Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 10 grudnia 2004  
    

Half-Life 2: recenzja


Autor: NimnuL | 10:15
(67)Komentarzy (67)
Czekają na Ciebie Gordon, w komorze testowej. To zdanie otwiera nową historię. Po tych słowach świat wzbogacił się o nowego króla gier FPP - Half-Life. Gordon Freeman to Ty, a komora testowa znajduje się w Black Mesa, gigantycznym kompleksie naukowym. W owym laboratorium przeprowadzane są eksperymenty nad teleportacją oraz badania nad kryształami z planety Xen. Wchodzisz do docelowej komory testowej, gdzie rozpoczyna się rutynowy eksperyment. Jednak coś idzie źle, bardzo źle... Dzięki specjalnemu kombinezonowi HEV (Hazardous Environment Suit) jako jedyny w laboratorium przeżywasz promieniowanie. Później jest już tylko gorzej i to znacznie. Nieudany eksperyment rozpoczął burzę portali, podczas której mieszkańcy Xen zostają sprowadzeni na Ziemię. Rozpoczyna się kompletny chaos oraz upadek całej ludzkości. Gordon Freeman z niepozornego naukowca zmienia się w śmiercionośną maszynę niosącą zagładę wszystkiemu co stawia opór - czynny bądź bierny.

Tak w skrócie można opisać wydarzenia otwierające pierwszą część Half-Life. Zapraszam do opisu Half-Life 2» czytaj dalej

SilverStone w dystrybucji 4MAX


Autor: DYD | 10:00
Komentarzy (0)
Firma 4MAX podpisała umowę dystrybucyjną z firmą SilverStone Technology - producentem akcesoriów komputerowych klasy high-end. Przedmiotem oferty firmy SilverStone są najwyższej jakości aluminiowe obudowy komputerowe z serii Lascala oraz Temjin. Ofertę uzupełniają bezgłośne zasilacze, aluminiowe panele wielofunkcyjne oraz systemy chłodzenia komponentów PC. Obudowy typu desktop z serii Lascala nawiązują swym stylem i wykonaniem do rozwijającego się segmentu Home Theater PC. Obudowy tower z serii Temjin posiadają przestronne, funkcjonalne wnętrze oraz wyjątkowe własności chłodzące. » czytaj dalej

Ceny pamięci DDR2 powoli spadają


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 09:30
Komentarzy (0)
Jak podaje serwis DigiTimes, ceny pamięci DDR2 w ostatnim czasie spadły. Do niedawna cena pojedynczej kostki wynosiła od 6,5 do 7 dolarów a obecnie wynosi ona około 5,5 dolara. Obniżenie cen zostało spowodowane sporymi zapasami pamięci DDR2 u dostawców i słabym popytem na nie. Dla przykładu producenci pamięci posiadają zapasy modułów DDR2 na pięć do sześciu tygodni sprzedaży podczas gdy te same zapasy pamięci DDR wystarczają na 10 dni - widać że popyt na pamięci DDR jest nadal znacznie większy od zapotrzebowania na DDR2. Według specjalistów producenci mogą nadal obniżać ceny kości DDR2, chcąc zwiększyć ich sprzedaż. Wśród czołowych producentów w całkowitej liczbie wyprodukowanych pamięci moduły DDR2 stanowią tylko od 10 do 25% ogółu.

Chipset nForce 4 IGP na horyzoncie


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 09:00
Komentarzy (0)
Jak donosi The Inquirer, nVidia przygotowuje chipset o kodowej nazwie C51G - będzie to nForce 4 w wersji ze zintegrowanym układem graficznym. Zmiana ta pociąga za sobą konieczność rozbicia chipsetu na dwa osobne układy - tradycyjny mostek południowy i północny. nForce 4 jak do tej pory występował w postaci pojedynczego układu - mostek południowy otrzyma oznaczenie MCP05. Wbudowany układ graficzny to NV44 - karta graficzna z tym układem powinna otrzymać oznaczenie GF6600TC - TC od Turbo Cache. TC to nowy pomysł nVidia na efektywniejsze wykorzystanie pamięci systemowej na potrzeby karty graficznej. MCP05 powinien także oferować Serial-ATA 2 i obsługę formatu audio HD (High Definition). Pierwszy płyty z nowym chipsetem powinny się pojawić w kwietniu przyszłego roku.

Płyta główna ECS KN1 Extreme


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 08:30
(5)Komentarzy (5)
ECS ogłosił wprowadzenie do sprzedaży kilku nowym modeli płyt głównych, z których najlepiej wyposażonym modelem jest KN1 Extreme. Płyta ta przeznaczona jest dla procesorów AMD Athlon 64 i FX ze złączem Socket 939 a zbudowana jest na bazie chipsetu nVidia nForce4 Ultra. KN1 Extreme oferuje 1 slot PCI-Express, 2 sloty PCI-E x1 oraz 3 sloty PCI oraz 4 sloty DIMM dla pamięci o łącznej pojemności 4GB. Ponadto do dyspozycji są 4 złącza ATA 133, 4 Serial-ATA2 oraz dzięki układowi SiS 180 dodatkowe 2 porty ATA 133 i 2 Serial-ATA. Płyta oferuje także 6-kanałowy układ dźwiękowy, 2 porty FireWire, dwie karty sieciowe: Marvell GigabitEthernet oraz Realtek FastEthernet oraz możliwość użycia do 10 portów USB 2.0.

Zbyt małe dostawy Athlona 64 90nm


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 08:15
Komentarzy (0)
Jak podaje serwis DigiTimes, zapotrzebowanie na procesory AMD Athlon 64 w wersji Socket 939 w nowym procesie technologicznym 90 nm jest większe niż dotychczasowe przewidywania AMD. W związku z tym w sprzedaży znajduje się mniej procesorów niż wynosi zapotrzebowanie rynku. Za zaistniałą sytuację odpowiadają także spadające z dnia na dzień ceny płyt głównych ze złączem Socket 939 - to także zachęca do kupna nowych procesorów. Największe niedobory w sprzedawanych procesorach dotyczą modeli w wyższym zakresie cenowym: Athlona 64 3500+ oraz Athlona 64 3800+ a także tych tańszych odmian: Athlon 64 3200+ i Athlon 64 3000+. Według serwisu DigiTimes, poprawy tej sytuacji można się spodziewać dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku - do tego czasu produkcja tych układów powinna wystarczająco wzrosnąć.

Płyta Asus P5RD1-V na ATI RS400


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 08:00
Komentarzy (0)
Serwis OCWorkbench zamieścił zdjęcie i informacje o płycie głównej Asus P5RD1-V, zbudowanej na bazioe chipsetu ATI RS400. Płyta przeznaczona jest dla procesorów Intel Pentium 4 w wersji Socket 775 (LGa 775). Mostek południowy stanowi układ ULi M1573 a chipset RS400 oferuje zintegrowany układ graficzny - Radeon X300. P5RD1-V może obsłużyć do 4GB pamięci RAM, oferuje jedno złącze PCI-Express x16, trzy złącza PCI-E x1, trzy sloty PCI a także dwa porty IDE, dwa Serial-ATA z obsługą RAID 0,1,0+1. Oprócz tego do dyspozycji jest osiem portów USB 2.0, port FireWire i układ dźwiękowy HDAudio. Jak na razie nie wiadomo kiedy ta płyta trafi do sprzedaży ani w jakiej będzie cenie.

 
Czwartek 9 grudnia 2004

Recenzja panelu wielofunkcyjnego Hardcano "13"


Autor: Vartan | 00:30
(15)Komentarzy (15)
Panele wielofunkcyjne są względnie nowym wynalazkiem, ale stają się coraz bardziej popularne wśród użytkowników komputerów, a w szczególności w gronie entuzjastów moddingu oraz overclockerów. Producenci pierwszych modeli paneli kontrolnych ograniczali się do montażu kilku pokręteł służących do regulacji obrotów wiatraków. Ewolucja w tej dziedzinie postępuje jednak w coraz szybszym tempie. Dostępnych obecnie na rynku urządzeń tego typu nie można określić już mianem paneli kontrolnych, gdyż przekształciły się w zaawansowane i rozbudowane urządzenia wielofunkcyjne. Spełniają one różnorodne funkcje, takie jak: kontrola wiatraków, monitoring temperatur, czytnik kart pamięci lub nawet zegar. Firma Thermaltake jako jedna z pierwszych wprowadziła do sprzedaży panele z serii Hardcano. W niedługim czasie po sukcesie HC, konkurenci tacy jak Coolermaster, Zalman oraz Enlight poszli w ślady TT. Mimo to, produkty tej firmy są jak do tej pory najbardziej zaawansowane technologicznie i są wyznacznikiem jakości dla podobnych konstrukcji tego typu.

Do naszego laboratorium trafił w ostatnim czasie najnowszy produkt z serii Hardcano oznaczony numerem '13'. Jest to panel, który całkiem niedawno pojawił na polskim rynku. Produkt ten jest dedykowany najbardziej wymagającym entuzjastom overclockingu. » czytaj dalej

Intel prezentuje dwurdzeniowy Yonah


Autor: Adam | źródło: The Register | 00:25
(11)Komentarzy (11)
Intel przeprowadził prezentację działającego systemu zbudowanego na bazie procesora o kodowym oznaczeniu Yonah. Układ ten przeznaczony jest dla komputerów przenośnych, wykonany w technologii 65nm i łączy w sobie dwa rdzenie. Prawdopodobnie Yonah bazuje na dwóch jądrach Dothan, które obecnie są dostępne na rynku. Premiera prezentowanego procesora zapowiadana jest najwcześniej na koniec przyszłego roku lub nawet na początek 2006. Wejdzie on w skład 3 generacji platformy Centrino pod nazwą Napa, który to składa się z chipsetu Callistoga oraz modułu łączności bezprzewodowej Golan w standardach WiMAX oraz 3G. Callistoga powinna także zawierać nowy, wydajniejszy układ graficzny.

nVidia planuje stworzyć SoundStorm 2


Autor: Adam | źródło: TechReport | 00:20
(2)Komentarzy (2)
Podczas konferencji NVIDIA's Editor's Day głównodowodzący nVidii - Jen-Hsun Huang - dał wyraźnie do zrozumienia, że firma pracuje nad układem SoundStorm 2. Niestety, reszta informacji była na tyle skąpa i tajemnicza, iż tak naprawdę nie wiadomo w jakiej formie ujrzymy następcę SoundStorm. Jen-Hsun Huang dodał tylko, że układ ten pojawi się w sposób który nas wszystkich zaskoczy - niezbyt konkretnie, prawda? Co do możliwych zastosowań tego układu wersji jest kilka: może on pojawić się na osobnej karcie dźwiękowej, może się ukazać na karcie graficznej (NV1 łączył grafikę i dźwięk) lub znaleźć miejsce w konsoli Sony Playstation 3 - nVidia ma stworzyć układ graficzny dla PS3. Ważne, że nVidia nie porzuciła idei SoundStorma - dla wielu użytkowników był to bardzo ważny składnik chipsetu nForce 2.

Corsair wprowadza do sprzedaży pamięci Flash


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 00:15
Komentarzy (0)
Firma Corsair, znana głównie z produkcji pamięci komputerowych, rozszerza swoją ofertę wprowadzając karty pamięci SecureDigital oraz przenośne moduły pamięci o nazwie USB Flash Voyager. Karty pamięci SD dostępne są jako modele CMFSD40-128 (128MB), CMFSD40-256 (256MB), CMFSD40-512 (512MB) oraz CMFSD40-1GB o pojemności 1 GB. Z kolei przenośne pamięci USB Flash Drive posiadają gumową, wodoodporną obudowę i komunikują się z komputerem poprzez port USB 2.0. Według producenta mogą one uzyskiwać transfer na poziomie 19 MB/s. Dostępne są cztery modele o pojemnościach od 128 MB do 1 GB: CMFUSB2.0-128, CMFUSB2.0-256, CMFUSB2.0-512 oraz CMFUSB2.0-1GB.

Semprony wkrótce tylko jako Socket 754


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 00:10
(11)Komentarzy (11)
Nadchodzi to czego wszyscy się spodziewaliśmy - Athlon XP znany obecnie pod nazwą Sempron w wersji Socket A wkrótce zniknie całkowice z rynku. AMD planuje pod koniec przyszłego roku sprzedawać procesory Sempron tylko w wersji dla gniazda Socket 754. Ponadto w tym samym czasie pojawić się ma więcej modeli, które mają wypełnić wszystkie wolne pozycje od 2600+ do 3100+. Przypomnę, że procesory te bazują na architekturze Athlona 64, ale pozbawione są obsługi 64 bitowych instrukcji i posiadają tylko 256 KB pamięci cache L2. Informacja ta powinna także rozwiać obawy, że platforma Socket 754 może wkrótce zakończyć swój żywot.

Płyta główna Gigabyte GA-K8VT890-9


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 00:05
Komentarzy (0)
Kolejny producent przedstawia płytę główną bazującą na chipsecie VIA K8T890 - tym razem jest to Gigabyte z nowym modelem o oznaczeniu GA-K8VT890-9. Płyta przeznaczona jest dla procesorów AMD Athlon 64 i FX w wersji Socket 939 a mostek południowy stanowi układ VIA VT8237R. Do dyspozycji użytkownika jest port PCI-Express x16, dwa PCI-E x1, trzy sloty PCI, cztery gniazda pamięci o łącznej pojemności do 4GB, dwa złącza Serial-ATA i dwa IDE. Oprócz tego GA-K8VT890-9 oferuje osiem portów USB 2.0, jeden port FireWire, Gigabit Ethernet i układ audio 7.1. Wraz z płytą dostajemy program Easy Tune 5, pozwalający zmieniać parametry dotyczące procesora, pamięci oraz magistral PCI i PCI-Express. Płyta powinna trafić do sklepów w styczniu, jej cena nie została jednak ujawniona.

 
Środa 8 grudnia 2004

Nowe rozwiązania RAID na SATA-II


Autor: Anitka | 17:49
(11)Komentarzy (11)
Firma Infortrend poinformowała, iż rozpoczęła dostawy systemów RAID EonStor opartych na interfejsie Serial ATA II. Wykorzystujące zarówno interfejs FibreChannel (model A16F), jak i SCSI (A16U), oferują prędkość zapisu na poziomie 300 MB/sekundę, a odczytu - do 450 MB/sec. Pierwszy model z nowej rodziny, 16-dyskowy system EonStor SATA-II, może obsługiwać ponad 6 TB pamięci masowej. Zbudowany w oparciu o najnowszy kontroler RAID firmy Infortrend - IFT-500266 DDR ASIC - wykorzystuje magistralę PCI-X oraz pamięci DDR. Architektura kontrolera oparta jest na 64-bitowej szynie danych o przepustowości 2GB/sekundę. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest udostępnienie do 1024 przestrzeni dyskowych (LUN), gdzie każdy dysk logiczny może mieć pojemność do 64TB. » czytaj dalej

Commander na komendy głosowe


Autor: Anitka | 17:41
(5)Komentarzy (5)
W ofercie firmy Manta pojawiło się urządzenie o nazwie Commander. Jest to analogowo-cyfrowy manipulator do gier zgodny z PC USB, posiadający mikrofon, analogową przepustnicę i orczyk, dwa dwuosiowe drążki analogowe, ośmiokierunkowy pad widoków, 12 przycisków i ergonomiczne uchwyty. Nowością jest wbudowana funkcja komendy głosowej, działająca jak trzecia ręka. Wystarczy wydać rozkaz i ruch czy cios (kombos) jest natychmiast wykonywany przez manipulator. Dodatkowo, wbudowany system wibracji zwiększa realizm grania. Urządzenie działa pod systemami Windows 98SE/ME/2000/XP.

VIA i jej mapka do Doom 3


Autor: DYD | 15:46
(6)Komentarzy (6)
VIA opublikowała VIAVGA DM2, swoją drugą mapę przeznaczoną do rozgrywek wieloosobowych w kultowej grze firmy id Software - Doom 3. Powstała dzięki edytorowi DOOMEdit, oficjalnemu programowi Doom 3 do edycji poziomów. Mapa VIAVGA DM2, wykorzystując najlepsze mechanizmy Dooma 3 oraz kilka nowych tekstur, oferuje ułatwiający grę symetryczny układ graficzny. Składa się z kilku głównych obszarów walki połączonych dużymi, otwartymi korytarzami i klatkami schodowymi. Jest też usiana strategicznie umiejscowionymi broniami, zbrojami i amunicją, jak również beczkami z materiałami wybuchowymi dającymi się przesuwać. » czytaj dalej

Współpraca NVidia z Sony


Autor: DYD | 12:34
(12)Komentarzy (12)
Firmy Sony i NVidia poinformowały o prowadzeniu wspólnych prac nad stworzeniem nowego układu graficznego, w którego skład wchodzą rozwiązania znane z najnowszych procesorów graficznych NVidia GeForce oraz rozwiązania systemowe firmy SCEI. Układ ten będzie częścią systemu rozrywki komputerowej nowej generacji opartego na procesorze "Cell" (kodowa nazwa zaawansowanego mikroprocesora opracowywanego przez firmy IBM, Toshiba i Sony Group).

Podstawą tej współpracy jest ogólna, wieloletnia i zobowiązująca firmy do wnoszenia opłat licencyjnych umowa. Nowy graficzny procesor będzie sercem różnorodnych urządzeń, takich jak systemy rozrywki komputerowej i urządzenia do szerokopasmowego przesyłania i odtwarzania multimediów. Umowa będzie obejmować przyszłe produkty firmy Sony z segmentu elektroniki użytkowej. » czytaj dalej

Cerberus ADSL WiFi


Autor: DYD | źródło: MMV | 12:26
(22)Komentarzy (22)
Cerberus ADSL WiFi to rozwiązanie, które służy do podłączenia niewielkiej sieci lokalnej (tradycyjnej lub bezprzewodowej) do Internetu przez wbudowany modem ADSL. Pentagram Cerberus ADSL WiFi pełni funkcje: tak zwanej bramy (ang. Gateway), dzięki której można podłączyć sieć lokalną do Internetu, modemu ADSL, punktu dostępowego dla sieci bezprzewodowych (access point). Wszystkie funkcje urządzenia można konfigurować z poziomu przeglądarki internetowej. Jest możliwość pracy zarówno z łączami ADSL na liniach analogowych (Aneks A - ADSL over POTS) jak i cyfrowych (Aneks B - ADSL over ISDN). Produkt objęty jest 5 letnią gwarancją i wyceniony został na 399 zł.

Dysk łączący format HD-DVD z DVD


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 10:11
(4)Komentarzy (4)
Koncern Toshiba wspólnie z firmą Memory-Tech ogłosił stworzenie nowej płyty, która łączy w sobie technologię DVD z nowym standardem płyt HD-DVD, który stworzyła Toshiba. Dzięki umieszczeniu na płycie warstw DVD i HD-DVD użytkownik może odtworzyć nagrany na płycie film w każdym odtwarzaczu DVD. Ponadto posiadając odtwarzacz z obsługą formatu HD-DVD, możemy obejrzeć film w tym standardzie - z lepszą jakością lub większą ilością dodatków. Takie połączenie dwóch formatów ma pozwolić na popularyzację nowej technologii, jaką jest HD-DVD. Nowy nośnik pozwala na umieszczenie 4,7GB danych w formacie DVD i 15GB w nowym standardzie HD-DVD.

Nowe dyski Fujitsu dla notebooków


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 10:04
Komentarzy (0)
Koncern Fujitsu ogłosił wprowadzenie na rynek nowego dysku twardego, stworzonego z myślą o komputerach przenośnych. Najnowszy model nazwany MHV2100AH oferuje 100 GB pojemności i prędkość obrotową 5400 RPM. Jednocześnie, ze względu na swe przeznaczenie, nowy dysk Fujitsu ma mały pobór mocy - 1,9W w trybie odczytu/zapisu i 0,6W w trybie spoczynku. Poziom generowanego hałasu został określony na 2,6 bela a odporność na wstrząsy podczas pracy dochodzi do 300G. Czas wyszukiwania informacji, podawany jako Track to Track (ze ścieżki na ścieżkę) wynosić ma 1,5 ms. Ponadto urządzenie ma być dostępne z interfejsem Serial-ATA. Dokładna cena dysku nie została określona.

AMD Opteron 90nm już w sprzedaży


Autor: Adam | źródło: TheRegister | 09:14
(1)Komentarzy (1)
Firma AMD ogłosiła wczoraj oficjalne rozpoczęcie dostaw procesorów Opteron, wykonanych w technologii 90nm. Według wcześniejszych zapowiedzi firma obiecywała wprowadzić te układy do sprzedaży przed końcem roku - jak widać obietnicy dotrzymała. Do sprzedaży trafiają obecnie wszystkie odmiany Opteronów z serii 1xx, 2xx i 8xx w nowej technologii 90nm. Wcześniej AMD poinformowało także o wprowadzeniu technologii PowerNow! w procesorach Opteron - dzięki temu można dokładniej zarządzać poborem mocy procesora, zmniejszając zużycie energii i ułatwiając chłodzenie tych układów.

Oddział IBM zajmujący się PC sprzedany


Autor: Adam | źródło: TheRegister | 08:56
Komentarzy (0)
W sieci krążyło sporo informacji na temat zamierzeń firmy IBM odnośnie sprzedaży swojego działu, zajmującego się produkcją i sprzedażą komputerów PC. Wiadomości te potwierdziły się: za kwotę 1,25 miliarda dolarów nabywcą części IBM stał się koncern Lenovo, wcześniej znany pod nazwą Legend Group a całość umowy ma polegać na zasadach joint-venture. Z całej sumy 650 milionów dolarów ma zostać zapłaconych w gotówce a IBM ma zatrzymać 18,9% udziałów. Ponadto Lenovo może używać nazwy IBM przez 5 lat i pozostanie preferowanym dostawcą firmy IBM. Z umowy wyłączony został dział firmy, zajmujący się serwerami eServer x86. Realizacja umowy powinna się zakończyć w drugim kwartale przyszłego roku.

Płyta Asus A8V-E Deluxe dla AMD K8


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 07:56
(5)Komentarzy (5)
Asus wprowadza do sprzedaży nowy model płyty głównej, przeznaczony dla procesorów AMD Athlon 64 i FX ze złączem Socket 939, oznaczony symbolem A8V-E Deluxe. Model ten zbudowany jest na chipsecie VIA K8T890 z mostkiem południowym VIA VT8237R, dzięki czemu dostajemy do dyspozycji magistralę PCI-Express. Płyta oferuje jedno złącze PCI-Express x16, dwa złącza PCI-E x1, trzy sloty PCI, dwa złącza ATA 133 i dwa Serial-ATA 150 a także cztery sloty dla pamięci. Oprócz tego płyta oferuje 8-kanałowy dźwięk, sieć Gigabit Ethernet, dwa porty FireWire, osiem portów USB 2.0 oraz moduł łączności bezprzewodowej WiFi w standardzie 802.11g.

 
Wtorek 7 grudnia 2004

GetRight 5.2b Final


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 23:57
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazała się oficjalna wersja programu GetRight 5.2b - przydatnego asystenta do ściągania binarnych plików firmy Headlight Software. Program potrafi wznawiać pobieranie pliku nawet, kiedy połączenie zostanie przerwane (tylko w przypadku kiedy serwer na którym znajduje się plik korzysta z funkcji odzyskiwania połączenia). Lista zmian wprowadzonych w edycji 5.x dostępna jest tutaj. Program przeznaczony dla systemów Windows95/98/Me/NT/2000/XP można pobrać ze strony Headlight Software (3.03 MB).

Cpu-Z w wersji 1.26


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 23:56
Komentarzy (0)
Ukazała się nowa wersja (1.26) informatora o procesorze i chipsecie płyty głównej Cpu-Z. Ten mały program podobnie jak znany WCPUID, czy bardziej rozbudowany HWiNFO (32) przekazuje nam informacje techniczne o naszym procesorze, chipsecie płyty głównej oraz pokazuje status pamięci. W nowej wersji dodano usprawniono VCore display na Pentium M, nowe edycje zegarów CPU, lepsze wsparcie dla CPU Transmeta. Program w wersji dla systemów Windows 95, 98, Me, NT4, 2000 można ściągnąć z www.cpuid.com (265 KB).

"Inteligentna" nagrywarka Plextora


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 15:02
(7)Komentarzy (7)
PX-716A jest dwuformatową nagrywarką DVD, zdolną do zapisu danych na dwuwarstwowych nośnikach typu DL+R9 o pojemności 8.5GB. Niezależnie od formatu (DVD+R lub DVD-R), zarówno odczyt, jak i zapis, dokonywany jest z maksymalną prędkością 16x; płyty Double Layer nagrywane są z prędkością 4x. System inteligentnego nagrywania (Intelligent Recording) składa się z kilku technologii. Pierwsza z technologii - AutoStrategy - dokonuje optymalizacji zapisu na różnych typach nośników. Kolejna - InteligentTilt - kontroluje położenie głowicy z optyką w trzech wymiarach tak, aby utrzymać najlepsze parametry odczytu i zapisu danych, nawet w przypadku wystąpienia defektów na powierzchni nośnika. Całość uzupełnia znany system PowerRec, gwarantujący najwyższą jakość oraz szybkość zapisu na certyfikowanych nośnikach. » czytaj dalej

Karty MMC PentaFlash od Pentagram


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 13:40
Komentarzy (0)
Pentagram wprowadza na polski rynek karty pamięci MMC PentaFLASH MaxMedia. Tego typu karty są nośnikiem danych przeznaczonym przede wszystkim dla osób korzystających z telefonów komórkowych, obsługujących karty MMC. Mogą być także wykorzystywane w innych urządzeniach elektronicznych, takich jak aparaty cyfrowe, odtwarzacze MP3 i palmtopy. Karty MMC PentaFLASH charakteryzują się odpornością na wstrząsy, dużą wilgotność powietrza oraz podwyższoną temperaturę. Ceny detaliczne kart MMC (brutto) to 128 MB: 70 zł, 256 MB: 129 zł, 512 MB: 239 zł, 1024 MB: 479 zł. Karty objęte są 5 letnią gwarancją w systemie opieki i wsparcia S.O.S. z bezpłatnym serwisem Door-To-Door.

Bezgłośny GeCube Radeon X600XT


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 10:58
(1)Komentarzy (1)
Niedawno informowaliśmy o podobnej karcie GeCube z serii SilentCool, ale z układem X700 Pro - tym razem jest to Radeon X600XT. GeCube oznaczył tą kartę symbolem HP600XTGU-C3 i poza nietypowym chłodzeniem jest to zwykły Radeon X600XT, przeznaczony dla magistrali PCI-Express. Rdzeń pracuje z zegarem 500 MHz a 128MB pamięci GDDR1 z prędkością 370 MHz (efektywnie 740 MHz). Najciekawsze element karty to chłodzenie nazwane przez producenta SilentCool - składa się ono z dwóch radiatorów, połączonych poprzez heat-pipe. Dzięki takiemu rozwiązaniu karta obywa się bez wentylatorów i co ważne nie zajmuje sąsiedniego slotu. Dokładna cena karty nie została podana.

Monitor LCD Philips 19cali i 8ms


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 09:34
(4)Komentarzy (4)
Koncern Philips ma zamiar wprowadzić do sprzedaży w marcu przyszłego roku nowy model monitora LCD o przekątnej 19 cali z czasem reakcji matrycy 8 ms. Urządzenie będzie nosić oznaczenie 190P6 i pracuje w rozdzielczości 1280x1024 punkty. Monitor przeznaczony jest głównie dla sfery biznesowej - głównymi odbiorcami 19 calowych monitorów LCD według Philipsa są wielkie korporacje. Monitor ma posiadać wbudowany hub USB 2.0, ułatwiający podłączanie urządzeń USB do komputera. Dzięki SmartManage możliwie jest także zdalne zarządzanie funkcjami monitora a technologia LFDR (Light Frame Digital Reality) ma poprawiać jakoś obrazu. Najciekawszą cechą monitora pozostaje jednak podawany przez producenta czas reakcji - zaledwie 8ms. Monitor trafi do sprzedaży w marcu, dokładna cena nie została podana - ma ona być "konkurencyjna".

Małe prznośne dyski twarde BTC


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 09:16
Komentarzy (0)
Firma BTC ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży najnowszej serii przenośnych, zewnętrznych dysków twardych Zeus o pojemności do 4GB. Urządzenia mają niewielkie wymiary - 66,7x47,4x13,6 mm, gdyż bazują na 1-calowych dyskach twardych. Same urządzenia łączą się z komputerem poprzez magistralę USB 2.0, prędkość obrotowa dysków wynosi 4200 RPM a średni czas dostępu 15 ms. Ponadto złącze USB można obracać o 90 stopni, co ułatwia podłączanie urządzenia do komputera. Średni transfer zawiera się w granicach 4,2-7,9MB/s. Dyski dostępne są w dwóch pojemnościach: 2,2 GB (BTC-Z22) i 4 GB (BTC-Z40). W zestawie z urządzenie Cyberlink PowerBackup.

Komputer Aopen z procesorem Pentium-M


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 08:59
(4)Komentarzy (4)
Aopen wprowadził właśnie do swojej serii systemów barebone model oznaczony symbolem XC Cube EZ855. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że przeznaczone dla procesorów Pentium M i Celeron M ze złączem Socket 479, z rdzeniami Dothan i Banias. Ponadto producent zatroszczył się o możliwie ciche chłodzenie - poziom hałasu ma nie przekraczać 30 dB. Co do samego systemu to bazuje on na płycie z chipsetem Intel 855GME+ICH4-M i oferuje 2 gniazda pamięci o pojemności do 2GB, zintegrowany układ graficzny, 2 porty ATA 100, sieć 1 Gbit, 6-kanałowy układ audio, 3 porty FireWire, 4 porty USB 2.0 oraz jeden slot AGP i jeden PCI. Obudowa systemu ma wymiary 200x320x185 mm i zawiera 275W zasilacz. Urządzenie powinno się pojawić w sprzedaży już w połowie grudnia w cenie 290 Euro.

Pamięci pod choinkę z Mikołajem


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 08:47
(1)Komentarzy (1)
Zawsze wiedziałem, że Japonia to kraj pomysłowych ludzi, ale tym razem przeszli samych siebie. Jak donosi japoński serwis PC Watch, w tamtejszych sklepach pojawiły się w sprzedaży pamięci, które na kościach zamiast oznaczeń noszą nadruk z napisem "Merry Christmas" (Wesołych Świąt) i twarzą Świętego Mikołaja. Same oznaczenia kości z powodu nietypowego nadruku powędrować musiały na dodatkową naklejkę. Co prawda 6 grudnia już minął, ale może na Gwiazdkę te pamięci będą jak znalazł? Producentem tych ciekawych pamięci jest mało znana firma TOP GIDE. Same moduły to pamięci DDR 400 o pojemności 512MB z CAS Latency 2,5 i ceną około 70 dolarów. » czytaj dalej

 
Poniedziałek 6 grudnia 2004

Recenzja podkładki Steelpad QcK i QcK+


Autor: Vartan | 12:05
(47)Komentarzy (47)
W ostatnim okresie dało się zaobserwować wysyp różnorodnych akcesoriów komputerowych przeznaczonych dla profesjonalnych graczy. Obecnie nie wystarczy już szybki procesor z dużą ilością RAM-u oraz kartą graficzną za kilka tysięcy złotych, aby płynnie i komfortowo grać. To, jak szybko i skutecznie uda się powstrzymać terrorystów, odbić zakładników, zdobyć kolejny bunkier czy też pokierować grupą orków, leży już tylko i wyłącznie w rękach gracza. Tu jednak znów pojawia się problem, gdyż nawet najbardziej wydajne myszki optyczne nie poruszają się dość precyzyjnie, co często doprowadza gracza do furii, gdyż z tego powodu zdarza mu się przypadkowo "spudłować". W czym jest problem i jak go rozwiązać? Jak wytłumaczyć "skoki" wskaźnika myszy na ekranie, delikatne drgania lub tajemnicze zniknięcia kursora? Czy to wina ręki, czy może... Odpowiedzią na to pytanie okazuje się podłoże, po którym porusza się elektroniczny gryzoń. Producenci sprzętu komputerowego wzięli sobie ten problem do serca. Zaczęli oni oferować profesjonalne "mousepady", które gwarantują niezawodność i doskonałą precyzję ruchów myszy. Dotychczasowe podkładki z supermarketów za 5-10 PLN odchodzą do lamusa, a na ich miejsce wchodzą zupełnie nowe rozwiązania technologiczne. » czytaj dalej

Obrazowanie dokumentów do komórki


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 11:35
(3)Komentarzy (3)
Naukowcy z firmy Xerox opracowali technologię obrazowania dokumentów do telefonów komórkowych, która umożliwi przekształcenie ich w przenośne skanery dokumentów, a w ostatecznym efekcie, w przenośne urządzenia do przetwarzania dokumentów. Oprogramowanie do obrazowania dokumentów za pomocą aparatu cyfrowego wbudowanego w telefon komórkowy działa w czterech podstawowych krokach roboczych. Pierwszy krok polega na przechwyceniu obrazu. Natychmiast po nim następuje drugi krok, w którym usuwane są zniekształcenia obrazu. Trzeci krok to konwersja obrazu do postaci czarno-białej, czyli takiej, jaką mają konwencjonalne wydruki. Obejmuje to usunięcie wszelkich cieni i odbić, jakie może zawierać obraz. W przypadku tekstów kolorowych lub pisanych ręcznie (na przykład na typowej tablicy suchościeralnej) mają zastosowanie techniki dopasowania nasycenia barwy i balansu bieli. » czytaj dalej

Płyta Asrock K7Upgrade-600


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 00:04
(7)Komentarzy (7)
Asrock wprowadza do sprzedaży kolejną płytę główną z serii Upgrade - tym razem jest to model K7Upgrade-600. Płyta udostępnia od razu obsługę procesorów AMD Socket A, a dzięki możliwości rozbudowy o kartę K8 Bridge Port także wsparcie dla procesorów AMD K8 ze złączem Socket 754. Płyta zbudowana jest na bazie chipsetu VIA KT600 i oferuje złącze AGP, cztery porty PCI, dwa porty Serial-ATA z obsługą RAID, dwa złącze IDE, układ audio 5.1 oraz kartę sieciową 10/100Mbps. Opcjonalna karta K8 Bridge Port dodaje obsługę procesorów Athlon 64 i Sempron w wersji Socket 754 oraz wsparcie technologii HyperTransport i AMD Cool‘n’Quiet.

Intel kończy produkcję Pentium II


Autor: Adam | źródło: TheRegister | 00:03
(11)Komentarzy (11)
Wiadomość ta może się wydawać dziwna w dobie Pentium 4, ale to nie pomyłka - Intel ogłosił oficjalną decyzję dotyczącą zakończenia produkcji procesorów Pentium II. Do niedawna kontynuowana była produkcja modeli o prędkościach 266MHz, 333MHz, 366MHz i 466MHz. Układy te przetrwały aż do tej pory, gdyż znajdowały swoje miejsce tam, gdzie nie było potrzeby stosowania bardzo szybkich układów a liczył się stosunkowo mały pobór mocy i niewielkie ilości wydzielanego ciepła. Pomimo oficjalnego zakończenia produkcji, procesory te można nadal zamawiać - Intel ogłosił, że dostawy tych układów mają potrwać do 1 czerwca 2006 roku.

Karty graficzne Epox z układami ATI


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 00:02
(2)Komentarzy (2)
Znana głównie z produkcji płyt głównych firma Epox wprowadza do sprzedaży dwie nowe karty graficzne, bazujące na układach ATI. Wcześniej ta sama firma zamierzała produkować karty z układami nVidia, ale jak widać plany uległy zmianie. Epox obiecuje także wprowadzić wkrótce do sprzedaży karty z układami ATI ale dla magistrali PCI-Express. Nowe karty lokują się na dolnej półce i bazują na GPU Radeon 9250 i 9550 - pierwszy z modeli nosi oznaczenie A925-LD8 a drugi A955-LD8. Obydwie karty posiadają 128 MB pamięci i wyjścia D-Sub, DVI i TV-Out, ale model A925-LD8 najprawdopodobniej z 64 bitową szyną. Obie karty przeznaczone są dla magistrali AGP i wyposażone są w pasywne chłodzenie, bez wentylatorów. Dokładne ceny kart nie zostały przedstawione. » czytaj dalej

Układy NV48 i NV50 skasowane


Autor: Adam | źródło: The Inquirer/x-bit labs | 00:01
(3)Komentarzy (3)
Jak donosi The Inquirer z dobrze poinformowanych źródeł, nVidia postanowiła zaniechać prace nad układami NV48 i NV50. Pierwszy z nich miał stanowić odświeżoną wersję GeForce 6800 Ultra, przede wszystkim z podniesionymi lekko zegarami - z tego powodu na szczycie oferty jak na razie pozostaje właśnie GF 6800U. Z kolei chip o kodowym oznaczeniu NV50 nie był zbyt dobrze znany ani omawiany - zgodnie z nazewnictwem nVidia, układ ten powinien stanowić sporą zmianę technologiczną. W planach pozostaje wciąż GPU o oznaczeniu NV47, które ma ponoć posiadać 24 potoki i pojawić się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Nowe informacje o nForce 5


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 00:00
Komentarzy (0)
Niedawno informowałem o mającym się pojawić na początku przyszłego roku chipsecie firmy nVidia dla platformy Intela. Teraz znane są już niektóre szczegóły odnośnie nowego układu. nForce 5 będzie obsługiwał procesory Pentium 4 z FSB 800 MHz i 1066 MHz oraz układy Prescott z serii 600 z 2 MB pamięci cache w wersji Socket 775. W przyszłości układ ten będzie także w stanie współpracować z dwurdzeniowymi procesorami Smithfield i tymi z 64 bitowymi rozszerzeniami. Układ nie będzie posiadał wsparcia dla pamięci DDR, obsługiwane standardy to DDR 2 667 i 533. Odnośnie magistrali PCI-Express do dyspozycji jest 20 linii tej magistrali - w przypadku SLI mamy więc dwa porty PCI-E x8 i 4 wolne linie do podziału. Mostek południowy MCP04 ma udostępniać dwa porty IDE, cztery S-ATA, 10 USB 2.0, 1 Gbit LAN i audio 7.1. Pierwszy płyty z układem nForce 5 mogą się pojawić już pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL