Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 30 września 2002  
    

Pioneerski dźwięk


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 15:37
(3)Komentarzy (3)
Pioneer Electronics zaprezentował procesor dźwiękowy PDSP-1, który za pomocą jednej 'kolumny' potrafi zastąpić zestaw głośnikowy 5.1. Jeżeli myślicie jednak, że jedna 'kolumna' oznacza jeden, lub co najwyżej kilka głośników, to jesteście w błędzie. Otóż PDSP-1 został wyposażony w 254 miniaturowe głośniczki, które wytwarzają precyzyjnie ukierunkowany dźwięk. Odbicia powodują efekt jaki można było dotychczas osiągnąć przy użyciu głośników 5.1. System może zostać dostosowany do dowolnej geometrii pomieszczenia za pomocą pilota. Technologia ta, w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, nie bazuje na modelach psychoakustycznych. PDSP-1 dysponuje łączną mocą 500W i może zostać bezpośrednio podłączony do wyjść audio odtwarzaczy CD i DVD. Dźwięk wielokanałowy jest dekodowany przez samo urządzenie. Do sklepów 'głośnik' ma trafić na początku przyszłego roku.

Co tam panie w pamięciach słychać?


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 14:08
(2)Komentarzy (2)
DRAMeXchange opublikował dzisiaj swoje cotygodniowe zestawienie cen kości pamięci DDR oraz SDR. Dotyczy ono nie gotowych modułów, lecz pojedynczych chipów produkowanych masowo np. przez Samsung, Nanya itd., służących potem do produkcji dostępnych na rynku pamięci. Ceny układów dla pamięci DDR we wrześniu notują powolny spadek od około 3,6% do 5,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W przypadku pamięci SDR spadki cen były znacznie większe, układy dla SDR-ów PC133; 256MB (16Mx16) staniały aż o 18,13%, tendencja spadkowa wydaje się stała zarówno patrząc na cały miesiąc, jak i na poszczególne tygodnie. Wydaje się, że pułap minimalnej ceny jest już blisko, chociaż z drugiej strony jeszcze niedawno też nie prognozowano dalszych obniżek. Fakt jest faktem ceny SDR-ów są teraz bardzo niskie, systematycznie tracą one rynek na rzecz nowych pamięci. Nawet nowe low-endowe karty graficzne już w większości wykorzystują szybsze pamięci. Producenci, co zrozumiałe, chcą maksymalnie wykorzystać duże zapotrzebowanie na pamięci DDR. Stąd np. zwiększenie mocy produkcyjnych, o którym już wspominaliśmy na łamach naszego serwisu oraz drobne przystopowanie spadków cen. Okazuje się nawet, że w ostatnim tygodniu według raportu DRAMeXchange ceny DDR-ów PC266 nieco wzrosły (1-3%). Stąd pojawiają się coraz częściej prognozy, że ceny w październiku odbiją w górę.

Sinozęby XP


Autor: R4v | źródło: Yahoo! | 13:48
Komentarzy (0)
Microsoft wypuścił oprogramowanie dla producentów urządzeń, które ma zapewnić współpracę z bezprzewodowym łączem krótkiego zasięgu Bluetooth. Oprogramowanie ma pozwolić produkcję urządzeń, które będą mogły współpracować z komputerem z Windows XP. Ma ono także poprawić kompatybilność urządzeń między sobą. Jak dotąd różnie z tym bywa. Wprowadzenie obsługi Bluetooth przez Microsoft jest dość gwałtowną zmianą. Dotychczas gigant z Redmond ignorował tę technologię, uważając ją za zbyt mało popularną. Decyzja o wsparciu urządzeń Bluetooth w Windows XP może przyspieszyć rozwój produktów korzystających z nowej formy komunikacji. Pierwsze urządzenia używające software'u Microsoftu mają się pojawić w przeciągu trzech do sześciu miesięcy. Gotowe urządzenia posiadają już HP i Ericsson. Obsługa Bluetooth dla Windows XP nie będzie osiągalna ze strony Microsoftu. Ma ona się znaleźć na płytach instalacyjnych poszczególnych produktów.

Nowy KT400


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 13:30
Komentarzy (0)
VIA prawdopodobnie odświeży nieco niedawno wprowadzony chipset KT400. Ma to związek z premierą chipsetu nForce2 nVidii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy układ otrzyma oznaczenie KT400A. Zmiany mają dotyczyć przyspieszenia kontrolera pamięci i poprawienia współpracy z magistralą 333MHz dla przyszłych Athlonów. VIA lubi wprowadzać zmiany w swoich chipsetach krótko po premierze. Tak stało się z KT133, który po drobnych zmianach, prowadzących do obsługi FSB 133MHz został przemianowany na KT133A. KT266 także dość szybko doczekał się wersji A z ulepszonym kontrolerem pamięci. Prawdopodobna jest także premiera KT333A w najbliższym czasie, będącego nieco zmodyfikowanym KT400. Nowa wersja KT400 ma się pojawić w listopadzie i będzie stanowić konkurencję dla nForce2.

Koniec ery baterii


Autor: R4v | źródło: AustralianIT | 13:18
(1)Komentarzy (1)
Firma MTI Micro Fuel Cells zapowiada, że już wkrótce można będzie zapomnieć o ładowaniu akumulatorów w komórkach, laptopach i innych przenośnych urządzeniach. Ma to zapewnić mikroogniwo paliwowe. MTI zamierza zmniejszyć swój prototyp do roku 2004, kiedy to ma on trafić na półki sklepowe. Od dłuższego czasu także inne firmy, jak Motorola czy Casio, pracują nad zmniejszeniem ogniw paliwowych do wymagań współczesnych urządzeń. Ogniwo paliwowe wytwarza prąd w wyniku reakcji chemicznej. Jednak nie jest ona ładowana prądem elektrycznym, ale do produkcji energii używa paliwa. W przypadku dużych ogniw jest to najczęściej propan lub metan. W mikroogniwach MTI paliwem ma być metanol. Problem leży jednak w wielkości. Aktualnie używane ogniwa mają rozmiary conajmniej pralki. MTI zapowiada, że pomniejszone ogniwo będzie w stanie pracować 10-krotnie dłużej niż aktualnie stosowane baterie. Odpadnie także problem ładowania. Wystarczy wymienić cartridge z paliwem. Pozostałe firmy, czyli Motorola, Casio i Toshiba także zamierzają wprowadzić pierwsze produkty na rynek w 2004 roku.

Spór VIA vs. Intel cd.


Autor: Jasiek | źródło: Inquirer | 11:09
Komentarzy (0)
Krążą plotki, że VIA Tech. wystąpiła do sądu o zaniechanie prowadzenia sprawy dotyczącej nielegalnego wyprodukowania przez tą firmę chipsetów pod Pentum 4. Intel wystąpił ze swoim pozwem już rok temu, twierdząc, że chipsety VIA naruszyły licencję na procesor P4. W praktyce VIA nie wykupiła licencji (dotyczą one przede wszystkim szyny systemowej Quad-Pumped) do dziś, na co zdecydował się np. SIS. Na to oskarżenie VIA odpowiedziała zakładając z kolei sprawę przeciwko CEO Intela. Tak rozgorzał trwający do dziś spór prawny, w którym nie zanosi się na jakiekolwiek rozstrzygnięcie. Jednak taka nieuregulowana sytuacja prawna spowodowała stopniowe wycofywanie się producentów płyt głównych z obsługi najnowszych układów VIA. Wygląda na to, że dla firmy VIA chcącej dalej wspierać Pentium 4, są w tej chwili dwa wyjścia: doprowadzić do zakończenia całego sporu na swoją korzyść lub zdecydować się w końcu na zakup licencji. Bez tego nie ma chyba co liczyć na wprowadzenie na rynek większej liczby płyt głównych na chipsetach VIA.

I850E+ICH4+32-bit RDRAM, a jednak?


Autor: Jasiek | źródło: Digit-Life | 10:56
(1)Komentarzy (1)
Epox wypuścił na japońskim rynku, zapowiadaną już miesiąc temu, nową płytę z obsługą pamięci RDRAM. EPoX EP-4T4A to płyta pod pewnym względem wyjątkowa. Inżynierowie Epox’a zdołali wprowadzić, korzystając z mostków i850E oraz ICH4, obsługę 32-bitowych pamięci RDRAM. Jest to kolejna płyta po produkcie ASUS’a P4T533 wspierająca takie moduły. Znajdziemy na niej 2 gniazda na 232-nóżkowe, 32-bitowe RIMM’y zarówno PC600/800 jak i PC1066. Jak widać nie wszyscy producenci w branży poszli w ślady Intela, spisując firmę Rambus na straty. Na laminacie EP-4T4A znajdzie się ponadto kontroler FireWire, USB 2.0, układ RTL8100B odpowiedzialny za Ethernet 10/100Mpbs oraz dobrze znany HPT372 (RAID+ATA133). Sklepowa cena tej płyty w Tokio to po przeliczeniu równowartość około $165.

WCPUID 3.1 with Plugins


Autor: DYD | źródło: Guru3D | 09:27
Komentarzy (0)
W weekend Pan H.Oda! postanowił uraczyć nas nową wersją swojego programu. WCPUID - bo o nim mowa, to niewielki, lecz bardzo przydatny program służący do przekazywania nam cennych informacji o procesorze (typ, mnożnik, FSB i wiele innych danych), pamięci cache, płycie głównej, chipsecie, kartach PCI, etc. Najnowszy, oficjalny WCPUID 3.1 with Plugins dostępny jest ze strony autora programu (264 KB) lub z twojepc.pl. Polecam także podobny w działaniu program Cpu-z, dostępny w dziale PLIKI.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL