Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Recenzja inteligentnego gniazdka Fritz!DECT 200
    

 

Recenzja inteligentnego gniazdka Fritz!DECT 200


 Autor: DYD | Data: 19/03/14
     

Odpalamy gniazdko!

Początkowa konfiguracja Fritz!DECT 200 jest banalnie prosta. Podłączamy go do gniazdka elektrycznego znajdującego się w zasięgu routera (zasięg DECT jest zbliżony do Wi-Fi, do 40 metrów w warunkach mieszkalnych). Wówczas dioda DECT w gniazdku będzie migać. W tym czasie należy w routerze Fritz! przytrzymać przycisk DECT, aby urządzenia się rozpoznały i nawiązały bezprzewodową komunikację (podobnie działa WPS dla Wi-Fi). Jeśli gniazdko zakończy poprawnie komunikację, przycisk DECT w gniazdku będzie się świecił stale na zielono. Teraz można zalogować się do routera i wejść do zakładki Sieć domowa/Smart Home.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

W tej zakładce widać jakie urządzenia zostały zalogowane do routera FRITZ!Box. Z tego miejsce można je dalej konfigurować i edytować, do czego służą odpowiednie ikony. Można z tego poziomu również szybko włączyć/wyłączyć pracę gniazdka. Jeśli będziemy mieli więcej gniazdek w sieci lokalnej, wówczas będzie każde osobno widoczne w tej zakładce. Przechodzimy do pierwszej ikony - "informacje ogólne".

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Na tej stronie wprowadzamy ustawienia gniazdka Fritz! dotyczące stanu przełączenia urządzenia po ponownym uruchomieniu, zarządzania grupami gniazdek czy też ustalenia wartości energii (taryfa prądu, emisja CO2). Oprócz tego po przejściu do dalszych ustawień można wyłączyć świecenie diod w gniazdku (nie wpłynie to na działanie urządzenia). Można także ograniczyć przełączanie ręczne gniazdka zarówno na urządzeniu jak i w aplikacjach. Znajdziemy także konfigurację Push Service do wysyłania powiadomień via e-mail. Możemy także w tym miejscu nazwać dowolnie nasze gniazdko, np. "lodówka", "zestaw RTV", "zestaw komputerowy", "lampa w sypialni", dzięki czemu przy kilku gniazdkach będzie łatwiejsze zarządzanie nimi i wskazanie, które gniazdko czym zarządza.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Kolejna ważna zakładka to "Automatyczne przełączanie". Za pomocą tej funkcji można w regularnych i mniej regularnych odstępach automatycznie włączać i wyłączać urządzenie podpięte pod gniazdko Fritz!. Do wyboru mamy kilka możliwości ustawienia harmonogramu o nazwie Timer aktywny: W dni robocze, Codziennie, Okazyjnie, Rytmicznie (początek - stan włączony), Jednorazowo, Tryb astronomiczny oraz Kalendarz. Pierwszy tryb "W dni robocze" pozwala ustalić indywidualną prace gniazdka każdego dnia tygodnia w sposób godzinowy (za pomocą suwaków). Z kolei w sekcji "Codziennie" ustalamy, czy urządzenie ma być codziennie przełączane o tej samej godzinie (wybieramy zakres od/do wybranej godziny). Funkcja "Okazyjnie" pozwala na zaplanowanie pracy urządzenia określonego dnia i danej porze, a także ustalenie maksymalnego czasu wł./wył. W sekcji "Rytmicznie (początek - stan włączony)" definiujemy, że Fritz! będzie się włączać się i wyłączać w rytmicznych odstępach (od 1 minuty do 5 godzin). Opcja "Jednorazowo" umożliwia jak sama nazwa wskazuje jednorazowe włączone lub wyłączone urządzenia. Ciekawa jest funkcja "Astronomiczna". Pozwala ona automatycznie włączać się o wschodzie i zachodzie słońca. W celu obliczenia godziny wschodu i zachodu słońca w danej lokalizacji należy podać informacje o stopniu długości i szerokości geograficznej. Ostania sekcje to "Kalendarz". Aby korzystać z tej funkcji, należy utworzyć oddzielny kalendarz Google dla urządzenia Fritz!. Aby nastąpiło przełączenie, należy wpisać w kalendarzu Google nowy termin. Aby urządzenie zostało włączone, wpis w kalendarzu musi nazywać się „wł.”, aby urządzenie wyłączyło się, konieczny jest wpis „wył.” (bez rozróżniania małych i wielkich liter). Trybów harmonogramu pracy gniazdka jest naprawdę sporo i każdy powinien coś dla siebie znaleźć.

Jest także oddzielna zakładka o nazwie "Wyłączenie przy trybie gotowości (standby)". Dzięki niej, gdy przez określony czas pracujące gniazdko będzie wykorzystywane poniżej ustalonej wartości (np. w trybie czuwania), zostanie ono automatycznie wyłączone. Ustalamy próg wykorzystania od 2 do 50W oraz czas trwania (od 1 do 60 minut). Czyli np. nasze urządzenia w trybie czuwania (standby) pobierają łącznie 15W, ustalamy tą wartość i jeśli utrzyma się ona przez ustalone 5 minut, wówczas Fritz! wyłączy się automatycznie. Powróci do działania po przekroczeniu ustalonego progu.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Pora na bardzo ważną zakładkę "Wskaźnik energii", gdzie prezentowane są szczegółowe informacje na temat zużycia energii przez urządzenia podłączone do gniazdka Fritz!. Zakładka ta podzielona jest na dwie podzakładki. Pierwsza pokazuje na zielonym wykresie aktualną moc (W) pobieraną przez nasze gniazdko. U nas podpięty był do niego zestaw PC z systemem audio, który pobierał średnio około 160W. Na wykresie mamy aktualizowany pobór mocy co 10 sekund, za pobór możemy zobaczyć w okresie ostatnich 10 minut oraz 1 godziny. Przydały by się w tym miejscu dłuższe okresy, choćby 24. godzinne. Na wykresie czarną linią prezentowane jest także nasze napięcie 230V z gniazdka, które jak widać mocno się waha. Przy wykresie jest także podana aktualnie pobierana moc, minimalna oraz maksymalna (W), a także aktualne natężenie prądu (A).

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Druga podzakładka to "Całkowite zużycie (kWh)" i tutaj mamy już dłuższe odstępy czasowe na wykresie, począwszy od 24. godzinnych, po tygodniowe, miesięczne i roczne. Podawane są one w kW lub w przeliczeniu na pieniądze (wartość ustalamy w ustawieniach w taryfie prądy, w centach/Euro za 1kWh). Jest jeszcze podawane zużycie CO2. Aktualny widok wykresu zużycia można wysyłać na e-mail po skonfigurowaniu usługi "push mail". Na podstawie dotychczasowego zużycia podawane są także wartości średnie zużycia energii (Euro, kWh, kg CO2). Jest możliwość również zapisania danego okresu zużycia energii w postaci arkusza *.csv.

Interfejs jest czytelny i w języku polskim, zdarzają się tylko małe kwiatki - braki w tłumaczeniu, jak chociażby przy zużyciu niemieckie 'Vom'. Także brakuje spolszczonej wersji pliku pomocy, która odsyła na angielską stronę WWW.

Fritz!DECT 200
(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja inteligentnego gniazdka Fritz!DECT 200
 
 » Fritz!DECT 200 - opis i specyfikacja
 » Wygląd gniazdka
 » Odpalamy gniazdko!
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »