Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test czterech kamer od D-Linka, Annke i Vacos
    

 

Test czterech kamer od D-Linka, Annke i Vacos


 Autor: Adam | Data: 04/01/22

Test czterech kamer od D-Linka, Annke i VacosDziś zapraszamy do przeglądu i testu czterech niedrogich kamerek IP do monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego. W artykule znalazły się dwa modele od znanego producenta D-Link, mianowicie tani model DCS-6100LH oraz bardziej rozbudowany DCS-8300LHV2. Oprócz tego zaprezentujemy dwie mniej znane firmy produkujące tego typu sprzęt. Annke, która w swojej ofercie ma m.in. model NightChroma NC400 cechujący się nowatorskim podejściem do jakości obrazu oraz ciekawostka w postaci Vacos Cam IR, która jest prostą kamerą pracującą także na zewnątrz z wykorzystanie wewnętrznego akumulatora. Jak to robi, że może działać nawet rok bez ładowania? O tym m.in. w niniejszym artykule, zapraszamy.

D-Link DCS-6100LH, prosty monitoring w 1080p

Na początek przeglądu czterech kamer, zaczniemy od rozwiązania najbardziej budżetowego. W cenie 165zł pojawiła się w ofercie D-Linka kamera D-Link DCS-6100LH. Malutka, stojąca kamera, przeznaczona do użytku wewnętrznego. Rejestruje ona obraz w rozdzielczości 1080p w 15fps (obiektyw szerokokątny 110°), z dźwiękiem mono 16kHz. Rejestrowany obraz jest zapisywany w formacie H.264. Nie posiada komunikacji dwustronnej, więc nie można mówić do aplikacji i mieć odsłuch w kamerce. Dzięki wsparciu podczerwieni posiada tryb nocny (z widocznością do 5 metrów wedle producenta) i możliwość podglądu w całkowitej ciemności.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Czarna kamera DCS-6100LH i biała DCS-8300LHV2 (kliknij, aby powiększyć)

Sama kamerka ma bardzo prostą i niewielką konstrukcję. Obudowa wykonana z matowego plastiku jest dobrej jakości, mimo że sama kamera jest bardzo lekka. Jest głównie przystosowana aby stała na płaskiej powierzchni, a główką kamery możemy obracać w każdym kierunku w zakresie 90° / 60° / 110°. Jest możliwość także przymocowania kamery, dzięki dwóm otworom w podstawie oraz dołączonym wkrętom w zestawie. Do zasilania kamery służy port micro-USB, a w zestawie jest 150cm kabel oraz ładowarka sieciowa. Pobór prądu zmierzonym miernikiem wykazał zużycie niecałe 3W przez kamerkę DCS-6100LH. Z tyłu od spodu główki kamery mamy port micro-USB, a także przycisk reset.

Do zarządzania kamerą służy aplikacja Mydlink od D-Linka. Trzeba pamiętać, że jest jeszcze druga, starsza aplikacja tego producenta o nazwie Mydlink Lite i bywa tak, że dana kamera nie występuje jednocześnie w obydwu appkach. DCS-6100LH działa tylko z Mydlink. Aby kamerkę zainstalować w aplikacji wystarczy z poziomu Mydlink zrobić zdjęcie kodu QR na obudowie kamery i proces instalacji powinien w paru minutach zakończyć się sukcesem. Nie ma możliwości korzystania z programów firm trzecich w tej kamerce, nie ma także w niej obsługi ONVIF, czyli np. w Synology Surveillance Station nie będzie ona wykrywana. Można obsługiwać kamerę DCS-6100LH tylko w dedykowanej aplikacji D-Linka.

Po wejściu do aplikacji Mydlink nie ma od razu poglądu obrazu z kamery, lecz trzeba kliknąć w Widok. Wówczas pokażę się obraz Audio/Video. Można w podglądzie zarządzać dźwiękiem, zrobić zdjęcie lub nagrać film. Rozdzielczości nie można zmienić, jest stała 1080p. Możemy jeszcze ustawić obraz na cały ekran smartfona czy tabletu. To podstawowe funkcje. Mamy możliwość nagrywanie w chmurze mydlink (pierwsze 14 dni jest bezpłatne, później miesięcznie 21zł), do 5 kamer, full HD, nagrania są przechowywane do 14 dni. Kamera nie posiada slotu do nagrywania na karcie microSD. Więc jeśli zależy nam na powiadomieniach i automatycznych nagraniach klipów podczas wykrycia ruchu konieczna będzie płatna subskrypcja.

Kamera współpracuje z Amazon Alexa i Asystentem Google, więc można mieć np. w Asystencie Google obraz na żywo z tej kamery. Jakość obrazu jak na tę cenę jest całkiem w porządku przy dobrym oświetleniu, dobrze że mamy szeroki kąt. Jeśli światłą będzie mniej, wówczas obraz stanie się bardziej zniekształcony i rozmyty. Działa także tryb nocny i nawet coś tam w nim widać. Jakość obrazu jest praktycznie taka sama jak w modelu DCS-8300LHV2, prezentujemy ją na filmach przy teście modelu kamery Annke NC400.

Swobodne korzystanie z aplikacji Mydlink wymaga trochę przyzwyczajenia (mimo że nie ma zbyt wielu funkcjonalności), szkoda że nie mamy od razu podglądu na wszystkie kamery, tylko trzeba klikać w wybrane aby mieć podgląd. Zarządzanie scenami i prywatnością także pozostawia nieco do życzenia w kwestii intuicyjności obsługi. Co do wad tego modelu jak dla mnie jest brak wsparcia dla ONVIF oraz wykrywanie alertów z nagraniami tylko chmurze w późniejszej płatnej subskrypcji. Sama kamera pracowała w miarę stabilnie, choć zdarzały się momenty, że urządzenie gubiło połączenie i konieczny był restart. Tak więc do prostego podglądu domowego może się nadać, ale jeśli chcemy mieć nieco bardziej uniwersalne urządzenie, warto rozejrzeć się za czymś innym. Konstrukcja obudowa i ułożenie kabla czasem też powoduje, że kamerę ciężko ustawić w danym położeniu, wówczas trzeba trochę pomanewrować kablem, aby urządzenie stało w wyznaczonym miejscu.

D-Link DCS-6100LH : cena 165zł : [ strona produktowa ]



D-Link DCS-8300LHV2, ze wsparciem ONVIF i microSD

Teraz kolej na bardziej rozbudowaną wersję poprzednika. Tym razem przyjrzymy także modelowi od D-Linka, mianowicie DCS-8300LHV2, który jest ponad dwa razu droższy (ceni się za około 360zł) od wcześniej omawianego modelu DCS-6100LH. Podobnie jak poprzednik, tak też DCS-8300LHV2 jest niewielkich gabarytów stojąca kamerą przeznaczoną do użytku w domu czy mieszkaniu (na zewnątrz nie podziała). Rejestruje ona obraz w rozdzielczości 1080p, ale już do 30fps (obiektyw szerokokątny 110°), także z dźwiękiem mono 16kHz. Rejestrowany obraz jest zapisywany w formacie H.264. Kamera posiada komunikację dwustronną, więc można mówić do aplikacji i mieć odsłuch w kamerce. Dzięki wsparciu podczerwieni posiada tryb nocny (z widocznością do 5 metrów wedle producenta) i możliwość podglądu w całkowitej ciemności.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Czarna kamera DCS-6100LH i biała DCS-8300LHV2 (kliknij, aby powiększyć)

Konstrukcja kamery jest zbliżona do wcześniej opisywanego modelu DCS-6100LH, z tym że główka kamery jest tutaj okrągła i zastosowano biały kolor obudowy. Mamy więc do czynienia również z niewielką konstrukcją, wykonaną z matowego plastiku o dobrej jakości. Kamerę możemy łatwo postawić na płaskiej powierzchni, a główką kamery możemy obracać w każdym kierunku w zakresie 100° / 52° / 120°. Tak samo jak u poprzednika, jest możliwość przymocowania kamery do ściany czy sufitu, dzięki dwóm otworom w podstawie oraz dołączonym wkrętom w opakowaniu. Do zasilania kamery służy także port micro-USB, a w zestawie znajdziemy 150cm kabel oraz ładowarkę sieciową. Pobór prądu zmierzonym miernikiem wykazał zużycie niecałe 3W przez kamerkę DCS-8300LHV2. Z tyłu od spodu główki kamery znajdziemy port micro-USB, z boku slot na kartę MicroSD SDHC SDXC (max 256 GB) a także przycisk reset.

Do zarządzania kamerą służy aplikacja Mydlink od D-Linka dostępna na Android i iOS. W innej, starszej aplikacji tego producenta o nazwie Mydlink Lite (wciąż dostępnej) nie wykryje zarówno kamery DCS-8300LHV2 jak i DCS-6100LH. Aby kamerkę zainstalować w apce Mydlink wystarczy z poziomu aplikacji zrobić zdjęcie kodu QR na obudowie kamery i proces instalacji powinien w paru minutach zakończyć się sukcesem. W tej kamerze w porównaniu do DCS-6100LH jest możliwość korzystania z programów firm trzecich w tej kamerce. A to dzięki profilowi ONVIF S. Dzięki temu kamera będzie kompatybilna wieloma modelami sieciowych rejestratorów wideo i oprogramowania do zarządzania wideo przez ONVIF Profile S. Niedogodnością jest jednak korzystanie w danym momencie zarówno z aplikacji Mydlink jak i przez profil ONVIF (czyli np. w Synology Surveillance Station). Jeśli kamerę skonfigurujemy dla profilu ONVIF, wówczas w aplikacji będzie ona niedostępna do zarządzania. Można jedynie zrobić reset kamery, aby przywrócić jej działanie w dedykowanej aplikacji.

Działanie kamery w aplikacji Mydlink jest takie samo jak u poprzednika. Po konfiguracji mamy do wyboru ustawienie trzech trybów pracy: W domu, Poza domem oraz Drzemka. W zależności od wyboru tryb prywatności będzie włączony lub wyłączony (czyli monitoring będzie aktywny lub nie). Po wejściu do appki nie ma od razu poglądu obrazu z kamery, lecz trzeb kliknąć w Widok. Wówczas pokażę się obraz Audio/Video. Jeśli mamy urządzenie zarządzane przez inny system (ONVIF), wtedy dostaniemy tylko komunikat przy kamerze: Tym urządzeniem zarządza inny system.

Można w podglądzie zarządzać dźwiękiem, zrobić zdjęcie lub nagrać film. Rozdzielczość możemy zmienić w dwóch trybach: 720p i 1080p. Możemy jeszcze ustawić widok obrazu na cały ekran smartfona czy tabletu. To podstawowe funkcje. Mamy możliwość nagrywanie w chmurze mydlink (pierwsze 14 dni jest bezpłatne, później miesięcznie 21zł), do 5 kamer, full HD, nagrania są przechowywane do 14 dni. Kamera posiada slot dla karty microSD, więc nagrania mogą być realizowane za jej pośrednictwem. Do zarządzania nagraniami mamy specjalną sekcję w aplikacji Mydlink. Działa to całkiem sprawnie, jest oś czasu. Powiadomienia dodajemy na telefon z aplikacji o zdarzeniach (wykryciu ruchu). Mając kartę microSD w kamerze możemy włączyć nagrywanie ciągłe lub tylko Rejestrator zdarzeń.

Kamera współpracuje z Amazon Alexa i Asystentem Google, więc można mieć np. w Asystencie Google obraz live z tej kamery. Jakość obrazu jest praktycznie bardzo zbliżona do tej z kamery DCS-6100LH, z tym że jest więcej klatek na sekundę. Także im gorsze oświetlenie, tym obraz jest bardziej zniekształcony i mniej czytelny. Mamy tryb nocny w kamerze, który automatycznie włącza się kiedy zaczyna brakować światła. Jeśli jesteście ciekawi jak prezentują się nagrania z kamery, to przy opisie modelu z kamery Annke NC400 są porównawcze filmy przedstawiające jakość obrazu. Zakres widzenia (szeroki kąt) przez kamerę również jest taki sam jak u poprzednika.

Swobodne korzystanie z aplikacji Mydlink wymaga trochę przyzwyczajenia, szkoda że nie mamy od razu podglądu na wszystkie kamery, tylko trzeba klikać w wybrane aby mieć aktywny widok na żywo. Zarządzanie scenami i prywatnością także pozostawia nieco do życzenia w kwestii intuicyjności obsługi. Co do wad tego modelu, szkoda że nie można korzystać jednocześnie z profilu ONVIF oraz aplikacji Mydlink. Na plus jest obsługa microSD i możliwość zarządzania nagraniami i alertami z poziomu aplikacji. Sama kamera ogólnie pracowała w stabilnie.

D-Link DCS-8300LHV2 : cena 360zł : [ strona produktowa ]



Annke NightChroma NC400, zaawansowane funkcje i obraz

Kamera Annke NightChroma NC400 to produkt bardziej zaawansowany od wcześniej omawianych modeli. Nie jest to prosta kamera typu plug and play z dość ograniczoną funkcjonalnością, lecz produkt wymagający więcej uwagi, ale też oferujący większe możliwości konfiguracji. Kamera oferowana jest w cenie 375zł i jest to model mogący pracować na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych, zasilany przez PoE (Power over Ethernet) lub zasilacz zewnętrzny. Nie posiada wsparcia dla Wi-Fi oraz oferuje tylko pogląd obrazu, nie mamy tutaj transmisji audio. Wyróżnia się jednak bardzo dobrą jakością obrazu. Zastosowano tutaj czujnik CMOS 1/2.7’’ umożliwia kamerze IP dostarczenie obrazu w rozdzielczości 2560 X 1440 pikseli i z nagrywaniem wideo w 20 fps. Posiada szerokie kąty widzenia - horyzontalnie FoV 102° oraz wertykalnie FoV 54°. Jej szczególną cechą jest technologia noktowizji. Nie ma tutaj widoku w podczerwieni, zaś mamy unikatowy tryb pracy noktowizji ACE true full color, która zamienia noc w dzień nawet przy kompletnej ciemności 0.001 luxów.

Posiada wbudowane cztery algorytmy polepszania obrazu, co przekłada się na bardzo dobrej jakości, czyste, kolorowe obrazy. Także w trudnych warunkach oświetleniowych dzięki wsparciu WDR 120 dB, 3D DNR, BLC i HLC (w dalszej części opiszę na skróty) można cieszyć się obrazem dobrej jakości. Do zapisu obrazu zastosowano wiele formatów kompresji, w tym H.265/H.264+/H.264 oraz H.265+, dzięki któremu nagrania zajmują mniej miejsca na dysku.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Jakość wykonania kamery jest bardzo solidna, a materiały są wysokiej jakości. NC400 posiada wodoodporność na poziomie IP67 oraz całkowicie metalową obudowę. Zewnętrzna kamera została zbudowana by działać w deszczu i słońcu, upale (do 60°C) i mrozie (do -30°C) z ochroną pogodową IP67. Mocna i w pełni metalowa obudowa odporna na korozję umożliwia tej kamerze IP ochronę przed nieprzyjazną pogodą. W zestawie z kamerą nie ma zasilacza, więc jak nie mamy możliwości zasilania kamery poprzez PoE i kabel Ethernet, to trzeb odpowiedni zasilacz (12V) dokupić. Jeśli jest potrzeba można umieścić kartę microSD w obudowie kamery. W zestawie mamy specjalne naklejki z instrukcją pomocną podczas montowania kamery do ściany za pomocą wkrętów (są w zestawie). Jest także instrukcja obsługi w języku angielskim oraz specjalna wodoodporna obudowa łączenia PoE.

Instalację kamery NC400 zaczynamy od wejścia na stronę annke.com/pages/download-center i pobrania oprogramowania SADP Tool for Windows (lub Mac). Po jej instalacji i po podłączeniu kamery powinna się nam na liście w aplikacji SADP Tool pojawić nasza kamera. W niej ustawiamy hasło, login i kilka innych konfiguracyjnych kwestii. Kiedy zakończymy konfigurację, podwójne kliknięcie w na adresie IP kamery spowoduje przejście do przeglądarki.

W przeglądarce podajemy wcześniej zdefiniowany login/pass i następnie zostanie pobrany specjalny plug-in do przeglądarki, aby móc mieć dostęp do podglądu obrazu z poziomu przeglądarki. Oprogramowanie do zarządzania kamerą przez browsera dostępne jest w języku angielskim i ukraińskim. Po zakończeniu dodawania plugina powinna nam się ukazać stroną z podglądem na żywo. Na ekranie z podglądem można powiększyć okno z obrazem, zrobić zdjęcie, nagrać film, lub powiększyć dany fragment obrazu. Jakość jest bardzo dobra. Można ustawić rozdzielczość 720P, 1080P, 2304x1296px oraz 2560x1440px. Bitrate można ustawić w zakresie od 256 do 8192KBps. W parametrach obrazu ustawiamy czas ekspozycji (exposure time) w zakresie od 1, 1/3, 1/6, 1/12... aż po 1/1000, 1/2000m, 1/4000, 1/10000 oraz 1/100000. Jest oczywiście zmiana jasności, kontrastu, saturacji, ostrości oraz dodatkowo tryb WDR oraz HLC. Tryb WDR oznacza Wide Dynamic Range czyli szeroki zakres dynamiki. Dzięki niej mamy możliwość nagrywania w zmiennych warunkach oświetleniowych, a więc zarówno w a umożliwia nagrywanie zarówno w ciemności, a także jasnym, czy oślepiającym świetle. W tym celu pomagają specjalne algorytmy, które na bieżąco analizują naświetlenie obrazu. Dynamicznie zmieniane są wartości obrazów prześwietlonych i niedoświetlonych, co przekłada się na możliwość zobaczenia także ciemnych fragmentów obrazu. Można ustawić tryba pracy WDR na On/Off/Auto oraz ustawić poziom dynamiki od 0 do 100.

Aby włączyć tryb HLC (Highlight Compensation), należy wyłączyć wpierw tryb WDR. Ten tryb pomaga, kiedy duże źródło światła wpada nam w kamerę. Wówczas algorytm w kamerze niweluje intensywne światło, które wpada bezpośrednio w przetwornik kamery. Poziom HLC można ustawić w zakresie od 0 do 100. Wspomniane wcześniej funkcje mamy dostępne na pierwszym ekranie, czyli w zakładce Live View. Za to w zakładce Configuration mamy całą paletę różnych ustawień. Jest tego tak dużo, że całość funkcji zaprezentuje na filmie poniżej. Mamy pełne zarządzanie kamerą, w tym wykrywanie ruchu z przesyłaniem powiadomień oraz zdjęć, nagrań na serwer FTP, kartę pamięci, maila czy do aplikacji Surveillance Center.


Przeląd funkcji konfiguracyjnych kamery NC400 z poziomu przeglądarki





Wcześniej omówiłem działanie kamery z poziomu przeglądarki. Do zarządzania kamerą zdalnie przez smartfon używamy aplikacji Annke Vision. Ona już nie ma tyle możliwości ustawień jak wersja przeglądarkowa, ogranicza się do podglądu kamery (trzy wersje rozdzielczości) lub zestawu kamer (do 16 sztuk) z funkcję zrobienia nagrania oraz zdjęcia. Możemy włączyć powiadomienia na wypadek wykrycia ruchu, wówczas dostaniemy komunikat i jedno zdjęcie w aplikacji podczas wykrycia ruchu przez kamerę.

Dzięki wsparciu dla Onvif możemy kamerę używać w poprogramowaniach wspierających ten standard czyli np. Synology Surveillance Station czy IP Cam Suite Tool. W Synology Surveillance Station kamera działa doskonale. Właśnie na przykładzie tej aplikacji będzie poniższe porównanie jakości obrazu między Annke NightChroma NC400 oraz D-Link DCS-8300LHV2 (model DCS-6100LH ma praktycznie taką samą jakość obrazu jak droższy D-Link). Obie kamery wspierają protokół Onvif. więc jest możliwe ich bezpośrednie porównanie z poziomu Synology Surveillance Station. Jakość obrazu z kamery Annke jest dużo lepsza od D-Linka, zaś tryb nocny jedynie w pełnej ciemności w Annke staje się mało wyraźny (bez włączonej dodatkowej lampy). Kamera NC400 posiada wbudowane oświetlenie, które doświetla obraz w ciemności. Można ustawić tryb auto, lub skorzystać z trybu manualne w zakresie od 0 do 100. Najmniejsze podświetlenie powoduje lepszą jakość obrazu, jednak kamera wówczas wygląda jak latarka, i przy wyższych wartościach uniemożliwia spojrzenie w kamerę, bo światło jest oślepiające. Przy bardzo słabym podświetleniu pobór mocy wynosił 3.5W, przy maksymalnym 4.5W a przy wyłączonym 3W.

Na kończenie zapraszamy do przejrzenia poniższych filmów prezentujących możliwości kamer Annke NightChroma NC400 oraz D-Link DCS-8300LHV2 w różnych scenariuszach pracy.


NightChroma NC400 oraz DCS-8300LHV2, przygotowanie do testów




NightChroma NC400 oraz DCS-8300LHV2, tryb nocny wewnątrz

(polecam włączyć napisy przy tym filmie)



NightChroma NC400 oraz DCS-8300LHV2, tryb nocny na zewnątrz




NightChroma NC400 oraz DCS-8300LHV2, tryb dzienny na zewnątrz



Kamerę Annke NightChroma NC400 cechują bardzo rozbudowane możliwości konfiguracyjne, brak Wi-Fi (tylko LAN zasilany poprzez PoE lub zewnętrzny zasilacz), wsparcie ONVIF, świetna jakość obrazu (zwłaszcza nasycone kolory), lecz totalna ciemność wymaga choć lekkiego doświetlenia aby było cokolwiek widoczne. No i kamera nie posiada audio. Praca w trudnych warunkach zewnętrznych to jej dodatkowy atut. Z kolei model D-Link DCS-8300LHV2 to nieskomplikowana propozycja kamerki do zastosowań wewnętrznych w domu, prostota obsługi, wsparcie ONVIF (szkoda że rozdzielnie z autorską aplikacją), akceptowalna jakość obrazu wewnątrz pomieszczeń, szeroki kąt, wsparcie audio oraz tryb pracy w pełnej ciemności.

Annke NightChroma NC400 : cena 375zł : [ strona produktowa ]



Vacos Cam IR, kamera IP z akumulatorem

Teraz będzie produkt z inną filozofią działania, mianowicie kamera zasilana z akumulatora. Oferowana w cenie 80USD (około 326zł) Vacos Cam IR bo takie nosi oznaczenie to zewnętrzna kamera 1080p, posiadająca tryb nocny, pracująca z użyciem wewnętrznej baterii. Producent nie podał pojemności akumulatora, zaś sama bateria ładowana jest przez kabel microUSB lub opcjonalnie przez panel solarny, który także można zakupić na stronie producenta (w kwocie 19 USD za sam panel). Kamera posiada wbudowaną pamięć eMMC o pojemności 16GB, a także możliwość zapisu danych w chmurze. Pierwsze 7 dni za darmo, a później możliwość wykupienia subskrypcji w cenie 16 USD za miesiąc (65zł). Można także kupić krótsze i dłuższe plany, od 3 dni aż po roczne terminy. Kamera może pracować wewnątrz lub na zewnątrz - producent ustalił wartości temperatur przy których może działać ich kamera w zakresie od -20 do 50C i poziom odporności na wodę IP65. Kamera współpracuje z systemami Amazon Alexa praz Asystentem Google, co umożliwia kontrolę kamery przez komunikaty głosowe.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Kamera ma bardzo obłą konstrukcję i ciekawe konstrukcyjnie stworzony system montażu kamery do ściany. Producent udostępnił dwie możliwości. Albo korzystamy z obrotowego uchwytu, którego przykręcamy do kamery. To rozwiązanie będzie lepsze jeśli chcemy montować kamerę na zewnątrz. Druga opcja, to magnetyczne połączenie kamery z uchwytem. Zarówno pierwszy jak i drugi system montażu wymaga wywiercenia otworów dla konkretnego uchwytu. Kamera od spodu posiada głośnik oraz złącze micro USB, umieszczone pod grubą zaślepką. Z przodu kamery mamy mikrofon, czujnik światła i pozostałe czujniki kamery. Z tyłu kamery jest jeszcze przycisk Reset. Jakość wykonania jest dobra, widać że kamera powinna sprostać złym warunkom atmosferycznym. Jakość spasowania elementów nie budzi zastrzeżeń. Kamera jest dość ciężka gdyż posiada w sobie akumulator.

Do zarządzania kamerą służy aplikacja Vacos Smart. Proces instalacji kamery nie powinien sprawić żadnych problemów. Pamiętajcie tylko że musi być to sieć Wi-Fi w standardzie 2.4 GHz. Nie spotkałem się jeszcze z kamerą IP, która pracowała by w także z Wi-Fi 5GHz. Aplikacja sprawnie zarządza możliwościami i funkcjami kamery. Jest dwukierunkowa komunikacja głosowa, możliwość nagrania czy zrobienia zdjęcia z kamery, historia nagrań i zdjęć z pamięci wewnętrznej lub z chmury. Mamy całkiem spore możliwości ustawień do monitoringu. Czułość detekcji, długości odstępów pomiędzy alertami (wyłączone, 2 min, 5 minut 10 minut) wykrywanie w nocy i za dnia, planty alarmowe, czasy nagrywania (10, 20 i 30 sekund). Aplikacja działa całkiem intuicyjnie i sprawnie. Z uwagi że kamera pracuje z akumulatora, nie rejestruje ona obraz cały czas, tylko wtedy kiedy w aplikacji włączymy podgląd lub gdy są rejestrowane zdarzenia. Dzięki temu uzyskano świetny wynik długości czasu pracy na baterii. Może ona pracować nawet kilka miesięcy lub nawet rok, bez konieczności ładowania, o ile nie ma zbyt często podglądu obrazu z kamery.

Z kamery można korzystać tylko z dedykowanej aplikacji, ale w sumie można się tego spodziewać, z uwagi że ta kamera działa tylko z akumulatora. Nie będzie więc tutaj wsparcia dla ONVIF. Nie jest to więc tradycyjna kamera, która non stop rejestruje obraz, gdyż w takim wypadku długo by nie podziałała. Ma to sens, jeśli chcemy tylko mieć pogląd w danym momencie, lub zależy nam na monitoringu i wykrywaniu niechcianego ruchu. Do takich zastosowań jak najbardziej kamera ma sens. Jakość nagrań jest na akceptowalnym poziomie, w 1080p jednak z małą ilością klatek (tylko do 10fps).



Vacos Cam IR (w pokoju, tryb dzienny i nocny)




Vacos Cam IR (na zewnątrz w dzień, pochmurno)




Vacos Cam IR (tryb nocny w deszczu, na zewnątrz)



Vacos Cam IR : cena 325 zł : [ strona produktowa ]

Aktualizacja artykułu (02/02/2022): Okazało się po dłuższych testach, że w kamerze przestało działać ładowanie akumulatora. Kamera po podłączeniu do ładowarki nie zasila baterii. Po rozkręceniu kamery można dowiedzieć się, że zasilany jest on zestawem dwóch baterii typu 18650 o łącznej pojemności 6700mAh, 3.6V zawierający mini złącze z trzema przewodami. Przeglądając stronę wsparcia technicznego firmy Vacos okazało się, że dość powszechne są problemy z ładowaniem baterii w tym modelu. Jeszcze nie udało nam się zinwestygować, czy winę ponosi sam akumulator, czy coś się uszkodziło w systemie ładowania.





Zdjęcia wszystkich kamer

Na koniec zdjęcia wszystkich testowanych kamer obok siebie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)