Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | ASUS GTX 260 Matrix i ASUS HD 4850 Matrix - cicho i szybko!
    

 

ASUS GTX 260 Matrix i ASUS HD 4850 Matrix - cicho i szybko!


 Autor: KamilM | Data: 05/06/09

ASUS GTX 260 Matrix i ASUS HD 4850 Matrix - cicho i szybko!Firma ASUS od pewnego czasu oferuje karty graficzne z nowatorskim systemem chłodzącym Matrix. Akceleratory te wraz z dedykowaną aplikacją pozwalają w bardzo zróżnicowany sposób regulować parametry pracy układu: od obrotów wentylatora i napięć, po częstotliwości taktowania. Oprócz tego, jedną z największych zalet „matrixowych” kart jest możliwość przekształcenia ich w pasywny tryb pracy. Do testów wypożyczyliśmy dwa różne modele kart. Jeden wykorzystuje procesor graficzny GeForce GTX 260, drugi zaś Radeona 4850. Zapraszamy do lektury.
     

Wstęp

Zazwyczaj wydajniejsze układy graficzne mają to do siebie, że wytwarzają spore ilości energii cieplnej. Powoduje to, że producenci muszą stosować wydajne i nie zawsze ciche systemy chłodzące. ASUS próbuje być wyjątkiem. Wraz z rodziną akceleratorów Matrix, przedstawia produkty, które mogą być bardzo szybkie, ze świetnymi możliwościami podkręcania, ale gdy tylko użytkownik nie potrzebuje maksymalnej wydajności, przestawiają się w tryb oszczędny. Przy pomocy aplikacji iTracker, która jest nieodłączną częścią Matrixów, możemy w kilka kliknięć myszą przestawić nasz akcelerator, aby wentylator zupełnie zatrzymał się, a zegary taktowania spadły od kilkaset megaherców.

Dotychczas nie było możliwe zupełne wyłączenie wentylatora w trybie 2D, nawet na chwilę w takich układach graficznych, jak GeForce GTX 260. Rdzeń bez odpowiednio wydajnego radiatora szybko by się zagrzał. W mniej wydajnych kartach, np. Radeon 4850, próby stworzenia odpowiedniego coolera kończyły się tym, że owszem, akcelerator mógł mieć bezgłośne chłodzenie, ale było to okupowane wysokimi temperaturami oraz słabiutkimi możliwościami podkręcania (np. Gigabyte Radeon 4850).

W przypadku Matrixów zastosowano hybrydowe chłodzenie. Odpowiedni układ sterujący nadzoruje pracą wentylatora. A jak to wszystko wygląda w praktyce, przekonacie się już za chwilę.


(kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (Technologia Matrix z bliska)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ASUS GTX 260 Matrix i ASUS HD 4850 Matrix - cicho i szybko!
 
 » Wstęp
 » Technologia Matrix z bliska
 » ASUS GeForce GTX 260 Matrix
 » ASUS Radeon 4850 Matrix
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Pobór mocy, temperatury
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »