Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 16 maja 2005 
    

Nowy układ dźwiękowy Creative


Autor: DYD | 13:48
(26)
Creative oficjlnie ogłosił dziś wprowadzenie procesora dźwięku X-Fi oraz nowego standardu audio Xtreme Fidelity. Połączenie procesora X-Fi i Xtreme Fidelity ma wprowadzić przyrost jakości podczas nagrywania i odtwarzania plików MP3, poprawić brzmienie dźwięku 3D a także przyspieszyć działanie gier komputerowych.

Xtreme Fidelity ustanawia nowy standard audio dla komputerów PC. Poprzez kombinację 24-bitowej jakości oraz wysokim parametrom z poziomem sygnału do szumu na poziomie 110 dB, użytkownicy będą mogli podnieść jakość muzyki z płyt CD i plików MP3 do jakości standardu Xtreme Fidelity wykorzystując do tego oprogramowanie pracujące na procesorze audio X-Fi. Dzięki temu można podnieść jakość wszystkich swoich nagrań i materiałów dźwiękowych do poziomu Xtreme Fidelity, bez konieczności ponownego ich nabywania w nowych formatach, takich jak DVD-Audio czy SACD. Muzyka z plików MP3 o jakości podniesionej do Xtreme Fidelity może brzmieć nawet lepiej niż oryginalne nagranie CD.

"Naszym celem było umożliwienie konsumentom poprawy jakości istniejących nagrań oraz ścieżek dźwiękowych gier i filmów powyżej ich oryginalnego poziomu do standardu Xtreme Fidelity, bez konieczności nabywania kolejny raz tych samych ścieżek w innym formacie" powiedział Sim Wong Hoo, prezes zarządu i dyrektor generalny Creative. "Aby to osiągnąć stworzyliśmy procesor dźwiękowy X-Fi, który oferuje ogromny skok jakości w odniesieniu do całego segmentu urządzeń audio. Dzięki niemu możemy wyeliminować kompromisy w muzyce cyfrowej, również kompresowanej, zapewniając najbardziej klarowny i realistyczny dźwięk jaki kiedykolwiek był dostępny dla konsumentów."

X-Fi - Procesor audio
Procesor audio X-Fi posiada ponad 51 milionów tranzystorów i ma moc obliczeniową przekraczającą 10 000 MIPS. To pierwszy na świecie całkowicie elastyczny procesor dźwięku, który dynamicznie zarządza zasobami za pośrednictwem modularnej architektury obróbki dźwięku, całkowicie zmieniając sposób odtwarzania dźwięku we wszystkich aplikacjach. Procesor posiada trzy tryby pracy, odpowiadające jego głównym zastosowaniom: do gier, do filmów i muzyki, oraz do tworzenia i nagrywania dźwięku. Każdy tryb jest skonfigurowany i zoptymalizowany pod kątem najefektywniejszego wykorzystania mocy procesora i obsługi tylko tych funkcji, które znajdują zastosowanie w danym trybie użytkowania

Wszystkie nagrania CD mają 16-bitową rozdzielczość, która zwykle pochodzi ze skompresowanej oryginalnej 24-bitowej jakości studyjnej. Konwertując muzykę z CD do formatu MP3 muzyka jest kompresowana kolejny raz tracąc jakość. Procesor X-Fi i nowe aplikacje pracujące na nim są w stanie przywrócić utworom jakość dźwięku konwertując je z powrotem do 24-bitowej jakości, oferują ponadto możliwość przekonwertowania muzyki do przestrzennego dźwięku wielokanałowego.

"X-Fi jest dotychczas największą innowacją w zakresie dźwięku w komputerach PC, która znajdzie również zastosowanie poza komputerami, stanowiąc trwałą platformę dźwięku dla elektroniki konsumenckiej, gier i tworzenia muzyki," powiedział Steve Erickson, wiceprezes Creative odpowiedzialny za dział dźwięku. "Zastosowaliśmy najnowocześniejsze technologie, metodologie i narzędzia, aby osiągnąć poprzednio nieosiągalne cele. Wynikiem tych prac jest najpotężniejsza architektura obróbki dźwięku jaka kiedykolwiek istniała."

Gry PC
Twórcy gier chcą, aby ich gry pracowały jak najszybciej a przetwarzenie dźwięku ogranicza wydajność komputera. Aby poprawić wydajność grafiki często idą na kompromis redukując jakość ścieżki dźwiękowej poprzez ograniczenie jednocześnie generowanych efektów dźwiękowych. Ogranicza to znacznie realizm gry a jednocześnie przyjemność z grania. Dzięki mocy i architekturze procesora X-Fi gracze będą mogli cieszyć się pełną wydajności grafiką oraz audio z wszystkimi dostępnymi efektami. Ponadto, twórcy gier będą mogli stworzyć środowisko dźwiękowe w grach jeszcze bardziej realne, wykorzystując nową platformę Xtreme Fidelity.

Filmy DVD
Wielu użytkowników oglądając filmy na swoich komputerach PC używa słuchawek, aby słuchać ich na dowolnym poziomie głośności i nie zakłócać spokoju innym. Jednak słuchawki nie dostarczają takiego samego efektu dźwięku przestrzennego jak wielokanałowy system głośnikowy. Dzięki mocy obliczeniowej i możliwościom procesora dźwięku X-Fi, a także technologii dźwięku przestrzennego dla słuchawek CMSS-3D, słuchacze będą mogli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym na poziomie systemów wielogłośnikowych wykorzystując dowolne słuchawki.

Rozszerzone możliwości edycyjne
Procesor X-Fi, został zaprojektowany by zapewnić, zarówno w nagraniach domowych jak i studyjnych, doskonałą jakość nagrywania i odtwarzania z zaawansowanymi funkcjami i efektami, w tym nagrywanie ASIO z opóźnieniami rzędu jednej milisekundy przy zerowym obciążeniu procesora. Silnik SRC procesora X-Fi jest tak precyzyjny, że umożliwia konwersję dowolnej rozdzielczości dźwięku na inną, niemalże bez generowania zniekształceń z 36db THD+N oraz cyfrowe nagrania o częstości próbkowania od 44.1kHz do 96kHz.

Creative zaprezentuje nowe zastosowania możliwe dzięki architekturze X-Fi podczas targów e3 w Los Angeles, w dniach od 18 do 20 maja. Aby zobaczyć prezentacje lub dowiedzieć się więcej o architekturze X-Fi, zapraszamy do stoiska numer 2228 w Hali Zachodniej w godzinach otwarcia targów.

Więcej informacji na temat procesora Creative X-Fi znajduje się na stronie www.soundblaster.com.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. taaaa (autor: Wasabi | data: 16/05/05 | godz.: 14:34)
    Procesor X-Fi i nowe aplikacje pracujące na nim są w stanie przywrócić utworom jakość dźwięku konwertując je z powrotem do 24-bitowej jakości - jak czytam takie brednie to sam juz nie wiem czy sie smiac czy podziwiac marketingowy belkot ;]

  2. Ale bzdury... ale naiwnych nie brak... (autor: Remek | data: 16/05/05 | godz.: 14:39)
    "Muzyka z plików MP3 o jakości podniesionej do Xtreme Fidelity może brzmieć nawet lepiej niż oryginalne nagranie CD."

    buhahahahahahaha

    Ciekawe ile kasy dostał koleś z marketingu Creative za to zdanie...


  3. cool (autor: pitdog | data: 16/05/05 | godz.: 14:49)
    w nazwie nowego swiecidelka jest X, wiec jest cool i trendy i bedzie sie sprzedawac lol
    Xtreme hi-fi - hiehiehie, niezle brednie


  4. Buhahahahah (autor: El Vis | data: 16/05/05 | godz.: 14:56)
    Orzesz k... jego mać Twój cytat Remek, rozbawił mnie do łez. Co też Ci marketingowcy nie wymyślą. Hiper Duper. Z gówna bicza nie ukręcisz. Będę ściągał sample kapel w jakości 92 kbps i przy pomocy tej karty będą one brzmiały jak kawałki wprost z CD. Kufa jasne procek dogra sobie obcięte częstotliwości, nie mogę... Parametry ma ok... może dobrze nagrywać i odtwarzać ale nie wiele więcej.

  5. To się nazywa marketing! (autor: Rhobaak | data: 16/05/05 | godz.: 15:07)
    Pomysł, że układ potrafi poprawić MP3 do jakości CDAudio jest śmieszny, a porównywanie MP3 do DVD-Audio czy SACD jest po prostu idiotyczne. Parametry tego procesora są dość interesujące, ale do powyższych celów na pewno się nie nadaje.

  6. pożyjemy zobaczymy (autor: h-doc | data: 16/05/05 | godz.: 15:19)
    nie ma się co przedwcześnie śmiać. Algorytmy poprawy brzmienia nie są czarną magią czy marketingowym bełkotem, lecz powszechnie wykorzystywaną (profesjonalnie) techniką. Jeśli coś takiego zaimplementowali w tym czipie, to możemy faktycznie spodziewać się nieco lepszego wrażenia dźwiękowego.
    Co mi się jednak bardziej podoba, to zejście z czasem opóźnienia poniżej 1ms. Dawno już powinni zejść poniżej tego poziomu.


  7. h-doc (autor: Remek | data: 16/05/05 | godz.: 15:30)
    Nie wiem, czy doczytałeś. To "nieco lepsze wrażenie" ma być lepsze od CD :))

  8. rip aureal (autor: riddick | data: 16/05/05 | godz.: 15:37)
    jak czytam takie glupoty to zaczynam tesknic za aureal

  9. o matko, co za "matertindody" bełkot. (autor: Dygnitarz/Wiche | data: 16/05/05 | godz.: 15:45)
    "(...) konwertując je z powrotem do 24-bitowej jakości (...)"

    Hmm, to tak jak z "kolorowaniem" czarno-białych filmów. Niby są kolory zamiast odcieni szarości, ale wciąż czegoś brakuje.

    "Muzyka z plików MP3 (...) może brzmieć nawet lepiej niż oryginalne nagranie CD."
    Może, ale nie musi. Chyba, że ten chip będzie tworzył covery "nagrań CD" ;)


  10. riddick a ja naszczescie nie musze tesknic (autor: Wasabi | data: 16/05/05 | godz.: 15:55)
    ciegle zywe ciagle swietne aureal 2 ;]
    ale ale ilu biednych ludzikow da sie nabrac na taki tekst ???
    cos jak syfrowka z 6Mpix za 400PLN
    niby tyle samo co canon 10D czy nikon D70 prawda ? wiec skoro nie widac roznicy to po co przeplacac - i na nieszczescie kupa ludzi nie bedzie widzialo roznicy;[


  11. marketingowy belkot (autor: JoNNy | data: 16/05/05 | godz.: 18:50)
    "(...) konwertując je z powrotem do 24-bitowej jakości (...)" - do tego nie potrzebuje takiej karty... wystarczy procesor :)
    rany, takiego belkotu to dawno nie widzialem, poprzedni news o tej karcie byl znacznie lepszy, przynajmniej sie mozna bylo czegos dowiedziec. co do jakosci na sluchawkach wystarcza dobre sluchawki i dobre oprogramowanie. nic wiecej nie potrzeba...

    " (...) można podnieść jakość wszystkich swoich nagrań i materiałów dźwiękowych do poziomu Xtreme Fidelity (..)"- jaki to jest poziom X-fi? bo nie zdefiniowali...

    "Delivering such benefits as accelerated frame-rates in games" - po co kupowac kolejny raz nowa karte graficzna? kup karte muzyczna a zobaczysz co to dopiero wysokie FPS :P

    a no i sie nie do konca zgadza powyzszy opis z tym co jest na stronce....
    http://www.soundblaster.com/...hitecture/specs.asp
    przynajmniej cos konkretnego napisali


  12. no cóż (autor: beef | data: 16/05/05 | godz.: 20:22)
    w dźwięku zastój, dawno już osiągnięto granice percepcji przeciętnego gracza, więc trzeba nadrabiać pieprzeniem głupot :) Ale z tą poprawą jakości to bym tak z góry nie odrzucał - przecież chodzi o jakość SUBIEKTYWNĄ, bodajże Pioneer od dawna w swoich audiofilskich przetwornikach DAC kombinuje z jakimś systemem odtwarzania wyższych częstotliwości itp. Wiadomo, że utraconej informacji nie da się odzyskać, ale ucho można łatwo oszukać, w tym przypadku cel uświęca środki - chodzi o to, żeby lepiej brzmiało, tak, czy nie? :) Ostatnio słucham sobie np radyjka w mp3pro 64kbps i jestem pod wrażeniem, subiektywnie rzecz biorąc robi najlepsze wrażenie ze wszystkich znanych mi kodeków w tym bitrate. Oczywiście wiem, że to ściema, pic na wodę fotomontaż, oszukuje, to coś uda, że zrekontruuje itp. I co z tego.

  13. Za 5 lat wymyślą X-Fi 2 (autor: SpeedyX | data: 16/05/05 | godz.: 21:28)
    które konwertuje mp3 do 48 bitów i dzięki temu będziemy mieli 2x lepszą jakość niż ze starego X-Fi czyli 4x lepsza jakość niż CD :)

  14. Poprawianie jakości... (autor: |no name|no fame| | data: 16/05/05 | godz.: 23:48)
    Można samemu próbować poprawić jakość stosując odpowiednie oprogramowanie. Polecam Steinberg WaveLab + wtyczka DX "DSPFX Aural Activator". Kombinując z parametrami harmonicznych można uzyskać całkiem niezły efekt . Oczywistym jest fakt, że z g... bata nie ukręcisz, ale... z braku laku dobry kit...

  15. ciekawe jak bedziecie czytac swe wypociny (autor: zorg | data: 17/05/05 | godz.: 01:59)
    powiedzmy za rok ?
    dlaczego jest zawsze tyle niedowiarkow ?
    jak wyszedl windows XP , to wszedzie na poskich frach tylko jedno ! 98SE to jest to a windows 2000 jest the best ! XP to tylko pokolorowany 2000 itd..... wyslo SP1 .....sp2 to samo
    a dzisiaj 95% uzywa XP podobnie bedzie i z audio !! trzeba poczekac potestowac i wtedy zabierac glos !


  16. zorg - a masz jakis wybor ? (autor: faf | data: 17/05/05 | godz.: 08:15)
    mozesz sobie realteka albo cmedia zapodac i miec - nic :)

    creative pod wzgledem kart okazal sie mistrzem w odgrzewaniu kilkuletnich kotletow


  17. Tylko... (autor: Planet G | data: 17/05/05 | godz.: 10:50)
    Na co komu taka jakość sygnału audio, skoro przeciętny użytkownik korzysta z tandetnych kolumieniek? Niektórym się wydaje, że ładnie zaprojektowana obudowa, subwoofer w zestawie i cyferki na opakowaniu świadczą o jakości sprzętu. Popelina w ładnym opakowaniu i tyle. Jak słusznie zauważył Pitdog - w nazwie urządzenia jest literka "X". Teraz wszystko, co ma "X" w nazwie, jest modne :) "X" to taka fajna literka. Zawsze była "trendy", przyciągała uwagę i kojarzyła się z czymś nowoczesnym, wręcz futurystycznym. Produkty firmy Creative to głównie sprzęt amatorski, więc firma stawia na bełkot marketingowy. Co to znaczy podnieść jakość sygnału do poziomu? JoNNy słusznie zauważa - jaki to jest poziom? Co określa to stwierdzenie? Jakoś to wszystko nadal kojarzy mi się z plastikowym brzmieniem rodem z kolumeniek marki Panasonix, Sonic itp.

  18. Errata: (autor: Planet G | data: 17/05/05 | godz.: 10:52)
    miało być "Co to znaczy podnieść jakość sygnału do poziomu Xi-Fi". Przepraszam.

  19. JoNNy, cytuje: (autor: AckbloM | data: 17/05/05 | godz.: 11:45)
    "Delivering such benefits as accelerated frame-rates in games" - po co kupowac kolejny raz nowa karte graficzna? kup karte muzyczna a zobaczysz co to dopiero wysokie FPS :P
    Sugeruje troche poczytac i nie gadac glupot (delikatnie rzecz ujmujac). Proste testy obciazenia procka przez zintegrowany na dowolnej plycie dzwiek i dla porownia Sb!Live, Audigy 1/2 dowodza, ze w tym pierwszym przypadku dosc spora czesc wydajnosci maszyny 'idzie' na liczenie dzwieku. Zintegrowany uklad obciaza procesor, karta wsadzona w slot pci robi to w znacznie mniejszym stopniu i wiadomo to nie od dzisiaj. Jesli Creative poprawil kojena dzwiekowke jeszcze bardziej niz chocby Audigy 2 (mowie o obciazeniu procesora przez karte w czasie chociazby grania) to mozesz spodziewac sie wzrostu fps w grach (zwlaszcza typu D3 czy HL2) bo wiecej mocy obliczeniowej bedzie moglo zostac przeznaczone na obliczenia nie zwiazane z dzwiekiem.
    Swoja droga rozbawil mnie tekst: "... oferują ponadto możliwość przekonwertowania muzyki do przestrzennego dźwięku wielokanałowego.". To oferowalo juz Audigy po zainstalowaniu K-Pax'ow (sterowniki od Audigy 2, dzialajace na Audigy i Sb!Live) a sam efekt nazywa sie CMSS2. Odgrzewanie czegos co juz bylo rzeczywiscie dobrze tej firmie wychodzi...

    --
    Pozdrawiam!


  20. Wszystko się zgadza kolego (autor: Procorpio | data: 17/05/05 | godz.: 19:21)
    ...tylko KX-ów nie K-Paxów ;) K-PAX to był film;) A Audigy jedynka oferuje wielokanałowy dźwięk już na sterach od Creative'a i nie potrzebne wcale do tego KX'y. Pozdrawiam

  21. no ale czego wy oczekujecie?? (autor: kubazzz | data: 17/05/05 | godz.: 21:36)
    przeciez to juz jest praktycznie kres mozliwosci ludzkiej percepcji.
    24bit/196khz to juz jest maks co ma sens.
    110db noise to silence to tez jest w ogole kosmiczna wartosc. jesli tylko jakosc produktu bedzie dobra i te parametry nie beda oszukane [i wcale nie musza byc] to czego sie czepiac? ze ktos wymyslil jakies sceimy zeby to rozreklamowac? a jak zareklamowac nowa lopate? tylko tak, ze zrobi cos co sie wydaje niemozliwe, ze efektywnie wiecej ziemii wykopie niz inna, stara.
    co innego jesli chodzi o zagadnienie dzwieku przestrzennego, tam mozna jeszce kombinowac


  22. Nie Procorpio, mam zainstalowane na Audigy te stery (autor: AckbloM | data: 17/05/05 | godz.: 23:08)
    i dokladnie nazywaja sie You-P-Pax (wersja 2005, przerobione oryginalne sterowniki od Audigy 2 ZS - dzialaja na Audigy i Sb! Live). KXy to alternatywny projekt i nie oferuja CMSS2 w takiej wersji jak sterowniki od Audigy 2 (proponuje sprawdzic roznice). KXy sa lepsze do sluchania muzyki itp i uzywalem ich bardzo dlugo, ale slabiej graja w niektorych grach. Poza tym sa dosc toporne i jakos nie mialem nigdy nerwow by ruszyc pod nimi zwykly mikrofon na Skype - wciaz cos sie kwasilo. K-PAX to po prostu literowka-pomylka bo chodzilo mi oczywiscie o You-P-Pax 2005. Swoja droga film, ktory zreszta widzialem az tak wbil mi sie w pamiec? ;)

  23. Profesjonalne karty audio... (autor: |no name|no fame| | data: 17/05/05 | godz.: 23:37)
    ...już od dawna "jadą" na 24-bitowej rozdzielczości sygnału i częstotliwości próbkowania 96 lub 192kHz i nikt nie robi takiego szumu wokół tego jak Creative ze swoim plaastikowym brzmieniem. Przeciętny synek i tak nie potrafi wyjaśnić "o co chodzi", że dźwięk jest 16- czy 24-bitowy. "Im więcej bitów tym lepiej, no nie?" - takie padają odpowiedzi. Pewnie. Tylko na co mu to? Pokazać kolegom "ja mam"? ROFTL.

  24. tu jest (autor: OrbitaL_2001 | data: 18/05/05 | godz.: 08:08)
    recenzja procesora: http://pclab.pl/art14905.html

  25. |no name|no fame| (autor: AckbloM | data: 18/05/05 | godz.: 09:29)
    A co wedlug Ciebie nie brzmi plastikowo? Tak sie sklada, ze mialem przyjemnosc przez dosc dlugi okres czasu uzywac Aureala, ale takze karty Terrateca i Yamahy (te z wyzszej polki). Ladnie graja, ale jeszcze ladniej kosztuja. Co wedlug Ciebie w tej klasie cenowej co Audigy chociazby gra rownie dobrze, ma wsparcie EAX w najnowszych wersjach i wszystko inne co dla przecietnego zjadacza chleba potrzebne i zupelnie wystarczajace? Nie rozumiem takich gadek, ze SB gra plastikowo itp. Swego czasu ta karta byla przelomem, teraz nagle odzywa sie mnostwo glosow jaka to ona nie jest beznadziejna, jak to plastikowo gra itp. Przypominaja mi sie czasy gdy nVidia byla na topie i deklasowala (przynajmniej teoretycznie) karty chocby Diamonda. A teraz odzywaja sie glosy, ze robi suszarki, ze ATI i tak rox itp... Latwo narzekac, trudno podac alternatywne produkty innych firm (podkreslam - z tej klasy cenowej) na potwierdzenie swoich teorii... No i poprosze o wyjasnienie co rozumiesz przez plastikowe granie. Bo dla mnie Audigy inaczej np. gra na KXach (bardzo "cieplo", doskonale sterowniki do sluchania/robienia muzyki) a inaczej na sterownikach oryginalnych (czuc jakby wieksza glosnosc, inna dynamika jezeli chodzi o generowany dzwiek, choc tego brzmienia tez raczej nie nazwe plastikowym), wiec jak widac sporo zalezy tez od oprogramowania samego ukladu...

    --
    Pozdrawiam!


  26. |no name|no fame| (autor: AckbloM | data: 18/05/05 | godz.: 09:38)
    Mowisz: "Profesjonalne karty audio już od dawna "jadą" na 24-bitowej rozdzielczości sygnału i częstotliwości próbkowania 96 lub 192kHz".
    Zadam Ci proste pytanie. Ile kosztuje Audigy i Audigy 2 a i ile "profesjonalne" karty dzwiekowe? Podpowiem: Audigy okolo 120zl (nowej juz raczej nie dostaniesz), Audigy 2 ZS OEM 249zl (nowa). A ile profesjonalne karty? Od jakiej ceny zaczyna sie wedlug Ciebie to "pro"? To troche jakbys porownywal auta Maybacha (Terratec, Yamaha czy jeszcze drozsze wynalazki)
    do wysokiej klasy Mercedesa (Audigy 2 ZS, mimo wszystko inna klasa cenowa) na tle "kaszlakow" taczajacych sie po polskich drogach (karty 5.1 za 30-50zl). Troche dziwne porownanie :/


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.