Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
    

 

Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron


 Autor: Lancer | Data: 16/04/04

Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i AlbatronJakie są najbardziej znane procesory firmy AMD? Oczywiście Athlon! A jakie konkretnie? Athlon XP! No właśnie... Mimo upływu kilku dobrych miesięcy od premiery nowszego Athlona - modelu 64, ciągle nie znajdziemy na rynku zbyt wielu rozwiązań opartych o ten układ. Powód? Wysokie ceny. Sytuacja jednak stopniowo się zmienia. AMD wprowadza coraz to nowsze modele i to nie tylko te topowe, ale także te tańsze, przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników. Stopniowo, do niedawna szokujący ceną premierowy model 3200+ również tanieje. Nic nie stanie na przeszkodzie Athlonowi 64, by w końcu powszechnie trafić pod strzechy.

No dobrze. Mamy procesor. Co dalej? Oczywiście potrzebna nam płyta główna. Powinniśmy wiedzieć co jest warta podstawa naszego komputera, w którą zechcemy włożyć najnowszy procesor. Dla niezorientowanych, a chcących nieco bliżej poznać płyty główne obsługujące Athlona 64 przygotowałem niniejsze porównanie. Przyjrzymy się w nim dwóm płytom głównym z podstawką socket 754. W szranki stanęły Abit KV8 MAX3 i Albatron K8X800 ProII. Mimo iż obie konstrukcje korzystają z tego samego chipsetu (VIA K8T800), to jednak są inne. Jak bardzo? Jakie są ich wady, a jakie zalety? Tego dowiecie się z artykułu.

Chipset VIA K8T800

Z uwagi na specyfikę procesorów K8, chipsety je obsługujące różnią się od tego, do czego przyzwyczaili nas przez te wszystkie lata inżynierowie. W tradycyjnym pojęciu, chipset składa się z dwóch elementów logicznych - mostka północnego i południowego wraz z towarzyszącymi im interfejsami. Mostek północny reguluje komunikację CPU<>RAM<>AGP, a w najnowszych rozwiązaniach Intela także LAN. Mostek południowy z kolei odpowiada za sloty PCI, interfejs napędów, urządzenia I/O itp. Dwa mostki łączą się specjalną szyną komunikacyjną. Dawniej było to po prostu PCI. Obecnie każdy z producentów stosuje swoje własne rozwiązanie.

Pojawienie się procesora AMD K8, integrującego w sobie kontroler pamięci wprowadziło nieco zamieszania. Mostek północny przestał odgrywać tak istotną z wydajnościowego punktu widzenia rolę, jak to było wcześniej. Został zdegradowany do roli łącznika samego procesora z resztą komponentów. Czasami wręcz jest nazywany po prostu tunelem AGP. Dodatkowo takie rozwiązanie utrudniło zadanie producentom rozwiązań „all in one”. Trudniej jest bowiem zbudować chip integrujący układ graficzny, który przeważnie nie posiada własnej pamięci, a współdzieli ją z procesorem. Do tego typ obsługiwanej przez komputer pamięci definiuje już nie płyta główna, a procesor w połączeniu z odpowiednimi bankami na płycie. Jednak przeniesienie kontrolera do samego CPU ma wiele zalet. Oprócz tak istotnego z wydajnościowego punktu widzenia uproszczenia metod komunikacji CPU<>RAM z pominięciem mostka północnego, mamy zysk ekonomiczny. Chipset może być prostszy w budowie, a więc i produkcji. Nie limituje także w tak znaczącym stopniu wydajności systemu, jak to było wcześniej właśnie z powodu wyciętego kontrolera RAM.

Jednym z najpowszechniejszych i zarazem najlepszych rozwiązań jest konstrukcja VIA, model K8T800 przeznaczony do obsługi biurkowych Athlonów 64, jak też w pod odpowiednią postacią Athlonów FX i serwerowych Opteronów.

Jak widzimy na diagramie, K8T800 nie odbiega zasadniczo od tradycyjnego podziału "północ/południe". Nie wyróżnia się na tym polu w stosunku do np. nForce3 integrującego w jednym chipie wszystkie elementy.

Mostek północny zgodnie z zasadą nie posiada kontrolera RAM i ma tylko 3 interfejsy. 800MHz (pracujący w trybie DDR) 16-bitowa szyna LDT o przepustowości 6,4GB/s (obecnie zwana HyperTransport) łączy procesor z resztą systemu. Dla polepszenia komunikacji łączem HT zarządza technologia Hyper8 redukująca poziom szumów. Pozostałymi interfejsami są port AGP 8x do komunikacji z kartą graficzną i na koniec łącze V-Link łączące "północ" z mostkiem południowym szyną o przepustowości 533MB/s.

Chipset w zależności od wersji potrafi poradzić sobie z jednym procesorem AMD Athlon 64 obsługującym jednokanałową pamięć DDR, a przeznaczonym na szynę HT 800MHz (jest to o tyle warte wspomnienia, że istnieje też chip K8T800Pro mogący obsługiwać przyspieszone złącze HT taktowane zegarem 1000MHz). W wersji serwerowej układ pracuje z jednym/dwoma Opteronami (nie zapomniano też o Athlonie FX wywodzącym się z Opterona) z dwukanałową pamięcią DDR.

Mostek południowy stosowany w zestawieniu z K8T800 to dobrze znany VT8237, obsługujący 2 do 4 portów SATA z funkcją RAID, 2 gniazda PATA, 8 portów USB 2.0, 1Gbit LAN i układ dźwiękowy VIA Vinyl.

Chip VIA, jak wszystkie inne konstrukcje tego producenta nie ma zablokowanej częstotliwości szyny PCI i wyposażony jest tylko w mnożnik 1/6.

poprzednia strona (Chipset VIA K8T800)    -   następna strona (Abit KV8 MAX3)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
 
 » Chipset VIA K8T800
 » Abit KV8 MAX3
 » Albatron K8X800 Pro II
 » Testy
 » µGuru i Secure IDE u Abita
 » Dźwięk na płycie
 » Kontrolery SATA
 » Podkręcanie
 » Na koniec - wrażenia użytkowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »