz dzieki temu zobaczyc jaka jest roznica miedzy wyrobami low i high-end.

    Rush-będzie i taki opisik, jeno za kilka dni :)

    Teplex-stosuje ta praktyke kilka lat i ide tu raczej za „wilczym pedem”. Daje to jakies porownanie do ogolnych systemow mierzonych „tradycyjna” metoda. Poza tym zauwazylem ze roznice w tym „software” miedzy plytami) tez nie sa z kolei az tak bardzo znaczace i procentowo podobne do „hardware” (w trybie 640x480x16bit, a w koncu grafa i tak się nie zmienia wiec nie możemy mowic o jej zmiennym wplywie na te testy.

    Rapra-swietny pomysl! Tylko co z tego skoro roznica wydajnosci dysku przy taktowaniu PCI33 i 40MHz jest owszem zauwazalna przez np. Sandre, ale jest to roznica na poziomie 1MB? A HDTach taje tak malo powtarzalne wyniki ze trudno je zinterpretowac? Roznice ogolne sa bardzo male i ciezko wychwycic jak na te wahania wplywa czestotliwosc PCI.


  15. Do autora (autor: Remek | data: 31/01/04 | godz.: 22:04)
    PT880 już dotarł do sklepów naszych, bo właśnie z takiej platformy teraz stukam... :)))

  16. No niby tak (autor: Lancer-Redakcja | data: 31/01/04 | godz.: 22:15)
    Komputronik ma juz w ofercie... znaczy w cenniku :) Cena nawet sympatyczna.

  17. I powiem że jestem bardzo zadowolony... (autor: Remek | data: 31/01/04 | godz.: 22:36)
    Płytka to MSI PT880 NEO-FISR z PATem, obsługą Prescota, GigaLanem, FireWire i innymi standardami. Nie musiałem przeinstalowywać W2K, sam wszystko zrobił i całe przejście (z płyty z chipem Intela 845) trwało 15 minut może. Na razie stabilnie, bez ani jednej wsypy. Jedyne co mnie zdziwiło, że po włączeniu kompa, zanim pojawią się tradycyjne informacje BIOSowe, mija ok. 20 sekund zanim płyta wszystko zdiagnozuje. Po wpadce z ASUSem PT4800 Deluxe, która pracowała 2 godziny od wyjęcia z pudełka, płyta MSI zrobiła bardzo dobre wrażenie. Przeglądałem testy na sieci i ponoć jest trochę wolniejsza od INTELowskich chipsetów, ale co mnie obchodzi 50 punktów w 3DMarku, czy różnica między 180 a 210 klatek w 3D. Na razie jestem na tak :))

  18. OSTRZEŻENIE - Abit IC7-G (rev 1.0) (autor: bukem | data: 2/02/04 | godz.: 02:13)
    Chciałbym was wszystkich ostrzec przed zakupem tej płyty w wersji 1.0. Przez pół roku miałem wątpliwą przyjemność użytkowania IC7-G w wersji 1.0. Polecam lekturę forum Abita (www.abit-usa.com/forum). Moje osobiste doświadczenia:

    Abit IC7-G rev 1.0:

    - wentylator na mostku północnym padł po 1.5 miesiąca użytkownia płyty; pierwsze symptomy to głośne buczenie wentylatora przez kilkanaście sekund po włączeniu pc'ta. z czasem buczenie to przestało przechodzić i stało się ciągłe aż do momentu w którym wentylator przestał pracować (bardzo częsty problem wymieniany na forum)

    - wypadające uchwyty mocujące wentylator na mostku północnym (TAAAK, to nie jest żart, pętle w kształcie odwróconej litery U, których zadaniem jest podtrzymywanie wentylatora na mostku północnym potrafią wypaść z płyty - ja miałem szczęście bo zaczep upadł mi na radiator na karcie graficznej; niestety z forum wiem, że niektórzy mieli mniej szczęscia i popaliło im karty graficzne...)

    - notoryczne problemy z rozpoznawaniem niektórych dysków SATA (Maxtor) lub z gubieniem konfiguracji RAID; w moim przypadku raz na dziesięć startów płyta gubiła konfigurację RAID na SATA

    - problemy ze stabilną pracą w trybie asynchronicznym FSB:MEM 5:4

    - nie jest to sprawdzone, ale podobno w wersji 1.0 płyta nie wspiera Prescott'a (info z forum Abita)

    Dlatego wszystkim zainteresowanym tą płytą
    polecam dokładną lekturę forum zanim zdecydujecie się na jej zakup.

    Ps. W IC7-MAX3 wentylator w module OTES zaciera się po trzech miesiącach...

    Ps2. Moje problemy skończyły się po wymianie IC7-G na sprawdzonego Asus'a (P4C800-E Deluxe).


  19. OSTRZEŻENIE - Abit IC7-G (rev 1.0) - kontynuacja... (autor: bukem | data: 2/02/04 | godz.: 02:21)
    Zapomniałem napisać o jeszcze jednej sprawie, może nie bardzo istotnej dla większości z nas ale w wersji 1.0 nawet nie próbujcie używać wbudowanego LAN'u w trybie Gigabit. Marne szanse! Ciągle zrywa połączenie, a jak już jest ono stabilne to transmisja jest wolna i pełna błędów. problem z poprawną pracą karty LAN w trybie Gigabit ZOSTAŁ POTWIERDZONY przez Abit'a (znowu info z forum)

  20. Hmm (autor: Lancer-Redakcja | data: 2/02/04 | godz.: 10:55)
    Ja osobiscie nie spotkalem sie z zadnym z w/w problemow, ale moze za krotko mialem plyte? Problemow z praca FSB:MEM nie mialem (rozwiazuja to najnosze BIOSy) poza wymienionymi z tekscie. Z siecia tez nie bylo problemow. Nie zauwazylem anomalii.

  21. Ależ oczywiście, że problemy te nie dotyczą wszystkich płyt IC7-G w wersji 1.0.. (autor: bukem | data: 2/02/04 | godz.: 12:04)
    pewnie niektórzy z użytkowników tej płyty, dla ich szczęścia, nigdy nie spotkają się z powyższymi problemami. niestety część z nich może nie mieć takiego szczęścia - tak jak ja.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL