Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 28 września 2002  
    

Heroes of Might and Magic IV: The Gathering Storm


Autor: Alien5 | 22:15
(4)Komentarzy (4)
W sklepach na terenie ameryki północnej pojawił się dodatek do jednej z najpopularniejszych turowych strategii fantasy wszechczasów - Heroes of Might and Magic IV, zatytułowany The Gathering Storm. Expansion pack został podobnie jak HOMM IV stworzony przez New World Comupting, a jego wydawcą jest 3DO. W The Gathering Storm pojawi się ponad 20 nowych map single-playerowych oraz kilka nowych potworów i artefaktów. Produkt będzie również zawierał update trybu multi-player pozwalający na grę w sieci i w Internecie oraz edytor kampanii dla koneserów Heroes'ów pragnących stworzyć swój własny świat fantasy. Miejmy nadzieję, że polscy dystrybutorzy dołożą wszelkich starań, aby The Gathering Storm pojawił się jak najszybciej w naszym kraju.

Gra The Lord of the Rings: Two Towers nadchodzi


Autor: Alien5 | 22:14
(2)Komentarzy (2)
Mania The Lords of the Rings trwa! W chwili obecnej oczekujemy na kinową premierę drugiej części już kultowej trylogii Władca Pierścieni. Na horyzoncie pojawia się kolejna produkcja, która z pewnością zainteresuje wszystkich fanów twórczości J.R.R Tolkiena. Będzie to w pełni trójwymiarowa gra action/adventur, której fabuła obejmie wydarzenia z pierwszych dwóch części filmowej trylogii: Fellowship of the Ring oraz Two Towers. Gracz będzie mógł wcielić się w postaci: Aragorna, Legolasa lub Krasnoluda Gimili i stawić czoło armii Saurona. Kolejne wydarzenia w grze będą przeplatane krótkimi scenkami z filmu. Na płycie oprócz gry zostaną również dołączone filmy przedstawiające wywiady z aktorami występującymi w filmie oraz głównymi twórcami The Lord of the Rings oraz ścieżka dźwiękowa z filmu. Jak na razie gra zapowiadana jest tylko w wersjach na konsole Playstation 2 oraz GameBoy Advance. W późniejszym czasie być może pojawi się wersja na PC. Więcej szczegółów na temat projektu The Lord sof the Rings: Two Towers najdziecie na oficjalnej stronie gry, firmowanej przez Electronics Arts.

Nowości Abita pod P4


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 14:37
(4)Komentarzy (4)
Abit ujawnił swoje plany wydawnicze dla Intelowej podstawki Socket 478. Najdroższą płytą, z PCB wypełnionym po brzegi funkcjami będzie:
  • IT7II w wersji 2.0. Ta płyta oparta będzie na najnowszym 845PE z obsługą pamięci PC2700. Posiadać będzie ponadto kontroler Serial-ATA, AGP 8x (?), USB 2.0, IEEE 1394, ATA/133 RAID, 10/100Mbit LAN oraz panel przedni 5,25 cala produkcji Abit’a.
Rodzinę nowych płyt głównych na chipsetach Intela uzupełnią także produkty przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników:
  • BE7-RAID. będzie to analogiczna do IT7II ver. 2.0 konstrukcja, lecz bez Serial-ATA i przedniego panelu.
  • BGE7. Abit, który zdecydował się ostatnio na ekspansję także na rynek Low-end dostarczy tym razem także zintegorwane rozwiązanie. Będzie to płyta oparta o 845GE, lecz dla ograniczenia kosztów nie znajdziemy na niej kontrolerów RAID czy Serial-ATA.
Najprawdopodobniej w listopadzie, Abit przedstawi także płyty dla stacji roboczych i prostych serwerów:
  • SI7. Abit nie zdecydował się na wypuszczenie jakiejkolwiek płyty opartej o Intelowy chipset 850E, z obsługą pamięci RDRAM PC1066. Dziura ta zostanie zaklejona płytą SI7 na układach SiS R658 oraz 963.
  • GB7. Ta płyta będzie oparta o układ Granite-Bay. Obsłuży pamięci PC-2100 w trybie dwu-kanałowym, z pewnością będzie także dobrze wyposażona (AGP 8x, Serial-ATA)

Reinstalacja SP1


Autor: Jasiek | źródło: W2S | 14:34
(4)Komentarzy (4)
Microsoft przedstawił artykuł traktujący o reinstalacji Service Pack'a do Windows XP. Nie jest to konieczne, tak jak np. w Win NT po każdej zmianie w komputerze, jednak nadal w kilku sytuacjach musimy pamiętać o ponownym zaaplikowaniu SP1. Przede wszystkim SP1 będziemy musieli zainstalować ponownie, po każdej reinstalacji samego systemu. Tak samo jeżeli zdecydujemy się skorzystać z mechanizmu naprawczego musimy ponownie zaktualizować swój system. Zmiany wprowadzone przez SP1 znikną także po skorzystaniu z „przywracania systemu” oraz instalacji wersji Professional na istniejącą Home. Pełne HOW-TO Mircosoft'u znajdziemy tutaj.

Wyświetlacz 3D


Autor: R4v | źródło: Digit-Life/SiliconStrategies | 12:49
(2)Komentarzy (2)
Sharp Corp. przedstawił prototypy swojego wyświetlacza LCD, który oprócz standardowego obrazu 2D może wyświetlać także obraz 3D i to bez żadnych dodatkowych akcesoriów, jak okulary. Konstrukcja bazuje na efekcie zwanym parallax barrier effect. Polega użyciu maskownicy w celu ustalenia oddzielnych dróg światła dla prawego i lewego oka. W trybie 2D zasłona robi się przezroczysta i obraz powstaje standardową techniką. Jak to ma działać w praktyce można zobaczyć na poniższym rysunku:


Wyświetlacze mogą być użyte w monitorach, telewizorach, e-bookach, PDA oraz w konsolach itp. Prototypy posiadają przekątne 4, 7, 8.4 i 15 cali. Panele są dziełem Sharp Laboratories of Europe z Anglii. Firma twierdzi, że technologia jest gotowa do wdrożenia do produkcji. Pierwsze monitory z matrycami 3D powinny trafić na półki sklepowe już wiosną przyszłego roku. W międzyczasie zostanie ulepszony efekt 3D oraz zwiększony zostanie kąt widzenia, który aktualnie pozwala na korzystanie z urządzenia tylko przez jedną osobę. Sharp zamierza pokazać wyświetlacze na CEATEC Japan 2002, który rozpoczyna się pierwszego października. Firma spodziewa się utworzenia konsorcjum, które miało by zajmować się dalszym rozwojem tej technologii. Obecnie udziałem w pracach zainteresowane są: Microsoft, Eastman Kodak, Sony, Toshiba, Sanyo, Fuji Photo Film, Olympus, NTT Data i Imagica.

 
Piątek 27 września 2002

Test skanera Plustek OpticPro S6


Autor: Grosz | 19:30
(6)Komentarzy (6)
Budowa skanera pozostaje niezmienna od lat. Obecnie na rynku dominują dwa rozwiązania konstrukcyjne, wykorzystujące układy typu CCD (Charge Coupled Device) bądź CIS (Contact Image Sensor). Do kategorii skanerów CCD należy Plustek OpticPro S6, wprowadzony na polski rynek 22 kwietnia 2002 roku, pierwszy z nowej serii S (slim). Dzięki uprzejmości firmy Multimedia Vision możemy bliżej zapoznać się z tym urządzeniem. Skaner umożliwia przenoszenie do komputera (zamianę na postać cyfrową) wszelkich: zdjęć, rysunków, dokumentów (OCR), a także obrazów niewielkich przedmiotów trójwymiarowych. » czytaj dalej

Windows XP SP1 PL już jest!


Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:19
(2)Komentarzy (2)
Za pośrednictwem InfoJama.pl: Z serwera Microsoftu można już ściągnąć polską wersję Service Packa 1 dla Windowsa XP (zarówno Home, jak i Pro). Póki co, nie widać jeszcze nigdzie oficjalnego komunikatu w tej sprawie, ale plik leży już w odpowiednim miejscu i zajmuje 132 mb. Nie jest to żadnym wyjątkiem - nasz niezawodny, przezornie zainstalowany już miesiąc temu skrypt codziennie sprawdzał adres, pod którym paczka powinna się pojawić :-) Nie było to bezcelowe, bo dzisiaj dał on znać, że można już zacząć pobieranie. Niezorientowanym przypominamy, że SP1 nie zainstaluje się na Windowsach zarejestrowanych jednym z popularnych pirackich kluczy i - przynajmniej póki co - jest to jedyna niedogodność z zapowiedzianej "walki z piratami przy pomocy SP1". Zbiór łatek zawiera hotfixa usuwającego problem niestabilnej pracy systemu z terminalem HiS (usługa SDI).

Kolejny 300A?


Autor: Jasiek | źródło: Overclockers.ru/X-bit | 19:17
Komentarzy (0)
Najnowszy Celeron pod Socket 478 nareszcie jest już wyprodukowany w technologii 0,13 mikrona, jak pamiętamy wykonane w 0,18; modele 1,7 i 1,8GHz mocno rozczarowały overclockerską społeczność. Ostatnio oficjalnie zaprezentowany 2.0GHz chyba w końcu nawiąże do tradycji dobrze podkręcalnych (w granicach 50%) układów z rodu Celeronów. Strona Overclockers.ru wzięła na warsztat taki procesor. Wyniki w podkręcaniu przerosły chyba oczekiwania większości – 3,0GHz przy standardowym napięciu zasilającym rdzeń 1,5V! Warto dodać, że taki zegar osiągnięto przy najzwyklejszym chłodzeniu powietrznym. Niestety jest jedno duże „ale”, starsze Celerony, nawet przy dwukrotnym zmniejszeniu pamięci podręcznej drugiego poziomu, notowały dość ciekawe wyniki. Taki procesor przy atrakcyjnej cenie, po podkręceniu, z nawiązką zaspokajał potrzeby np. graczy, często depcząc po piętach „pełnym” PII/PIII. Niestety tym razem nawet tak wysoko taktowany Celeron może rozczarować swoją wydajnością. Architektura Netburst bardzo lubi duże ilości cache L2; Celerony wyposażone zaledwie w 128KB, czyli 4 razy mniej niż P4, dzieli przepaść w stosunku do swoich starszych braci. Taki układ taktowany nawet magiczną liczbą 3GHz ledwo co wyprzedza Pentium4 1,6A. Na Overclockers.ru znajdziemy 2 wykresy z 3DMarka 2001 oraz Q3 przedstawiające orientacyjnie wydajność podkręconego o 50% Celerona.

Nowość Intela w grafice 3D


Autor: Jasiek | źródło: Digit-Life | 19:15
Komentarzy (0)
Na kolejnym, jesiennym Intel Developers Forum, tym razem w Moskwie, specjaliści z rosyjskiego oddziału Intela wraz z laboratorium w Santa Clara, przedstawili nową technologię Light Field Mapping, czyli w skrócie LFM. O co chodzi? Otóż, tym razem Intel dał nam odpocząć od spektakularnych hardware’owych nowości stworzonych gdzieś głęboko w jego laboratoriach i zabrał się za oprogramowanie. LFM to metoda interaktywnej, fotorealistycznej wizualizacji 3D. Do wykonania wizualizacji potrzebne jest 200-400 zdjęć danego obiektu. Dzięki LFM modelowane jest na ich podstawie oświetlenie całej powierzchni obiektu oraz jego geometria. Metoda ta ma w założeniach umożliwić większą precyzję niż tradycyjnie modelowanie, umiarkowanym nakładem pracy przy małych kosztach. Aktualnie Intel pracuje nad standaryzacją swojego nowego pomysłu. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, w najbliższej przyszłości większość aplikacji do renderingu 3D ma obsługiwać LFM. Poniżej zamieszczam linki do kilku sekwencji filmowych pokazujących LFM w akcji:

Plany ATI - nieoficjalnie


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 18:47
Komentarzy (0)
Nvidia przynajmniej do czasu premiery NV30 nie ma nas czym pozytywnie zaskoczyć. Nowe NV18/28 zrobiły trochę zamieszania, powstało sporo nowych kart, lecz wprowadzenie AGP 8x jest jedynie malutkim krokiem naprzód. Dla graczy jest istotna przede wszystkim wydajność oraz obsługa najnowszych API. AGP 8x z pewnością nie daje zauważalnego przyrostu prędkości, a tańsze GF4 MX nadal nie są kompatybilne z DirectX 8.1. Tymczasem nawet produkty z najniższych półek od ATI, firmy posiadającej w tej chwili palmę wydajnościowego pierwszeństwa ze swoim Radeonem 9700, spełniają już standardy DirectX 8.1 (R9700 oczywiście także 9.0). To właśnie rodzina kart na nowym rdzeniu R300 najprawdopodobniej w najbliższym czasie będzie przez ATI Technologies znacznie rozbudowana. Już w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać Radeona 9700 w 100% identycznego z aktualnie sprzedawaną wersją Pro, lecz z obniżonym taktowaniem rdzenia i pamięci. Wśród kart ATI z obsługą DirectX 9.0 pojawi się także alternatywa dla osób posiadających znacznie mniej zasobne portfele. Będą to karty Radeon 9500 oraz Radeon 9500 Pro. W przypadku tych konstrukcji cięcia pójdą nieco dalej, oby dwie będą posiadać o połowę węższą szynę do pamięci (128-bitową zamiast 256). Kartę „Pro” cechować będzie pełna liczba potoków renderujących R300, natomiast zwykły R9500 posiadać będzie ich o połowę mniej, czyli 4. Jeżeli te wszystkie nieoficjalne informacje się potwierdzą, możemy spodziewać się prawdziwego wysypu Radeonów przed gwiazdką. Karty 9500 od razu powinny wystartować z cenami poniżej $200.

Nowe wersje chipsetów z obsługą Hyperthreading


Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 17:22
Komentarzy (0)
Firmy Intel oraz SIS zapowiedziały wypuszczenie na rynek nowych wersji niektórych chipsetów, aby umożliwić im obsługę nadchodzących Pentium4 od 3.06GHz począwszy, z obsługą technologii Hyperthreading. Na dzień dzisiejszy jedynie 845GE/PE jest w stanie obsłużyć nowe procesory. Posiadacze płyt na 845E oraz 850E także w najbliższym czasie mogą spodziewać się nowych wersji BIOS do swoich płyt z dodaną obsługą hyperthreading’u. W przypadku 845G niestety nie będzie możliwości załatwienia sprawy przez update BIOS, Intel zdecydował się na wprowadzenie nowego steppingu B tych chipsetów. Podobnie sprawa ma się ze wszystkimi modelami układów SIS. Nowe wersje 645DX i 648 mają wejść na rynek w nadchodzącym miesiącu. Niestety świeżo upieczeni nabywcy płyt na tych właśnie chipsetach zostaną krótko mówiąc... na lodzie.

Ping szybki jak światło


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:02
(4)Komentarzy (4)
Nauczyciele fizyki w Youngstown State University zaproponowali wykorzystanie sygnału ping jako... nowej metody pomiaru szybkości światła. Ping to niewielki pakiet danych (ok. 100B) przesyłany jako potwierdzenie łączności pomiędzy komputerami. Pomiar czasu od wysłania sygnału z komputera, do otrzymania pakietu zwrotnego, to wskaźnik szybkości światła - wyjaśnia autor metody, profesor fizyki Michael Crescimanno.

Zarówno światło, jak sygnał ping mają tę samą naturę - to fale elektromagnetyczne. Crescimanno i współautor projektu Joel Lepak wykorzystali elementarne równania elektromagnetyczne do porównania sygnału elektrycznego w kablu ze światłem widzialnym. Dokładniej: posłużyli się równaniami dotyczącymi pojemności kabla komputerowego, czyli jego możliwości magazynowania ładunku elektrycznego. Przeprowadzony eksperyment dostarczył pomiarów o dokładności kilku procent wobec obowiązującej wartości - pomiędzy 290 a 309 tysięcy kilometrów na sekundę. » czytaj dalej

Nowa "19-tka" Mitsubishi


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:02
(1)Komentarzy (1)
Monitor Mitsubishi Diamond Plus 93SB to nowoczesny, 19-calowy produkt, łączący elegancki wygląd i nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Prezentacja ruchomych obrazów jest dziś jednym z podstawowych zastosowań sprzętu komputerowego - nie tylko w dużych firmach czy segmencie medycznym, ale również w środowisku domowym. Do tej pory monitory CRT nie były w stanie zapewnić obrazu o jasności, która - podczas wyświetlania przekazu konferencyjnego, telewizyjnego, filmów DVD czy animowanych zawartości stron WWW - gwarantowałaby obraz doskonałej jakości. Problem ten został rozwiązany wraz z pojawieniem się nowego kineskopu SuperBright Diamondtron, który został użyty w monitorze Mitsubishi Diamond Plus 93SB. Nowe rozwiązanie pozwala na uzyskanie luminacji powyżej 250 cd/m2, a do aktywacji systemu SuperBright (pracującego w dwóch trybach - dla obrazów statycznych i ruchomych) wystarczy wciśnięcie przycisku umieszczonego na obudowie monitora. Możliwa jest także automatyzacja procesu dobierania jasności do zawartości prezentowanych na ekranie aplikacji - służy do tego program Brightness Controller. » czytaj dalej

Bluetooth w Windowsach


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:03
(1)Komentarzy (1)
Microsoft rozesłał do firm produkujących komputery nakładkę na Windows XP. Rozszerza ona możliwości systemu o obsługę standardu komunikacji bezprzewodowej Bluetooth.

Może być to przełomowy moment dla "sinozębego" standardu, który - choć coraz bardziej popularny - wciąż jeszcze nie może się przebić na rynek masowy. Jak do tej pory najwięksi producenci podchodzili do niego z nieufnością. Teraz sytuacja może ulec zmianie - jak zapowiada Microsoft, uzupełniony Windows XP pojawi się w nowych komputerach za 3 do 6 miesięcy. W przyszłości dodatek zostanie też udostępniony w Internecie do pobrania przez osoby, które zainstalują wcześniej Service Pack 1. Skąd tak nagła decyzja o wprowadzeniu Bluetooth do "okienek"? Komentatorzy wiążą zmianę w stanowisku Microsoftu (wcześniej raczej niechętnego "sinozębemu") z dodaniem obsługi Bluetooth do systemu Apple OS X.

Analitycy przewidują, że od przyszłego roku zaczniemy obserwować gwałtowny rozwój rynku Bluetooth. Według IDC wartość sprzedawanych na całym świecie półprzewodników do modułów Bluetooth wzrośnie z 2,6 mld USD w ubiegłym roku do 76,6 mld USD w roku 2006. Z kolei firma Gartner prognozuje, że w roku 2005 na całym świecie będzie działać aż 560 mln urządzeń komunikujących się za pośrednictwem "sinozębego" standardu.

Pracownie komputerowe Microsoft dla dzieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:08
Komentarzy (0)
Firma Microsoft poinformowała o uroczystym otwarciu dwóch pracowni komputerowych w warszawskiej dzielnicy "Żoliborz" i na Bielanach. Pracownie powstały dzięki współpracy firmy Microsoft ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom "Gniazdo", którego założycielką i prezesem jest Alina Janowska - Zabłocka, znana aktorka telewizyjna.

Projekt pracowni komputerowych, został opracowany przez Microsoft i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Gniazdo" z myślą o dzieciach z trudnych rodzin, bezrobotnych i patologicznych, zagrożonych lub niedostosowanych społecznie. Na terenie Warszawy działa obecnie 11 "Gniazd" obejmujących opieką 400 dzieci w wieku 3-17 lat. Ponad 240 000 PLN zostało przeznaczone na stworzenie dwóch pracowni komputerowych w warszawskiej dzielnicy Żoliborz, w dwóch "gniazdach", które służą jako świetlice, miejsca pozaszkolnych spotkań dzieci z nauczycielami i psychologami. Trzeba jednak zaznaczyć, że placówki te otwarte są również dla dzieci i rodzin funkcjonujących prawidłowo. » czytaj dalej

 
Czwartek 26 września 2002

Mitsubishi szuka wspólników


Autor: DYD | źródło: 4D | 23:50
(2)Komentarzy (2)
Firma Mitsubishi Electronics potwierdziła, że jest zainteresowana rozpoczęciem współpracy z innym producentem pamięci DRAM. Potencjalny partner to Elpida, spółka joint-venture firm NEC i Hitachi.

Firma jest gotowa związać się z Elpidą, jedak rozmowy prowadzono także z innymi producentami. "Negocjowaliśmy z licznymi firmami, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi. Jednak nic nie zostało jeszcze sfinalizowane" - to wypowiedź rzecznika Mitsubishi.

Ewentualna fuzja może doprowadzić do powstania 4. co do wielkości światowego producenta układów DRAM. Elpida we współpracy z Mitsubishi może objąć około 11% udziałów na rynku. Gdyby tak się stało, cała japońska aktywność w tej branży zostałaby skupiona w jednej firmie.

Nowe projektory Philipsa: seria cBright2+


Autor: DYD | źródło: 4D | 23:42
Komentarzy (0)
Na początku września 2002r. w ofercie handlowej Philips Polska znalazły się nowe projektory multimedialne: seria cBright2+ (SV2, XG2+ oraz XG2+ impact). Nowe modele są kontynuacją linii cBright2. Projektory nowej serii cBright 2+ posiadają siłę jasności od 1500 do 1800 ANSI lumenów oraz wagę wynoszącą 3,6. Nowa optyka oraz wyspecjalizowany procesor graficzny pozwalają na wyświetlanie precyzyjnego obrazu, z zachowaniem gradacji odcieni wyświetlanych obiektów. Wszystkie modele cBright2+ tj. SV2, XG2+ oraz XG2+ Impact posiadają obudowę w kolorze srebrnym. Ceny produktów (brutto): cBrightSV2 - 14 400 PLN, cBrightXG2+ - 14 700 PLN, cBrightXG2+Impact - 16 200 PLN. Oto przypomnienie wielu cech jakie posiadają projektory serii cBright2+: » czytaj dalej

Definicje dla Nortona AntiVirusa


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 23:29
(5)Komentarzy (5)
Dziś ukazało się uaktualnienie datowane na 26.09 baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 62158 wirusów - przybyło 5 od ostatniej aktualizacji) dla oprogramowania antywirusowego firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.41 MB) mogą skorzystać użytkownicy produktów z rodziny Norton AntiVirus. Plik można też pobrać z naszego serwera FTP.

Beta Detonatory 40.71


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:16
Komentarzy (0)
Po wypuszczeniu na światło dzienne kilka dni temu wersji Beta nr 40.52 dziś na witrynie NVidia.com znajdziemy już oficjalne Beta sterowniki opracowane przez NVidię. Najnowsze wydanie driverów Detonators oznaczone jest symbolem 40.71 Beta. W sterownikach 40.71 certyfikat WHQL jest dopiero w fazie wdrażania (dzięki za info: AndrzejB & Gordon_23) i jeśli byście mieli z nimi kłopoty, NVidia radzi skorzystać z wersji 30.82 WHWL. Nowe "stery" datowane są 26/09/2002 i możemy ściągnąć wersję dla systemów 2K/XP/95/98/Me. Oto linki prowadzące do poszczególnych wersji systemowych najnowszych "dętków". Wszystkie wersję dostępne są także z FTP.TwojePC.pl, zapraszamy:

Nowe artykuły w polskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:05
Komentarzy (0)
  • Dwa monitory na WGK (CTX vs Relisys): "Każdy z nas choć raz stawiał jakieś zarzuty swojemu monitorowi. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dzieci słyszeliśmy to nie raz marudzenie na ból oczu. Czasem też nasza połowica krzyknie z pokoju: "Kochanie! Posłuchaj proszę - chcę dostać już nowy monitor, bo nawet nie mogę nigdzie w sieci normalnie posiedzieć gdyż ekran mi za szybko przeskakuje" (np na czacie). Czy to nie życiowe?"

  • Zalman ZM80-HP na Dzikim Podkręcaniu: "Chyba wszyscy obeznani choć troszkę w temacie chłodzenia komputerów kojarzą firmę Zalman. Dostarcza ona na rynek jedne z najcichszych, jeśli nie najcichsze coolery o dość wymyślnych konstrukcjach. Na łamach 'Dzikiego Podkręcania' testowaliśmy już wiele produktów Zalman'a, a dziś przyszedł czas na pierwsza w Polsce i jedną z pierwszych na świecie recenzję radiatora na karty graficzne Zalman ZM80-HP."

  • 'Wirtualne' procesory AMD


    Autor: R4v | źródło: Inquirer | 13:20
    (1)Komentarzy (1)
    Okazuje się, że niewielu widziało na oczy najnowsze Athlony XP 2400+ i 2600+. Zostały one oficjalnie przedstawione 21 sierpnia. Tymczasem europejscy dystrybutorzy nie mogą się doczekać dostaw. Także sytuacja w USA pozostawia wiele do życzenia. The Inquirer twierdzi także, że próbki modeli 2800+ i 2700+ mogą istnieć najwyżej w laboratoriach AMD, ponieważ nikt ich jeszcze nie otrzymał. Intel już od jakiegoś czasu udostępnia próbki swojego Pentium 4 3.06GHz z technologią HyperThreading. Sytuacja zaczyna przypominać premierę Coppermine'a Intela. Wtedy także pojawiła się pewna niewielka ilość procesorów dla prasy, natomiast właściwe dostawy zaczęły się znacznie później. Wygląda na to, że AMD ma poważne problemy z produkcją swoich procesorów. Niektórzy dystrybutorzy twierdzą, że próbki Athlonów pracujących z magistralą FSB 333MHz pojawią się nie wcześniej niż w momencie premiery Pentium 4 3.06GHz. Nie wiadomo także jak sytuacja będzie wyglądać w przypadku Bartona. W związku z powyższymi informacjami wydaje się mało prawdopodobne, żeby rezygnacja z technologii SOI pozwoliła przyspieszyć wypuszczenie procesora. Należy się raczej liczyć z jeszcze większymi opóźnieniami.

     
    Środa 25 września 2002

    Wysyp kart na najnowszych GPU Nvidii


    Autor: Jasiek | źródło: Darkcow/Rivastation | 22:21
    (7)Komentarzy (7)
    Dzisiaj Nvidia oficjalnie zaprezentowała chipy NV18 oraz NV28. Tym samym, wierni partnerzy firmy, już w pełni jawnie mogli przedstawić swoje kary na nowych GPU. Przypomnę, że jest to odgrzewane danie w postaci GF4 Titanium/MX z obsługą AGP 8x. Tajemnicza karta prezentowana już u nas tutaj, okazała się być ASUS’em V9180. Podobną konstrukcję na nowym GF4 MX-440 przedstawił Leadtek (A180 na zdjęciu po lewej) oraz Gainward (480XP obok). Zdecydowanie najlepsze wrażenie robi, ostatnia w szeregu, karta GF4 MX-440 firmy Triplex, jak zwykle jednak nie mamy co liczyć na sprowadzenie ich do polski. Karta Triplex’a posiada wydajność 37 milionów polygonów/sek., co pozwala wyliczyć taktowanie nowego rdzenia - 300Mhz (poprzednio 275Mhz). Dodatkowo produkt Triplex'a TX-680 będzie wyposażony w pamięci 2,8ns, pracujące przy 600Mhz zamiast standardowych 500.
    Dzisiaj możemy także podziwiać pierwszą z kart na obecnie najmocniejszym układzie Nvidii, czyli NV28. Tym razem pierwszy jest Leadtek z WinFast’em A280 TD MyVIVO. Niestety usilnie tłumacząc koreańskie opisy, nie udało mi się odnaleźć szczegółów, co do tego modelu.
    Zainteresowanych tematem nowych kart Nvidii, zapraszam na pierwsze w sieci porównanie starej wersji z nową, na francuskiej stronie Impact-hardware, niestety w tej chwili jest to jedynie pojedynek pomiędzy MX'ami. Jak można było się spodziewać, od NV18 (na warsztat poszła jedna z pierwszych kart od MSI) nie można wymagać zbyt wiele, różnica pomiędzy starym rdzeniem, a nowym jest pomijalna. Dodatkowo zachowanie karty przy włączonym trybie AGP 8x przy płycie głównej na KT400 jest co najmniej dziwne. Pocieszający jest jednak fakt, że testowy egzemplarz udało podkręcić się aż do 365/715 Mhz.

    update 26-09: Bardzo dokładny test i porównanie nowych GF z AGP 8x ze starymi zamieściła dzisiaj witryna Digit-Life.

    IBM BladeCenter


    Autor: R4v | źródło: vnunet.com | 17:40
    Komentarzy (0)
    IBM przedstawił swoją najnowszą serię serwerów przeznaczonych dla dużych przedsiębiorstw. eServer BladeCenter korzysta z procesorów Intel Xeon. Serwery te są ultra cienkie i mogą być ustawiane pionowo lub poziomo, podobnie jak książki. Konstrukcja bazuje na wysuwanych modułach, montowanych w obudowie, która to z kolei montowana jest w szafie rack. Według IBM'a, nowa architektura zapewnia taką samą wydajność jak systemy 1U zbudowany na Xeonach, przy dwa razy większej gęstości upakowania. BladeCenter może pomieścić do 84 modułów w rack'u. Jest to o 36 więcej niż HP ProLiant BL20p. IBM twierdzi także, że jego rozwiązanie jest o 23% tańsze od konkurencyjnych systemów na Pentium III. BladeCenter pracuje z Linuxem, MS Windows i Novell Netware. Pierwsze egzemplarze mają być dostarczone do odbiorców w listopadzie. Cena bazowa to $1879.

    16 godzin na bateriach


    Autor: R4v | źródło: The Register | 17:30
    Komentarzy (0)
    Kanadyjska firma Electrovaya, znana wcześniej jako ElectroFuel Inc., twierdzi, że jest w stanie wyprodukować Tablet PC, który pracował by do 16 godzin. Tablet PC jest komputerem pozbawionym klawiatury, za to wyposażonym w duży ekran dotykowy. Firma, która wytwarza baterie, uważa, że jej komputer Scribbler może pracować od 10 do 16 godzin przy poborze mocy 100W z procesorem Mobile Pentium III 866MHz. Jest to wartość szokująca. Typowe notebooki są w stanie pracować ok. 3 godzin. Wymiary Scribblera to 275x223 mm, czyli mniej niż typowy laptop. Niestety firma nie podała masy swojego produktu.

    Creative Inspire 6.1


    Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 17:26
    (11)Komentarzy (11)
    W związku z premierą Audigy 2, Craetive nie mógł zapomnieć o głośnikach dla niej. Zestaw Inspire 6.1 6600 składa się z 6 satelitów i subwoofera. Pełne zalety zestawu mogą wykorzystać grający w gry Hitman 2 i Soldier of Fortune II, które obsługują dźwięk w standardzie 6.1. Satelity wyposażono w 8W głośniki. Centralny przedni głośnik i drewniany subwoofer dysponują natomiast mocą 22W. Pasmo przenoszenia zestawu to 40Hz-20kHz. Dla posiadaczy kart 5.1 wbudowano system CMSS, który pozwala na użycie wszystkich głośników. Nie zapomniano także o przewodowym pilocie. Sugerowana cena zestawu to $110.

    Nowa nagrywarka DVD Pioneera


    Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 17:18
    Komentarzy (0)
    Pioneer przedstawił najnowszą nagrywarkę DVD-RW, o oznaczeniu DVR-A05-J. Napęd nagrywa płyty DVD-R z prędkością 4x, natomiast DVD-RW są nagrywane z szybkością 2x. Oba standardy zostały ustalone przez DVD Forum w sierpniu. Dla redukcji wibracji zastosowano system Dynamic Resonance Absorber, podobny do systemów stosowanych w napędach DVD-ROM Pioneera. Poza wspomnianymi już DVD-RW i DVD-R, nagrywarka zapisuje także na nośnikach CD-R (z prędkością 16x) i CD-RW (z prędkością 8x). Prędkości odczytu są następujące: DVD-R/RW - 6x, DVD-ROM - 12x, CD-ROM - 32x. Napęd posiada bufor o pojemności 2MB. Spodziewana cena wersji retail to ok. $290. DVR-A05-J ma się pojawić w sprzedaży na początku października.

    Nowy PowerPC w Mac'ach


    Autor: R4v | źródło: Australian IT | 17:10
    Komentarzy (0)
    Apple Computer i IBM pracują wspólnie nad nowym 64-bitowym procesorem PowerPC. Ma on znaleźć zastosowanie w high-endowych maszynach Apple'a. Nowy układ ma według specjalistów podwoić moc obliczeniową Mac'ów. Według EWeek, Apple testuje już nowe układy nazwane GigaProcessor Ultralite (GPUL) na maszynach z systemem MacOS X. Testy te mają sprawdzić jak procesor działa z nową architekturą przewidzianą dla przyszłych Macintoshy. Początkowo IBM planował zastosowanie GPUL w serwerach Linuxowych, jednak architektura PowerPC pozwala na użycie ich także przez Apple. Procesor jest zgodny z architektura układu Power4, używanego w najpotężniejszych superkomputerach IBM'a. GPUL jest jednak mniejszy i znacznie mniej 'prądożerny' niż starszy brat. Źródła twierdzą, że ma on wymiary Celerona. Procesor posiada dwa lub cztery jądra. Pierwsze wersje będą pracować z zegarami 1.4GHz do 2.0GHz, jednak pierwsze komputery mają się pojawić najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

    1 października - dzień AMD?


    Autor: Jasiek | źródło: Inquirer/Digitimes | 15:41
    (2)Komentarzy (2)
    Długo oczekiwany „chipset” Nforce2 ma jednak duże szanse zadebiutowania na początku października. Chociaż ostatnio wyciekały od Nvidii bardzo niepokojące wieści (patrz ten news), to jednak według najświeższych informacji koncern z Santa Clara wyrobi się z premierą do 1 października, głównie dzięki szybkiemu wprowadzeniu płyt głównych od ASUS’a i MSI. Na konstrukcje od reszty stawki przyjdzie poczekać nieco dłużej. Wspomniana data będzie także ważna dla AMD z drugiego powodu, otóż półoficjalnie wiadomo, że nowe dzieło NV będzie miało swoją premierę równolegle z Athlonami XP 2700+ oraz 2800+. Będą to procesory bazujące na, znanej już z modelu 2600+, wersji B rdzenia T-bred, przystosowane jednak do pracy z wyższym FSB - 166 Mhz. Jednocześnie, co pewnie dla nas użytkowników bardziej istotne, najprawdopodobniej tego dnia zostaną także obniżone ceny na starsze Athlony XP w technologii 0,13. W przypadku naszego kraju, może będzie to oznaczać wprowadzenie w ogóle do masowej sprzedaży jednostek bazujących na B-steppingu jądra Thoroughbred. Przyczyną przekładającej się premiery nowego Nforce były przede wszystkim problemy z oficjalnym zaakceptowaniem AGP 8x oraz DDR400, jak wiemy w przypadku tego drugiego sprawa jest już przegrana. Acha, a czy w moim newsie pojawiło się słowo „chipset”? Ups, pamiętajcie o tym „sza” - Nvidia przecież bardzo nie lubi tego określenia.

    Intel zamyka fabrykę


    Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 15:17
    Komentarzy (0)
    Intel zapowiedział, że zamknie swoją irlandzką fabrykę na dwa tygodnie. Jest to często stosowana metoda ograniczenia kosztów, 3000 pracowników irlandzkiego FAB’u będzie bez pracy pomiędzy 22 grudnia, a 5 stycznia. Wcześniej spotkało to także izraelski FAB 18 w dniach 13-28 sierpień. Przez większość jest to odbierane jako oznaka słabych wyników finansowych firmy w ostatnim czasie. Ponadto fabryka w Irlandii, według informacji Intela, dysponuje jedynie technologią 0,18 mikrona, przez co w tej chwili jej produkcja jest najprawdopodobniej ograniczona jedynie do chipsetów. Być może podczas czasowego zamknięcia Intel zdecyduje się dokonać jej modernizacji.

    "Doom 3" na dużym ekranie


    Autor: DYD | źródło: FilmWeb | 15:01
    (5)Komentarzy (5)
    W sierpniu podano do wiadomości, że największe hollywoodzkie wytwórnie interesują się ekranizacją jednej z najpopularniejszych gier komputerowych "Doom". Dziś wiadomo, że w wyścigu najprawdopodobniej wygrało studio Warner Bros. Pictures, które prowadzi końcowe negocjacje z twórcą gry, firmą idSoftware. Zgodnie z podpisywanym kontraktem film miałby być zrealizowany w ciągu 15 miesięcy - w przeciwnym wypadku prawa do ekranizacji wrócą z powrotem do wytwórcy gry. Nie wiadomo jeszcze, kto napisze scenariusz obrazu.

    "Doom" zadebiutował na rynku komputerowym w 1993 roku i od razu stał się wielkim sukcesem (po Wolfenstein3D i przed Quake'em). W przyszłym roku ukaże się trzecia odsłona gry i właśnie na jej podstawie oparty będzie scenariusz powstającego filmu. Akcja rozgrywać się będzie w przyszłości w paramilitarnej bazie zlokalizowanej na Marsie. Prowadzone tam eksperymenty naukowe doprowadzają do otwarcia wrót piekieł. Główny bohater musi walczyć z potworami, które uwolnione atakują ludzi. Mimo kontrowersji dotyczących dość krwawego oblicza gry i zawartej w niej przemocy producenci chcą by film oglądali widzowie od lat 12.

    Kodak przebił Canona


    Autor: DYD | źródło: 4D | 14:07
    (2)Komentarzy (2)
    Trwające w Kolonii targi Photokina to nieustanny "wysyp" nowych aparatów cyfrowych. Właśnie padł kolejny rekord - firma Kodak zaprezentowała model wyposażony w matrycę o rozdzielczości 13,89 mln pikseli. Atmosfera nie zdążyła jeszcze ostygnąć po premierze 11-megapikselowego Canona EOS-1Ds, a już uwaga mediów przeniosła się na inne urządzenie - aparat Kodak DCS-14n. Nowy Kodak posiada matrycę CMOS o aktywnym obszarze 36 x 24 mm, co odpowiada klatce filmu 36 mm. Maksymalna rozdzielczość wykonywanych zdjęć to 4536 x 3024 piksele. Czułość można regulować w zakresie od 80 do 800 ISO (przy maksymalnej rozdzielczości: 80-640 ISO). Aparat został wyposażony w obiektyw Nikkor i obudowę znaną z aparatów Nikon F100/F80.

    Pomimo imponującej matrycy aparat - w odróżnieniu od Canona EOS-1Ds - jest skierowany nie tylko do profesjonalistów, ale także do ambitnych amatorów. Oprócz trybu zaawansowanego oferuje więc także tryb podstawowy, w którym większość ustawień dobierana jest automatycznie. Kodak DCS -14n posiada wbudowany bufor pamięci o pojemności 256MB (może zostać rozbudowany do 512MB), obsługuje karty CompactFlash i MMC/SD. Istnieje również możliwość podłączenia dysku twardego IBM Microdrive. Zdjęcia zapisywane są jako "surowe" pliki DCR lub w formacie ERI-JPEG. Wymiary aparatu to 131 x 158 x 89 mm, waga (bez baterii) - 907 g. Cenę Kodaka DCS-14n ustalono na 4 tys. USD. Urządzenie do sprzedaży trafi w grudniu.

    Z taśmy montażowej...


    Autor: Kris | 13:30
    (7)Komentarzy (7)
    Zamiast recki mam dziś jedynie kolejną ściemę marketingową zwaną potocznie zajawką (w wersji karpackiej: zajavka). Po raz kolejny moje biurko zostało zasypane taką stertą kart graficznych, że do wiaderka z kawą (chętnie przetestowałbym jakiś model z samopodgrzewaczem, najlepiej na USB v2.0) muszę się czołgać. Aktualnie w przygotowaniu jest tekst opisujący niepodległościowo-wyzwoleńczą walkę ATI ze Smokiem. W roli szlachetnego rycerza wystąpi Radeon 9700 Pro (w zbrojach wykutych przez kuźnie SuperGrace'a i HIS'a). Giermkiem mianowany został przedwcześnie emerytowany Radeon 8500. Korpus ATI sponsoruje ABCData i Sirius. W postać smoka wcielił się GeForce4Ti 4600 z rodowodowej stajni Gainwarda (niezawodna MMV dysponuje całym parkiem jurajskim). Właśnie ślęczę przy opisie wyposażenia bojowego Radka i biada temu, kto pominie go przy czytaniu całego artykułu (będę odpytywał każdego indywidualnie przez e-mail). » czytaj dalej

    Klawiatura Superb Roller Office XP


    Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:49
    (8)Komentarzy (8)
    Superb Roller Office XP została zaprojektowana tak, aby zwiększyć wygodę i efektywność pracy przy komputerze. Zawiera znacznie więcej przycisków multimedialnych, funkcyjnych i internetowych niż inne, konkurencyjne klawiatury: przyciski OFFICE, przyciski INTERNETU, przyciski MULTIMEDIÓW, przyciski SCHOWKA oraz przyciski APLIKACJI. Pozwalają one m.in. na łatwy i szybki dostęp do pożądanych funkcji.

    Rolka nawigacyjna umożliwia pionowe lub poziome przewijanie ekranu. Udostępnia również opcję menu kontekstowego (pop-up) oferującego szybki dostęp do najczęściej używanych fragmentów tekstu, zadań lub aplikacji przez wybranie pozycji i kliknięcie na niej (analogicznie jak przy użyciu myszy). Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie czasu (nawet do 70%) potrzebnego na równoległe posługiwanie się myszą i klawiaturą. Co więcej, umieszczenie rolki nawigacyjnej w klawiaturze znacznie zwiększa ergonomię pracy, przenosząc część obciążenia pracą z dłoni posługującej się myszą na drugą dłoń, która posługuje się rolką. Klawiatura SUPERB ROLLER OFFICE KEYBOARD XP jest więc nie tylko potężnym i przyjaznym użytkownikowi urządzeniem, ale również ekskluzywnym składnikiem zestawu komputerowego zwiększającym komfort pracy. » czytaj dalej

     
    Wtorek 24 września 2002

    IT, dokąd zmierzasz?


    Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 23:16
    (5)Komentarzy (5)
    Rok 2002, mimo sporej ilości premier nowego sprzętu, wprowadzenia nowych technologii, finansowo jest dla branży IT na świecie bardzo nieudany. Z pewnością ma na to wpływ słaba sytuacja w innych sektorach gospodarki oraz ogólnie kiepska atmosfera na rynkach finansowych w USA po aferach księgowych. Niestety nie dość, że wzrost indeksów Nasdaq został już dawno zahamowany, to teraz kolejne firmy zaliczają minima, które nie wystąpiły w kilku poprzednich latach wzrostu. Dotknęło to także gigantów, będących dwoma głównymi wyznacznikami Nasdaq, czyli Microsoft oraz Intela. Ta pierwsza zanotowała wczoraj najniższy kurs od trzech lat, w przypadku Intela było jeszcze gorzej: kurs na zamknięciu wczorajszej sesji wyniósł $14.10, co jest najgorszym wynikiem w przeciągu ostatnich sześciu lat! Sprzedaż w drugim kwartale bieżącego roku uległa drobnej poprawie, lecz nie jest to tak oczekiwane, wyraźne odbicie rynku. Winą za taki stan rzeczy, coraz częściej obarcza się fakt, że nowinki IT coraz rzadziej są entuzjastycznie przyjmowane przez rynek. Dotyczy to przede wszystkim najnowszych CPU, czy kart graficznych. Niestety ostatnimi czasy przeciętny użytkownik rezygnuje z szybkiego upgrade’u płacąc tym samym za najlepsze/najnowsze komponenty wysoką cenę, będąc zadowolonym z obecnie posiadanych rozwiązań. Podobna sytuacja zaczyna pojawiać się na rynku systemów operacyjnych, pamiętamy przecież jak opornie Windows XP został przyjęty przez rynek korporacyjny, do dziś ogromny procent firm pozostaje przy licencjach na Windows 2000 i nie zamierza tego faktu zmieniać. Dodatkowych funkcji, czy wzrostu szybkości z pewnością i w tym roku w nowym sprzęcie i oprogramowaniu nie brakuje, lecz coraz więcej użytkowników PC decyduje się pozostać przy starszych rozwiązaniach, zaspokajających ich potrzeby. Na tym tle cały czas dobrze wypadają wyświetlacze LCD, technologia jeszcze stosunkowo mało popularna, budzi ogromne zainteresowanie, co przy regularnym spadku cen zapewnia doskonałą i cały czas wzrastającą sprzedaż tych urządzeń. Ta tendencja była widoczna już na początku roku i jak na razie nie zanosi się na jej zatrzymanie, ot taki optymistyczny akcent na koniec.

    Canon: rekordowa matryca


    Autor: DYD | źródło: 4D | 23:15
    (3)Komentarzy (3)
    Firma Canon opracowała matrycę CMOS o rozdzielczości 11,1 mln pikseli. Trafi ona do aparatu EOS-1Ds. Sensor o wymiarach 23,8 x 35,6 x 2,67 mm jest - dzięki wykorzystaniu technologii CMOS - wyjątkowo energooszczędny. Pobiera ośmiokrotnie mniej prądu niż rozwiązania CCD. Czy jakość uzyskiwanych z jego udziałem zdjęć będzie rzeczywiście rewolucyjna, użytkownicy będą mogli przekonać się od listopada, kiedy to do sprzedaży trafi aparat Canon EOS-1Ds.

    Maksymalna rozdzielczość wykonanych z użyciem nowej "cyfrówki" zdjęć wyniesie 4064 x 2704 pikseli, co po wyłączeniu kompresji daje plik o wielkości - bagatela - 11,4MB. Migawka pozwala na wykonanie 3 zdjęć w ciągu sekundy (łącznie do 10 zdjęć), a zakres ISO to 100-1250. W trybie indywidualnej konfiguracji możliwe jest też uzyskanie wartości ISO 50. Wymiary aparatu to 156 x 157.6 x 79.9 mm. Z bateriami i bez obiektywu Canon EOS-1Ds waży 1,6 kg. Oczywiście ze najwyższą jakość trzeba odpowiednio zapłacić - oficjalna cena aparatu w USA wyniesie 9 tys. USD (u nas na pewno będzie drożej). Więcej informacji na DPreview.com

    ASUS P4GE-V


    Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 22:28
    (1)Komentarzy (1)
    W sieci, jeszcze przed oficjalną premierą, możemy podziwiać najnowszą płytę firmy ASUS na chipsecie 845GE. Sam układ niestety nie wnosi zbyt wiele nowego – jest to modyfikacja starego 845G (zintegrowana grafika) pod kątem obsługi pamięci PC2700. ASUS jednak, jak zwykle nieźle wywiązuje się ze swojego zadania. Na P4GE-V znajdziemy np. port do bezprzewodowej komunikacji BLUE MAGIC, Bluetooth, czy Serial-ATA, za obsługę, którego odpowiedzialny jest układ Promise PDC20376. Ponadto na laminacie wbudowano port Firewire obsługiwany przez chip VIA VT6307, 6-kanałowy kodek dźwiękowy (AD 1980), Ethernet 1000Mbps (BroadCom BCM5702CKFB) oraz ATA133 RAID (Promise). Jak widać na brak wyposażenia nabywca nie będzie mógł narzekać. Jest to płyta posiadająca mnóstwo zintegrowanych elementów, lecz warto podkreślić, że nie wyglądają one wcale na komponenty niskiej jakości. W pudełku z nowym Asus’em znajdziemy także pełen zestaw narzędzi Intervideo, zawierający takie programy jak WinDVD, WinCoder, WinRip oraz WinProducer. Podsumowując, ASUS P4GE-V zapowiada się na dość ciekawą płytę, jeżeli wydajność i stabilność utrzyma wysoki poziom, będzie to jedna z najciekawszych zintegrowanych platform pod Socket478.

    Detonatory 40.52 raz jeszcze


    Autor: DYD | źródło: Guru3D | 22:19
    (2)Komentarzy (2)
    Dziś już pisaliśmy o nich, ale tylko o wersji przeznaczonej dla Windows 2K/XP. Teraz mamy już wersję dla wszystkich systemów operacyjnych (Windows 95/98/ME/2000/XP), które zamieścił serwis Guru3d.com. Z TwojePC można lokalnie ściągnąć Beta Detonators 40.52 w wersji:

    MiNt ATI Radeon 9700 Pro w sprzedaży


    Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:36
    (5)Komentarzy (5)
    Po sierpniowej premierze najmocniejszej wersji Radeona 9000Pro ze złączem VIVO, w ofercie MiNt znalazła się karta graficzna Radeon 9700Pro, oparta jest na nowatorskim układzie kanadyjskiej firmy ATI o kodowej nazwie R300. Jest to obecnie najszybszy procesor graficzny na rynku, oferujący możliwość obróbki do 2,5 miliarda pikseli w ciągu sekundy.

    Na karcie zainstalowano 128MB szybkiej pamięci typu DDR z 256-bitowym interfejsem, taktowanej 620MHz, o czasie dostępu 2,8 nanosekundy. Moduły pamięci wykonano w technologii BGA. Taktowanie jej rdzenia wynosi 325MHZ. MiNt ATI Radeon 9700Pro dysponuje magistralą AGPx8. Obecność dwóch przetworników RAMDAC, pracujących z częstotliwością 400MHz, zapewnia możliwość pracy na dwóch monitorach CRT. Karta oferuje najwyższą jakość obrazu na obu wyjściach i przechwytywanego na TV. Maksymalna rozdzielczość na TV to 1024x768. Karta ta, oferuje pełne wsparcie standardu OpenGL 1.3. oraz jako pierwsza na świecie, dla standardu DirectX 9.0. Prawdziwa nowość oferowana przez tę kartę to technologia Videoshader, polegająca na wykorzystywaniu jednostki Vertexshader do wspomagania odkodowania obrazu w standardzie MPEG. Cena, podobnie jak w innych kartach z R9700PRO na pokładzie nie napawa optymizmem: 1 975 PLN. Postaramy się przetestować w/w kartę i porównać ją do konkurencji (Gigabyte i SuperGrace).

    Nowa SONDA: monitory


    Autor: DYD | 21:23
    Komentarzy (0)
    Dziś rozpoczynamy nową Sondę, w której pytamy o rodzaj posiadanego przez Was monitora. Do wybory „płaszczak” lub bańka CRT (klasyczny), panel ciekłokrystaliczny LCD oraz komplet (LCD i CRT). Dla nieobeznanych w temacie jeszcze jedna odpowiedź... Sonda dostępna jest po prawej stronie. Zapraszamy do głosowania.

    Pentium4 3.06 z Hyper-Threading Technology


    Autor: DYD | 21:10
    Komentarzy (0)
    Intel w dniu dzisiejszym na konferencji prasowej w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, zaprezentował swój najnowszy procesor z rodziny Intel Pentium4 taktowany zegarem 3.06 GHz. Najnowsze dziecko Intela posiada istotną cechę, która odróżnia go od dotychczasowych modeli Pentium4. Benefitem wersji 3.06 GHz jest technologia Hyper-Threading zwiększająca wydajność aplikacji, zwłaszcza działających w trybie wielozadaniowym (multi-tasking). Większość szczegółowych informacji o HT jest objęta embargiem prasowym do 7 października (premiera chipsetów i845GE/PE/GV), lecz już dziś możemy w kilku zdaniach napisać co w HT piszczy...

    Technologia HT dzieli istniejące zadania wewnątrz procesora - tworząc jakby wirtualny, dodatkowy procesor, widzialny przez system operacyjny, dzięki czemu w tym samym czasie procesor w włączonym HT w systemie po prostu jest w stanie wykonać konkretne zadanie szybciej. Nowa technologia Intela głównie będzie widoczna w edycji video i zdjęć, renderowania obiektów 3D oraz aplikacji działających w tym samym czasie. Aby technologia Hyper-Threading była aktywna w systemie, konieczny jest odpowiedni system operacyjny (np. Windows XP lub Linux 2.4), wówczas odczujemy znaczne przyspieszenie podczas uruchamiania jednocześnie kilku programów np. skanera antywirusowego oraz Outlooka, czy Photoshopa.

    Wraz z wersją 3.06 GHz pojawia się nowe logo Pentium4 z dopiskiem literek "HT".

    Definicje dla Nortona AntiVirusa


    Autor: DYD | 21:07
    Komentarzy (0)
    Dziś ukazało się uaktualnienie datowane na 24.09 baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 62153 wirusów) dla oprogramowania antywirusowego firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.41 MB) mogą skorzystać użytkownicy produktów z rodziny Norton AntiVirus. Plik można też pobrać z naszego serwera FTP.

    Płyty główne w ofercie Fujitsu Siemens


    Autor: DYD | 19:15
    (7)Komentarzy (7)
    Firma Fujitsu Siemens Computers w dniu dzisiejszym w Warszawie, podczas konferencji dla dziennikarzy, zaprezentowała płyty główne dla rynku OEM wyprodukowane w Niemczech. Wśród dostępnych modeli znajduje się m.in. sprzęt przeznaczony dla procesorów Intel Pentium4 - płyty D 1547 (na zdjęciu) bazujące na chipsecie Intel 845PE, D152X z chipsetem Intel 845GE i D1451 z chipsetem Intel 845GV oraz płyty przeznaczone do pracy z procesorami AMD. Model D 1495 bazujący na chipsecie SiS 645DX/962L oraz D1547 i D152X to płyty najnowszej generacji przystosowane do obsługi protokołu Intel Hyper Threading. Sprzęt wyposażony jest dodatkowo w następujące oprogramowanie:
    1. DeskView OEM - narzędzie, które znacząco redukuje koszty związane z administracją zasobami sprzętowymi firmy;
    2. Recovery BIOS - narzędzie, które pozwala odtworzyć BIOS płyty głównej;
    3. Instantly available PC (IA-PC), które umożliwia szybki dostęp do systemu operacyjnego komputera;
    4. Thermal Management - zaprojektowany przez Fujitsu Siemens Computers mikrokontroler, który chroni komputer przed przegrzaniem się poszczególnych elementów oraz monitoring systemu pozwalający kontrolować m.in. zasilanie systemu, obciążenie płyty PCI, otwarcie obudowy czy funkcję "watchdog". Wszystkie odczyty wyświetlane są przez DeskView OEM lub SystemGuard.
     » czytaj dalej

    Pojedynek Radeonów


    Autor: R4v | 16:09
    (2)Komentarzy (2)
    Reactor Critical zamieścił bardzo ciekawe wyniki testów Radeona 9000 i 9700 PRO w grze Unreal Tournament 2003. Do testów wykorzystano procesor Athlon 1.3GHz z 256MB pamięci PC133. Wynika z nich, że w trybach z wyłączonym FSAA i przy niskim użyciu CPU, Radeon 9000 nie odstaje w drastyczny sposób od znacznie droższego 'brata'. Różnice wzrastają wraz z rozdzielczością, a po włączenia FSAA osiągają ponad 60%. Z testów w prosty sposób można odczytać, że pomimo coraz większej ilości zadań przejmowanych przez układ graficzny, procesor pozostaje jednak dość istotnym elementem platformy dla gracza. Panowie z Reactor Critical zalecają wręcz dla Radeon 9700 PRO konfigurację w postaci procesora z zegarem 2GHz+ i 512MB pamięci PC2700 DDR lub PC1066 RDRAM. Wygląda więc na to, że kupując drogą kartę graficzną, należy także zainwestować w drogi procesor.

    nForce2: nie-chipset


    Autor: R4v | 16:07
    Komentarzy (0)
    nForce2, drugi chipset nVidii, przeznaczony dla procesorów AMD, ma zadebiutować na płytach głównych 7 października. Wygląda na to, że nVidia nie życzy sobie aby jej zintegrowany układ graficzny nazywać... zintegrowanym układem graficznym. Firma uważa, że automatycznie sugeruje to mierną wydajność jądra graficznego. W związku z tym płyty główne oparte na nForce2 mają się nazywać "graphics motherboards" lub jeszcze lepiej: "a performance platform". nVidia nalega także, aby nie używać określeń północny i południowy mostek. Czy producenci płyt głównych dostosują się do tych "zaleceń" pokaże czas.

    Nowe drivery dla Radeona 9700 PRO


    Autor: R4v | 16:05
    Komentarzy (0)
    ATi wypuściło poprawioną wersję sterowników dla układu Radeon 9700 PRO. Naprawiają one błędy w wyświetlaniu i problemy ze stabilnością w grach BattleField 1942, Mafia i The Thing. Sterowniki w wersji dla Windows XP/2000/98/ME są dostępne na stronie ATi. Ponieważ poprawiają one także błędy usuwane przez patch dla Catalystów 2.2 i 2.3 należy go najpierw odinstalować. Drivery posiadają dołączony Control Panel oraz obsługę języków narodowych.

    Kazaa 2.0


    Autor: R4v | 16:02
    (1)Komentarzy (1)
    Sharman Networks Ltd. wypuściło najnowszą wersję Kazaa Media Desktop, popularnego programu P2P do dzielenia się plikami. Nowa wersja umożliwia między innymi przeszukiwanie sieci WWW, używanie 'skórek', dzielenie się playlistami, obsługuje większą ilość formatów graficznych. Zniesiono także limit bitrate dla plików muzycznych, dodano system oznaczanie plików uszkodzonych lub niedokończonych oraz zintegrowano system ochrony antywirusowej. Użytkownicy którzy często oceniają pliki zostaną teraz nagrodzeni wyższym priorytetem w kolejce do ściągania. Program można ściągnąć ze strony Kazaa.

    Zmiany w konstrukcji XBoxa


    Autor: R4v | źródło: CNET | 15:34
    Komentarzy (0)
    Microsoft postanowił zmodyfikować konstrukcję XBoxa. Ma to na celu obronę przed hackerami oraz obniżenie kosztów produkcji. Zmiany spowodowały, że wszelkie przeróbki przestały działać. Microsoft odmawia udzielenia informacji na temat charakteru zmian. W tej chwili zmodyfikowane są XBoxy wytwarzane w Chinach przez Flextronics. Fabryka w Meksyku, dostarczająca konsole na rynek północnoamerykański, wprowadzi zmiany w najbliższym czasie. Zauważone zmiany, to inny bios i brak wentylatora na procesorze graficznym. Najprawdopodobniej wprowadzono także inne zmiany, gdyż hackerzy twierdzą, że żaden modchip obecnie dostępny nie działa z nową konsolą.

    Obsługa HyperThreading


    Autor: R4v | 15:04
    (1)Komentarzy (1)
    VR-Zone umieściło tabelkę, która wskazuje, które chipsety Intela będą obsługiwać procesory z technologią HyperThreading. Oto ona:
    • Chipset / Obsługa Hyper-Threading
    • 850E Tak (BIOS Update)
    • 845E Tak (BIOS Update)
    • 845G (A-step) Nie
    • 845GL Nie
    • 845G (B-step) Tak
    • 845GV Tak
    • 845GE Tak
    • 845PE Tak
    • Springdale-G/P Tak
    HyperThreading obsługują wszystkie chipsety z magistralą 533MHz FSB. Jak widać, i845G A-Step nie będzie obsługiwał nowych procesorów. Intel zamierza zastąpić go wersją B-Step, jednak nie zmienia to sytuacji posiadaczy płyt z poprzednią wersją chipsetu.

    Cyber-shot DSC-U20


    Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 14:44
    Komentarzy (0)
    Z cyklu premiery nowych aparatów cyfrowych, dzisiaj nowy Sony DSC-U20. Jest to kieszonkowa konstrukcja, waży tylko 120g z baterią i kartą pamięci! Model ten został wyposażony w matrycę 2-megapiksele, obsługuje nagrywanie krótkich sekwencji filmowych w formacie MPEG-1. Oprócz wizjera w tym miniaturowym aparacie zmieścił się także 1-calowy wyświetlacz LCD. Zdjęcia tą zabaweczką możemy robić maksymalnie w rozdzielczości 1600x1200. Cyber-shot DSC-U20 pojawi się w sprzedaży w październiku za około $270, młodszy brat DSC-U10 (już dostępny) o podobnej konstrukcji, lecz z matrycą 1.3 megapiksela kosztuje $70 mniej.

    BETA Detonatory 40.52


    Autor: Jasiek | źródło: W2S | 14:19
    Komentarzy (0)
    Jeżeli posiadacie kartę produkcji Nvidii i lubicie zabawę w betatesterów, zainstalowanie tych najnowszych sterowników, opatrzonych odpowiednio wysokimi numerkami, to konieczność. Tradycyjnie, Detonatory obsługują wszystkie karty NV od TNT 1, w tej wersji jest już także obsługa chipów NV30 (podobnie jak w starszych Detonatorach z nowej serii - 40.41). Konkretnie z wpisu w INF można gdybać, że pojawią się dwie wersje kart opartych na nowym GPU. Oczywiście instalujemy na własne ryzyko, link zamieszczam poniżej, lecz w tej chwili serwery (mirror specjalnie dla Warp2search) mogą być dość obciążone.

    Nowy niskonapięciowy CPU Intela


    Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 14:12
    Komentarzy (0)
    Intel przedstawił kolejny procesor, charakteryzujący się niskim napięciem zasilającym rdzeń, przeznaczony do zastosowań np. w komunikacji. Będzie to układ taktowany 933Mhz w nowej obudowie uFCPGA. Będzie można go wykorzystywać zarówno w konfiguracjach jednoprocesoerowych jak i systemach dwuprocesorowych. Aktualnie jedyną płytą obsługującą takie układy będzie konstrukcja NetStructure ZT 5524. Opisywany procesor posiada oczywiście bardzo mały pobór mocy – tylko 12,2 W, pracuje z FSB 133 Mhz przy czym posiada aż 512 KB cache’u L2! Tego typu rozwiązania nie należą jednak do tanich, procesor przy zamówieniach na 1000 sztuk kosztuje $273, a wspomniana płyta główna aż $2,695.

    Szybsze Athlony XP dla notebooków


    Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 13:56
    Komentarzy (0)
    Dzisiaj mamy od AMD także pozytywne wieści, a mianowicie premiery nowych procesorów. Przedstawione zostały dwa nowe Athlony XP 1900+ oraz 2000+ w wersjach dla notebooków. Układy te, taktowane odpowiednio 1,6 oraz 1,66 Ghz, będą wykonanie w technologii 0,13 mikrona (Thoroughbred). Poza tym zachowają wszystkie cechy identyczne z aktulanie dostępnymi Athlonami XP dla desktopów, łącznie z FSB równym 266 Mhz. Ceny przy zamówieniach na 1000 sztuk to $239 oraz $345.

    SOI nie dla K7


    Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 13:32
    Komentarzy (0)
    Jak pamiętamy, planowane aktualnie na 2003 rok, Athlony XP na rdzeniu Barton miały korzystać z dobrodziejstw technologii Silicon on insulator, wspominałem o tym w piątkowym newsie. Dzisiaj jednak Advanced Mirco Devices wydało ogłoszenie o rezygnacji z wdrożenia SOI w nadchodzących Athlonach, co było wyraźnie obiecywane w ostatniej wersji planu wydawniczego AMD. Bartony, jak na razie, mają nadal posiadać 512 KB cache drugiego poziomu oraz FSB 166 Mhz. Można to skomentować jednym słowem: szkoda. Wprowadzenie SOI jest jednak cały czas aktualne w najnowszych procesorach K8.

    Mobility Fire GL 9000


    Autor: R4v | źródło: ATi | 00:16
    Komentarzy (0)
    ATi przedstawił dzisiaj kolejny swój układ z serii Mobility, przeznaczony dla notebooków. Mobility Fire GL 9000 jest oparty na konstrukcji Mobility Radeona 9000, jednak jest przeznaczony do zastosowań CAD/CAM i Digital Content Creation. Układ może pracować z pamięcią DDR o pojemności 64MB lub 128 MB. ATi oferuje do swego produktu, podobnie jak nVidia dla Quadro, zoptymalizowane sterowniki OpenGL. Obsługują one m.in. immediate mode interface i overlay planes, co ma zapewnić praktycznie jednakową wydajność w trybach wire-frame jak i cieniowanym. Oczywiście zastosowano technologię PowerPlay 3.0, która pozwala zoptymalizować pobór mocy pod względem jak najdłuższej pracy na bateriach. Chip obsługuje także SMOOTHVISION, czyli wygładzanie krawędzi. Poprawiono także układy wyjścia, które, według zapewnień producenta, mają zapewnić, że na 18-bitowych panelach LCD obraz będzie wyglądał jak na wyświetlaczach 24-bitowych.

    KT400=KT333


    Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 00:02
    Komentarzy (0)
    W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na chipset KT333 VIA postanowiła uzupełnić braki nieco zmodyfikowanymi chipami KT400. Jednak nie rozwiąże to do końca problemu, gdyż nowy układ nie pasuje do płyt przeznaczonych dla KT333. Zmodyfikowane KT400 alias KT333 będą obsługiwać magistralę AGP 4x, podczas gdy pełna wersja posiada AGP 8x. VIA zapowiada rozpoczęcie dostaw nowego układu pod koniec miesiąca. Firma zamierza docelowo w ogóle zrezygnować z KT333, pozostając przy KT266A i KT400. Jednak istnieją silne naciski aby utrzymać produkcję KT333 przynajmniej do końca tego roku. Wydaje się jednak bardziej prawdopodobne, że nowy układ otrzyma oznaczenie KT333A, ze względu na wspomnianą niekompatybilność obudowy z KT333, natomiast ten ostatni zostanie wycofany z produkcji. Postawi to producentów płyt głównych w dość trudnej sytuacji. Krótko po wprowadzeniu płyt z KT333 będą musieli zmieniać układ płytki PCB. Może to doprowadzić do rezygnacji z nowego układu na rzecz KT400, co byłoby rozwiązaniem korzystnym dla VIA. Sytuacja powinna się wyklarować w połowie października, kiedy będzie wiadomo jak zareagują producenci płyt na kolejny chipset.

     
    Poniedziałek 23 września 2002

    Chipsety dla K8 bez zmian


    Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 22:01
    Komentarzy (0)
    Jak już wspominaliśmy w piątek, AMD wytłumaczyło się z obsunięcia terminu premiery Opterona, lecz przy okazji wiceprezydent Richard Heye wspomniał o planach wprowadzenia dodatkowych usprawnień w architekturze K8 przed wypuszczeniem układów na rynek. Wprawiło to w pewne zakłopotanie producentów chipsetów, lecz już dziś pojawiło się sprostowanie. Otóż wbudowany kontroler pamięci w nowych procesorach jest już gotowy i nie będzie ulegał modyfikacjom, dzięki czemu informacje o magistrali opartej o technologię HyperTransport, które już powędrowały do partnerów są jak najbardziej aktulane. Na dzień dzisiejszy, według Digitimes lista przyszłych producentów układów sterujących do płyt dla Opterona to trzy firmy: VIA, SiS oraz ALi. Pierwszym chipsetem VIA dla nowych CPU będzie KBT400, można spodziewać się po nim obsługi AGP 8x, USB 2.0 oraz 8-bitowej magistrali V-Link. Pojawią się także chipsety K8T400M i KBM400. Dwa układy zapowiedział też SiS: 755 i 760. Ciekawe jak tym razem wypadnie ALi, albo raczej czy w ogólne nawiąże walkę z konkurentami, w każdym razie ta firma też już zapowiedziała dwa chipsety M1687 oraz M1688. Szczegółów jak na razie brak, oprócz obsługi „żelaznych punktów” w roku 2003, czyli AGP x8 i USB 2.0.

    Oficjalna premiera Audigy2


    Autor: Jasiek | źródło: Creative.com | 20:57
    (2)Komentarzy (2)
    Tym razem sieciowe plotki okazały się zadziwiająco trafne, rzeczywiście najnowsza karta Creative pojawiła się dzisiaj, a do tego większość wczesnych specyfikacji to prawda. Przede wszystkim po raz pierwszy karta dźwiękowa od Creative odgrywa dźwięk z jakością 24-bitową przy 192 kHz. Kolejną cechą nowych konwerterów analogowo-cyfrowych, jaka potwierdziła się, jest nagrywanie próbek 24-bitowych/96 kHz. 24-bitowe przetworniki mają zapewnić, oczywiście według oświadczenia producenta dla prasy, niespotykaną czystość dźwięku przy stosunku sygnału do szumu (SNR) wynoszącym 106dB. Jak będzie to wyglądało w rzeczywistości okaże się przy pierwszych testach, Audigy 2 posiada jednak kilka innych ciekawych nowości. Po pierwsze karta obsługuje dźwięk 7-kanałowy (6.1 Surround), dodatkowy centralny głośnik z tyłu umożliwi jeszcze bardziej precyzyjne pozycjonowanie dźwięku 3D np. w grach korzystających z EAX. Z rzeczy, które dla końcowego nabywcy mogą przedstawiać jakąś konkretną wartość, trzeba jeszcze wymienić wsparcie dla technologii THX. Jest to jeden z najnowszych i najbardziej rygorystycznych standardów dla kart dźwiękowych, firmowany nie przez byle kogo, bo LucasFilm, mający zapewnić nam w przyszłości w multimedialnej rozrywce na PC dźwięk o standardzie kinowym. Jeszcze jedną nowością, ale chyba dodaną nieco „na siłę” jest nowy program Creative Media Source. Najogólniej mówiąc ma to być prawdziwy kombajn dla fana cyfrowej muzyki zarządzający jego zbiorem, oferujący sporo dodatkowych narzędzi. Czy będzie to rzeczywiście coś bardziej udanego od starej aplikacji Creative Media Library... zobaczymy. Na stronie producenta ostatnimi dwoma wymienionymi kluczowymi cechami nowego Audigy 2 są: obsługa dźwięku 5.1 w DVD oraz Advanced EAX dla gier. W tej dziedzinie bez zmian, potrafi to zarówno poprzednie Audigy jak i (jeżeli chodzi o DVD) większość dużo tańszych kart. Audigy2 nie będzie z pewnością do nich należeć, przewidywana cena sklepowa to $130, natomiast za wersję Platinum $200. » czytaj dalej

    Gigabyte na nowym chipsecie Intela


    Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:07
    (1)Komentarzy (1)
    W piątek pisaliśmy o nowych chipsetach i845PE i i845GE, zaś dziś dostaliśmy z JTT informację o płycie Gigabyte GA-8PE667Ultra opartej na układzie Intel 845PE. Chipset ten zapewnia obsługę pamięci DDR 333/266/200. Szyna systemowa FSB533/400 zapewnia wsparcie dla całej gamy procesorów Intel Pentium4, Celeron na gnieździe Socket 478, w tym także Pentium 4 o prędkości 3 GHz. Płyta ta wspiera również standard szyny systemowej 667 MHz, dzięki temu system oparty na tej płycie będzie łatwo rozbudowywalny w przyszłości. Płyta jest ogato wyposażona m.in. w kontroler ATA RAID133, kartę sieciową Intel PRO Kinnereth 10/100, 6-kanałowy dźwięk ALC650, złącza do obsługi różnych standardów kart pamięci MS/SD/SCR. Posiada wiele zabezpieczeń, w tym znany doskonale DualBios (dwie kości Biosu), Anti-Burn (zabezpieczenie przed złym zainstalowaniem pamięci), diodę AGP_LED (nie pozwala obsadzić karty graficznej z napięciem 3,3V, która mogłaby spalić płytę), EZ Fix (ochrona karty grafiki przed wypadnięciem z portu AGP). Nowością są również zaokrąglone narożniki płyty, które zwiększają odporność na uszkodzenia podczas upadku i lepszy montaż. Płyta oferuje wiele narzędzi programowych takich jak: EasyTune4 (podkręcanie), @BIOS (aktualizacja BIOS'a przez internet), FaceWizard (własny ekran startowy), Q-Flash (aktualizacja BIOSa z poziomu setupu). Cena detaliczna z VAT: 769 zł.

    Nowa karta graficzna Gigabyte


    Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:02
    (1)Komentarzy (1)
    W ofercie JTT Computer pojawiła się karta grafiki Gigabyte MAYA II GV-R9700 PRO, przeznaczona dla entuzjastów i graczy wymagających najwyższej wydajności. Zastosowany w niej układ Radeon 9700 PRO jest pierwszym układem graficznym który jest w stanie jednocześnie wyrenderować osiem pikseli z pełną dokładnością liczb zmiennoprzecinkowych. Dzięki technologii TRUFORM 2.0 jest w stanie wygładzać krawędzie obiektów 3D zwiększając liczbę trójkątów, z których są one zbudowane. Dzięki temu sceny 3D wyglądają bardziej naturalnie, coraz bardziej zbliżając się do rzeczywistości. Karta jest w stanie wygenerować w czasie rzeczywistym efekty o jakości filmu na potrzeby gier i innych interaktywnych aplikacji poprzez zastosowanie technologii ATI SMARTSHADER 2.0. Gigabyte MAYA II jest pierwszą kartą zapewniającą pełną obsługę nadchodzącego standardu Microsoft DirectX 9.0. Karta jako pierwsza zapewnia także pełne wsparcie AGP 8X. Interfejs AGP 8X zapewnia wydajne pasmo dla transmisji danych pomiędzy kartą graficzną a pozostałymi elementami komputera. Przesyła się nim rożne typy danych np. modele obiektów 3D, tekstury, komendy rysowania i strumienie video. » czytaj dalej

    Cheetah na Storagereview.com


    Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:28
    (1)Komentarzy (1)
    Internetowy serwis StorageReview.com, autorytet w dziedzinie testowania wydajności dysków, potwierdził najwyższą pozycję dysków twardych Seagate Cheetah 15K.3, które wygrały w wielu benchmarkach i testach przeprowadzonych przez serwis. Seagate Cheetah 15K.3 nie tylko pobił wszystkie poprzednie rekordy wydajności w rankingu StorageReview.com, ale także zadziwił redakcję serwisu swoją niską temperaturą i cichą pracą. Cheetah 15K.3 objął prowadzenie w klasie dysków o najwyższej wydajności zdobywając jednocześnie rekomendację zakupu.

    Dyski Seagate Cheetah cechuje wysoka wydajność. Serwis StorageReview.com napisał: "W naszym teście Office Drivemark 2002 dysk Cheetah 15K.3 osiągnął zadziwiająco dobry czas dostępu do danych, wyprzedzając zdobywcę drugiego miejsca o całe 19%." Redakcja zauważyła również: "W teście High-End Drivemark 2002, w którego skład wchodzi zestaw aplikacji sprawdzających zapis i sekwencyjny transfer danych, Cheetah 15K.3 utrzymał swoją zadziwiająco wysoką pozycję wyprzedzając następnego konkurenta o prawie 20%." » czytaj dalej

    Tweak-XP Pro v2.0.2


    Autor: DYD | 15:11
    Komentarzy (0)
    Totalidea Software opracowała nową wersję programu Tweak-XP Pro, zawierające w sobie 37. mini-aplikacji przeznaczonych do optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Poprzednia seria Tweak-XP v1.34.1 została zakończona i w jej miejsce powstało rozbudowane Tweak-XP Pro. Wersja "PRO" charakteryzuje się dużo ilością nowości i zmian, m.in. warto wspomnieć o: możliwości oczyszczania rejestru dzięki Registry Cleaner; opcji do stworzenia RAM-dysku i przyspieszenia ładowania plików; DiscDrive Doctor umożliwia diagnozowanie i naprawę problemów z twardym dyskiem; przeglądania i badania plików tymczasowych z katalogu Internet Cache. Program posiada też polską wersję językową. Więcej informacji na stronie domowej. Program (wersja Trial) jest dostępny stąd (2.43 MB) lub lokalnie z naszego FTP.

    Nowy monitor: Philips 109S40


    Autor: DYD | źródło: 4D | 15:04
    Komentarzy (0)
    Firma Philips Polska wprowadziła do swojej oferty handlowej kolejną nowość - monitor 109S40. Nowy model jest kontynuacją modeli CRT 19" z serii standard. Wyposażono go w najnowszą wersję technologii LightFrame3 - aplikacji, która umożliwia polepszenie jasności i ostrości grafiki wyświetlanej na monitorze. Dzięki LigtFrame3 użytkownik jest w stanie wyselekcjonować do 16 różnych zdjęć. Możliwa jest również pełnoekranowa aktywacja LightFrame3, zaś wzmacnianie jasności i ostrości - w odróżnieniu od poprzedniej wersji LightFrame2 - może dzięki specjalnie zaprojektowanemu oprogramowaniu odbywać się stopniowo.

    Nowy monitor 109S40 spełnia wymogi standardu sRGB czyli zachowania wierności reprodukowanych na wyświetlaczu kolorów (CMYK-RGB). Najważniejsze parametry techniczne 109S40: przekątna 19", wielkość plamki 0,27 mm, częstotliwość pozioma 30 - 92 kHz, częstotliwość pionowa 50 - 160 Hz, rozdzielczość maksymalna 1920 x 1440, zalecana rozdzielczość to 1280 x 1024 przy wartości odświeżania obrazu wynoszącej do 86 Hz. » czytaj dalej

        
    All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL