Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 26 kwietnia 2003  
    

Przecieki: co nowego od Nvidii?


Autor: Jasiek | 23:50
(9)Komentarzy (9)
Fuad Abazovic znany jest z dostarczania świeżych, nieoficjalnych informacji podkradniętych firmie Nvidia, na łamach serwisu The Inquirer. Ostatnia porcja przecieków jego autorstwa potwierdza, że ekipa z Santa Clara chce jak najszybciej zakończyć epizod z NV30. Jak już wiemy, miejsce GeforceFX 5800 (Ultra) zajmą karty oparte o przebudowany chip NV35. Drogie pamięci DDR-II odchodzą w zapomnienie, DDR 1 wracają do łask, uzbrojone w 256-bitowy kontroler. Wersja Ultra ma być taktowana 450/900 MHz, model tańszy - 425/850 MHz. Tak szybkie układy DDR 1 (2,2 ns) ma dostarczać Hynix oraz Samsung.

Jeżeli te informacje się potwierdzą, nowy GeforceFX (najprawdopodobniej 6800) dysponować będzie przepustowością aż 28,8 GB/s. Widać też, że Nvidia spuszcza nieco z tonu z taktowaniem rdzenia. Być może nowe karty z chipem wytwarzanym w technologii 0,13 mikrona i mniej grzejącymi się pamięciami DDR nie będą aż tak wymagające pod względem chłodzenia jak GeforceFX 5800 Ultra.

Kolejną niespodzianką, jaką szykuje dla nas Nvidia są nowe sterowniki, które mogą usprawnić działanie kart nawet o kilkadziesiąt procent. Programistom tej firmy udało się już w przeszłości mocno poprawić wydajność przy wprowadzaniu nowych generacji driverów. Już niedługo możemy spodziewać się nowych wersji Detonatorów 50.xx, które mają zostać nazwane Detonators FX.

Opteron nie tylko dla serwerów


Autor: Jasiek | źródło: X-bit/PC Watch | 19:50
(4)Komentarzy (4)
Opteron już od pierwszych dni na rynku ma dość solidne wsparcie producentów płyt głównych. Podstawka Socket940 zainteresowała nie tylko firmy ukierunkowane na wydajne serwerowe platformy, jak RioWorks i Tyan, ale także te znane dobrze z segmentu masowego. Gigabyte oraz MSI zaprezentowały swoje dwuprocesorowe konstrukcje oparte o układy AMD 8131 i 8111. MSI K8D Master jest wykonana w standardzie E-ATX. Na dość dużej powierzchni laminatu znajdziemy zintegrowany układ graficzny ATI Rage XL, 6 slotów na pamięci DDR (maksymalnie 12GB), 2 gniazda PCI, 3 PCI-X, dwukanałowy kontroler ATA oraz 64-bitową "sieciówkę" 10/100/1000 Mb/s Boardcom.
Gigabyte K8DPXDW to płyta podobnie wyposażona, ale nieco mniejsza, z 4 slotami DIMM, tylko po jednym PCI i PCI-X, portem AGP 8x oraz kontrolerem S-ATA z obsługą RAID. Asus zaprezentował referencyjną płytę opartą o chipset NVIDIA nForce3 Pro 150. Specyfikacje wskazują raczej na próbę wprowadzenia Opteronów także do segmentu stacji roboczych, niż kolejną podstawę dla wydajnych serwerów. Jest to konstrukcja jednoprocesorowa z 4 slotami DIMM, 1 AGP 8x oraz 5 PCI. Na laminacie znajdą się też 2 gniazda ATA, 2 S-ATA oraz Ethernet 10/100 Mb/s. Asus zmieścił wszystko w standardowych wymiarach ATX.

Morpheus i Grokster legalne


Autor: R4v | źródło: CNet/Ars Technica | 13:47
(2)Komentarzy (2)
Sąd w Los Angeles odrzucił pozew RIAA i MPAA przeciwko firmom Streamcast Networks (Morpheus) i Grokster. Obie firmy są twórcami oprogramowania do wymiany plików, kompatybilnych ze znanym Kazaa. Sędzia Stephen Wilson uznał, że firmy nie są odpowiedzialne za zawartość plików przesyłanych przy wykorzystaniu ich oprogramowania. Użył przy tym porównania do producentów magnetowidów i innych urządzeń kopiujących. W zeszłym roku podobną decyzję wydał sąd holenderski w sprawie przeciwko twórcom Kazaa. W procesie w Stanach firma Sharman Networks, właściciel praw do Kazaa, na razie nie bierze udziału. Firma ma swoją siedzibę w Australii i sędzia Wilson ma dopiero rozstrzygnąć, czy może ona zostać pozwana na terenie Stanów Zjednoczonych.

Problem z S-ATA i nForce2 rozwiązany


Autor: R4v | źródło: TechSpot | 13:46
(4)Komentarzy (4)
Asus i Abit rozwiązały problem dotyczący błędów w obsłudze trybu RAID przez kontroler Serial ATA firmy Sillicon Image. Problem dotyczy płyt Abit NF7-S i Asus A7N8X. Według Abita, przyczyną były błędne wartości w rejestrach. Najnowszy sterownik w wersji beta dla kontrolera ma sprawę rozwiązać. Tymczasem Asus wypuścił sterownik, który działa także z płytą Abita. Okazuje się jednak, że powoduje on znaczne spowolnienie działania dysków, jednak usuwa błąd, który powodował uszkodzenie danych. nVidia wraz z Sillicon Image pracują nad wyeliminowaniem problemów z wydajnością w ostatecznej wersji sterownika.

ATI RS300 dla Pentium 4


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 12:38
(3)Komentarzy (3)
Na targach Computex 2003 o kłopotach których piszemy w newsie poniżej koncern ATI planuje zaprezentować chipset - RS300. Obsługuje on procesory Intel Pentium 4 oparte na rdzeniu Northwood oraz Prescott z technologią Hyper-Threading oraz 800MHz magistralą Quad Pumped Bus. Układ ma wspierać dwukanałową pamięć PC2700 lub PC3200 i będzie zawierał układ graficzny RV250 (RADEON 9000). W związku z tym można spodziewać się dobrej wydajność w zakresie grafiki, jak i wsparcia DirectX 8.1. Chipset obsłuży również AGP 8x. Ukaże się również okrojona wersja układu z obsługą pamięci jednokanałowej - RS300VE. Kilku producentów płyt głównych zapowiada już, że wypuści nowe produkty bazujące na układzie Kanadyjczyków zaraz po jego premierze.

Targi Computex 2003 zagrożone


Autor: Pawel | źródło: digitimes | 11:47
Komentarzy (0)
Z powodu zagrożenia SARS mogą się nie odbyć planowane w dniach 2-6 czerwca na Tajwanie targi komputerowe Computex 2003. Jeden ze sponsorów imprezy, organizacja Taipei Computer Association (TCA) rozważa przesunięcie targów na wrzesień lub ich całkowite odwołanie. Swoją decyzję ma ogłosić w przyszłym tygodniu. Organizatorzy obawiają się SARS zwłaszcza, że większość wystawców i gości pochodzi z rejonów w których epidemia zbiera obfite żniwo. Z badań przeprowadzonych przez TCA na początku kwietnia, kiedy choroba nie wydawała się jeszcze tak poważna, 69 procent wystawców stwierdziło, że SARS negatywnie odbije się na tegorocznych targach.

Nvidia nForce2 400 z single-channel


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:14
(3)Komentarzy (3)
Ponieważ chipsety NVIDI nForce2 SPP oraz nForce2 IGP są zbyt drogie do budowy tanich systemów komputerowych, firma planuje wprowadzić układ z jednokanałową obsługą pamięci adresowany dla mniej zamożnych użytkowników. Chipset będzie nosił nazwę nForce2 400 i będzie pozbawiony zintegrowanej grafiki oraz obsługi dual-channel. Będzie natomiast podobnie jak nForce2 i nForce2 400 Ultra obsługiwał 400-megahercową szynę danych oraz pamięć PC3200 DDR SDRAM. Jego wydajność będzie zbliżona do jednokanałowych układów firmy VIA.

Odnotować należy, że Nvidia wiosną i latem tego roku oferować będzie dwa rodzaje chipsetów - nForce2 400 Ultra z obsługą pamięci dwukanałowej oraz nForce2 400 ze wsparciem jednego kanału. Można się spodziewać, że nowy chipset będzie obsługiwał USB 2.0 i AGP 8x. Nie jest natomiast pewne czy nForce2 400 będzie zawierał FireWire, jak również kontroler Serial ATA-150.

 
Piątek 25 kwietnia 2003

Ze świata gier: Half-Life 2


Autor: Jasiek | źródło: CNN.com | 20:13
(15)Komentarzy (15)
Kontynuacja Half-Life'a pojawi się na półkach sklepowych 30 września tego roku. Minęło już pięć lat od premiery pierwowzoru. Gra od początku zdobyła sobie zwolenników bardzo dobrym trybem przeznaczonym dla pojedynczego gracza, a kolejne wersje Counter-Strike przedłużyły żywot H-L do dziś. Na świecie sprzedano już ponad 8 milionów kopii tego programu.
Prace developerów Valve nad sequelem są już zaawansowane, podczas tegorocznych targów E3 zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć nieinteraktywne demo. Po pierwszych screenach dostępnych w sieci widać, że graficznie Half-Life 2, podobnie jak trzecia odsłona Doom'a, wyznaczy nowy standard jakości dla gier na PC. Tegoroczne lato i jesień zapowiadają się w końcu bardzo ciekawie dla graczy wiernych tej platformie.

AMD Thorton


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 18:27
(2)Komentarzy (2)
Ponad miesiąc temu wspominaliśmy już o planach AMD wprowadzenia nowych procesorów opartych na rdzeniu Thorton z 256KB pamięci cache drugiego poziomu. Tymczasem może się okazać, że nowy procesor AMD to tak naprawdę Barton ze zredukowaną ilością pamięci cache L2. Serwis X-Bit Labs przyjrzał się płycie ABIT NF7-S i stwierdził, że jej BIOS jest przygotowany na wsparcie nowych procesorów. Najwidoczniej Thorton 2600+ będzie taktowany zegarem 2075MHz (166MHz x12.5), podobnie jak Athlon XP “Thoroughbred” 2600+. Wcześniej nieoficjalne źródła twierdziły, że nowy Thorton będzie sprzedawany pod marką Duron. Jednak magistrala 333MHz i 256KB pamięci cache L2 sprawiają, że bardziej przypomina on Athlona XP opartego na jądrze Thoroughbred niż Durona wycofanego z produkcji już jakiś czas temu. Co więcej ceny dostępnych dziś Athlonów 2600+, 2700+ i 2800+ wynoszą odpowiednio 151, 180 i 225 dolarów, podczas gdy ceny Duronów oscylowały wokół 100 dolarów. Bardzo wątpliwe jest więc, aby AMD sprzedawało procesory oznaczone jako 2600+ poniżej 100 dolarów. Wygląda więc na to, że Thorton będzie sprzedawany jako procesor segmentu middle-end i lower-end pod marką Athlon XP.

Nowe napędy Logiteca


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 15:29
(5)Komentarzy (5)
Logitec wprowadza na rynek dwa nowe napędy DVD-R/RW – zewnętrzny w wersji IEEE1394 oraz USB2.0 (LDR-E4242FU2) i wewnętrzny ATAPI(Ultra ATA/66) - LDR-E4242AK. Oba wspierają następujące formaty DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW, CD-R, CD-RW, DVD-ROM i CD-ROM. Zapis płyt DVD-R odbywa się z prędkością 4x; DVD-RW - 2x, DVD+RW – 2.4х; CD-R - 16х, a CD-RW - 10х. Napęd zewnętrzny pojawi się w sklepach jeszcze w kwietniu w cenie 320 dolarów. Wewnętrzny natomiast trafi na rynek w maju w cenie 264 dolarów. » czytaj dalej

Opterony w japońskich sklepach


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 15:04
(7)Komentarzy (7)
W tokijskich sklepach pojawiły się zapowiedziane kilka dni temu 64-bitowe procesory AMD Opteron. Jak widać premiera procesorów nie była tylko „papierowa”. Jak przewiduje serwis Digit-Life już wkrótce procesory trafią do sprzedaży na całym świecie. Interesujące jest również, że pierwsze procesory sprzedawane w Japonii są wersjami box. Dostępne są tam obecnie modele Opteron 240 1.4GHz oraz Opteron 242 1.6GHz. Nie wiadomo natomiast dlaczego do sprzedaży nie trafił jeszcze model Opteron 244 1.8GHz. Opteron 240 jest sprzedawany w cenie 323 dolarów, a Opteron 242 - 798 dolarów. AMD podawało, że mają one kosztować odpowiednio 283 i 690 dolarów, nie należy jednak zapominać o specyfice japońskiego rynku. » czytaj dalej

Sound Blaster Digital Music


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 14:45
(3)Komentarzy (3)
Creative wprowadza na rynek nową zewnętrzną kartę muzyczną Sound Blaster Digital Music. Jest ona podłączana do komputera za pomocą interfejsu USB 1.1. Karta posiada 2 wejścia i wyjścia RCA, wejście dla mikrofonu, wyjście słuchawkowe oraz wejście i wyjście cyfrowe. Wspiera nagrywanie dźwięku w formatach MP3, WAVE, WMA oraz MIDI i może być podłączana do kina domowego Dolby Digital (AC-3). Karta jest kompatybilna z Creative Inspire Monitor M85-D, Creative TravelSound oraz Creative Inspire 5.1 5700. Rozmiary urządzenia to 119 na 69 na 26mm, a waga 116 gram. Karta współpracuje z systemami Windows 98SE/ME/2000Pro(SP3+)/XPSP1. Na sklepowe półki trafi w maju w cenie 83 dolarów. » czytaj dalej

Płyty na i865 w sprzedaży


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 12:22
(1)Komentarzy (1)
Podczas gdy wszyscy oczekują na procesory Pentium 4 z 800MHz szyną Quad Pumped Bus, jak również na płyty bazujące na chipsecie Intel 875P, w sprzedaży pojawiły się płyty oparte na układzie i865 pomimo, że chipset Springdale nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany. Według serwisu PriceWatch.com, w USA w cenie 100 dolarów sprzedawane są płyty MSI 865P Neo i 865PE Neo2. Co ciekawe, także rosyjscy sprzedawcy zapowiadają dostępność płyt opartych na chipsetach i865P i i865PE firm MSI oraz Albatron. Działania tych firm nie muszą oznaczać chęci łamania umów z Intelem, mogą być jednak spowodowane wysprzedaniem wszystkich płyt opartych na i845.

Płyty MSI 865P Neo i MSI 865PE Neo2 oparte na chipsecie i865PE MCH z ICH5 (ICH5R z i865PE) obsługują magistralę 400/533/(800MHz model i865PE). 4 sloty DIMM obsługują maksymalnie 4GB pamięci PC2100/PC2700 lub PC3200 (DDR400). Płyta wspiera technologię dual-channel. Na jej pokładzie znajdziemy również złącze AGP 8x, 5 slotów PCI, 2-kanałowy kontroler ATA-33/66/100, 2-kanałowy kontroler Serial ATA-150 (ICH5R) z RAID-em 0, 6 portów USB 2.0 oraz 6-kanałowy kodek dźwiekowy AC’97. » czytaj dalej

NV35 w połowie maja


Autor: Pawel | źródło: digitimes | 11:24
(7)Komentarzy (7)
Nvidia zapowiedziała, że podczas targów Electronic Entertainment Expo (E3), które odbędą się w dniach 14-16 maja w Los Angeles zaprezentuje nowy układ graficzny - NV35. Z powodu zagrożenia SARS nie odbędzie się natomiast konferencja planowana na Tajwanie. Nowy chip jest bardzo podobny do układu NV30, w oparciu o który produkowane są karty z serii GeForce FX 5800. Ma on być jednak dużo bardziej wydajny. W nowym chipie ma zostać zastosowana 256-bitowa pamięć DDR, zamiast 128-bitowej pamięci DDRII stosowanej w układzie NV30. NV35 oparty na procesie technologicznym 0.13 mikrona będzie produkowany przez Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

Szybkie dostawy nowych kart mogłyby przynieść korzyści Nvidi oraz złagodzić niedobór kart segmentu high-end na rynku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, ograniczona podaż kart wyposażonych w chipy NV30 i NV31 Nvidi sprawiła, że zwiększył się popyt na produkty ATI. Koncern ten nie jest jednak w pełni zdolny zaspokoić zwiększonego zainteresowania swoimi produktami.

 
Czwartek 24 kwietnia 2003

Ogólnoświatowa premiera Windows Server 2003


Autor: DYD | 23:04
(9)Komentarzy (9)
Firma Microsoft poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży na całym świecie systemów: Windows Server 2003, Microsoft SQL Server Enterprise Edition (w wersji 64-bitowej) oraz Microsoft Visual Studio.NET 2003. W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) jest wielu klientów, którzy zdążyli już poznać zalety nowej, zintegrowanej platformy serwerowej - umożliwia im ona zwiększenie efektywności systemów informatycznych oraz wydajności użytkowników, a także pozwala na szybsze tworzenie lepiej działających aplikacji. Dzięki tej platformie, firmy takie jak: Det Norske Veritas, Reed Elsevier, Guardia di Finanza, Paul Smith i Giełda Londyńska mogły ograniczyć całkowity koszt posiadania oraz zwiększyć wydajność. » czytaj dalej

HDAMA – dwuprocesorowa płyta dla Opteronów


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 22:04
(2)Komentarzy (2)
Firma RioWorks zaprezentowała płytę HDAMA, przeznaczoną dla dwuprocesorowych systemów serwerowych (Socket 940) zbudowanych w oparciu o procesory AMD Opteron 1.8GHz+. Płyta zawiera mostek północny AMD 8111 z obsługą technologii HyperTransport oraz mostek południowy AMD 8131. Osiem 184-pinowych slotów DIMM może obsłużyć maksymalnie do 16-gigabajtów pamięci PC2700 DDR SDRAM. Na płycie znajdziemy również dwa kontrolery Ultra DMA 100/66/33, 2 sloty PCI-X (64-bit/100MHz), 2 sloty PCI 64-bit/66MHz, 2 sloty 32-bit/33MHz, 2 kontrolery Gigabit Ethernet (Broadcom 5702) oraz zintegrowany układ graficzny ATI RageXL 8MB. Ponadto mobo będzie zawierało opcjonalnie 2 kontrolery Serial ATA Promise PDC20319, RAID 0, 1, 10 oraz 2 porty USB 1.1. Format płyty to SSI.

Akceleracja myszy w XP - rozwiązanie problemu


Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:04
(5)Komentarzy (5)
Być może niektórym posiadaczom systemu XP nie umila życia akceleracja myszki, zwłaszcza ujawniająca się w grach. Kolega Holyboy znalazł na ten problem antidotum. Oto info w temacie...
Dogrzebałem się dzisiaj na sieci do wpisu rejestru jak wyłączyć w XP akceleracje myszki - wielu graczy strasznie to irytuje, a chyba tylko sterowniki Logitecha pozwalają na wyłączenie tego. Zrobiłem więc dwa pliki reg - jeden usuwa, a drugi przywraca akceleracje. Sądzę, że nadaje się to na newsa (przewertowałem archiwum boarda i jakoś się nie doszukałem) - znam kilku CS'owców, którzy chętnie przesiedliby się na XP i tylko przez to siedzą jeszcze na Win98. [ download ]

Nowości z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:37
Komentarzy (0)
W tej informacji zamieszczamy najnowsze zestawienie kilku doniesień z polskich redakcji o nowych recenzjach i artykułach. Treści zapowiedzi pozostały oryginalne. Newsy podesłały redakcje: FrazPC.pl, PCLab.pl, Realm.pl, Infopc.pl, Jama Mastaha, Sirius.pl, Nukleon.pl i WinXP.com.pl. Po kliknięciu w "więcej" pełne treści oraz linki i fragmenty artykułów. Zapraszamy. » czytaj dalej

Nowości w ofercie Philips Polska


Autor: DYD | 14:55
(2)Komentarzy (2)
Philips Polska wprowadzi w maju 2003r. do swojej oferty handlowej nowe modele monitorów LCD 15" z serii Business. Nowe modele to: 150B4CG i 150B4AG posiadające obudowę w kolorze standardowym - szarym, 150B4CS oraz 150B4AS w srebrno-czarnej wersji kolorystycznej, oraz z serii Professional: 150P4CG i 150P4AG z obudową w kolorze szarym oraz 150P4CB (czarny kolor) i 150P4CS (kolor srebrno-czarny). Nowe modele podkreślają dążenie koncernu Philips do maksymalnej redukcji wymiarów zewnętrznych obudowy.

Najważniejsze parametry techniczne nowych monitorów serii Business: przekątna o długości 15 cali, rozmiar plamki 0.297 x 0.297, częstotliwość pozioma 30-61 kHz, częstotliwość odświeżania obrazu 56-76 Hz, wysoki stopień kontrastu 400:1, jasność 250 cd/m2, kąt widzenia poziomo 75°/75°, kąt widzenia pionowo 50°/60°. Czas reakcji panela LCD wynosi ok. 30 ms. Zalecana rozdzielczość to 1024 x 768/60Hz. Monitory wyposażono w pojedyncze, analogowe złącza video (1 x D-Sub). W odróżnieniu od serii Business, modele serii Professional różni krótszy czas reakcji matrycy (ok. 25ms.), oraz podwójne złącze wideo (1 x D-Sub oraz 1 x DVI-D). Nowe monitory LCD posiadać będą opcję multimediów w postaci specjalnego modułu "Audio-chin", który jest standardowym wyposażeniem monitorów o symbolu 150B4AG lub przykładowo 150P4AG, w pozostałych przypadkach moduł stanowi dodatkową opcję którą można będzie dokupić do monitora. Nowe monitory odznaczają się niskim zużyciem energii - 18W podczas pracy (seria Business; 20 W w przypadku serii Professional) i tylko 1W podczas czuwania. Wymiary (podane wraz z podstawą): 343 mm szerokości, 310 mm wysokości oraz 170 mm głębokości. » czytaj dalej

Płyta MSI MS-6590


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:36
Komentarzy (0)
Micro-Star International zaprezentował płytę główną MS-6590 ATX Socket A przeznaczoną do współpracy z procesorami Athlon XP / Athlon / Duron oraz wsparciem procesorów Athlon XP 3000+ i wyższych. Płyta oparta na chipsecie VIA KT400A (200/266/333MHz FSB) obsługuje pamięć DDR200/266/333/400, której w 3 gniazdach DIMM można umieścić maksymalnie 3GB. Mostek południowy VIA VT8235 obsługuje dwukanałowy kontroler Ultra DMA 66/100/133. Płyta zawiera jedno złącze AGP 8x oraz 6 slotów PCI. Opcjonalnie mobo może być wyposażone w kontroler SATA (do 2 dysków SATA i 1 ATA133), RAID 0,1 (ATA133+SATA lub 2 SATA) oraz Bluetooth. Płyta zawiera także kodek audio, 1 IrDA, 6 portów USB2.0 oraz opcjonalny LAN.

Plustek OpticPro ST48


Autor: DYD | źródło: MMV | 13:10
(1)Komentarzy (1)
Plustek OpticPro ST48 to najnowszy i pod względem parametrów najlepszy produkt tego producenta. Nowy skaner posiada rozdzielczość optyczną 2400 x 4800 dpi, a z komputerem łączy się przez szybki port USB 2.0. Skan strony A4 w 300 dpi ten model wykonuje w 27 sekund. Skaner wyposażono w przystawkę do slajdów i negatywów w postaci: Mega-Moduł (formatu do 127 x 178 mm) i Multi-Moduł (do 3 negatywów 24 x 36 mm, 4 slajdów 35 mm oraz negatywów i slajdów średnioformatowych do 60 x 90 mm). W komplecie z ST48 użytkownik otrzymuje pakiet oprogramowania graficznego Corel 9 Essentials (Corel Draw i Corel Photo-Paint), program do rozpoznawania tekstu (OCR) FineReader 5.0 Sprint PL (pełna polska wersja), dodatkowo FineReader 6.0 Pro "Try&Buy", a także użyteczny pakiet archiwizacyjno-biurowy Presto! firmy NewSoft. Skaner objęty jest pełną 24-miesięczną gwarancją z bezpłatnym serwisem S.O.S. (Serwis Odbiera Sprzęt - Serwis Odsyła Sprzęt), a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 999,- zł z VAT. ST48 będzie można nabyć w Polsce pod koniec kwietnia.

Matrox Millennium P650 & P750


Autor: Pawel | 12:13
(5)Komentarzy (5)
Matrox zaprezentował dzisiaj nowe karty graficzne z serii Matrox Millennium P. Karty o których wspominaliśmy w zeszłym tygodniu oparte są na chipie Parhelia-LX, który wywodzi się z technologii Matrox Parhelia. Karty wpierają złącze AGP 4x/8x i nie mogą być instalowane w starszych płytach głównych wykorzystujących AGP 2x. W zasadzie poza obsługą AGP 8x, karty niczym się nie różnią od tych wyposażonych w układ Parhelia. Przypomnijmy, że karta Millennium P650 jest wyposażona w 2 złącza DVI-I, 64MB RAM pamięci i wspiera technologię DualHead. Będzie sprzedawana w cenie 169 euro. Druga z kart Millennium P750 będzie dodatkowo wspierała funkcję TripleHead, co przełoży się na jej cenę, która ma wynieść 235 euro. Obie karty wyposażono w 128-bitową szynę pamięci.

Jak podaje producent karty są skierowane na różnorodne rynki, można mieć jednak ku temu spore wątpliwości. Karty te nie zapewnią dobrej wydajności w grach i programach 3D. Jednak bardzo dobra jakość obrazu w trybie 2D powinna sprawić, że zainteresują się nimi użytkownicy aplikacji biurowych.

VIA K8T400M dla Opteronów


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:01
Komentarzy (0)
VIA Technologies zaprezentowała chipset Apollo K8T400M przeznaczony do współpracy z 64-bitowym procesorem AMD Opteron. Układ jest zbudowany w oparciu o zwyczajną architekturę dwóch mostków. Warto podkreślić, że mostek północny K8T400M i południowy VT8237 komunikują się ze sobą za pomocą magistrali V-Link, która zapewnia przepustowość na poziomie ponad 1GB/s, a nie za pomocą technologii Hyper-Transport firmy AMD. Mostek północny obsługuje kontroler AGP 8x, który pozwala systemom opartym na nowym procesorze AMD w pełni wykorzystywać możliwości nowych chipów graficznych. Mostek południowy wspiera 2-kanałowy kontroler Serial ATA-150 ze wsparciem RAID 0, 1, 0+1 i JBOD, 2 kanały ATA-33/66/100/133, 6 slotów PCI, 8 portów USB 2.0, 6-kanałowy kodek dźwiękowy oraz modem. » czytaj dalej

 
Środa 23 kwietnia 2003

Testy płyt MSI z nForce2 oraz SiS 746FX


Autor: Massai | 16:00
(28)Komentarzy (28)
Dzisiaj jako główne danie płyta K7N2G ILSR oparta na chipie nForce2 z kuchni MSI. Jako przystawka, również z kuchni MSI, 746F Ultra oparta na SiS 746FX. Ostatnimi czasy sytuacja wśród płyt głównych dla procesorów Athlon/Duron zmienia się jak w kalejdoskopie. Producenci zasypują nas nowymi wersjami chipsetów, coraz to większą ilością dodatkowych obsługiwanych urządzeń i standardów, nowymi "kruczkami-sztuczkami" podnoszącymi wydajność. Wszystko po to, aby bardziej przyciągnąć klientów. Tych nowości jest tak wiele, że niektóre firmy rezygnują z produkowania płyt głównych opartych o wszystkie najnowsze chipsety. Wychodzą z założenia, że niedługo pojawi się kolejna konstrukcja, jeszcze lepsza, wydajniejsza i doskonalsza.

W tej sytuacji użytkownik stoi przed dylematem: jaki produkt kupić. Zaczyna szukać, pytać o radę. Zazwyczaj ilu doradców, tyle koncepcji. Najnowocześniejsza płyta i w dodatku dobrej firmy oznacza cenę często trzykrotnie (lub nawet więcej) wyższą, niż w przypadku zakupu płyty trochę starszej generacji, i mniej renomowanej firmy. Zazwyczaj producenci płyt głównych tak konstruują opisy swoich produktów, aby każdy uznał, że to konstrukcja właśnie dla niego. Ale czy tak jest naprawdę? Przekonajmy się do kogo tak naprawdę skierowane są dwa produkty firmy MSI» czytaj dalej

Chipsety dla Athlona XP


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 15:59
Komentarzy (0)
Chociaż SiS, VIA i nVidia już myślą o przyszłości platformy K8, to pojawią się jeszcze chipsety dla procesorów z rodziny K7. Ma to związek z planami przyspieszenia magistrali procesorów z jądrem Barton do 200MHz (400MHz DDR). VIA przygotowuje chipset KT600, podczas gdy SiS planuje wypuścić układ SiS748. nVidia także nie zamierza odpuścić, a jej poprawiony chipset będzie nosił nazwę nForce2 Ultra 400. Firma ma ambitne plany odsunięcia w cień konkurencji i przejęcia 50% rynku chipsetów dla platformy K7. Będzie to prawdopodobnie oznaczać znaczne obniżenie ceny dość drogiego nForce. Będzie to tym trudniejsze, że w tej chwili nVidia jest ostatnia na podium, sprzedając ok. 500 000 układów nForce2 miesięcznie. Najbliższy konkurent, SiS, sprzedaje 700 000 swoich układów. Obu jednak znacznie brakuje do VIA, która zajęła niecałe 70% rynku chipsetów dla procesorów K7.

Niedrogie 22 cale na biurku


Autor: DYD | 15:54
(2)Komentarzy (2)
W ofercie firmy iiyama znalazł się drugi 22 calowy monitor CRT. Model MA203DT wyposażony został w płaski kineskop Diamondtron NF z maskownica pasmową o plamce 0,24 mm. Częstotliwość pozioma wynosi 30 - 110 kHz, a pasmo wideo 280 MHz. Model MA203DT może wyświetlać obraz z maksymalna rozdzielczości wynosząca 1920 x 1440 pikseli (72 Hz).

Dodatkowo wyposażony został w dwa wejścia sygnału, dzięki czemu do jednego monitora podłączyć można dwie stacje robocze. Funkcje te zapewne docenią wszyscy graficy na co dzień pracujący równolegle zarówno z komputerami typu PC jak i Macintosh. Do dwóch komputerów wystarczy jeden monitor. Ponadto w monitorze MA203DT zastosowano rozwiązanie umożliwiające ustawienie kolorów w standardzie sRGB. Monitor pracuje w trybie Plug & Play oraz spełnia normę TCO99. Model MA203DT dostępny jest w sprzedaży detalicznej za jedyne 2699 PLN brutto. Szczegółowa specyfikacja tutaj.

Intel tworzy laboratoria rozwiązań I/O


Autor: DYD | 15:26
Komentarzy (0)
Firma Intel poinformowała o utworzeniu laboratoriów rozwiązań I/O (I/O Interconnect Labs), które umożliwiać będą potencjalnym klientom testowanie nowych generacji technologii połączeniowych dla platform serwerowych wykorzystujących architekturę Intela. Pierwsze laboratorium, ulokowane w placówce badawczej Intela w Pekinie, jest wspólnym przedsięwzięciem firm Intel Corporation i Tomen Corporation, wiodącego chińskiego dystrybutora korporacyjnych rozwiązań informatycznych.

Początkowo wyposażenie laboratorium umożliwi testowanie klastrów serwerów intelowskich opartych na architekturze InfiniBand*. Architektura InfiniBand to jedna z wiodących technologii używanych do tworzenia klastrów; w chwili obecnej w Chinach uruchamianych jest kilka korzystających z niej centrów danych. Aktualnie laboratorium dysponuje produktami InfiniBand firm Agilent, InfiniCon, Mellanox i Tomen. W przyszłości laboratorium wyposażone zostanie w rozwiązania serwerowe korzystające z PCI Express. » czytaj dalej

Nowy notebook Asusteka


Autor: Pawel | źródło: digitimes | 14:58
(1)Komentarzy (1)
Asustek Computer wprowadził we wtorek na rynek nowego notebooka Centrino z serii M3N. Notebook ten jest trzecim urządzeniem Asusteka zgodnym z technologią Centrino. Nowe modele są oparte na chipsecie Intel 855GM i wyposażone w procesor Intel Pentium M 1.3GHz-1.6GHz oraz 14.1-calowy wyświetlacz LCD. Tego roku Asustek planuje wprowadzić do sprzedaży jeszcze trzy notebooki wyposażone w ekran o przekątnych 12.1, 15 oraz 15.4 cala. Dodatkowo pod koniec roku firma zamierza wprowadzić notebooka Centrino z 8,9-calowym ekranem, opartego na modelu S200.

W 2003 roku Asustek planuje sprzedaż 2 miliony notebooków. Połowę tej liczny mają stanowić urządzenia Centrino. W pierwszym kwartale tego roku Asustek sprzedał 250 tys. notebooków. Wśród klientów firmy znajdują się Sony, Epson, Hitachi, TriGem Computer oraz Samsung Electronics. Asustek otrzymał także zamówienia na produkcję iBooków.

ALi z licencją na 800MHz QPB


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 14:29
(2)Komentarzy (2)
ALi Corporation ogłosiła, że otrzymała od Intela licencję na 800MHz szynę Quad Pumped Bus. Firma zaprezentuje w drugiej połowie roku chipset M1683 obsługujący procesory z nową magistralą. Podobnie jak w przypadku VIA i SiS-a szczegóły finansowe porozumienia Ali z Intelem nie są znane. Nowy układ Ali obsłuży jednokanałowe pamięci PC3200 DDR SDRAM. Wcześniej firma zapowiadała, że mostek północny będzie obsługiwał pamięć DDR-II SDRAM. Teraz jednak tego nie potwierdza. Chipset ma obsługiwać AGP 8x oraz technologię Hyper-Transport. Przewidywany udział chipsetów ALi w rynku w 2003 roku ma wynieść 1/5.

Sony inwestuje w mikroprocesory


Autor: Pawel | 12:46
(3)Komentarzy (3)
Koncern Sony poinformował, że w ciągu najbliższych trzech lat wyda 1,67 mld dolarów na rozwijanie nowych technologii wytwarzania układów półprzewodnikowych. Mają one dać konsolom i urządzeniom RTV moc przetwarzania danych dostępną jedynie w superkomputerach. Projekt ten koncern realizuje wspólnie z Toshibą oraz IBM. Jednym z chipów, które powstaną dzięki tej inwestycji jest Cell. Ma on być zastosowany m.in. w nowej konsoli PlayStation 3.

Intel kończy produkcję niektórych procesorów


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 12:23
Komentarzy (0)
Intel ogłosił zakończenie produkcji kolejnej serii procesorów dla komputerów typu desktop oraz notebooków. Firma tłumaczy to tym, że rynek potrzebuje bardziej wydajnych układów. Jest to także efekt polityki Intela sprzedawania użytkownikom coraz mocniejszych wersji procesorów pomimo, że niektórzy nie potrzebują zbyt wielkiej mocy komputera.

Już wkrótce zakończona zostanie produkcja procesorów Pentium 4 1.80GHz Socket 478 opartych na jądrze Northwood, jak również Celerona 1.70GHz bazującego na jądrze Willamette. Ponadto Intel zakończy produkcję mobilnych procesorów Pentium 4-M 1.80GHz, Pentium III-M 933MHz LV oraz dwóch mobilnych procesorów Celeron 1.60 i Celeron 1.0GHz.

NVIDIA nForce3 Pro


Autor: Pawel | 11:22
(13)Komentarzy (13)
NVidia poinformowała o szczegółach swojego nowego chipsetu nForce3 Pro. Jest on przeznaczony do płyt głównych obsługujących procesory AMD Opteron. Układ jest wykonany w technologii 0,15 mikrona i posiada wsparcie dla kart Quadro Nvidi. Dostępne będą dwie wersje chipsetu. Pierwsza nForce3 Pro 150 będzie obsługiwać technologię Hyper-Transport, AGP 8x, PCI, 3 kanały ATA-33/66/100/133 z RAID-em 0,1 oraz 0+1, kartę sieciową 10/100Mb/s, USB 2.0, oraz kartę muzyczną AC’97. Drugi z chipsetów będzie dodatkowo wyposażony w Gigabit Ethernet oraz 4 porty Serial ATA-150.

 
Wtorek 22 kwietnia 2003

MINOX Leica M3 2.1


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 18:39
(3)Komentarzy (3)
Aparat Leica M3 2.1 wyróżnia się wśród aparatów Minox-a. Jest to miniaturowa kopia klasycznego aparatu Minoxa o matrycy 2.1 megapiksela. Maksymalna rozdzielczość zdjęć robionych za pomocą tego urządzenia to 1600x1200. Na wbudowanej 32-megabajtowej karcie pamięci zmieści się 41 takich zdjęć. Za pomocą aparatu można rejestrować także krótkie sekwencje filmowe w rozdzielczości 320x240. Ogniskowa tego aparatu ma wartość 9,6mm. Minimalna odległość od lampy to 1,5m. Wymiary aparatu to 65 na 49 na 44, a waga 98g. Nie podano niestety ceny tego urządzenia.

Czego możemy spodziewać się po Athlonach 64?


Autor: Jasiek | 18:12
(10)Komentarzy (10)
Prototyp Athlona 64 trafił w ręce redakcji X-bit Labs. Przetestowany procesor był taktowany 1,6 GHz, co w przeciwieństwie do wczesnych próbek 800 MHz, jest już w granicach oczekiwanych częstotliwości finalnych produktów. Uzbrojony w zorganizowany podobnie jak w AXP cache L1 128KB oraz aż 1MB cache'u L2 układ został oznaczony indeksem 2800+.

X-bit przeprowadził sporo testów prototypu w środowisku Windows XP, gdzie nowe dzieło AMD jest pozbawione swojego natywnego 64-bitowego trybu. Niestety w takich warunkach Athlon 64 nie zachwycił raczej otrzymywanymi wynikami. Mimo wszystko, bez jakichkolwiek optymalizacji ze strony oprogramowania procesor pozytywnie zaprezentował się w kilku testach np. grze UT2003. Podsumowując, Athlon 64 pozostaje nadal wielką niewiadomą. Miejmy nadzieję, że współpraca z MS ułoży się dobrze i finalna wersji 64-bitowego Windowsa trafi do sklepów na czas. Nie bez znaczenia będzie także wsparcie innych programistów dla nowych instrukcji x86-64.

Asylum GeForce FX 5600 256MB


Autor: Jasiek | źródło: EliteBastards | 18:11
(2)Komentarzy (2)
Raczej nieznany u nas producent kart graficznych, BFG Tech, zaprezentował kilka produktów opartych o układy GeforceFX 5200/5600. Firma próbuje przyciągnąć klientów starą, dobrą "zagrywką", jaką jest zastosowanie ogromnej ilości pamięci lokalnej w połączeniu z relatywnie słabym chipem. Tak na rynek masowy trafi pierwsza karta 256MB - Asylum GeForce FX 5600. Cena takiego produktu jest raczej mało zachęcająca - 250 USD. Inne karty z rodziny Asylum będą już zgodne z referencyjnymi konstrukcjami Nvidii. Są to: GeforceFX 5200 Ultra wyceniony na $179 oraz 5200 za $100.

Eizo FlexScan L557


Autor: DYD | 17:45
(1)Komentarzy (1)
Już niebawem w Alstor pojawią się nowe monitory LCD Eizo. Model FlexScan L577 o przekątnej ekranu równej 17" posiada wejścia analogowe i cyfrowe. Monitor można podłączyć do dwóch komputerów i równocześnie na nich pracować. Podstawowe parametry modelu FlexScan L557 to kontrast (500:1), jasność (250 cd/m2), czas reakcji matrycy (25 ms), ilość wyświetlanych kolorów 16.7 mln, kąty widzenia w pionie i poziomie 170°, regulowana wysokość stopki i wąska obudowa z wbudowanymi głośnikami. Naciskając jeden przycisk znajdujący się na panelu monitora, użytkownik może dobrać najodpowiedniejsze do wykonywanej aktualnie pracy parametry wyświetlania obrazu. 5 zdefiniowanych trybów wyświetlania: "Tekst", "Obraz", "Film", "Osobisty" i sRGB ma zindywidualizowane ustawienia temperatury, jasności i nasycenia barw.

Model FlexScan L557 posiada certyfikat TCO'03, który jest już czwartym standardem jakości opracowanym przez grupę TCO Development przeznaczonym dla monitorów CRT i płaskich (FPD - flat panel displays). Urządzenie certyfikowane przez "znaczek" TCO '03 charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu i odwzorowaniem kolorów. TCO '03 określa także rygorystyczne normy ekologii, ergonomii i emisji promieniowania. Więcej o samym TCO '03 tutaj. Monitory Eizo objęte są trzyletnią gwarancją. Monitory dostępne będą już na początku maja. Ich cena dla użytkownika końcowego będzie oscylować wokół 3000 PLN.

Colin McRae Rally 3 demo wkrótce!


Autor: DYD | 17:15
(12)Komentarzy (12)
Dla rozluźnienia krótka informacja ze świata gier. Firma Codemasters poinformowała iż grywalne demo długo oczekiwanej gry samochodowej - Colin McRae Rally 3 - pojawi się już na początku maja. Colin McRae Rally 3 w polskiej wersji językowej pojawi się w czerwcu, w cenie 99,90 PLN. Dla każdego fana samochodówek to bez wątpienia żelazna pozycje w kolekcji gier.

Belinea oferuje nowy 17-calowy TFT


Autor: DYD | 13:07
(1)Komentarzy (1)
Firma MAXDATA, producent monitorów Belinea, wprowadziła do oferty nowy, siedemnastocalowy monitor LCD Belinea 101725, wyposażony w panel o przekątnej widocznego obrazu równej 43,18 cm i fizycznej rozdzielczości 1280x1024 piksele. Ekran, pokryty powłoką eliminującą uciążliwe odblaski, wyświetla obraz z jasnością do 250 cd/m2, odznaczając się współczynnikiem kontrastu wynoszącym 350:1, wielkością plamki równą 0,264 mm oraz kątem widzenia - 140 stopni w poziomie i 120 stopni w pionie. Czas reakcji wynosi 25 ms (narastanie/opadanie 5/20 ms). Układ wyświetlania samoczynnie dopasowuje się do parametrów sygnału wejściowego, akceptując częstotliwości odchylania poziomego od 30 do 80 kHz i pionowego od 55 do 75 Hz; szerokość pasma wizyjnego wynosi 135 MHz.

Urządzenie zaopatrzono we wbudowane głośniki stereofoniczne o mocy 2x1 W oraz gniazdo dla słuchawek. Model 101725 przystosowany jest do współpracy z konwencjonalnymi kartami graficznymi wyposażonymi w analogowe złącze VGA D-sub. Urządzenie jest zgodne z normami m.in. TCO 99, MPR II, EN 29241, ISO 13406-2. Na urządzenie udzielana jest trzyletnia gwarancja. Cena monitora Belinea 101725 wynosi w Polsce ok. 1860 zł netto (SRP).

Pentium 4 3.0GHz w sprzedaży


Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 12:26
(2)Komentarzy (2)
Intel wznowił dostawy swojego najnowszego procesora, Pentium 4 3.0GHz, które zostały zawieszone w zeszłym tygodniu. Problemy zostaną rozwiązane przy pomocy poprawionego BIOSu, który został już przekazany producentom płyt głównych. Wprowadzenie układu do sprzedaży zostało wstrzymane po stwierdzeniu nieprawidłowego działania "małej liczby" procesorów w warunkach dużego obciążenia. Według przedstawicieli Intela jest mało prawdopodobne, aby użytkowników mógł dotknąć ten problem. Odmówiono jednak komentarzy na temat przyczyn niestabilności.

Za mało układów graficznych


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 12:25
(1)Komentarzy (1)
Producenci kart graficznych skarżą się, że ATi i nVidia nie są w stanie dostarczyć wymaganych ilości najszybszych układów graficznych. Problem ten pogłębia dodatkowo faworyzowanie przez obu producentów układów dostawców OEM. Brak układów NV30 i NV31 przesunął część popytu w stronę ATi. Jednak i tu nie jest dobrze. Występują trudności z dostawami Radeonów 9700 i 9500 oraz najnowszego Radeona 9800. ATi najpierw dostarcza układy do odbiorców OEM, takich jak HP, IBM, NEC czy Dell. Producenci kart, jak Gigabyte czy CP Technology dostają jedynie 50% zamówionych procesorów. Według niektórych, ułatwi to znacznie "odbicie" części rynku przez nVidię.

Maxtor S-ATA zgodny z Canterwoodem


Autor: DYD | 11:05
(1)Komentarzy (1)
Firma Maxtor poinformowała o przeprowadzeniu testów zgodności dysków Serial ATA (SATA) z zestawem układów (chipset) Intel 875P przeznaczonym do procesora Pentium 4. Testy odbyły się w laboratoriach obu producentów: Maxtora i Intela. Firmy typu OEM, dostawcy rozwiązań i projektanci systemów mają teraz do wyboru różne przetestowane kombinacje wykorzystujące dyski SATA. Na ich bazie można budować komputery PC, macierze RAID oraz urządzenia pamięci masowej typu near-line. W wielu platformach opartych na zestawie układów (chipset) 875P zastosowano także technologię Intel RAID do budowania wydajnych macierzy RAID wykorzystujących dyski twarde SATA.

Interfejs pamięci masowej SATA typu punkt-punkt będzie umożliwiał zwiększanie szybkości transmisji danych przez najbliższe 10 lat. Dyski twarde Maxtor SATA można podłączyć bezpośrednio do płyty głównej Intel D875PBZ - nie jest wymagany dodatkowy kontroler. Zamiana płaskiego kabla równoległego na cienki przewód szeregowy umożliwia także na poprawę obiegu powietrza i chłodzenia, co we współczesnych konstrukcjach ma duże znaczenie. Płyta główna D875PBZ jest dostępna u resellerów i integratorów na całym świecie.

Drobna obniżka u Intela


Autor: DYD | źródło: x-bit | 11:02
(3)Komentarzy (3)
Wczoraj, kiedy u nas przelewała się woda, firma Intel aktualizowała swój oficjalny cennik procesorów dla segmentu Desktop. Zmiany dotyczą tylko jednego modelu procesora Pentium 4 z zegarem 3.06 GHz. Jego cena zmniejszyła się dość drastycznie, bo aż o 32%. Aktualna cena hurtowa tego procesora wynosi $401 (cena poprzednia $589) i zbliżyła się ona do niedawno ogłoszonego Pentium 4 3.0GHz z szyną 800MHz Quad Pumped Bus, który kosztuje $417. Nadal nie znana jest przyczyna opóźnienia w dostawach procesora Pentium 4 3.0GHz.

Nowe napędy I-O Data


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 10:58
Komentarzy (0)
Firma I-O Data wprowadza do sprzedaży nowe napędy – wewnętrzny DVD+RW oraz dwa zewnętrzne DVD-RW i DVD/CD-RW. Oto specyfikacja wewnętrznego czytnika DVD+RW: zapis DVD-R - 4x, DVD-RW – 2x, DVD+R – 4x, DVD+RW – 2,4x, CD-R – 16x, CD-RW – 10x, odczyt CD-ROM – 40x, odczyt DVD-ROM – 12x. Rozmiary nagrywarki to 146 na 193 na 41.3mm, a waga około 1.1kg. Jej cena to 267 dolarów.

Drugi z modeli tym razem zewnętrzny - DVRP-iUP2, pojawi się w maju w cenie 350 dolarów. Komunikuje się z komputerem za pomocą portu USB 2.0 lub IEEE1394. Rozmiary urządzenia to 138x162x22mm, a waga około 500g. Oto jego parametry - zapis DVD-R - 2x, DVD-RW – 2x, CD-R – 16x, CD-RW – 8x, odczyt CD-ROM – 24x, odczyt DVD-ROM – 8x.

Ostatni z modeli CRWD-iU48S DVD/CD-RW trafi do sprzedaży późną wiosną w cenie 154 dolarów. Jego rozmiary to 162 na 240 na 48mm, a waga 1.3kg. Oto jego specyfikacja - CD-R – 48x, CD-RW – 24x, odczyt CD-ROM – 48x, odczyt DVD-ROM – 16x. » czytaj dalej

Nowy CPUCool 7.2.2


Autor: DYD | 10:52
Komentarzy (0)
Podien wczoraj opracował odświeżone wydanie swojego programu CPUCool do wersji 7.2.2. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.2.2 poprawiono błędy z opcją smart harddisk, mostek Intel ich3-m southbridge już działa, poprawiono wykryte błędy. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (1.67 MB).

Cpu-Z w nowej wersji 1.17


Autor: DYD | źródło: FF | 07:48
Komentarzy (0)
Dziś ukazała się nowa wersja (1.17) informatora o procesorze i chipsecie płyty głównej Cpu-Z. Ten mały program podobnie jak znany WCPUID, czy bardziej rozbudowany HWiNFO (32) przekazuje nam informacje techniczne o naszym procesorze, chipsecie płyty głównej (obsługuje Intel i430TX, i440BX/ZX, i815/E/EP/EM, i845, i850, VIA Apollo VP3, Apollo Pro, Apollo Pro +, KX133, KT133, KT133A, AMD 751, 761, 762 (760MP) oraz status pamięci. W nowej wersji m.in. dodano obsługę chipsetów i875P (Canterwood), i852, i855 oraz procerorów Pentium M, VIA C3 Nehemiah. Program w wersji dla systemów Windows 95, 98, Me, NT4, 2000 można ściągnąć z www.cpuid.com (179 KB).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL