Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 21 września 2001  
    

Test Pentium 4 kontra "życie"


Autor: Lancer | 18:00
(1)Komentarzy (1)
Gdy około rok temu pojawił się nowy przedstawiciel rodziny procesorów Intela - Pentium czwartej generacji, na rynku zawrzało. Fascynował wysoką złożonością, powiewem świeżości w skostniałej rodzinie procesorów opartych na jądrze P6 i niekonwencjonalną architekturą, zupełnie niepodobną do niczego innego. Jak to zwykle bywa w Internecie zaroiło się od porównań - głównie w stosunku do największego rynkowego rywala Intela - firmy AMD i Athlona. Jaki jest stosunek wydajności jednego do drugiego niemal każdy wie. Ponieważ ostatnio i w moje "łapki" wpadł Pentium4, postanowiłem na własne oczy przekonać się jakie są jego możliwości w porównaniu z Athlonem, a wrażeniami podzielić się z Wami. Większość z Was wie jak procesory P4 prezentują się w tradycyjnych testach. Własne testy postanowiłem przeprowadzić według nieco innych kryteriów i odnaleźć sekret zmienności wyników w różnych testach, gdzie wygrywa raz jeden, raz drugi. Nie będę dywagował o zmienności Intela, o nowych gniazdach i nieuzasadnionym związku z RAMBUSem, wreszcie o kruchości i grzaniu się jak piekarnik procesorów AMD, jak również nierównej cenie. Każdy to już zna i szkoda odcisków na rękach pisząc "enty" raz o tym samym, co było już kiedyś przez kogoś innego wyprodukowane. Może dzięki temu, przeczyta ktoś mój tekst i nie zaśnie emocjonując się zmiennością prowadzącego w tym wyścigu? » czytaj dalej

Nowe kontrolery Adaptec USB2


Autor: DYD | 15:25
Komentarzy (0)
W ofercie firmy Alstor pojawiły się nowe produkty Adaptec USB2connect 3100LP oraz USB2connect 5100LP (na zdjęciu). Oba produkty przeznaczone są do komunikacji z urządzeniami z interfejsem USB 2.0. Nowy standard USB 2.0 charakteryzuje się znacznym wzrostem przepustowości danych (480 Mb/s.) w porównaniu do interfejsu USB 1.1 (12 Mb/s.), co umożliwia zastosowanie go w komunikacji z zewnętrznymi dyskami twardymi, nagrywarkami CD-RW, DVD-RAM oraz bardzo wydajnymi skanerami itp. Tak samo jak poprzedni standard USB 2.0 zapewnia podłączanie i odłączanie wszystkich urządzeń "na gorąco" podczas pracy systemu operacyjnego. Dzięki pełnej kompatybilności wstecznej nowy standard USB 2.0 zapewnia współpracę ze wszystkimi urządzeniami USB 1.1 np. aparatami cyfrowymi, kamerami internetowymi, skanerami, drukarkami, klawiaturami itp. Kontrolery będzie można montować w każdym komputerze wyposażonym z złącze PCI oraz system operacyjny Microsoft Windows 98 SE, Windows 2000 oraz Windows ME. Więcej informacji znaleźć można na stronie producenta.

Nowe artykuły w Sieci


Autor: DYD | 15:21
Komentarzy (0)
IN4.pl przedstawił recenzję płyty głównej Epox 3PTA na chipsecie i815EP-B Step FCPGA/FCPGA2 z obsługą procesorów Intel Pentium III Tualatin. Płytę okazała się bardzo dopracowana i otrzymała nasz znak jakości IN4.pl.

GreGM poinformował, że na łamach strony Windows XP/W2K Unofficial SITE pojawiła się recenzja finalnej wersji Windows XP b.2600. Znajdziecie tam mnóstwo kolorowych screenów, a także wykresów wydajności w porównaniu do Windows 2000. Dodatkowo na stronie XP/W2K Unofficial SITE uaktualniony został dział Download (m.in. sterowniki do kart graficznych) i niektóre podstrony.

Natomiast u Frazira znajdziecie recenzję dwóch coolerów (Spire 6C05B3/Majesty IV TTC-M4AB) przystosowane pod gniazdo Slot A. Poniżesz zamieszczamy krótki fragment z artykułu:
Recenzję tą napisałem specjalnie dla osób które posiadają takowe gniazdo. Głównym moim powodem był fakt iż szukając po wielu stronach niegdzie nie znalazłem ani jednego testu takowych coolerów, które są rzadkością, jednak nawet o takich nie można zapominać.

Lekartswo na Nimdę


Autor: PrEzEs | 14:19
Komentarzy (0)
W dobie dzisiejszych nowoczesnych komputerów powstają coraz to bardziej wymyślne programy, ale także i wirusy. Do rzeszy bardzo nieprzyjemnych i czyniących szkody robaków zaliczyć można Nimdę - o której ostatnimi czasy jest coraz głośniej. Wiele programów antywirusowych ma z nią problemy, gdyż zagrzebuje się dosyć skutecznie w systemie. Jednak firma Kaspersky wymyśliła skuteczną, małą i w dodatku - darmową szczepionkę. Jest to programik AntiNimd (480 KB), który niezwykle efektywnie usuwa Nimdę z systemu. Po więcej informacji zapraszam na polską stronę firmy Kaspersky. P.S. Po usunięciu robaka zalecane jest przeskanowanie systemu programem AVP w celu sprawdzenia, czy nie ma innych wirusów, lub pozostałości po Nimd'zie.

Czytnik kart pamięci Adonic 7 w 1


Autor: Marecek | 11:23
Komentarzy (0)
Addonics Technologies wprowadza na rynek wielofunkcyjny czytnik kart pamięci Pocket DigiDrive. Urządzenie obsługuje siedem rodzajów kart i umożliwia wymianę danych z komputerem klasy PC. Pocket DigiDrive współpracuje z następującymi formatami: CF-I, CF-II, Smart Memory, Memory Stick, Micro Drive, Multimedia Card oraz Secure Digital Card. Interface do komunikacji ze światem zewnętrznym - USB 1.1 lub 2.0. Producent gwarantuje prędkość zapisu/odczytu na poziomie 1MB/s. Wymiary urządzenia to 9,2 x 12,7 x 2,3 cm. Dołączone sterowniki pozwalają na współpracę z Windowsem 98/ME/2000/XP, MacOS-em 8.6 (i wyższymi) oraz z Linuxem (jądro 2.4 lub wyższe). Sugerowana cena detaliczna - 89$.

Foster 2GHz odwołany


Autor: Marecek | 11:15
Komentarzy (0)
Jeszcze w sierpniu nastąpić miała premiera nowego modelu procesora Xeon działającego przy prędkości 2GHz. Intel planował początkowo równoległe wypuszczenie na rynek układów Pentium 4 2GHz oraz Xeona 2GHz, jednak tak się nie stało. Serwis XBit podaje przyczynę takiego stanu rzeczy - procesor Xeon 2GHz, bazujący na jądrze Foster, został odwołany. Zamiast niego, na początku przyszłego roku pojawi się nowa jednostka, wykonana w oparciu o rdzeń Prestonia. Działać ona będzie początkowo z prędkościami 2 oraz 2,2GHz. Do tego czasu najszybszymi jednostkami w "serwerowej" ofercie Intela będą Xeon (Foster) 1,7GHz lub Pentium III-S (Tualatin 512K L2) 1,26GHz. Zastanawiające mogą być jednak przyczyny takiego obrotu spraw... » czytaj dalej

Microsoft ofiarą robaka Nimda


Autor: Marecek | 10:45
Komentarzy (0)
Użytkowników odwiedzających i ściągających pliki z japońskiej strony domowej Microsoftu, spotkała wczoraj z rana bardzo niemiła niespodzianka. W ich skrzynkach pocztowych pojawił się głośny robal Nimda. Gigant z Redmond potwierdził, że użytkownicy japońskiej strony MS-u zostali zarażeni podczas próby uzyskania dostępu do zbiorów znajdujących się na witrynie. Szczególnie podatni okazali się posiadacze Internet Explorera 5.5 oraz IE5.5 SP1...

VIA wnosi kolejny pozew


Autor: Marecek | 10:34
Komentarzy (0)
Tajwański producent chipsetów, Via Technologies, uzupełnił wczoraj swój pozew przeciwko Intelowi. Tym razem obok firmy VIA stanęła wykupiona przez nią w 1999 roku firma Centaur Technology. Na biurka adwokatów Intela trafiła dokumentacja o bezprawnym przywłaszczeniu patentu będącego wspólną własnością intelektualną firm VIA i Centaur. Patent o numerze 6 253 311 związany jest z kilkoma formatami, w jakich procesor przechowuje dane numeryczne. Przedstawiciele VIA twierdzą, że został on bezprawnie wykorzystany w najnowszym procesorze Intela - Petnium 4. Strona pozywająca domaga się wycofania z rynku układu P4, a także wypłaty odszkodowania z tytułu posługiwania się cudzą własnością. Zobaczymy jak się sprawy potoczą, ale wszystko wskazuje na to, że VIA znalazła w końcu argument do ugody w sprawie zakupu licencji na wytwarzanie obecnych już na rynku chipsetów do obsługi procesora Pentium 4 (P4X266 oraz P4M266).

Matrox WHQL Windows XP Drivers


Autor: Marecek | 10:23
Komentarzy (0)
Matrox Graphics wypuścił nowe sterowniki dla rodziny kart graficznych Matrox Millennium G450 oraz Millennium G550. Drivery posiadają certyfikaty WHQL dla systemu Windows XP. Matrox zapewnił również pełne wsparcie dla technologii DualHead pod WinXP, dostępne są również rozszerzenia przeglądarki eDualHead oraz akceleracja 2D. Zainteresowanych downloadem odsyłam na strony Matroxa.

Nforce - przecieków ciąg dalszy


Autor: Marecek | 10:13
Komentarzy (0)
Wiele osób uważa, że nadchodzący chipset NVIDIA Nforce skierowany będzie głównie dla hardcore-owych graczy komputerowych. NVIDIA zarzeka się, że jej nowy układ doskonale nadaje się dla każdego, kto chce osiągnąć ze swojego komputera maksimum wydajności. Na ECTS przeciekło kilka ciekawych informacji o osiągach zintegrowanego jądra graficznego - okazuje się, że jest ono porównywalne z możliwościami GeForce'a 2MX 400 (do testów używano dema NVIDIA Crush 12). To powinno zadowolić większość "wyjadaczy". Nowe przecieki głoszą, że nie będzie żadnego problemu z instalacją na płycie głównej z Nforce dodatkowej karty graficznej - włożenie urządzenia w slot AGP spowoduje automatyczne wyłączenie zintegrowanego rdzenia i obsługę zainstalowanej karty. Bez konieczności przestawiania jakichkolwiek zworek czy ustawień w BIOS-ie. Niestety, ta wersja chipsetu Nforce nie umożliwiać będzie jeszcze równoległego działania zintegrowanego jądra i dodatkowego GPU - możecie zapomnieć więc o zabawie w dwa monitory. Nie mniej ta niedogodność zostanie nadrobiona w zapowiadanym na pierwszy kwartał przyszłego roku następcy Nforce.

 
Czwartek 20 września 2001

RivaTuner 2.0 RC 7


Autor: PrEzEs | 22:25
Komentarzy (0)
Programów tweakujących karty graficzne jest od "groma". Jednak naprawdę dobrych jest tylko kilka. RivaTuner jest właśnie jednym z takich programów, które użytkownik posiadający kartę opartą o chipset firmy NVidia mieć powinien. W najnowszej wersji pojawiła się m.in.:
  • pełna obsługa systemu Windows XP, oraz najnowszych Detonatorów XP (21.XX)
  • dodano obsługę nowych funkcji Detonatorów XP, m.in. ustawienia formatu tekstur (odrębne dla DX 7 i DX 8)
  • dodano do bazy obsługiwanych sterowników ustawienia dla Detonatorów z serii 8.04, 14.70 oraz 21.81
  • dodano szczegółową pomoc dla poszczególnych ustawień w programie
  • dodano wykrywanie i obsługę sterowników SoftQuadro dla systemu Windows 2000/XP
Nowy RivaTuner ściągnąć można ze strony autora lub z ftp.twojepc.pl (899 KB).

PowerQuest oddaje za darmo


Autor: PrEzEs | 17:37
Komentarzy (0)
Wielu użytkowników ma czasem problem z odzyskaniem danych przez pomyłkę skasowanych z dysku twardego. W erze DOS'a korzystało się wtedy z regóły z undelete'a. W erze okienek zabłysnęło kilka firm oferujących programy do konserwacji dysku twardego. Jedną z nich jest właśnie Powerquest - twórca słynnego Partition Magic. W ofercie firmy do niedawna istniał program Lost & Found umożliwiający odzyskanie częściowo utraconych plików z dysku twardego. Jako, że programiści zaprzestali pracy nad dalszym jego rozwojem, i z innych (nie znanych mi bliżej) przyczyn produkt ten można ściągnąć i używać kompletnie za darmo. Zapraszam więc na stronę Powerquesta w celu pobrania programu oraz numeru seryjnego.

Windows XP - nowe głosowanie!


Autor: DYD | 10:23
Komentarzy (0)
Nowy system operacyjny firmy Microsoft powoli zbliża się do oficjalnej premiery (25 października w wersji ENGLISH). Wielu z Was mogło się już bliżej przyjrzeć temu systemowi i go przetestować. Dostępna jest już wersja ewaluacyjna XP, zaś system zaczyna być dostarczany z nowymi komputerami (OEM). W nowej Sondzie pytamy właśnie o Windows XP. Zapraszamy go głosowania!

NVidia Linux Driver


Autor: DYD | 10:14
Komentarzy (0)
Nvidia zamieściła nowe sterowniki dla kart opartych na procesorach graficznych od TNT przez TNT2, GeForce2, etc do GeForce3 dla systemu Linux. Nowe wydanie (1.0-1541) posiada OpenGL 1.2 ICD z dodatkami NVIDIA Extensions, wsparcie dla mobilnych Quadro2 Go oraz Geforce2 Go (w tym Toshiba 3000), poprawione działanie z X startup. Więcej informacji w pliku README.txt

Odtwarzacz Toshiba MEA-210


Autor: Marecek | 10:05
Komentarzy (0)
Kolejnym ciekawym odtwarzaczem, który właśnie pojawił się na rynku jest urządzenie Toshiby - MEA-210. Ten ciekawie wyglądający gadżet cechuje się wymiarami 4,6 x 4,6 x 1,2cm i jest w stanie odtwarzać pliki zapisane zarówno w formacie MP3, jak i AAC. Urządzenie wyposażone jest w 32MB pamięci bez możliwości rozszerzenia. MEA-210 posiada również niewielkich rozmiarów, tekstowy wyświetlacz LCD. Pojedyncza bateria AAA umożliwia granie bez przerwy przez cztery godziny (przy natężeniu sygnału wyjściowego 85dB). Interface wejściowy: USB, dołączone sterowniki: Win98/ME/2K, sugerowana cena detaliczna: 250$.

Windows XP już na rynku...


Autor: Marecek | 09:42
Komentarzy (0)
Czołowi amerykańscy dystrybutorzy komputerów PC, wśród których znalazły się takie firmy jak Dell, Compaq oraz Gateway, ogłosili rozpoczęcie sprzedaży wybranych modeli "PeCetów" z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows XP. Akcja dotyczy w tej chwili jedynie wąskiej grupy modeli komputerów "z górnej półki", jednak począwszy od 24. września w USA Windows XP sprzedawany będzie na życzenie z każdym nowym "PeCetem". Tego samego dnia ruszyć ma sprzedaż systemu za pośrednictwem sklepów internetowych. Dystrybutorzy mają nadzieję, że Windows XP wpłynie na znaczny wzrost sprzedaży nowych komputerów - specjaliści są zgodni co do faktu, że około 70% użytkowników będzie musiała zaktualizować sprzęt, by móc sprostać wymaganiom narzuconym przez WinXP. Oficjalna data premiery nowego systemu wciąż pozostaje bez zmian - 25. października.

Wzmożony ruch w Internecie po wakacjach


Autor: Marecek | 09:35
Komentarzy (0)
Opublikowane przez firmy comScore Networks i Diameter badania pokazują, że powracający z wakacyjnych wojaży uczniowie powodują wzmożony ruch na międzynarodowych witrynach internetowych. Największy wzrost odwiedzin dotyczy przy tym witryn związanych z branżą elektronicznej rozrywki: serwis GameSpy w stosunku do lipca odwiedziło 30% osób więcej (łącznie w sierpniu: 21 milionów), co pozwoliło mu zająć 43. miejsce w rankingu pięćdziesięciu najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Nieznaczny wzrost odnotowała również witryna eUniverse, którą odwiedziło 35,5mln. osób (14. miejsce). Na szczycie listy Top50 niepodzielnie króluje Microsoft z 225 milionami odwiedzin w samym tylko sierpniu. Zainteresowanych szczegółowym zestawieniem odsyłam tutaj.

 
Środa 19 września 2001

Puszkowane procesory?


Autor: DYD | 23:30
Komentarzy (0)
Procesory w wersjach box są sprzedawane, jak wszystkim wiadomo, w nudnych pudełkach tekturowych. VIA postanowiła to zmienić. Wersja box'owa ich najnowszego procesora o nazwie kodowej Ezra jest pakowana do puszek. Takie właśnie wersje trafiły do japońskich sklepów. W puszce znaleźć można procesor VIA C3 800A wraz z radiatorem i wentylatorem. W tym przypadku zbędny wydaje się wentylator, ponieważ i bez niego procesor działa prawidłowo. W odróżnieniu od standardowych opakowań specjalna edycja opakowania VIA składa się z kolorowego, metalowego pojemnika o wymiarach 7.3cm (wysokość) X 10.5cm (średnica). Zawartość jest taka sama, jak w standardowym opakowaniu retailowym, tj. kulkowy wentylator, pasta przewodząca, wielojęzyczna instrukcja obsługi i 3 letnia gwarancja. Holograficzne naklejki gwarantują oryginalność procesora, co jest korzystne zarówno dla sprzedawców, jak i nabywców. Sam pomysł "puszkowania" procesorów wydaje się ciekawy. Czekamy na reakcję ze strony Intela i AMD.

NVmax 3.00.56 Beta


Autor: DYD | 23:16
Komentarzy (0)
Dziś kolejne wydanie programu NVmax, tym razem w wersji 3.00.56 Beta. NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora lub z naszego serwera FTP (1.26 MB).

Recenzja coolerów Thermaltake Volcano 6cu


Autor: DYD | 23:10
Komentarzy (0)
Tym razem serwis Extreme PC ma przyjemność przedstawić recenzję dwóch coolerów produkcji Thermaltake Volcano 6cu (4900 RPM) oraz Volcano 6cu+ (4900 RPM). Fragment recenzji:
Wszyscy zapewne orientują się, że firma Thermaltake jest już od dawna z nami na rynku coolerów na procesory. Swego czasu seria ORBów zrobiła niemałą furorę na Polskim rynku, ale rynek coolerów jak każdy ciągle się rozwija i pojawiają się nowe rozwiązania oraz inne ciekawostki, które są mile widziane lub wręcz można by powiedzieć są niekiedy konieczne. Od czasu pojawienia się procesorów, które wydzielają bardzo duże ilości energii w postaci ciepła zaczęły pojawiać się coraz to wydajniejsze wentylatory...

Nowość - JASNE TwojePC (BETA)!


Autor: DYD | 14:22
Komentarzy (0)
W dniu dzisiejszym oddajemy do dyspozycji naszym Czytelnikom możliwość wyboru rodzaju strony! Zaczynamy od dwóch wersji - oryginalnej CIEMNEJ strony doskonale Wam znanej oraz jej JASNEJ odmiany (zalecane do przeglądania przy dużym naświetleniu). Redakcja prosi o komentarze, uwagi o błędach i opinie - lecz od razu zaznaczamy, że jest to wersja BETA i nie wszystko już jest przygotowane. W chwili obecnej dwie wersje TPC dostępne są na stronie głównej, we wszystkich działach oraz na Boardzie. Artykuły i archiwum nadal pozostają jeszcze w wersji pierwotnej (ciemnej). Aby przeglądać pozostałe działy i Boarda w wersji JASNEJ, należy w Rejestracji wybrać kolor strony. Tyle ze spraw technicznych. Mając nadzieje, że sposób zmiany kolorów TPC nie jest zbyt skomplikowany - zapraszamy do testów!

Szybsze Athlony MP w przyszłym miesiącu


Autor: Marecek | 13:40
Komentarzy (0)
Już 9. października, czyli trzy dni przed planowaną premierą Athlonów XP (12 października), na rynku pojawić się mają nowe Athlony zdolne do współpracy w środowiskach wieloprocesorowych (MP). Najszybszym z modeli MP będzie układ 1,53GHz, a nie jak wcześniej zapowiadano - 1,4GHz. Do dziś nie wiadomo jednak, czy w przypadku procesorów MP AMD zdecyduje się na zastosowanie kontrowersyjnego oznaczenia, polegającego na podpisaniu układu symbolem odpowiadającym prędkości porównywalnego pod względem wydajności procesora konkurencji (patrz: Athlon XP 1900+ / 1,6GHz).

Niebieskie DIMM-y OCZ


Autor: Marecek | 11:35
Komentarzy (0)
OCZ Technology Group wypuszcza na rynek nowy model pamięci dla "podkrętaczy" OCZ ICE 150 SDRAM. Opatrzone dożywotnią gwarancją producenta, sześciowarstwowe, dwustronne moduły pracują na CAS 2:2:2 przy prędkości 150MHz (i większej). Moduły wykonano z barwionej na niebiesko płytki laminatu. Opatrzono je również dodatkowymi wcięciami na opcjonalne, miedziane radiatory. Zastosowane kości pamięci pochodzą od Infineona - producent twierdzi, że każda została specjalnie dobrana by wytrzymać najwyższe częstotliwości. Sugerowana cena detaliczna modułu 256MB to 36$.

Compaqa już nie będzie...


Autor: Marecek | 11:23
Komentarzy (0)
Od chwili ogłoszenia porozumienia o połączeniu dwóch gigantów z branży IT - Compaq-a i Hewlett-Packard-a, pojawiło się mnóstwo spekulacji odnośnie nazwy firmy, która powstaje (TheInquirer proponował coś na kształt "Hewlett-Qompaq"). Okazało się, że w chwili zakończenia procesów łączenia się, a właściwie wchłaniania przez HP Compaq-a, oficjalną nazwą firmy pozostanie "Hewlett-Packard". Nazwa Compaq-a, jako elementu wchodzącego w skład korporacji, przestanie być używana już w połowie przyszłego roku.

Panasonic e-wear SD Audio Player


Autor: Marecek | 11:14
Komentarzy (0)
W kilku sklepach internetowych dostępny jest już nowy odtwarzacz MP3 Panasonic-a. Zabawka z cyklu e-wear SD Audio Player nie należy do tanich (sugerowana cena detaliczna to około 430$), jednak kusi wyglądem i możliwościami. Rozmiary tego maleństwa to 4,1 x 4,3 x 1,3cm. Do składowania danych wykorzystano bardzo rzadko pojawiający się (głównie ze względu na cenę) standard kart pamięci SD - do dyspozycji producent daje (aż?) 64MB. Odtwarzacz obsługuje formaty MP3 oraz AAC. Problem zasilania rozwiązano przez wyposażenie urządzenia w akumulatorek Li-Ion. Dołączono też sterowniki do współpracy z Win98/ME/2000. Transport danych za pośrednictwem kabla USB.

Ogniste procesory AMD...


Autor: Marecek | 11:04
Komentarzy (0)
Dobrze znana chyba wszystkim strona Tom's Hardware opublikowała artykuł o tym, "Jak nowoczesne procesory radzą sobie z awariami termicznymi" (wersja polskojęzyczna). Intensywne testy zaowocowały śmiercią dwóch procesorów AMD. Do zawodów postawiono czterech zawodników: Athlona (Thunderbird) 1.4GHz, Athlona MP (Palomino) 1.2GHz, Pentium 4 2GHz oraz Pentium III (Coppermine) 1GHz. Test polegał na nagłym odłączeniu radiatora i wentylatora od procesora wykonującego ciężkie obliczenia (w trakcie gry w Q3A). Okazało się, że produkty Intela są zabezpieczone przed podobnymi wypadkami: P4 znacznie zwolnił, a jego temperatura ustabilizowała się na poziomie 29st.C. Pentium III zawiesił się, choć procesor "przeżył" test, niestety nie dokonano tu pomiaru temperatury. Athlon 1,4 po totalnym "zwisie" usmażył się - pomiar temperatury zaowocował wynikiem 370 st.C. Podobnie było w przypadku Palomino 1.2GHz - temperatura spalonego procesora wyniosła 300 st.C. » czytaj dalej

Nokia proponuje bezsensowne usługi?!


Autor: Marecek | 10:56
Komentarzy (0)
TheRegister podaje ciekawą informację o tym, że osobom pracującym w Nokii zabrakło już najwyraźniej wyobraźni o oferowaniu klientom coraz to nowych usług. W czwartym kwartale b.r. ruszyć ma tzw. "Nokia Multimedia Terminal Gateway". System ten umożliwi posiadaczom "telefonów multimedialnych" (tzn. wchodzących na rynek aparatów zdolnych do wysyłania kolorowych obrazków, a także krótkich wiadomości głosowych) wysyłanie całego tego multimedialnego szaleństwa do osób, którym wystarcza zwyczajny telefon komórkowy z wyświetlaczem tekstowym. Jak to ma działać? Nadawca wysyła stworzony przez siebie obrazek. Odbiorca otrzymuje... wiadomość z adresem URL i hasłem do strony, na którą ma się udać, żeby zobaczyć co mu przysłano. Nie wyobrażam sobie tylko, dlaczego takie "coś" miałoby być dodatkowo płatne? Swoją drogą, czy widzicie siebie szukających gorączkowo w centrum miasta najbliższej kafejki internetowej, celem odczytania kolorowej wiadomości, którą dostaliście właśnie od swojego znajomego?

Germanowe procesory


Autor: R4v | 00:23
Komentarzy (0)
Już od jakiegoś czasu słychać głosy o zwolnieniu tempa rozwoju układów elektronicznych ze względu na fizyczne ograniczenia wielkości układów. Jednak jeśli czegoś nie można zmniejszyć to można to przyspieszyć. Tajwańska firma TSMC zamierza rozpocząć produkcję układów opartych na technologii hybrydowego połączenia krzemu i germanu (SiGe) w 2002 roku. Bramki logiczne zbudowane w tej technologii mogą pracować z częstotliwościami dwa razy większymi od obecnych układów krzemowych. Są one zdolne do działania z częstotliwością do 120GHz przy użyciu procesu 0.18 mikrona. Po przejściu na standard 0.13 mikrona, możliwe będzie przyspieszenie działania do 160GHz. TSMC twierdzi, że jest pierwszą firmą, która jest w stanie wytworzyć układy SiGe 0.35 mikrona już teraz. Nowa technologia może zastąpić standardowy krzem niemal we wszystkich zastosowaniach, zapewniając m.in. mniejszy pobór mocy i lepszą liniowość układów. Jest ona także znacznie tańsza od innej alternatywy krzemu - arsenku galu.

Palomino = Athlon XP


Autor: R4v | 00:15
Komentarzy (0)
AMD ujawniło wreszcie nazwę procesora na jądrze Palomino w wersji desktop. Wobec ostatnich premier Intela, AMD nie miało wyjścia i musiało zdecydować się na nazwę, która przyciągnie klientów. Nowe procesory otrzymały nazwę Athlon XP. Ma to zapewne związek z premierą Windows XP, która ma nastąpić za kilka tygodni. Właśnie na październik, a konkretnie dwunastego, jest planowana premiera procesora AMD. Niestety potwierdziły się też plotki na temat zmiany oznaczenia prędkości układu. Dla przykładu model 1.33GHz będzie nosił oznaczenie 1500+, natomiast wersja 1.5GHz to 1800+. Pełne zestawienie przedstawiono w tabelce poniżej:

Zegar taktującyNumer Modelu
1.333MHz1500+
1.400MHz1600+
1.467MHz1700+
1.500MHz1800+
1.600MHz1900+

Numer modelu ma być traktowany jako odpowiednik Intela o takiej właśnie częstotliwości. Zakładając taką interpretację można zauważyć, że AMD wciąż nie ma odpowiedzi na Pentium 4 2GHz. Prawdy dowiemy się po opublikowaniu pierwszych testów.

Kolejny wirus


Autor: R4v | 00:07
Komentarzy (0)
W Sieci pojawił się kolejny "robak" rozsyłany drogą mailową. Nowy wirus znany jest pod nazwą Nimda lub readme.exe. Jest on w stanie zarażać zarówno serwery używające Microsoft Internet Information Server, jak i domowe pecety. W chwili obecnej opracowywane są odpowiednie uaktualnienia do programów antywirusowych. Wirus uruchamia się automatycznie przy ustawieniach bezpieczeństwa w Outlook'u na średni i niższe. Specjaliści nie są jeszcze pewni co do efektów działania robaka. Nie należy więc otwierać załączników, jeśli nie mamy pewności co się w nim znajduje. Najlepiej także ustawić poziom zabezpieczeń na maksimum.

 
Wtorek 18 września 2001

ECS VIA P4X266 być może jeszcze w tym miesiącu


Autor: DYD | 12:30
Komentarzy (0)
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się z tego źródła [gzeasy.com], iż EliteGroup - producent ostatnio prowadzący w ilości sprzedaży płyt głównych, zamierza w niedalekiej przyszłości (być może już pod koniec września) wprowadzić do sprzedaży trzy nowe modele płyt opartych o układ VIA P4X266 i wyposażonych w pamięci DDR. Oto zapowiadane płyty:
  • P4VXASD (na zdjęciu): płyta ATX z gniazdem Socket423 dla procesorów Pentium 4. Wyposażona w 2 sloty DIMM (PC133 SDRAM) oraz 2 sloty DIMM dla pamięci PC2100 DDR SDRAM. Oprócz tego 4 PCI, 1 AGP 4x, 1 CNR, wsparcie dla ATA-100, support AC'97, 10/100 LAN.
  • P4VXAD: także płyta ATX z gniazdem Socket478 Pentium 4. Charakteryzuje się 3 slotami DIMM (PC2100 DDR SDRAM), 5 PCI, 1 AGP 4x oraz 1 CNR. Obsługa ATA-100, AC'97 sound, 10/100 LAN (RTL8100).
  • P4VXMD: tym razem MicroATX Socket478 dla procesorów Intel Pentium 4. Na pokładzie 3 gniazda DIMM (PC2100 DDR SDRAM), 3 PCI, 1 AGP 4x i 1 CNR. Dodatkowo suport dla ATA-100, AC'97 oraz 10/100 LAN (RTL8100).

Zoetrope oficjalnie


Autor: Marecek | 12:07
Komentarzy (0)
W końcu światło dzienne ujrzało kilka oficjalnych informacji o zbliżającym się jądrze graficznym VIA Zoetrope. Układ ten montowany ma być w chipsetach takich, jak nadchodzący P4M333 (Pentium IV, 533MB/s V-Link, wsparcie dla AGP 8X), KM333 (Athlon), K8M333 (Hammer). Pierwsze próbki nowej technologii pojawią się jeszcze w ostatnim kwartale bieżącego roku. Wykonany w technologii 0,15 mikrona układ taktowany będzie prędkością 166MHz i posiadać ma pełny, 128-bitowy dostęp do pamięci DDR. Rdzeń graficzny cechować się ma zwiększoną (w stosunku do wysłużonego Savage4) wydajnością w aplikacjach 3D - engine 3D obsługiwać będzie dwa pixele w jednym cyklu zegara (po dwa texele na pixel), ponadto pojawi się pełne wsparcie T&L. Co więcej - 5 milionów trójkątów, quad texture, DX7 environment bump mapping, per pixel lighting oraz FSAA. Technologia przewiduje również wyjście TV w trybie DuoView+ oraz Median Filter. Następcą Zoetrope zostanie rdzeń Columbia - na razie wiadomo, że wykonany w procesie technologicznym 0.13 mikrona układ działać będzie przy prędkości 300MHz.

Samsung Mini Yepp


Autor: Marecek | 11:56
Komentarzy (0)
Samsung wypuszcza właśnie na rynek maleńki odtwarzacz MP3. Ważący zaledwie 32 gramy Mini Yepp cechuje się wymiarami około 3,9 x 6,2 x 2,1 cm i zasilany jest z jednej baterii AAA. Odtwarzacz MP3 Samsunga posiada wbudowane 32MB pamięci. Rozmiar ten można powiększyć dzięki zainstalowanemu czytnikowi kart Smart Media. Mini Yepp posiada również niewielki, okrągły wyświetlacz LCD oraz czterostopniowy korektor dźwięku z regulacją podbicia basów. Sterowniki do współpracy z Windows 98/ME/2000 oraz MacOS 8.6/9. Sugerowana cena detaliczna - 99$.

Thermalright SK-6, recenzja na Tweak.pl


Autor: DYD | 11:45
Komentarzy (0)
Na stronach serwisu Tweak.pl pojawiła się recenzja miedzianego radiatora Thermalright SK-6. Poniżej fragment.
Zaraz po wejściu do domu zacząłem z ciekawości nerwowo rozrywać paczkę. W końcu dopadłem się do nożyczek i w ją otworzyłem. A w środku... Thermalright SK-6. Pewnie wielu z Was zapyta co to jest. Otóż jest to miedziany radiator. Właśnie, tylko radiator, ponieważ nie zawiera wentylatora (choć oczywiście istnieją wersje wraz z wentylatorem). Na pierwszy rzut oka radiator wydał się dziwnie mały, jednak od razu w oczy rzuciła się precyzja wykonania... czytaj dalej »

Sekrety Detonatorów XP


Autor: Marecek | 11:40
Komentarzy (0)
Zastanawialiście się, co sprawia, że wypuszczone niedawno Detonatory XP dają tak duży skok w wydajności, zwłaszcza w najwyższych rozdzielczościach przy włączonym "Anti Aliasingu"? NVIDIA opublikowała w końcu informacje o innowacjach zastosowanych przy opracowywaniu nowych Detonatorów. Ten 30-50% przyrost osiągnięto głównie dzięki optymalizacji pracy szyny pamięci. Umożliwiono m.in. cache-owanie danych w drodze do układów pamięci, nowy sterownik pomaga też rozładować natężenie przepływu strumienia danych by umożliwić szybszą wymianę informacji związanych z teksturowaniem i procesami geometrycznymi. Programiści zadbali też o optymalizację subsystemu odpowiadającego za obsługę poleceń DirectX. W końcu pojawiła się też obsługa istniejącego w najnowszych kościach NVIDII (GeForce3) kontrolera pamięci "Crossbar". Zastosowanie technologii Detonator Xpress Link umożliwia jeszcze większy wzrost wydajności przy współpracy z systemem operacyjnym Windows XP - rdzeń systemu zyskuje bezpośrednią kontrolę nad zasobami procesora graficznego za pośrednictwem trybu DMA. Pojawia się pytanie - dlaczego te sterowniki (pomijając część związaną z Windowsem XP) nie pojawiły się w chwili premiery GeForce'a3?

Iwill - pierwsza płyta główna Dual Tualatin DDR


Autor: Marecek | 11:36
Komentarzy (0)
Iwill zademonstrował pierwsza płytę główną posiadającą dwa gniazda Socket370 zdolną do współpracy z pamięciami DDR SDRAM. Mo-bo nosi nazwę DVD266u-RN i wykonana została w oparciu o chipset VIA Apollo Pro266T. Iwill DVD266u-RN domyślnie przeznaczona jest do obsługi dwóch procesorów Pentium III 1,26MHz (Tualatin - 512K cache'u L2 lub więcej). Cztery banki DIMM umożliwiają zainstalowanie 4GB pamięci (z kontrolą parzystości) ECC PC2100 DDR lub do 2GB "zwykłych" DDR-ów PC2100. Ponadto płyta główna wyposażona jest w czterokanałowy kontroler ATA-100, umożliwiający podłączenie 8 urządzeń. Na pokładzie DVD266u-RN znalazło się miejsce dla pięciu slotów PCI oraz złącza AGP 4x/PRO, ponadto płyta główna posiada zintegrowany rdzeń aduio (6 kanałów z opcjonalnym wyjściem cyfrowym SP/DIF - C-media CMI8378) oraz kontroler Ethernetowy 10/100.

Tweakowanie WindowsXP


Autor: DYD | 11:30
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazała się nowa wersja (3.60 MB) programu Tweak-XP, który stworzony został w celu optymalizacji ustawień w systemie WindowsXP. Tweak-XP posiada wbudowane ponad 22. różne mini-aplikacje do zmiany parametrów systemu WindowsXP, jego optymalizacji i tweakowania. Nowa wersja (1.18) tego programu zawiera: poprawioną blokadę dla drażniących Pop-Up'ów; aktualizowaną listę serwerów Pop-Up; dodaną wersję portugalską; poprawiony błąd przy wyborze regionu Azji; zmienione pliki w angielskiej wersji językowej; kilka mniejszych zmian i poprawek.

NVmax 3.00.54 Beta


Autor: DYD | 11:16
Komentarzy (0)
Dziś mamy nowe wydanie programu NVmax, którego kolejne wersję ukazują się ostatnio jak grzyby po deszczu. NVmax w wersji 3.00.54 Beta charakteryzuje się kilkoma innowacjami. Autor poprawił błędnie działającą funkcję, objawiającą się w systemach Windows 9X/ME, usunął problemy z zapisywaniem ustawień w Windows 2000/XP oraz zlikwidował błędy przy raportowaniu OpenGL FSAA. NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora lub z naszego serwera FTP (1.26 MB).

Nowa umowa Intela z Rambusem


Autor: R4v | 09:36
Komentarzy (0)
W 1996 roku podpisana została pamiętna umowa pomiędzy Intelem a firmą Rambus. Dzięki temu przez pięć kolejnych lat Intel posiadał pełny dostęp do patentów wypracowanych przez Rambus-a, producent pamięci wszedł w posiadanie licencji na interface do produkcji układów obsługujących najnowsze procesory Intela. Wczoraj Intel podpisał kolejną umowę z wytwórcą pamięci, Rambusem. Jest to wynik renegocjacji dotychczasowej umowy, która polegała na wzajemnym udostępnianiu licencji na swoje produkty. Nowa umowa pozwala Intelowi na korzystanie ze wszystkich patentów będących w posiadaniu Rambusa. Rambus jest szeroko znany jako producent pamięci RDRAM, które do niedawna były jedynymi wykorzystywanymi w komputerach z Pentium 4. Fakt wypuszczenia przez Intela chipsetu i845 obsługującego pamięci SDRAM, nie zmienia dobrych stosunków pomiędzy obiema firmami. Pamięci Rambusa mają być wykorzystywane w produktach high-end, natomiast SDRAM i, w przyszłym roku, DDR SDRAM, mają znaleźć się w rozwiązaniach low-end.

PowerPC G5 1.6GHz


Autor: R4v | 09:23
Komentarzy (0)
Po prezentacji nowego procesora PowerPC 8500, znanego pod nazwą G5, Motorola zapowiada już wersję pracującą z zegarem 1.6GHz. Nowy procesor ma działać z częstotliwościami: 800MHz, 1GHz, 1.2GHz, 1.4GHz i 1.6GHz. W stosunku do G4 potok został powiększony z 7 poziomów do 10. Procesor jest w stanie osiągnąć nawet 2GHz, jednak Motorola twierdzi, że występują wtedy problemy ze stabilnością. Aby zmniejszyć wydzielanie ciepła układ w wersji 1.4GHz pobiera jedynie 26W co jest zasługą technologii SOI (krzem na izolatorze). Liczba tranzystorów w układzie to 58 milionów (dla porównania - Pentium 4 posiada 42 miliony). Dodatkowo G5 jest procesorem 64-bitowym, który jest zdolny do pracy w trybie 32-bitowym. Magistrala FSB jest taka sama jak w Pentium 4, czyli 400MHz. Nowe procesory trafią prawdopodobnie do komputerów Apple najwcześniej w przyszłym roku. Jak widać nie tylko Intel zaczyna przeganiać AMD. Jedyną nadzieją AMD pozostaje w tej chwili 64-bitowy SledgeHammer, który także ma się pojawić na początku przyszłego roku.

 
Poniedziałek 17 września 2001

Recenzja płyty ENMIC 8TTX+ vs ASUS A7V133


Autor: Lancer | 17:00
(1)Komentarzy (1)
Około roku temu, gdy wdarły się na rynek procesory AMD Thunderbird i Duron istniał praktycznie tylko jeden chipset je obsługujący. Był nim układ VIA KT133. Niedługo potem pojawiła się kolejna mutacja w postaci układy KT133A wzbogaconego o obsługę magistrali 133MHz. Każdy, mniejszy, czy większy producent wprowadził na rynek co najmniej jeden model. Do dziś powstało wiele konstrukcji na chipsecie VIA KT133A. Dzięki wysokiej popularności pamięci SDRAM PC133 pomimo coraz tańszych układów DDR, "mainboardy" na KT133A sprzedają się bardzo dobrze. Nie inaczej jest z firmą ENMIC (wcześniej znaną pod nazwą NMC), która posiada w ofercie kilka produktów na chipsetach KT133/KT133A. Najbardziej zaawansowanym modelem jest ENMIC 8TTX+. Dzięki firmie AMADO mam zaszczyt przedstawić Wam ten wyrób. » czytaj dalej

Nowy BIOS dla płyty ENMIC 8TTX+


Autor: DYD | 16:50
Komentarzy (0)
Z firmy AMADO dostaliśmy najnowszy BIOS do płyty głównej ENMIC 8TTX+ (dzisiaj opisywanej przez Lancera). Nowa wersja oferuje wsparcie
dla jądra Palomino i Morgan, a także optymalizuje pracę kontrolera RAID HPT na płycie. Nowy BIOS można pobrać z naszego serwera FTP (192 KB).

VIA prezentuje nowy procesor VIA C3 866MHz


Autor: DYD | 16:28
Komentarzy (0)
VIA Technologies, Inc. w dniu 11 września zaprezentowała nowy procesor VIA C3 866MHz podczas odbywającego się w Beijing VIA Technology Forum. Procesor VIA C3 wykonany w technologii 0,13 mikrona charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii. VIA C3 jest kierowany dla szerokiego spektrum desktopów ValuePC, notebooków, serwerów i rozwijającego się rynku nowej generacji - cyfrowych urządzeń (Digital PC Appliances). "Procesor VIA C3 zdobywa sobie coraz większe uznanie dzięki niezawodności i wartości jaką z sobą niesie" skomentował Richard Brown, dyrektor marketingu w VIA Technologies, Inc. "Poprzez wprowadzenie nowej wersji 866MHz z pewnością ta tendencja będzie kontynuowana." Procesor VIA C3 866MHz jest już w produkcji masowej.

NVmax 3.00.52 Beta


Autor: DYD | 13:03
(1)Komentarzy (1)
Wchodząc dziś na stronę Nvmax.Com odnalazłem wzmiankę o nowej wersji programu NVmax. Nowe wydanie posiada oznaczenie 3.00.52 i nadal ma status BETA. W nowej wersji poprawiono detekcję "twinview" na kartach GeForce 2MX fix, usunięto problemy z Windows 98, poprawiono interfejs, a do kompilacji użyto Visual Basic w wersji 6. Przypomnijmy, że NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora: www.charnleys.co.uk lub z naszego serwera FTP (1.20 MB).

CPUCool - 6.2.3


Autor: DYD | 12:41
Komentarzy (0)
Podien opracował nową wersję swojego programu CPUCool. Jest to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB oraz optymalizuje pamięć i procesor. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Ta funkcja może się bardzo przydać w upalne dni, zwłaszcza gdy nasz komputer długo pracuje. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Wersja 6.2.3 dodaje i poprawia pliki PLL. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K i NT4, osiągalny jest stąd (2.22 MB) lub lokalnie z naszego FTP w dziale PLIKI (sekcja Programy użytkowe).

Nowe artykuły w Sieci


Autor: DYD | 12:35
Komentarzy (0)
Swiftech MCX370: jest to pierwsza w Polsce recenzja aluminiowego coolera Swiftech MCX370. Cooler ten charakteryzuje się specyficzą budową radiatora, gdyż składa się ze 188 'nagwinowanych' prętów aluminiowych osadzonych na wspólnej podstawie. Tak konstrukacja zapewnia bardzo dużą powierzchnię, co jest niezwykle ważne w rozpraszaniu ciepła.

VIA KT266A: premiera najnowszego chipsetu VIA KT266A już blisko. Już niedługo wyjdzie najnowsza płyta Abita KR7 oparta właśnie na nim. Mamy przyjemność opisać oraz poddać analizie fakt iż (jak twierdzi dużo osób) "jest to najwydajniejszy chipset jaki dotąd powstał".

Return To Castle Wolfenstein Multiplayer Demo


Autor: Anitka | 09:25
Komentarzy (0)
Każdy szanujący się gracz słyszał o grze Wolfenstein. Dużymi krokami nadchodzi jej następca - gra Return to Castle Wolfenstein bazująca na silniku Quake 3. Doczekaliśmy się w końcu pierwszej w pełni grywalnej wersji demo, posiadającej jedną plansze oraz możliwość tworzenia własnego serwera jak i dołączania się do już istniejących zarówno w Internecie, jak i w sieci lokalnej. Plik waży 65 MB i jest dostępny na następujących serwerach:Większą listę serwerów znaleźć można na stronie Blue's News, jednak umieściłem tutaj te, z których jest relatywnie duża prędkość ściągania.

Nowa płyta dla Athlona M


Autor: R4v | 00:08
Komentarzy (0)
Jak powszechnie wiadomo, jedynym producentem, który produkuje dwuprocesorowe płyty dla procesorów AMD jest Tyan. Teraz dołączył do niego Gigabyte. Zapowiadana płyta to GA-7DPXDW. Konstrukcja przeznaczona jest na rynek serwerów i stacji roboczych. W przeciwieństwie do wcześniej zapowiadanych płyt, m.in. od MSI, gdzie miał być wykorzystany mostek południowy VIA, GA-7DXPDW używa układu AMD-768. Płyta obsługuje magistralę FSB o częstotliwości 266MHz i posiada 4 gniazda pamięci PC2100 DDR, obsługujące maksymalnie 4GB. Gniazda rozszerzeń to 2 sloty PCI 64-bit/66MHz, 3 sloty PCI 32-bit/33MHz i 1 AGP Pro. Dodatkowo wbudowany w płytę został kontroler sieciowy Intel 82559 i kontroler IDE RAID firmy Promise pracujący w trybach 0, 1 i 0+1. Prawdopodobnym terminem pojawienia się płyty w sklepach jest listopad. Z tego powodu nie podano także ceny.

VIA przekaże pieniądze dla ofiar zamachu


Autor: R4v | 00:06
Komentarzy (0)
VIA postanowiła pójść w ślady innych dużych firm i przekazać pieniądze na ofiary zamachu w World Trade Center. Kwota darowizny ma wynieść milion dolarów. "Darowizna zostanie przekazana w gotówce lub potrzebnych materiałach. Jesteśmy zasmuceni katastrofą więc chcemy coś zrobić" - powiedział VIA General Manager Chen Wen-chi. W związku z tragedią, praktycznie wszystkie firmy, które są w stanie pomóc, przekazują pieniądze. Na przykład Cisco Systems oddało 4 miliony dolarów, a General Electric 10 milionów. Sumy te, biorąc po uwagę "przywiązanie" amerykańskich firm do pieniędzy, świadczą jak bardzo tragedia ta poruszyła wszystkich.

NVidia W2K/XP Refresh Rate Fix


Autor: Anitka | 00:05
Komentarzy (0)
Pojawił się długo oczekiwany program NVidia Windows 2000/XP Refresh Rate Fix w wersji 2.0 build 158, który umożliwia zmiany częstotliwości odświeżania w wybranych rozdzielczościach. W najnowszej wersji pojawiła się długo oczekiwany support nowego systemu operacyjnego Windows XP. Jest to pierwszy program tego typu, który w pełni obsługuje Windowsa eXPerience. Download: fileplanet.com. Strona autora: planetquake.com/ztn. Rozmiar pliku: 407 KB.

Kontroler ATA133 od Highpoint


Autor: R4v | 00:03
Komentarzy (0)
Highpoint przedstawił swój najnowszy układ kontrolera ATA133 RAID. Nosi on oznaczenie HPT374 i potrafi obsłużyć 4 kanały IDE, czyli maksymalnie 8 urządzeń. Obsługiwane tryby RAID to, tak jak w pozostałych kontrolerach HPT, 0, 1 i 0+1 . Jest to jeden z pierwszych układów obsługujących standard ATA133. Nie wiadomo na ile stanie się on popularny, ze względu na opór Intela, który nie zamierza implementować tego standardu w swoich chipsetach. Dla producentów płyt pozostanie możliwość dołączania kontrolerów innych firm. Inne firmy jak VIA, ALi i SiS już zapowiedziały mostki południowe obsługujące ATA133. Sam HPT374 nie jest raczej pomyślany z myślą o wbudowaniu go w płytę. Wiąże się to z trudnościami z umieszczeniem dodatkowych czterech gniazd IDE. Chociaż mogą znaleźć się producenci, którzy zrezygnują z kontrolera w chipsecie na rzecz HPT374.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL