Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 21 września 2002  
    

Nowe trailery


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 15:39
(1)Komentarzy (1)
Dziś w sieci pojawiło się kilka świeżutkich trailerów z nadchodzących gier. Najciekawszy wydaje mi się filmik z dopiero co zapowiedzianej gry Starcraft: Ghost, pochodzący prosto z Tokio Game Show, czyli chyba obowiązkowa pozycja dla fanów produkcji firmy Blizzard.

Nowe głośniki Cambridge SoundWorks


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 12:04
Komentarzy (0)
Cambridge SoundWorks zaprezentował dzisiaj nową serię głośników – MegaTheater. Będą to zestawy zawierające odtwarzacz DVD i wzmacniacz. Na rynku pojawią się cztery wersje: 505, 510, 520 i 530. Każdy z zestawów będzie posiadał DVD AVS500, zintegrowany tuner radiowy oraz subwoofer BassCube 851 z wbudowanym wzmacniaczem 150W i 8-calowym głośnikiem. Dołączony odtwarzacz DVD będzie obsługiwał takie standardy jak Dolby Digital, DTS oraz Dolby Pro Logic Surround. Zestawy MegaTheater są już wprowadzane do sprzedaży, ceny od $699 do $1299. » czytaj dalej

Jeszcze o NV18


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 11:16
Komentarzy (0)
X-bit Labs przedstawił dzisiaj dwa zdjęcia nadchodzących kart na chipach NV18. Wyglądają one na typowe referencyjne PCB od Nvidii, nazwa jednego z głównych tajwańskich producentów została usunięta, na jego własne życzenie. Po lewej mamy kartę GF4 MX-420 z ograniczoną do minimum powierzchnią PCB i pamięciami w typowych obudowach z „nóżkami”, po prawej MX-440SE charakteryzujący się pamięciami w obudowach BGA (Ball-grid-array). Dwie rzeczy są warte odnotowania, co do tych kart. Po pierwsze mają port DVI w przeciwieństwie do większości poprzednich MX-ów, po drugie ciekawa jest budowa złącza D-Sub – wygląda na to, że zostały usunięte praktycznie wszystkie filtry, co jest swego rodzaju nowością wśród kart graficznych. Ciekawe jak będzie się prezentować ich jakość obrazu 2D. » czytaj dalej

 
Piątek 20 września 2002

Problemy AMD z nową technologią


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes/DeviantPC | 21:00
(11)Komentarzy (11)
Wiceprezydent AMD Richard Heye (pan na zdjęciu) odwiedził dzisiaj głównych tajwańskich partnerów firmy. Opóźnienie w wypuszczeniu procesorów K8 jak i K7 na rdzeniach Barton wynika, jak słusznie domyślały się niektóre plotkarskie serwisy, z problemów z wdrażaniem technologii SOI (o co chodzi? zapraszam do pełnej treści newsa) w procesie produkcynym nowych CPU. Zaprzeczył jednak stanowczo, aby miały nastąpić jakiekolwiek dalsze problemy z dotrzymaniem planowanych terminów. Procesory K8 będą szturmować najbardziej wymagający rynek high-end w pierwszym kwartale 2003 roku, pojawią się także w segmencie rozwiązań masowych, pod koniec roku, z początkową ceną na poziomie 999$. Procesory na rdzeniach Barton (K7) pojawią się również razem z Opteronem na początku 2003 roku, nie jak oczekiwał rynek, pod koniec bieżącego roku. Będą to układy wyprodukowane także z wafli wykonanych w technologii SOI. » czytaj dalej

Unreal 2003 gotowy!


Autor: Jasiek | źródło: UT2003 Forum | 18:02
(4)Komentarzy (4)
Na oficjalnym forum poświęconym grze pojawiło się dzisiaj rano ogłoszenie o ukończeniu UT2003. Gra trafiła w końcu do tłoczni, jedno jest pewne – nie zmieni się już w pierwszej finalnej wersji nic i pozostaje tylko czekać na pojawienie się UT2003 na półkach sklepowych. Pełna gra zmieści się na 3CD i zawierać będzie ponad 35map! Na trzeciej płytce znajdziemy wersję klienta lub serwera dla systemów linuxowych. Dodatkowo, Epic ogłosił wypuszczenie darmowej wersji, umożliwiającej postawienie serwera dedicated (host dla innych graczy). Wracając jednak do wersji sklepowej, na płytach znajdziemy także mnóstwo dodatkowych narzędzi. Będzie to np. specjalna wersja profesjonalnego programu dla developerów gier - Maya Personal Learning Edition, współpracującego z enginem UT przez odpowiedni plug-in. Będzie także ostatnia wersja edytora poziomów, debuger skryptów czy narzędzie do modyfikowania/tworzenia modeli. W oświadczeniu czytamy też, że większośc błędów raportowanych przez szeroką społeczność graczy UT w demie, podobno została przez programistów naprawiona. Trzymajmy tylko kciuki za rodzimego dystrybutora, aby polski gracz dostał identyczny pakiet za akceptowalną w naszych warunkach cenę.

Nowy Nikon


Autor: Jasiek | źródło: PC Watch | 16:04
(1)Komentarzy (1)
Firma Nikon także zdecydowała się na odświeżenie swojej oferty aparatów cyfrowych. Jej nowy produkt będzie kontynuował linię CoolPix 2500 oznaczony jako 3500. Specyfikacje w skrócie to: matryca CCD 3 megapiksele, optyczny zoom 3x oraz maksymalna rozdzielczość zdjęć 2048x1536. Jak większość konkurencyjnych urządzeń i ten „cyfrak” posiada możliwość nagrywania krótkich sekwencji filmowych w rozdzielczości 320x240@15 FPS. Sama jakość optyki nie jest jednak podstawową zaletą tego modelu. Świetne wrażenie robią przede wszystkim kieszonkowe wymiary i fantastyczny design. Wymiary to 114x31.5x59.5 mm, a cały sprzęt waży jedynie 175g! » czytaj dalej

Szczegóły budowy 3D tranzystora


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life/PC Watch | 14:53
(5)Komentarzy (5)
Informacje o opracowaniu przez firmę Intel nowego typu tranzystora dotarły do nas w środę. Pierwsze detale zostały ogłoszone na międzynarodowej konferencji „Solid-State Devices and Materials”. Poniżej mikroskopowe zbliżenie struktury nowego 3D tranzystora. Jego Struktura jest wypukła, z pionowymi ścianami. » czytaj dalej

i845PE i i845GE gotowe do produkcji


Autor: R4v | źródło: x-bit | 14:48
(4)Komentarzy (4)
Intel jest gotowy wypuścić nowe chipsety: i845PE i i845GE. Trafią one do sprzedaży 7 października. Intel opóźnił nieco wprowadzenie układów ze względu na producentów płyt głównych, którzy musieliby obniżyć ceny aktualnie sprzedawanych płyt. Główną zaletą nowych układów jest obsługa pamięci PC2700 DDR. i845GE posiada także zintegrowany układ graficzny taktowany zegarem 266MHz, podczas gdy i845PE przejął kontroler pamięci z wersji G/GE. Poza tym oba chipsety obsługują magistralę 400MHz/533MHz QPB, AGP 4x i współpracują z układem ICH4. Oba nowe mostki północne mają być zgodne mechanicznie, co ułatwi zadanie producentom płyt głównych. Jedne z pierwszych płyt opartych na nowych układach zaprezentował Asus.

Płyta P4PE korzysta z chipsetu i845PE i obsługuje procesory Socket478 pracujące z magistralą 400 i 533MHz. Jest ona także dostosowana do procesorów z technologią HyperThreading. W trzech slotach DIMM można umieścić do 2GB pamięci PC2700. Oprócz tego płyta posiada 6 gniazd PCI, włączając Asus BlueMagic slot oraz jedno gniazdo AGP 4x. Dyski twarde są obsługiwane przez wbudowany w chipset kontroler ATA-100. Dodatkowe napędy można podłączyć do kontrolera Promise, obsługującego jeden kanał ATA-133 RAID i dwa gniazda Serial ATA. Zewnętrzne urządzenia mogą zostać podpięte do 4 portów USB 2.0, 2 gniazd FireWire i kontrolera Gigabit Ethernet firmy Broadcom. Sześciokanałowy dźwięk powstaje za pomocą układu ADI1980. Płyta oczywiście obsługuje technologie Asusa, jak: EZ Plug, POST Reporter, AGP Warning LED, Q-Fan a także nowości: CrashFree BIOS, Me Logo2 i EZ Flash.

Druga płyta, P4GE-V jest praktycznie identyczna z P4PE. Pozbawiono ją tylko kontrolera Promise ATA-150/ATA-133 RAID, ale za to posiada ona zintegrowaną grafikę z wyjściem DVI na oddzielnej karcie. Obie płyty zostaną oficjalnie zaprezentowane 7 października.

Wirtualna klawiatura


Autor: R4v | źródło: Extreme Tech | 14:25
(3)Komentarzy (3)
Firma Canesta przedstawiła gotową wirtualną klawiaturę, która ma zrewolucjonizować sposób wprowadzania danych do urządzeń PDA i telefonów komórkowych. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze urządzenia wyposażone w klawiaturę pojawią się już w przyszłym roku. Urządzenie składa się z trzech elementów: czujnika, rzutnika i lampy podczerwonej. Czujnik skanuje przestrzeń 30 razy na sekundę po kilkoma kątami. Daje to możliwość rozpoznania wciśnięcia klawiszy będących bezpośrednio nad sobą, np. 'y' i 'h'. Rzutnik może wyświetlać obraz klawiatury praktycznie w dowolnym miejscu, chociaż urządzenia jest standardowo ustawione na obraz o wielkości około 30 cm, wyświetlany pod kątem 50 stopni. Obraz klawiatury jest naniesiony bezpośrednio na soczewce rzutnika. Klawiatura może sprawiać nieco trudności ludziom, którzy piszą bezwzrokowo, ze względu na brak wyczucia krawędzi klawiszy.

Sterownik wirtualnej klawiatury można za to zaprogramować dla wydawania 'klików' przy naciskaniu klawiszy. Jim Spare, wiceprezes Canesty, twierdzi, że sam wpisuje do 60 słów na minutę za pomocą tej klawiatury, natomiast jeden z informatyków firmy osiągnął nawet prędkość 80 słów na minutę. Urządzenie zmniejszy czas działania PDA o około 10%. Nie jest to mało, jednak biorąc pod uwagę, że chipset jest wytwarzany w technologii 0.25 mikrona, pozostaje wiele miejsca na zmniejszenie poboru mocy. Układ korzysta z portu RS-232 do przekazywania wpisywanych znaków.

Płaskie Fuji


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:18
Komentarzy (0)
Firma Fuji Photo Film rozszerzy swoją ofertę o nowy aparat cyfrowy - model FinePix F402. Grubość aparatu to zaledwie 22 mm, waga - 145 g.

W aparacie zastosowano nowy typ nośnika pamięci - kartę xD, oraz specjalnie skonstruowany układ optyczny i zasilający. Dzięki temu wszystkie podzespoły udało się zmieścić w obudowie o wymiarach 69 x 77 x 22 mm. Aparat posiada matrycę Super CCD III o rozdzielczości 2,1 miliona pikseli. Oprócz robienia zdjęć umożliwia rejestrowanie krótkich klipów wraz z dźwiękiem.

Sprzedaż w Japonii rozpocznie się 13 października, cena Fuji FinePix F402 na tamtejszym rynku wyniesie około 410 USD. Na rynek amerykański aparat trafi w listopadzie; w USA cena będzie o 60 USD niższa. Plany Fuji wobec rynku europejskiego poznamy wkrótce.

Więcej Radeonów 9700


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 14:18
(3)Komentarzy (3)
Wszyscy więksi producenci układów mają problemy z zapewnieniem terminowych dostaw. Kłopoty nie ominęły także ATi. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na Radeona 9700 ich produkcją zajmie się TSMC, który ma poprawić wydajność produkcji. Nowe chipy będą wytwarzane z wafli 12-calowych w technologii 0.13 mikrona. Powinno to znacznie zwiększyć ilość produkowanych układów i zapewnić w miarę regularne dostawy. Być może pozwoli to też obniżyć nieco cenę. Co ciekawe, TSMC produkuje także układy dla nVidii. Jak głoszą pogłoski, od jakiegoś czasu firma wytwarza pierwsze wersje NV30 w takiej samej technologii, w jakiej będzie wytwarzany produkt ATi.

Fresh Diagnose - zbadaj swojego PC


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:15
Komentarzy (0)
Dziś ukazała się wersja 5.00 narzędzia Fresh Diagnose zawierająca moduł Windows Services oraz Virtual Device Drivers. FG to aplikacja przeznaczona do analizy i sprawdzenia wydajności naszego komputera. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra 2002, HWiNFO32) potrafi wyświetlić informacje zarówno o systemie i programach zainstalowanych oraz o wszelkich urządzeniach znajdujących się w pececie. Dowiemy się szczegółowych informacji m.in. o procesorze, płycie głównej, karcie graficznej i wielu innych podzespołach. Dodatkowo Fresh Diagnose umożliwia syntetyczny test procesora, twardego dysku, napędu CD/DVD ROM, a uzyskane wyniki można porównać z kilkoma innymi systemami. Program dostępny jest ze strony firmy FreshDevices.com (1 MB).

Blizzard wraca do "Starcrafta"


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:01
(5)Komentarzy (5)
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie imprezy Tokyo Game Show, firma Blizzard zaprezentowała nową odsłonę kultowej gry "Starcraft" - "Starcraft: Ghost". Nie bedzie to jednak strategia, a tytuł wpisujący się w modny ostatnio gatunek "skradanek", którego przedstawicielem jest m.in. seria "Metal Gear Solid". "Starcraft: Ghost" da graczom możliwość wcielenia się w postać Novy - kobiety-komandosa. Akcja pokazywana jest z perspektywy trzeciej osoby. Blizzard zapowiada wersje na wszystkie konsole nowej generacji, w planach nie ma wersji dla komputerów osobistych.

Nie podano daty premiery nowego tytułu. Dlatego - choć pokazane podczas konferencji grywalne demo na Xboxa mogło sugerować, że prace nad grą są zaawansowane - możemy się spodziewać, że "Starcraft: Ghost" nieprędko pojawi się na sklepowych półkach. Wszak spóźnione premiery to specjalność Blizzarda...

Co piszczy w testach na TPC?


Autor: DYD | 00:11
(10)Komentarzy (10)
Parę dni temu pisałem anons o zbliżających się testach karty graficznej Super Grace Radeon 9700 PRO. Niestety, paczka wyszła ode mnie feralnego dnia w piątek i zamiast w sobotę elegancko wylądować na biurku Krisa, kartę totalnie wcięło? Rozpacz i wrzaski na Servisco nic nie dały, a wesoły Pan z firmy S. radził mi abym już pisał reklamacje o zaginięciu... Dziś jakimś cudem karta się odnalazła i wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Kris stęskniony i bezrobotny, kończył właśnie testować Parhelię, a tu klops... kolejne nieszczęście - Matrox puściła pawia (ups, to nie ta bajka), a raczej opornik nagle odpadł. Efekt taki, że testy Parhelii nie zostały w pełni zakończone. Po odnalezieniu Radeona wracamy jakoś na prostą. Krisu przez weekend ostro daje w palnik (Radeon 9700 PRO, Radeony 9000), aby za parę dni pokazać efekt swoich prac. Lancer kończy testy coolerków i pamięci DDR Corsair. A dziś przyszło kolejnych 8 płyt z Sirius.pl na najnowszych układach VIA (KT400) i SIS (648).

 
Czwartek 19 września 2002

NEC 42MP4: plazma nowej generacji


Autor: DYD | źródło: 4D | 22:46
(3)Komentarzy (3)
W październiku do oferty firmy Image Recording Solutions trafi urządzenie NEC 42MP4. To pierwszy 42-calowy monitor plazmowy o natywnej rozdzielczości 1024x768 pikseli. Przekątna ekranu nowego monitora to aż 1057 mm, zaś głębokość urządzenia to zaledwie 89 mm. Konstruktorom udało się osiągnąć znakomite parametry - monitor wyświetla obrazy o rozdzielczości do 1600x1200 - w tym standardy 16:9, jak 848 x 480 i 1365 x 768. Kąt widzenia wynosi 160 stopni w poziomie i w pionie.

Kombinacja technologii opatentowanych przez firmę NEC, Capsulated Color Filter (CCF), Black Stripe i AccuCrimson pozwala na osiągnięcie jakości obrazu nie osiąganej wcześniej w monitorach wielkoekranowych. Capsulated Color Filter to system filtrów na każdym pikselu obrazu, optymalizujący spektrum kolorów poprzez redukcję koloru pomarańczowego emitowanego przez neon i zmniejszającym refleksyjność wyświetlacza. Technologia Black Stripe polega na oddzieleniu komórek pionowymi przegrodami absorbującymi niepożądaną emisję światła oraz zwiększającymi głębię czerni, co poprawia kontrast nawet w warunkach jasnego oświetlenia. Dzięki zastosowaniu warstwy AccuCrimson na filtrze CCF monitory NEC nie mają tendencji do reprodukcji czerwieni w odcieniach cynobru, jak to się dzieje w przypadku modeli innych marek. Rezultatem zastosowanie AccuCrimson jest obraz o żywych barwach czerwieni, poprawa balansu kolorów i kontrastu. » czytaj dalej

Centrum badawcze mikroprocesorów


Autor: DYD | źródło: CompLex | 22:33
Komentarzy (0)
Barcelona, Hiszpania, 19 września 2002 roku - Intel otworzył dzisiaj pierwsze europejskie centrum naukowo-badawcze mikroprocesorów, Intel Labs Barcelona (ILB), zlokalizowane na Universitat Politecnica de Catalunya (UPC) w Barcelonie w Hiszpanii. Posunięcie to ma ułatwić Intelowi utrzymanie wiodącej roli w zakresie badań i projektowania mikroprocesorów oraz pozycji lidera w dziedzinie dostaw przyszłych generacji procesorów o najwyższej wydajności.

Centrum kieruje wspólnie trzech profesorów UPC: Antonio Gonzalez, zajmujący się badaniem architektury procesorów od ponad 16 lat, oraz Roger Espasa i Toni Juan, obaj będący ekspertami w dziedzinie wysokowydajnych procesorów 64-bitowych. Badania ILB będą obejmowały architekturę procesorów i kompilatorów, które znajdą zastosowanie w platformach dla przedsiębiorstw, biznesu i indywidualnych użytkowników. Ważną dziedziną badań będzie poszukiwanie metod zwiększenia wydajności procesorów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii i wydzielania ciepła. » czytaj dalej

Czarna Yamaha CRW-F1


Autor: DYD | źródło: Alstor | 22:13
(1)Komentarzy (1)
Yamaha poszerza ofertę nagrywarek z serii CRW-F1 o model z czarnym panelem przednim. Wewnętrzny napęd CRW-F1 Black pojawi się w ofercie warszawskiego dystrybutora - firmy ALSTOR - już w październiku. Przypomnijmy, że CRW-F1 to połączenie bardzo dobrych osiągów (44x/24x/44x) z funkcjonalnością i komfortem pracy. Niewątpliwie najważniejszą, wręcz rewolucyjną nowością modelu CRW-F1 jest autorska technologia firmy YAMAHA o nazwie Disc T@2, umożliwiająca laserowy nadruk (wypalanie) na niewykorzystanej części płyty CD. Przy pomocy zawartego w Nero 5.5 edytora graficznego z łatwością można projektować, a następnie wypalać na powierzchni płyty dowolne teksty lub grafikę, włącznie ze zdjęciami. Inną cechą szczególną Yamahy CRW-F1 jest technologia Advanced Audio Master, umożliwiająca nagrywanie muzyki z najwyższą jakością. Dodatkowo, dzięki użyciu Full-CAV, najnowsza Yamaha pracuje niezwykle cicho i bez wibracji. » czytaj dalej

Intel wkracza w erę tranzystorów 3D


Autor: DYD | źródło: CompLex | 22:03
(1)Komentarzy (1)
Tokio, 19 września 2002 r. Badacze firmy Intel opracowali trójwymiarowy, "trójbramkowy" tranzystor, osiągający większą wydajność przy bardziej ekonomicznym zużyciu energii niż tradycyjne tranzystory planarne (płaskie). Osiągnięcie to stanowi zapowiedź nowej ery tranzystorów o budowie przestrzennej, których wykorzystanie będzie konieczne w przyszłym dziesięcioleciu dla utrzymania wyznaczonego przez prawo Moore'a tempa rozwoju mikroelektroniki.

"Nasze badania wykazują, że poniżej granicy 30 nanometrów konwencjonalne tranzystory planarne o pojedynczej bramce odznaczają się zbyt dużymi stratami mocy, by spełnić nasze plany w stosunku do wydajności" - twierdzi dr Gerald Marcyk, dyrektor laboratorium badawczego podzespołów w firmie Intel. - "Układ trójbramkowy pozwoli nam budować ultraminiaturowe tranzystory, osiągające ogromne wydajności przy małym zużyciu energii i utrzymać tempo rozwoju wyznaczone przez prawo Moore'a." » czytaj dalej

Jaką płytę do Thoroughbreda?


Autor: Jasiek | źródło: OCWorkbench | 21:09
(3)Komentarzy (3)
Asus przedstawił listę płyt obsługujących najnowsze wersje T-bredów. Tak więc, być może mam dobre wiadomości dla osób planujących wsadzić Athlona XP 2600+ do jakiegoś starszego produktu tej firmy.


Radeon 9700... od kuchni


Autor: Jasiek | źródło: Inquirer | 20:14
Komentarzy (0)
Produkcją układów Radeon dla ATI zajmuje się w tej chwili głównie TSMC. Ostatnio ATI złożyła zamówienie na nowe wafle, z których to powstaną świeżutkie egzemplarze R9700. Aby ograniczyć koszty i usprawnić proces produkcyjny tego potwora, będą to tym razem wafle 12-calowe. Teraz z jednego wafla będzie można otrzymać po prostu większą ilość GPU. Ponadto TSMC posiada drugiego chętnego na 12-calowe wafle i to nawet z rdzeniami w technologii 0,13... mowa tu oczywiście o gigancie z Santa Clara i NV30. Krążą przecieki, że nadchodzący produkt Nvidii od dwóch tygodni jest już w próbnej produkcji. Tak więc R9700, aby dotrzymać technologicznie kroku NV30, w następnej kolejności po 12-calowych calowych waflach, musi zostać przeprojektowany do wymiaru 0,13 mikrona.

Przerośnięty moduł RAM


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 20:07
(1)Komentarzy (1)
Samsung ogłosił wprowadzenie do swojej oferty modułu DDR o pojemności... 2GB. Jest to jak na razie największa dostępna kość, która początkowo znajdzie się tylko w wysokowydajnych serwerach HP ProLiant ML530, ML570 i DL580. Samsung potwierdza, że jest w tej chwili najbardziej zaawansowanym producentem pamięci, łamiąc kolejne bariery. Nie inaczej jest tym razem, 2GB moduł Samsung'a posiadać będzie 512-megabitowe układy DDR266. Jako ciekawostkę możemy dodać, że maksymalnie serwer ProLiant DL580 może obsłużyć aż 32GB pamięci DDR.

Pierwsze informacje o Audigy 2


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 19:01
(3)Komentarzy (3)
Nowy chip dźwiękowy Creative coraz bliżej. W sieci pojawiają się od wczoraj pierwsze informacje o nowym Audigy. Najwięcej szczegółów, niestety jak zwykle jeszcze niepotwierdzonych, zaprezentował hiszpański serwis MeriStation.

Audigy2 najprawdopodobniej obsłuży dźwięk Dolby Digital 6.1, grać będzie z rozdzielczością 24 bity/192 kHz, a nagrywać próbki 24 bitowe/96 kHz. Nowa karta według producenta ma posiadać stosunek sygnału do szumu na poziomie 106 dB (+6 w stosunku do pierwszego Audigy).

Final Fantasy XI na PC


Autor: Jasiek | źródło: Nvidia | 18:47
(1)Komentarzy (1)
Na odbywających się właśnie targach Tokio Game Show Squaresoft ogłosił współpracę z Nvidia. Rezultatem, jak nie trudno się domyślić, będzie konwersja słynnego japońskiego RPG – Final Fantasy w już jedenastej odsłonie. Tym razem ma to być jednak potraktowanie graczy pecetowych na równi z konsolowymi. Final Fantasy zostanie zoptymalizowane tak, aby wykorzystać możliwości GF4 Titanium (wpływ NV robi swoje..) oraz nareszcie zapewnić porządną obsługę trybu multiplayer. Jeżeli całość wypali i rzeczywiście ujrzymy grafikę na miarę współczesnych GPU oraz dobry kod sieciowy, gra ma potencjalne szanse na stanie się jednym z gwiazdkowych hitów. Final Fantasy XI w wersji na blaszaki ma pojawić się 7 listopada, jak zwykle najpierw w Japonii. Pełne oświadczenie dla prasy, gdzie Nvidia szczyci się nawiązaniem współpracy z Square znajdziemy tutaj.

Nowa płyta ECS na KT400


Autor: Jasiek | źródło: OCWorkbench | 00:35
(17)Komentarzy (17)
Muszę przyznać - firma ECS robi postępy. Najnowszy produkt na KT400 pojawił się terminowo, a jego specyfikacje robią doskonałe wrażenie. ECS L7VTA, bo to o nim właśnie mowa, posiada zintegrowany kontroler RAID firmy Promise (PDC20265R), USB 2.0, Firewire oraz LAN. Jest też oczywiście 2-kanałowy kodek dźwiękowy AC’97. To jednak jeszcze nie wszystko, w produkcie firmy słynącej z najtańszych rozwiązań na rynek masowy, znajdziemy także opcje dla overclockerów. FSB można regulować co 1Mhz do 166, jest komplet ustawień pamięci, włącznie z nieoficjalną obsługą DDR400. Brakuje właściwie już tylko regulacji napięć CPU, AGP i pamięci oraz możliwości zmiany mnożnika odblokowanego CPU. Jedank ECS już zapowiedział wprowadzenie w BIOS tej płyty regulacji napięcia rdzenia procesora! Wygląda na to, że może być to najlepsza konstrukcja w historii tej firmy, jeżeli tylko okaże się stabilna i zaprezentuje wydajność na przyzwoitym poziomie, o czym przekonamy się na dniach. Na razie zachęcam do przejrzenia bogatej galerii zdjęć nowego ECS na OCWorkbench.

Intel Celeron 2 GHz oficjalnie...


Autor: DYD | źródło: CompLex | 00:28
(3)Komentarzy (3)
Co prawda procesor Intel Celeron 2 GHz w rzeczywistości funkcjonuje już od kilku dni (zobacz newsa Celeron 2GHz w sprzedaży!, jednak dopiero wczoraj firma Intel wprowadziła oficjalnie na rynek procesor Celeron taktowany zegarem o częstotliwości 2 GHz. Intel kieruje swój nowy procesor dla wielu klientów, którzy korzystają z Internetu, dzięki właściwej kombinacji możliwości i częstotliwości w atrakcyjnej cenie. Dodaje, że właśnie ten model przeznaczony jest dla klientów najbardziej wrażliwych na cenę. Zbudowany w procesie technologicznym 0,13 mikrona procesor, posiada magistralę systemową 400 MHz i podstawkę 478-pin. Cena nowego procesora Intel Celeron 2 GHz w partiach po 1000 sztuk wynosi 103 USD.

Windows Commander 5.11


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 00:26
Komentarzy (0)
Właśnie ukazała się najnowsza wersja bardzo popularnego menadżera plików. Oprócz niezwykle wygodnego, klasycznego interfejsu z dwoma panelami program posiada takie funkcje jak: obsługa wielu języków, porównywanie plików, synchronizacja katalogów, wbudowaną obsługę najpopularniejszych archiwów, klienta FTP, szybki podgląd plików graficznych i wiele, wiele innych. Windows Commander'a 5.11 możemy sobie ściągnąć stąd (1371KB) lub z ftp.twojepc.pl.

Intel Processor Frequency ID Utility 4.61


Autor: DYD | 00:19
Komentarzy (0)
Niedawno ukazała się nowa wersja (4.61) programu do indentyfikacji procesorów firmy Intel. Aplikacja Intel Processor Frequency ID Utility oprócz prezentowania standardowych danych takich jak fabryczna wartość magistrali FSB oraz wartość aktualna tej magistrali, podaje szczegółowe dane o klasyfikacji procesora, dostępnych funkcjach, obudowie oraz ilości i rodzaju cache'a. Przy podwyższaniu FSB, program ostrzega nas, że przez "overclocking" możemy spodziewać się braku stabilności... Intel Processor Frequency ID Utility dostępny jest ze strony appsr.intel.com lub z ftp.twojepc.pl i waży stosunkowo dużo (1.53 MB) porównując go do podobnych aplikacji tego typu (WCPUID czy Cpu-Z).

 
Środa 18 września 2002

Pierwsze karty na NV18


Autor: Jasiek | źródło: X-bit/3DChips-fr | 21:25
(3)Komentarzy (3)
Tym razem Nvidia nie zdecydowała się na wprowadzanie nowych kart z wielką pompą, może istotnie nie ma ku temu zbyt wielu powodów. Fakt jest jednak faktem i trzeba go odnotować – NV18/28 po cichu wkrada się na rynek. Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, nowe GPU będą się różnić od starych GF4/GF4 MX przede wszystkim obsługą AGP 8x. Nowe chipy giganta z Santa Clara już dotarły do zaufanych partnerów i niebawem ujrzymy w sklepach gotowe karty. Dotyczy to jednak jedynie MX-ów, seria Titanium będzie nieco opóźniona, aż do wyczerpania istniejących zapasów magazynowych. Co ciekawe z oferty zniknie MX-460 (przerost formy nad treścią?), w zamian pojawi się wersja SE wolniejszego modelu, najprawdopodobniej z pamięciami BGA i niemałym potencjałem dla overclockerów. Poniżej pudełko nowego Asusa V9180 Magic oraz karta MSI (oby dwie na GF4 MX-440). » czytaj dalej

Nowość w ofercie Casio


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 20:03
Komentarzy (0)
Ostatnio pojawia się w świecie „cyfraków” sporo ciekawych nowości. Mieliśmy już Olympusa, Canona, firma Casio też nie pozostała dłużna. W październiku wypuści ona następcę QV-4000, aparat QV-5700 z matrycą 5 megapikseli. Przy proporcjach 3:2, będziemy mogli na nim robić w fotki nawet w rozdzielczości 2560x1920. Obiektyw tego aparatu ma oczywiście zoom optyczny 3x (34-102 mm), przesłona F2,0-8,0; czas otwarcia migawki: 60-1/1000 sek. Jak widać będzie to sprzęt należący w ofercie Casio do najwyższych półek. Minimalny dystans w trybie makro to 6cm, a więc tutaj raczej bez rewelacji. Ciekawą funkcją nowego Casio będzie możliwość tworzenia histogramów. Do przechowywania zdjęć posłużą karty Compact Flash (Type 1 i 2) oraz dyski IBM Microdrive. Aparat zasilany będzie typowo 4 bateriami AA, waga to 355g, wymiary natomiast: 118x74,5x64,5 mm. Casio nie będzie raczej oszczędzać na standardowym wyposażeniu QV-5700, będzie posiadał w standardzie Microdrive 1GB. Przewidywana cena nie powinna przekroczyć poziomu 1000 Euro.

Creative jednak wierny?


Autor: Jasiek | źródło: Guru3D | 19:38
Komentarzy (0)
Creative jeszcze niedawno szukał innych partnerów do dostarczania chipsetów dla kart graficznych niż Nvidia. Została nawet wypuszczona karta, którą już można kupić na zachodzie, bazująca na Radeonie 9700. Dzisiaj pojawiła się jednak w sieci bardzo świeża, więc jak na razie niepotwierdzona, informacja o nagłym zwrocie w strategii Creative Europe. Otóż europejski oddział Creative, który prowadził bardzo zaawansowane rozmowy także z 3DLabs, czy nawet Tridentem, ma najprawdopodobniej zająć się jedynie produkcją kart na chipach NV. Nawet już wydana karta na R9700 nie będzie sprzedawana w Europie (jedynie, przynajmniej przez jakiś czas, w Azji). Creative dzięki temu stanie się jednym z kluczowych partnerów Nvidii, oferując pełną gamę kart na chipsetach tej firmy, w całości rezygnując z konkurencyjnych rozwiązań.

Nowe demo: Dance Dance Revolution


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 18:43
Komentarzy (0)
Dzisiaj pokazało się w sieci demo gry, raczej bardzo nietypowej dla użytkowników PC. Mowa o „Dance Dance Revolution” od firmy Konami. O co chodzi? Jest to gra symulująca... tańczenie, gdzie gracz musi sobie poradzić z wykonywaniem odpowiednich ruchów w rytm muzyki. Specjalnie dla posiadaczy PC będzie to możliwe nawet używając strzałek na klawiaturze, ale także oczywiście przy pomocy joypada oraz nawet specjalnego dancepada. Jakkolwiek może brzmieć to dla Was dziwnie, tego typu gry na konsolach zyskały już całkiem sporą popularność. Po więcej informacji o nowym tytule, uwagi co do instalacji oraz download zapraszam tutaj.

Intel pierwszy z Dual-DDR


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 18:31
Komentarzy (0)
Plany wprowadzenia chipsetów Intela z dwukanałową obsługą pamięci DDR już na początku października są sporym zaskoczeniem dla całej branży. Chipset Granite Bay, przynajmniej początkowo, będzie adresowany do serwerów i najbardziej wymagających stacji roboczych. Mimo wszystko widać bardzo duży pośpiech procesorowego giganta we wdrażaniu płyt na nowych układach. Być może Intel chce jak najszybciej dostarczyć na rynek alternatywne high-endowe rozwiązanie, po zerwanej współpracy z Rambusem. W każdym razie Granite Bay najprawdopodobniej wyprzedzi konkurencję, chociaż, przynajmniej jego pierwsza wersja, nie będzie aż tak technologicznie zaawansowana jak układy SIS oraz VIA. Granite Bay obsłuży jedynie pamięci PC1600/2100, a SIS655 oraz VIA P4X600 będą także oficjalnie wspierać pamięci PC2700. Poza tym, co może nawet bardziej istotne, płyty na Granite Bay będą niestety musiały być obsadzone parą identycznych modułów, aby pracować w trybie dwukanałowym. Konkurencja zapowiada, że ich rozwiązania umożliwią korzystanie z modułów DDR o różnych pojemnościach. Dzięki temu obsadzenie pamięcią płyt na chipsetach SIS oraz VIA będzie znacznie wygodniejsze, a czasami z pewnością też tańsze. SIS zamierza rozpocząć produkcję na przełomie grudnia i listopada, VIA natomiast przewiduje wyrobić się miesiąc wcześniej. W każdym razie jedno jest pewne - koniec roku 2002 będzie gorący, jeżeli chodzi o chipsety dla Pentium4.

VIA z S3 kupują licencje na QBM


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:03
Komentarzy (0)
VIA oraz S3 Graphics w dniu dzisiejszym poinformowali o zakupie od Kentron Technologies licencji na technologię QBM (Quad Band Memory). Licencja na interfejs kontrolera QBM umożliwia VIA oraz S3 Graphics zastosowanie QBM w posiadanych liniach chipsetów. Technologia QBM podwaja pasmo przepływności modułów pamięci Double Data Rate (DDR). Jednocześnie zachowuje 64-bitową strukturę, tak popularną w dzisiejszych systemach i zaspokajającą wymagania rynku, który akceptuje niski koszt modułów.

Dzięki tej licencji po raz pierwszy systemy PC będą mogły wykorzystać szybkość pamięci DDR533 oraz DDR667. Nowe produkty wyposażone w QBM, pochodzące od VIA i S3 Graphics, będą łączyć najszybsze pamięci z najszybszymi magistralami, jednocześnie będąc kompatybilnymi z dzisiejszymi modułami DDR. » czytaj dalej

Pixel Shader 3.0


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 16:12
Komentarzy (0)
Ledwo pojawił się Pixel Shader 2.0, stosowany w Radeonie 9700 Pro, a już pojawiają się specyfikacje kolejnej wersji. Wersje 3.0 Vertex i Pixel Shaderów mają być przedstawione równolegle z DirectX 9, czyli najwcześniej w listopadzie. Oczywiście będzie to kolejna wirtualna specyfikacja, gdyż w tej chwili żaden obecny ani zapowiadany układ nie obsługuje shaderów 3.0. Główną zaletą specyfikacji jest unifikacja większości rozkazów, tak aby nie trzeba było się uczyć oddzielnych komend dla poszczególnych jednostek. Ale nie tylko rozkazy ulegają połączeniu. Pixel Shader ma uzyskać dostęp do funkcji przewidywania i kontroli wykonywania instrukcji Vertex Shadera, który z kolei będzie miał dostęp do Z-Bufora i informacji związanych z kolorem. Wszystko wskazuje na to, że kolejna specyfikacja zlikwiduje podział na Pixel i Vertex Shader i upodobni układ graficzny do CPU. Inną zaletą nowych specyfikacji jest czas, który wiecznie popędzani programiści otrzymają na przyswojenie nowych interfejsów.

Gorący Pioneer


Autor: R4v | źródło: CNet | 16:02
Komentarzy (0)
Pioneer Electronics przyznał, że jego nagrywarki DVD ulegają przegrzaniu przy nagrywaniu określonego rodzaju płyt. Problem stanowi nagrywanie z prędkością 4x płyt DVD-R i 2x płyt DVD-RW. Efekt jest taki, że urządzenie się zawiesza. Jeżeli napęd pozostanie w tym stanie ponad pieć minut istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia układu optycznego. Dla usunięcia problemu należy ściągnąć odpowiednie oprogramowanie ze strony Pioneera. Wadliwe napędy o nazwie SuperDrive są używane w komputerach Compaqa, Apple i Sony. Oprócz tego są to napędy DVR-A03, DVR-103, DVR-A04, DVR-104 i profesjonalne nagrywarki DVR-7000 i PRV-9000. Z danych Pioneera wynika, że zostało już sprzedanych ponad milion takich urządzeń.

Nowe artykuły w polskiej Sieci @ wgk i sirius


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:56
Komentarzy (0)
  • Test Volcano 7+ na WGK: Chłodzenie, chłodzenie i jeszcze raz chłodzenie. W tym kierunku patrząc w perspektywę czasu można powiedzieć, że zmieniło się bardzo dużo. Jak dużo? Tego i nie tylko tego można dowiedzieć się czytając test Volcano 7+ oraz kilku dodatkowych wentylatorów.
  • Sirius.pl: Kierując się potrzebą chwili, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce... dosłownie. Przygotowaliśmy krótkie, rzetelne i w miarę świeże zestawienia testów... ATI R300 - 9700 PRO - w dwóch kontekstach, spojrzenie na kartę ze strony mocnego sprzętu - 9700 PRO na Platformie 2,26 Ghz oraz zupełnie przeciętnej konfiguracji: 9700 PRO na Platformie 1,2 Ghz. Ponadto zapraszamy do lektury testu porównawczego kilku skanerów: z przystawką czy bez? A całości dopełnią, testy kart opartych na ATI 8500 i ATI 9000Pro.

  • Nowy NEC 17" do biura i domu


    Autor: DYD | źródło: 4D | 12:49
    Komentarzy (0)
    NEC MultiSync FE771SB to nowy model z 17-calowym ekranem i technologią SuperBright wypuszczony przez spółkę NEC/Mitsubishi. Kineskop SuperBright to przede wszystkim możliwość uzyskania obrazu o jasności do 300 cd/m2. Zalecana przez producenta rozdzielczość pracy to 1024 x 768 pikseli przy odświeżaniu 85 Hz, jednak monitor radzi sobie także z pracą w rozdzielczości 1280 x 1024 piksele (jednak tylko 66 Hz). Częstotliwość odświeżania poziomego to 30-70 kHz, pionowego - 50-120 Hz. Wielkość plamki wynosi 0,25 mm na całej powierzchni ekranu.

    Monitor jest zgodny z nowym standardem zarządzania kolorami - sRGB. Dzięki temu wymiana obrazów z innymi urządzeniami zgodnymi z tą normą przebiega bez przekłamań barw. Wszystkie ustawienia parametrów monitora, takie jak jasność, kontrast, geometria czy konwergencja, mogą być - za sprawą oprogramowania NaViSet - zmieniane przy pomocy myszy i klawiatury. Dzięki systemowi "Self Diagnostic Circuit", informacje o ewentualnych usterkach są prezentowane użytkownikowi w postaci komunikatów ekranowych, co ułatwia samodzielne rozwiązanie problemu lub - w poważniejszych przypadkach - pomaga w pracy serwisu. » czytaj dalej

    Cooler Master ATC 610 MicroATX


    Autor: DYD | źródło: Guru3D | 11:48
    (2)Komentarzy (2)
    Cooler Master znany choćby z wiatraków i obudów, wprowadził nowy, charakteryzujący się eleganckim wyglądem model obudowy Cooler Master ATC 610. Ta obudowa w standardzie MicroATX zrobiona jest w całości z aluminium, w kolorze czarnym, przypominająca element zestawu stereo.



    Wkrótce dostępna będzie także wersja srebrna. Obudowa waży 6.5 kg i posiada rozmiary 423 x 140 x 445 mm. Przednia ścianka wyglądająca jak z dużego video, podzielona jest na dwie, poziome części. Górna kryje w sobie dwa sloty 5.25", zaś dolna jeden 3.5" (pozostałe dwa 3.5" są wewnętrzne). Model ATC 610 posiada chłodzenie wiatrakiem o rozmiarach 60 x 60 x 25 mm, 2xUSB oraz 1xIEEE 1394. Zasilacz (300W lub 400W) trzeba dodatkowo zakupić. Cena tej ekstrawaganckiej obudowy: $225.

    3 nowe modele Canona


    Autor: DYD | źródło: 4D | 11:31
    (1)Komentarzy (1)
    Firma Canon wprowadziła do swojej oferty trzy nowe modele aparatów cyfrowych: modele PowerShot G3, PowerShot S45 oraz Ixus V3. Najbardziej zaawansowana z nowości Canona - model PowerShot G3 to następca aparatu G2. Charakteryzuje się rozdzielczością 4 megapiksele, wyposażono go w obiektyw z zoomem optycznym 4x i przesłoną F2,0-3,0. W stosunku do poprzednika ułatwiono obsługę aparatu. » czytaj dalej

    NOLF2 nowe 4-poziomowe Demo!


    Autor: DYD | źródło: VE | 11:15
    (8)Komentarzy (8)
    Fani gier first person mają prawo do zadowolenia - parę dni temu wypuszczono UT2003 DEMO, a wczoraj ukazało się wreszcie normalne Demo gry No One Lives Forever 2. Kilka tygodni temu ukazał się "teaser" NOLF2 (tornado w Ohio), jednak wiele się nie dało w niego pograć. Teraz mamy już do dyspozycji cztery poziomy z trzech rozdziałów (w sumie będzie ich 15) z terenów Japonii, zimnej Syberii oraz pewnej podwodnej lokacji. Główną bohaterką jest Cate Archer, której głównym zadaniem jest odkryć super-tajny sowiecki projekt, mogący w skutkach wywołać trzecią wojnę światową. » czytaj dalej

    VIA prezentuje płytę główną P4PB 266E


    Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:05
    Komentarzy (0)
    VIA przedstawiła pierwszą, wykorzystującą chipset VIA Apollo P4X266E, płytę główną VIA P4PB 266E przeznaczoną dla procesora Intel Pentium 4. VIA P4PB 266E charakteryzuje się obsługą 533MHz'owego FSB najszybszych procesorów Intel Pentium 4, AGP4X, obsługą pamięci DDR266, USB 2.0, 6-kanałowym kodekiem audio oraz ATA/133. Sześć portów USB 2.0 płyty VIA P4PB umożliwia bezproblemową komunikację z najnowszymi technologicznie, bardzo szybkimi urządzeniami i peryferiami, takimi jak cyfrowe kamery wideo, odtwarzacze MP3, skanery i drukarki nowej generacji. Dodatkową zaletą USB 2.0 jest kompatybilność z urządzeniami wykonanymi w poprzednim standardzie USB 1.1.

    Karta muzyczna (VIA VT1616), zintegrowana z płytą, oferuje 6-cio kanałowy, cyfrowy dźwięk o bardzo wysokiej jakości. Obsługuje cyfrowe i optyczne wyjścia S/PDIF. Dodatkowo P4PB 266E posiada w swoim wyposażeniu śledzia S/PDIF, który idealnie pasuje do dowolnej obudowy komputera. Śledź S/PDIF umożliwia przesyłanie sygnału cyfrowego między urządzeniami, eliminuje straty na jakości charakterystyczne dla tradycyjnych, analogowych urządzeń. » czytaj dalej

    Toshiba wybiera chipset S3 Graphics


    Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:01
    Komentarzy (0)
    S3 Graphics, Inc. poinformował, iż korporacja Toshiba wybrała mobilny, graficzny chipset SuperSavage/IXc - 166 dla swojej ekskluzywnej serii notebooków Tecra 9000 wykorzystujących procesor Intel Pentium 4. Połączenie chipsetu SuperSavage/IXc - 166 z komercyjnym oprogramowaniem i wsparciem stanowi bardzo wydajne, stabilne i niezawodne rozwiązanie, jakiego oczekują klienci Toshiba.

    SuperSavage/IXc - 166 oferuje wysoką wydajność 2D/3D, na którą składa się wiele parametrów, w tym jedno cyklowe wieloteksturowanie, trójliniowe filtrowanie, cieniowanie, vertex. Płynne odtwarzanie DVD jest zapewnione poprzez zoptymalizowaną, hardware'ową płynną kompensację ruchu. Opcja Duoview+ oferuje różnorodne, wielomonitorowe konfiguracje, co zapewnia użytkownikowi większą elastyczność oraz produktywność w zastosowaniach komercyjnych. » czytaj dalej

     
    Wtorek 17 września 2002

    SIS i VIA wycofują się z obsługi DDR400


    Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 15:42
    (7)Komentarzy (7)
    Ostatnio nastroje wokół pamięci DDR400, czy jak kto woli PC3200, zdecydowanie się pogorszyły. Z obsługi najszybszych DDR-ów zrezygnowali także ich dotychczasowi zwolennicy, czyli VIA oraz SIS. Oby dwie firmy produkujące chipsety, po cichu wycofują się z oficjalnej obsługi oraz promowania DDR400. Chipsety 648DX i 746DX od SIS oraz VIA P4X400 nie będą już tych pamięci wspierały. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ciągły brak oficjalnego zaakceptowania nowego standardu pamięci przez JEDEC oraz małe zainteresowanie producentów modułów. Podsumowując, przyszłością DDR400 będą przede wszystkim opcje dla overclockerów, w formie nieoficjalnej, bez gwarancji stabilnej pracy.

    AMD kontratakuje


    Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 15:16
    Komentarzy (0)
    Advanced Micro Devices rozpocznie niedługo największa kampanię reklamową w historii firmy. Została ona ochrzczona nazwą „AMD me”, konkurent Intela liczy przede wszystkim na zahamowanie topniejącego udziału w rynku oraz pomyślne przetrwanie końca roku 2002 bez procesorów Opteron. Cała akcja kosztować będzie 28 milionów dolarów, będzie miała na celu poprawić prestiż i rozpoznawanie marki AMD przez klientów oraz promować zarówno aktualnie sprzedawane procesory K7 jak i nadchodzące K8. Intel i tym razem nie pozostaje dłużny i też zapowiada marketingowy odwet kampanią „Yes”. Jak widać strategia maksymalnych oszczędności na marketingu przy bardzo agresywnych ciągłych cięciach cen produktów, nie daje zadowalającego dla AMD efektu. Przyczyną są przede wszystkim spore obniżki Intela w ostatnim czasie, zwłaszcza jeżeli chodzi o najbardziej wydajne procesory, gdzie oferta AMD staje się coraz mniej atrakcyjna. Tak, więc tym razem AMD nie zdecydowało się na radykalne obniżki cen nadchodzących Athlonów XP 2200-2600+ na najnowszych wersjach rdzenia Thoroughbred, co mogłoby zbytnio zaszkodzić budżetowi firmy, lecz chce przekonać klientów o wyższości swojego produktu nawet w cenach na poziomie produktów Intela.

    Pierwsze spojrzenie na SavageXP


    Autor: Jasiek | źródło: W2S | 14:50
    (2)Komentarzy (2)
    Serwis oc.com.tw opublikował pierwsze zdjęcia oraz wyniki testów karty opartej na nowym chipsecie Savage XP, wyprodukowanym przez dobrze znaną firmę S3. Niestety jej powrót na rynek kart 3D z taką propozycją stoi raczej pod znakiem zapytania.

    Wydajność zaprezentowana przez testową kartę S3 stawia ją wyraźnie na przegranej pozycji porównując z obecnym segmentem low-end, czyli GF4 MX, a tym bardziej Radeonem 9000.

    Patch do UT2003


    Autor: Jasiek | źródło: W2S | 14:33
    Komentarzy (0)
    Dzisiaj pojawił się w sieci pierwszy patch do demka UT2003 (szybko, prawda?). Oto krótka lista poprawek, jakie zawarte są w łatce:
    • poprawiona obsługa Voodoo3 i Matroxa G400
    • gra nie będzie już chwilowo zwalniać zaraz po dołączeniu się do serwera
    • poprawione sortowanie według pingów w przeglądarce serwerów
    • załatana dziura w kodzie serwera umożliwiająca ataki DoS
    • lepsza stabilność
    Lista mirrorów dostępna jest tutaj.

    VIA uzyskuje certyfikat USB-IF Hi-Speed USB 2.0


    Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:32
    Komentarzy (0)
    VIA Technologies, Inc. producent chipsetowych technologii oraz platform PC, w dniu 16 września poinformował o uzyskaniu certyfikatu Hi-Speed USB 2.0 przez mostek południowy VIA VT8235, który jest stosowany w najnowszych chipsetach VIA Apollo P4X400 oraz VIA Apollo KT400. Certyfikat został przyznany przez forum USB Implementers. Mostek południowy VT8235 charakteryzuje się zintegrowanym kontrolerem USB 2.0, który łączy technologię VIA USB 2.0 z renomowanym host kontrolerem VIA VT6202 Hi-Speed USB 2.0. Wyprodukowany pod koniec 2000, 4-portowy host kontroler VT6202 PCI posiada bardzo silną pozycję na światowym rynku host kontrolerów, ukończył również test zgodności USB-IF.

    W najnowszym, małym, zintegrowanym, wieloportowym rozwiązaniu USB 2.0, VIA oferuje maksimum elastyczności producentom komputerów i integratorom systemów, którzy pragną w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystać technologię USB 2.0 w swoich desktopach i mobilnych urządzeniach. Prestiżowy certyfikat Hi-Speed USB 2.0 podkreśla jakość oraz wydajność produktu VIA. » czytaj dalej

    HDD: coraz krótsza gwarancja


    Autor: R4v | 13:29
    (1)Komentarzy (1)
    Jak już informowaliśmy, producent dysków twardych Maxtor zdecydował się na skrócenie gwarancji do jednego roku. Wygląda na to, że konkurencja nie zamierza się wychylać. Od pierwszego października jednoroczna gwarancja będzie obowiązywać także dla dysków Western Digital. Jedynie dyski z serii Special Edition zachowają 3-letnią gwarancję. Przedłużenie gwarancji ma być możliwe za dodatkową opłatą. Pojawiły się też plotki, jakoby Seagate szykował się do identycznego kroku. Wynika z tego, że firmy zamierzają ciąć koszty. Nie wiadomo czy nie odbije się to na jakości dysków, które teraz będą 'musiały' wytrzymać trzykrotnie krótszy czas. Pewne jest jednak, że nie wpłynie to praktycznie w żaden sposób na ceny. Na szczęście produkty IDE z wyższej półki, zarówno Maxtora jak i WD, będą wciąż posiadać gwarancję 3-letnią.

    2-gigabitowe pamięci flash


    Autor: DYD | źródło: 4D | 13:19
    Komentarzy (0)
    Samsung Electronics ogłosił w poniedziałek, że uruchomienie testowej produkcji kart pamięci flash 2 Gb wykonanych w technologii 90 nanometrów, zakończyło się pełnym sukcesem. Szef działu produkcji pamięci Samsunga - Hwang Chang-kyu - powiedział, że już w połowie przyszłego roku firma może rozpocząć masową produkcję 20 tysięcy układów miesięcznie. W celu zwiększenia efektywności inwestycji, Samsung jednocześnie będzie produkował pamięci DRAM i karty flash. Wbrew kiepskiej kondycji rynku, Samsung planuje zwiększenie sprzedaży w trzecim i czwartym kwartale. Pojemne układy flash mogą trafić do niektórych rozwiązań przenośnych, w których obecnie stosuje się twarde dyski. Kolejną firmą która ma w planach produkcję pomniejszonych układów jest Intel, który rozpocznie produkcję "nano chipów" w drugiej połowie przyszłego roku.

     
    Poniedziałek 16 września 2002

    ATI przyznaje się do błędu


    Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 19:42
    (2)Komentarzy (2)
    O problemach Radeonów 9700Pro z AGP 8x już pisaliśmy. Dzisiaj mogę dodać jeszcze w pełni oficjalne potwierdzenie z ust szefostwa ATI. Wypowiedzi umieszczone na stronie kanadyjskiego producenta jednoznacznie przyznają, że winny jest ich produkt. Niestety potwierdzone zostało, że istnieją przypadki gdzie nie udaje się nawet przeprowadzić procedury POST. Jednak nie wszystkie płyty AGP 8x zachowują się tak samo. Potwierdzają się też doniesienia, że często uruchomienie systemu jest możliwe i po przestawieniu w BIOS trybu AGP na 4x problem stablinościowy znika. ATI oczywiście zapewnia, że inżynierowie poważnie zajmą się problemem i wyeliminują usterkę. Na dzień dzisiejszy użytkownikom pragnącym kupić high-endowy system mogę niestety tylko odradzić zestawienie AGP 8x z R9700.

    Nvidia CG nie znajdzie się w OpenGL 2.0


    Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 18:53
    (2)Komentarzy (2)
    Nvidia ostatnimi czasy dwoi się i troi, aby popularyzować CG. Jest to język wysokiego poziomu, opracowany specjalnie dla zaawansowanej obsługi jednostek pixel i vertex shader, mający przede wszystkim na celu ułatwić programistom wygodne i efektywne wykorzystanie shaderów. CG powstało przy bliskiej współpracy z Microsoftem, lecz Nvidia zdecydowała się udostępnić swoje nowe dzieło dla Architecture Review Board (ARB). Dzięki temu droga do implementacji CG w OpenGL 2.0 była prosta, rozwijaniem OGL zajmują się właśnie członkowie ARB. Graphzilli wyrósł jednak po drodze konkurent w postaci podobnego środowiska programistycznego - Glslang od 3DLabs. Wybór rozstrzygnęło głosowanie, gdzie Nvidia przegrała z kretesem (6 głosów Glslang, 1 CG). Według The Inquirer teraz sprawa jest przesądzona i już trwają pracę nad wdrożeniem GLslang do nachodzącej, nowej wersji OpenGL. Jest to pierwsza poważna porażka CG, teraz swoją drogą ciekawe co powie Microsoft w DirectX 9.0, który raczej nie był zbytnio zadowolony z krótkiej przygody CG z konkurencyjnym OpenGL.

    Kolejna nowość Olympusa


    Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 18:30
    Komentarzy (0)
    Olympus pokazał najprawdopodobniej następcę aparatu cyfrowego C-40, oznaczonego numerkiem C-50. Jest to dość świeża informacja z holenderskigo serwisu LetsGoDigital, stąd brak jeszcze kompletu specyfikacji. C-50 wyposażony będzie w wysokiej klasy 5-megapikselową matrycę matrycę CCD. Aparat będzie oferował 3-krotny zoom optyczny oraz zoom cyfrowy 4,5x. Do przechowywania zdjęć będzie wykorzystywał karty xD-picture, podłączenie do PC to typowo port USB. Oficjalnie, wraz ze wszystkimi technicznymi szczegółami, C-50 ma zadebiutować na targach Photokina.


    Nowe skanery Plustek


    Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 18:12
    Komentarzy (0)
    Plustek przedstawił dzisiaj 2 nowe skanery ST12 i ST24. Najnowsze wersje znanych modeli charakteryzują się tym, że są dość niskie (5cm) oraz tym, że mogą pracować w pozycji pionowej, dzięki dołączonej specjalnej podstawce. W nowych skanerach zmieniono nieco przystawkę do skanowania slajdów. Będziemy mogli skanować nie tylko slajdy 35mm (maksymalnie 4 jednocześnie), ale także formaty 60x60mm i 60x90mm. Optyka prezentowanych urządzeń bez większych zmian. ST12 posiada maksymalną rzeczywistą rozdzielczość 600x1200 dpi, ST24 1200x2400 dpi, oba skanery dysponują 48-bitową maksymalną głębią kolorów. Na obudowach już tradycyjnie znalazły się przyciski szybkiego dostępu: email, OCR, kopiowanie oraz zwykłe skanowanie. Dodatkowo mamy piąty programowalny guzik. Jak widać jest to zdecydowanie bardziej ewolucja niż rewolucja, dla posiadaczy starszych modeli Plusteka – nic ciekawego.


    Intel wprowadza 11 procesorów mobilnych


    Autor: DYD | źródło: CompLex | 17:46
    Komentarzy (0)
    Intel wprowadza dziś do sprzedaży 11 nowych procesorów przeznaczonych do przenośnych komputerów PC, m.in. procesor Intel Pentium 4 - M taktowany zegarem o częstotliwości 2,2 GHz. Procesor Intel Pentium 4 - M (400 MHz PSB, 0.13-mikrona, 512 KB L2 Cache) 2,20 GHz pracuję z zegarem 1,2 GHz w trybie bateryjnym i kosztuje 562 USD w partiach po 1000 sztuk. Szczegóły nowych procesorów w tabeli na obrazku.

    Komputery przenośne cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego Intel zapewnia szeroką gamę procesorów do zastosowań mobilnych, które oferują właściwą kombinację wysokiej wydajności i niskiego zużycia energii. Rodzina procesorów mobilnych Intela jest tak wszechstronna, że umożliwia producentom notebooków wytwarzanie komputerów o dowolnych kształtach i rozmiarach - dla każdego segmentu rynku.

    Rodzina procesorów Intel Pentium 4 - M oferuje doskonałą wydajność komputerów przenośnych każdego rodzaju - tych pełno wymiarowych oraz tych cienkich i lekkich. Notebooki wyposażone w procesor Intela ze znaczkiem "M" lepiej radzą sobie z wymagającymi aplikacjami, wielozadaniowością, pracą grupową, kodowaniem wideo czy obróbką mediów cyfrowych.

    Tyan przedstawia płytę na Intel Granite Bay


    Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 17:35
    (2)Komentarzy (2)
    Jeszcze na IDF, które to mamy już za sobą, Tyan przedstawił na swoim stoisku prototypową płytę główną na najnowszym chipsecie Intela – Granite Bay. Płyta obsługiwać będzie już Pentium4 z technologią Hyper-Threading. Na laminacie można zauważyć niewykorzystane wyprowadzenia na port SCSI, który to pojawi się najprawdopodobniej w najbogatszej wersji produktu Tyana. Wprowadzenie tego modelu w wersji finalnej jest przewidywane na listopad, jak zwykle kilka specyfikacji poniżej:


    • Socket 478
    • mostki E7205 oraz ICH4
    • 4 sloty na pamięci DDR PC1600/2100 DualBand (kontroler dwukanałowy wykorzystany w przypadku parzystej liczby modułów DIMM)
    • 5 PCI, 1 AGP Pro 8x
    • zintegrowany kontroler ATA/100
    • porty USB 2.0 oraz IEEE1394
    • kodek dźwiękowy AC’97 (6 kanałów)
    • kontroler Ethernet Intela 10/100/1000Mpps

    Northwood na płycie Socket-423 ?


    Autor: DYD | źródło: Guru3D | 15:09
    (3)Komentarzy (3)
    Od teraz jest to już możliwe. Firma PowerLeap, znana choćby z przejściówki umożliwiającej uruchomienie Tualatinów na chipsetach BX (jednakże z powodu ceny, mało atrakcyjna dla przeciętnego użytkownika) zaprezentowała nowy produkt. Jeśli posiadamy płytę główną przystosowaną tylko to obsługi procesorów w obudowie Socket-423, to dzięki przejściówce Powerleap PL-P4/N można będzie obsadzić na tej płycie procesory Socket-478 zarówno z rdzeniem Northwood jak i Willamette. Specyfikacja PL-P4/N: Pentium-4 / Celeron P-4 upgrade, P4 (Socket-423) do P4 (Socket-478) z rdzeniem Northwood & Willamette; 2.26/2.4B/2.53GHz (533MHz) & 1.6 ~ 2.4GHz (400MHz) Adapter; -wartstowe PCB. Dalsze szczegóły niebawem na witrynie PowerLeap.com. Cena na razie nie znana.

    "Niebieskie" płytki


    Autor: R4v | źródło: CDR-Info | 14:06
    Komentarzy (0)
    W czasie Sony Dream World 2002 zaprezentowano najnowszą generację dysków optycznych wykorzystujących laser fioletowy. Sony pokazało prototyp napędu DVR-Blue, nośnika, który został opracowany wspólnie z holenderskim Philipsem. Jest to pierwsze działające urządzenie korzystające z nowych laserów działających w zakresie światła niebieskiego i fioletowego. Płyty mogą pomieścić na jednej stronie i jednej warstwie 23.3GB, 25GB lub 27GB. Prędkość 1x w tym przypadku wynosi 36Mbps czyli 4.5MB/s. Zaprezentowane urządzenia spełniają rolę cyfrowych magnetowidów i mogą nagrywać bezpośrednio cyfrowy strumień z satelity lub analogowy obraz z naziemnych nadajników TV. Oczywiście potrafią także odtwarzać płyty DVD-Video oraz CD-DA. Sony nie wypowiadało się na temat terminu rozpoczęcia seryjnej produkcji, jednak wydaje się, że może to nastąpić dość szybko.

    Następca DRAM


    Autor: R4v | źródło: Inquirer | 13:39
    (1)Komentarzy (1)
    Japońscy producenci zamierzają odzyskać rynek pamięci, opanowany w tej chwili praktycznie w całości przez firmy koreańskie. Ma w tym pomóc pamięć magnetyczna MRAM. NEC i Toshiba uruchomiły wspólne przedsięwzięcie, które ma na celu stworzenie wersji handlowych układów w ciągu trzech lat. Do prac oddelegowano 20 inżynierów, którzy będą pracować w ośrodku NECa w Sagamihara. Na prace naukowe obie firmy przeznaczą 10 miliardów jenów, czyli ok. 400 milionów złotych, skupiając się na układach o pojemności 256Mbit. W chwili obecnej najbardziej zaawansowana w pracach nad MRAM jest Motorola, która posiada prototypy o pojemności 1Mbit. Do 2004 firma zamierza uruchomić produkcję. Także Infineon oficjalnie pracuje nad takimi pamięciami. MRAM znacząco różni się od aktualnie stosowanych układów DRAM. W pamięci magnetycznej dane nie są przechowywane jako ładunek w kondensatorze, który musi być co jakiś czas odświeżany, ale jako stan namagnesowania dwóch warstw w magnetycznym złączu tunelowym. Pamięć MRAM ma tę zaletę, że dane w niej zawarte, podobnie jak na dyskach twardych, nie znikają po odcięciu zasilania.

    nVidia Iron Developer Conference


    Autor: R4v | źródło: nVNews | 13:18
    Komentarzy (0)
    nVidia zapowiedziała swoją konferencję na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie grafiki komputerowej. Iron Developer Conference, które odbędzie się w Tokyo 23 listopada jest sponsorowane przez Microsoft, AMD, SoftImage i Elsę. Pojawienie się Elsy w tym zestawieniu wydaje się dość dziwne. Wszyscy chyba wiedzą o nie tak dawnych problemach firmy z płynnością finansową. Tegoroczna konferencja skupi się wokół tematów:
    • Cg - język programowania GPU wysokiego poziomu w połączeniu z DirectX8,
      DirectX9 i OpenGL

    • Szczegóły dotyczące kolejnej generacji układów nVidii, włącznie z NV30 i
      architekturą CineFX

    • Microsoft DirectX 9 - najnowsza wersja multimedialnych interfejsów dla
      programistów

    • najnowsze technologię renderingu w czasie rzeczywistym dla cinematic shading, z zaawansowanym cieniowaniem, oświetleniem, renderingiem wysokiej dokładności i inne
    • SoftImage|XSI 3.0 - integracja z Cg i real-time shader
    • optymalizacja wydajności
    • laboratoria programistyczne

    Znalezione, wyczytane z Boarda...


    Autor: Board | 13:16
    (1)Komentarzy (1)
    Z cylku "Znalezione, wyczytane z Boarda" przedstawiamy posta pod tytułem Codegen 9011 - pierwsze wrażenia, autorstwa zartiego:
    Płytę główną wkłada się bezproblemowo, pomiędzy płytą a zasilaczem jest kilka centymetrów odstępu, co ułatwia montaż i poprawia chłodzenie procesora. Mocowanie kart jest na zatrzaski, co może jest bardzo dobrym pomysłem, ale niestety moje obie karty okazały się z tym systemem niekompatybilne - laminat obu wystaje poza krawędź śledzia. Zatrzask uniemożliwia również przykręcenie karty (otwory na wkręty są). Zdesperowany w końcu użyłem lutownicy i wypaliłem w zatrzaskach wycięcia. [Więcej...]

    Celeron 2GHz w sprzedaży!


    Autor: DYD | 12:58
    (3)Komentarzy (3)
    Nie raz już mieliśmy okazję zapoznać się z nowinkami technicznymi na japońskim rynku, dużo wcześniej niż zostały one oficjalnie ogłoszone. Tak też stało się w minioną sobotę, gdzie na sprzedaż wystawiono procesor Intel Celeron z zegarem 2 GHz. Ze źródła dowiadujemy się, że ten model wykonany jest w technologii 0.13 mikrona, jednak jego rdzeń nie bazuję na Northwoodzie z 256KB cachem L2. Tak jak oczekiwano, pierwsze Celerony z rodziny Pentium4 wykorzystujące technologię 0.13 będą posiadały 128 KB pamięci cache drugiego poziomu. Aktualnie najszybszym Celeronem jest 1.8, wykonany jeszcze w 0.18 (rdzeń Willamatte). Napięcie wynosi 1.525V czyli o 0.025V więcej niż potrzebuje Pentium 4 2.0GHz. Intel Celeron 2GHz posiada szynę 400MHz Quad Pumped Bus i kosztuje $110 (aktualnie wersja 1.8 GHz kosztuje $83). Wszystko na to wskazuje, że jeszcze w tym tygodniu Intel oficjalnie zaprezentuje 2 GHz.

    PowerStrip 3.28 Final


    Autor: DYD | 11:21
    Komentarzy (0)
    Od wczoraj dostępna jest już nowa, finalna wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. Program wraz z nową wersją 3.28, która wprowadza drobne usprawnienia oferuje wsparcie dla nowych i starych układów i wprowadza garść drobnych zmian i poprawek. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z oryginalnego serwera EnTech (642 KB) lub lokalnie z ftp.twojepc.pl.

        
    All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL