Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Amazon Kindle. Koniec papieru? Wyświetlacze e-ink
    

 

Amazon Kindle. Koniec papieru? Wyświetlacze e-ink


 Autor: NimnuL | Data: 11/07/14

Amazon Kindle. Koniec papieru? Wyświetlacze e-inkTemat nie jest nowy i był już wielokrotnie wałkowany w wielu zakątkach Internetu. Nie będzie to jednak zwykła recenzja, ani tym bardziej test. Pragnę się z Wami podzielić swoimi spostrzeżeniami oraz wnioskami dotyczącymi najpopularniejszego obecnie czytnika książek – Amazon Kindle, włączając w to najnowszą jego odsłonę – Paperwhite. Zachęcam jednocześnie do dyskusji i dzielenia się Waszymi wnioskami i doświadczeniami.

Odrobina historii

Pierwszego Kindle Amazon wpuścił na rynek w listopadzie 2007 roku, a zainteresowanie klientów tym sprzętem przerosło oczekiwania samego producenta, bo w ciągu zaledwie 5.5h wyprzedano cały zapas magazynowy. Ten sam model ponownie pojawił się na rynku późnym kwietniem następnego roku. Miał klawiaturę, 6’’ wyświetlacz e-ink (167ppi, 4 odcienie szarości), głośniki stereo, gniazdo słuchawkowe oraz jako jedyny dotąd czytnik Amazon umożliwiał rozszerzenie pamięci kartami SD. Kindle 2 wykluł się w lutym 2009 roku. Sprzęt zamknięto w zgrabniejszej niż u prekursora obudowie, ale nadal z klawiaturą i dźwiękiem stereo, poza tym dokonano kilku zmian technicznych: więcej wbudowanej pamięci (2GB zamiast uprzednich 256MB), ulepszony wyświetlacz (16 odcieni szarości, ta sama rozdzielczość i rozmiar), mocniejszy procesor itd. Model DX pojawił się w tym samym roku i tak naprawdę jest powiększoną wersją Kindle 2 oferując wyświetlacz 9.7” (w obu przypadkach to pierwsza generacja wyświetlaczy e-ink Vizplex) oraz kilka drobnych dodatków. Szary DX z Wi-Fi oraz 3G narodził się rok później – to w tej odświeżonej wersji czytnika po raz pierwszy zastosowano drugą generację e-ink Vizplex nazwaną Pearl. Kindle Keyboard uważany jest za trzecią generację czytnika Amazon, pojawił się pod koniec roku 2010, a odziany w grafitową szatę i wyposażony w Wi-Fi oraz 3G zadebiutował rok później. Czwarta generacja Kindle (przez Amazona nazywany po prostu Kindle lub Kindle Classic) udostępniono światu w 2011 roku, z czarną wersją kolorystyczną rok później.

Ta ostatnia jest zwana przez niektórych sprzedawców i użytkowników mianem Kindle 5 (Amazon nadal nazywa go Kindle Classic – i ta wersja jest w ciągłej sprzedaży). W tak zwanym międzyczasie, bo w roku 2011 narodziła się dotykowa modyfikacja czwórki, nazwana Kindle Touch (nadal w oficjalnej ofercie). Kindle Paperwhite (pierwsza generacja), będący oficjalnie piątą odsłoną czytnika Amazon, pojawił się na rynku w 2012. To tak naprawdę rozwinięcie modelu Touch - rozmiar wyświetlacza nie uległ zmianie, natomiast zwiększono rozdzielczość do 216ppi, a także dodano nowatorskie podświetlenie. Rok później, bo w 2013 roku Paperwhite doczekał się drugiej generacji – w aktualnej sprzedaży. Po raz pierwszy zastosowano tutaj ekran Carta zamiast wysłużonego już Pearl, pozostawiając jednak rozdzielczość bez zmian (216ppi). Z informacji w Internecie można przeczytać, że w opracowaniu jest trzecia generacja Paperwhite ze zmienionym ekranem, już nie Carta, a prawdopodobne Mobius o rozdzielczości 300ppi.

Myślę, że w niedalekiej przyszłości można spodziewać się też dotykowej i klasycznej wersji czytnika wyposażonej w ulepszony ekran. Na reanimację modelu z klawiaturą oraz opasłego DX bym już jednak nie liczył. Rozwój e-czytników był zatem dynamiczny, a przyszłość zapowiada się jeszcze ciekawiej. Elastyczne ekrany Mobius oferują m.in. wyższy kontrast oraz dużo większą niż Pearl odporność na uszkodzenia fizyczne.

Więcej informacji: en.wikipedia.org/wiki/Amazon_Kindle lub pl.wikipedia.org/wiki/Amazon_Kindle, a także: swiatczytnikow.pl.

poprzednia strona (Odrobina historii)    -   następna strona (Szczypta danych technicznych)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Amazon Kindle. Koniec papieru? Wyświetlacze e-ink
 
 » Odrobina historii
 » Szczypta danych technicznych
 » Dla kogo, gdzie i za ile?
 » Wnioski użytkowe - wyświetlacz
 » Wnioski użytkowe - funkcje
 » Słowo na koniec
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »