Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 17 maja 2004 
    

Różny koszt posiadania komputera


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 11:59
(1)
Z najnowszego raportu firmy Gartner wynika, że koszt posiadania komputera w krajach rozwijających się jest znacznie niższy, niż na dojrzałych rynkach. Okazuje się, że tzw. współczynnik TCO (Total Cost of Ownership), nie jest przypisany do sprzętu - w większym stopniu zależy od charakterystyki rynku. Utrzymanie tego samego komputera w kraju rozwijającym się może być nawet o 66% tańsze niż w Japonii. Jest to oczywiście związane przede wszystkim z różnicami w pensjach pracowników obsługujących komputery. Pracownicy w krajach wysoko rozwiniętych mogą zarabiać nawet 10-krotnie lepiej, niż osoby na podobnych posadach w państwach rozwijających się.

"Płace wywierają zdecydowanie największy wpływ na geograficzne zmiany kosztów posiadania, podczas gdy ceny sprzętu i oprogramowania są względnie stałe, niezależne od warunków panujących na rynku" - mówi Martin Gilliland, główny analityk Gartner Asia Pacific.

Z tych samych względów wydatki na sprzęt i programy w krajach rozwijających pochłaniają znacznie większą część całkowitych kosztów utrzymania komputera, niż na rynkach dojrzałych. W krajach gdzie pensje są wysokie, koszty sprzętu i aplikacji wynoszą około 25-31% TCO; na rynkach rozwijających się - nawet 75%. Wbrew pozorom taka sytuacja jest niekorzystna właśnie dla krajów biedniejszych - wydatki na sprzęt i oprogramowanie trudniej bowiem ograniczyć.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Total Cost of Ownership (autor: kretos | data: 17/05/04 | godz.: 12:41)
    wydatki na sprzęt i oprogramowanie trudniej bowiem ograniczyć - dlatego w biedniejszych krajach tnie sie pensje...
    A na powaznie to zdanie "Wbrew pozorom taka sytuacja jest niekorzystna właśnie dla krajów biedniejszych" to dla mnie bzdura - jezeli wydaje sie mniej na pracownikow, tyle samo na infrastrukture sprzetowa i zarabia tyle samo na kontrakcie co firmy zagraniczne (wiecej placace pracownikom) to wiekszy jest zysk netto - dlatego coraz więcej produkują tanie kraje typu Chiny.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.