Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test czterech kamer od D-Linka, Annke i Vacos
    

 

Test czterech kamer od D-Linka, Annke i Vacos


 Autor: Adam | Data: 04/01/22

Annke NightChroma NC400, zaawansowane funkcje i obraz

Kamera Annke NightChroma NC400 to produkt bardziej zaawansowany od wcześniej omawianych modeli. Nie jest to prosta kamera typu plug and play z dość ograniczoną funkcjonalnością, lecz produkt wymagający więcej uwagi, ale też oferujący większe możliwości konfiguracji. Kamera oferowana jest w cenie 375zł i jest to model mogący pracować na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych, zasilany przez PoE (Power over Ethernet) lub zasilacz zewnętrzny. Nie posiada wsparcia dla Wi-Fi oraz oferuje tylko pogląd obrazu, nie mamy tutaj transmisji audio. Wyróżnia się jednak bardzo dobrą jakością obrazu. Zastosowano tutaj czujnik CMOS 1/2.7’’ umożliwia kamerze IP dostarczenie obrazu w rozdzielczości 2560 X 1440 pikseli i z nagrywaniem wideo w 20 fps. Posiada szerokie kąty widzenia - horyzontalnie FoV 102° oraz wertykalnie FoV 54°. Jej szczególną cechą jest technologia noktowizji. Nie ma tutaj widoku w podczerwieni, zaś mamy unikatowy tryb pracy noktowizji ACE true full color, która zamienia noc w dzień nawet przy kompletnej ciemności 0.001 luxów.

Posiada wbudowane cztery algorytmy polepszania obrazu, co przekłada się na bardzo dobrej jakości, czyste, kolorowe obrazy. Także w trudnych warunkach oświetleniowych dzięki wsparciu WDR 120 dB, 3D DNR, BLC i HLC (w dalszej części opiszę na skróty) można cieszyć się obrazem dobrej jakości. Do zapisu obrazu zastosowano wiele formatów kompresji, w tym H.265/H.264+/H.264 oraz H.265+, dzięki któremu nagrania zajmują mniej miejsca na dysku.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Jakość wykonania kamery jest bardzo solidna, a materiały są wysokiej jakości. NC400 posiada wodoodporność na poziomie IP67 oraz całkowicie metalową obudowę. Zewnętrzna kamera została zbudowana by działać w deszczu i słońcu, upale (do 60°C) i mrozie (do -30°C) z ochroną pogodową IP67. Mocna i w pełni metalowa obudowa odporna na korozję umożliwia tej kamerze IP ochronę przed nieprzyjazną pogodą. W zestawie z kamerą nie ma zasilacza, więc jak nie mamy możliwości zasilania kamery poprzez PoE i kabel Ethernet, to trzeb odpowiedni zasilacz (12V) dokupić. Jeśli jest potrzeba można umieścić kartę microSD w obudowie kamery. W zestawie mamy specjalne naklejki z instrukcją pomocną podczas montowania kamery do ściany za pomocą wkrętów (są w zestawie). Jest także instrukcja obsługi w języku angielskim oraz specjalna wodoodporna obudowa łączenia PoE.

Instalację kamery NC400 zaczynamy od wejścia na stronę annke.com/pages/download-center i pobrania oprogramowania SADP Tool for Windows (lub Mac). Po jej instalacji i po podłączeniu kamery powinna się nam na liście w aplikacji SADP Tool pojawić nasza kamera. W niej ustawiamy hasło, login i kilka innych konfiguracyjnych kwestii. Kiedy zakończymy konfigurację, podwójne kliknięcie w na adresie IP kamery spowoduje przejście do przeglądarki.

W przeglądarce podajemy wcześniej zdefiniowany login/pass i następnie zostanie pobrany specjalny plug-in do przeglądarki, aby móc mieć dostęp do podglądu obrazu z poziomu przeglądarki. Oprogramowanie do zarządzania kamerą przez browsera dostępne jest w języku angielskim i ukraińskim. Po zakończeniu dodawania plugina powinna nam się ukazać stroną z podglądem na żywo. Na ekranie z podglądem można powiększyć okno z obrazem, zrobić zdjęcie, nagrać film, lub powiększyć dany fragment obrazu. Jakość jest bardzo dobra. Można ustawić rozdzielczość 720P, 1080P, 2304x1296px oraz 2560x1440px. Bitrate można ustawić w zakresie od 256 do 8192KBps. W parametrach obrazu ustawiamy czas ekspozycji (exposure time) w zakresie od 1, 1/3, 1/6, 1/12... aż po 1/1000, 1/2000m, 1/4000, 1/10000 oraz 1/100000. Jest oczywiście zmiana jasności, kontrastu, saturacji, ostrości oraz dodatkowo tryb WDR oraz HLC. Tryb WDR oznacza Wide Dynamic Range czyli szeroki zakres dynamiki. Dzięki niej mamy możliwość nagrywania w zmiennych warunkach oświetleniowych, a więc zarówno w a umożliwia nagrywanie zarówno w ciemności, a także jasnym, czy oślepiającym świetle. W tym celu pomagają specjalne algorytmy, które na bieżąco analizują naświetlenie obrazu. Dynamicznie zmieniane są wartości obrazów prześwietlonych i niedoświetlonych, co przekłada się na możliwość zobaczenia także ciemnych fragmentów obrazu. Można ustawić tryba pracy WDR na On/Off/Auto oraz ustawić poziom dynamiki od 0 do 100.

Aby włączyć tryb HLC (Highlight Compensation), należy wyłączyć wpierw tryb WDR. Ten tryb pomaga, kiedy duże źródło światła wpada nam w kamerę. Wówczas algorytm w kamerze niweluje intensywne światło, które wpada bezpośrednio w przetwornik kamery. Poziom HLC można ustawić w zakresie od 0 do 100. Wspomniane wcześniej funkcje mamy dostępne na pierwszym ekranie, czyli w zakładce Live View. Za to w zakładce Configuration mamy całą paletę różnych ustawień. Jest tego tak dużo, że całość funkcji zaprezentuje na filmie poniżej. Mamy pełne zarządzanie kamerą, w tym wykrywanie ruchu z przesyłaniem powiadomień oraz zdjęć, nagrań na serwer FTP, kartę pamięci, maila czy do aplikacji Surveillance Center.


Przeląd funkcji konfiguracyjnych kamery NC400 z poziomu przeglądarki





Wcześniej omówiłem działanie kamery z poziomu przeglądarki. Do zarządzania kamerą zdalnie przez smartfon używamy aplikacji Annke Vision. Ona już nie ma tyle możliwości ustawień jak wersja przeglądarkowa, ogranicza się do podglądu kamery (trzy wersje rozdzielczości) lub zestawu kamer (do 16 sztuk) z funkcję zrobienia nagrania oraz zdjęcia. Możemy włączyć powiadomienia na wypadek wykrycia ruchu, wówczas dostaniemy komunikat i jedno zdjęcie w aplikacji podczas wykrycia ruchu przez kamerę.

Dzięki wsparciu dla Onvif możemy kamerę używać w poprogramowaniach wspierających ten standard czyli np. Synology Surveillance Station czy IP Cam Suite Tool. W Synology Surveillance Station kamera działa doskonale. Właśnie na przykładzie tej aplikacji będzie poniższe porównanie jakości obrazu między Annke NightChroma NC400 oraz D-Link DCS-8300LHV2 (model DCS-6100LH ma praktycznie taką samą jakość obrazu jak droższy D-Link). Obie kamery wspierają protokół Onvif. więc jest możliwe ich bezpośrednie porównanie z poziomu Synology Surveillance Station. Jakość obrazu z kamery Annke jest dużo lepsza od D-Linka, zaś tryb nocny jedynie w pełnej ciemności w Annke staje się mało wyraźny (bez włączonej dodatkowej lampy). Kamera NC400 posiada wbudowane oświetlenie, które doświetla obraz w ciemności. Można ustawić tryb auto, lub skorzystać z trybu manualne w zakresie od 0 do 100. Najmniejsze podświetlenie powoduje lepszą jakość obrazu, jednak kamera wówczas wygląda jak latarka, i przy wyższych wartościach uniemożliwia spojrzenie w kamerę, bo światło jest oślepiające. Przy bardzo słabym podświetleniu pobór mocy wynosił 3.5W, przy maksymalnym 4.5W a przy wyłączonym 3W.

Na kończenie zapraszamy do przejrzenia poniższych filmów prezentujących możliwości kamer Annke NightChroma NC400 oraz D-Link DCS-8300LHV2 w różnych scenariuszach pracy.


NightChroma NC400 oraz DCS-8300LHV2, przygotowanie do testów




NightChroma NC400 oraz DCS-8300LHV2, tryb nocny wewnątrz

(polecam włączyć napisy przy tym filmie)



NightChroma NC400 oraz DCS-8300LHV2, tryb nocny na zewnątrz




NightChroma NC400 oraz DCS-8300LHV2, tryb dzienny na zewnątrz



Kamerę Annke NightChroma NC400 cechują bardzo rozbudowane możliwości konfiguracyjne, brak Wi-Fi (tylko LAN zasilany poprzez PoE lub zewnętrzny zasilacz), wsparcie ONVIF, świetna jakość obrazu (zwłaszcza nasycone kolory), lecz totalna ciemność wymaga choć lekkiego doświetlenia aby było cokolwiek widoczne. No i kamera nie posiada audio. Praca w trudnych warunkach zewnętrznych to jej dodatkowy atut. Z kolei model D-Link DCS-8300LHV2 to nieskomplikowana propozycja kamerki do zastosowań wewnętrznych w domu, prostota obsługi, wsparcie ONVIF (szkoda że rozdzielnie z autorską aplikacją), akceptowalna jakość obrazu wewnątrz pomieszczeń, szeroki kąt, wsparcie audio oraz tryb pracy w pełnej ciemności.

Annke NightChroma NC400 : cena 375zł : [ strona produktowa ]







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test czterech kamer od D-Linka, Annke i Vacos
 
 » D-Link DCS-6100LH, prosty monitoring w 1080p
 » D-Link DCS-8300LHV2, ze wsparciem ONVIF i microSD
 » Annke NightChroma NC400, zaawansowane funkcje i obraz
 » Vacos Cam IR, kamera IP z akumulatorem
 » Zdjęcia wszystkich kamer
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »