Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | TEST: płyta Asus Maximus Formula X38
    

 

TEST: płyta Asus Maximus Formula X38


 Autor: Lancer | Data: 31/12/07

TEST: płyta Asus Maximus Formula X38Jesień 2007 przyniosła dwie ważne dla Intela premiery. Tuż po zakończeniu wakacji na rynku ukazały się pierwsze płyty z chipsetem X38, kilka tygodni później zadebiutował Penryn - pierwszy konsumencki procesor wykonany w procesie technologicznym 45nm.

Dziś jednak nie będziemy zajmowali się Penrynem - zostawmy go na kolejną okazję. Przyjrzyjmy się za to chipsetowi X38, następcy wysłużonego, mającego niemal 2 lata układu 975X. Chipset X38 osadzono na płycie ze stajni Asusa - model Maximus Formula. Do nas trafił wariant z 'konewką', w wersji Special Edition. Zapraszamy do artykułu.
     

Chipset

Na produktu znany pod ogólną nazwą X38 składają się dwa układy scalone. Mostek północny X38 Express i południowy ICH9R. Sumarycznie chip jest podobny do obecnego na rynku od pół roku P35. Taki sam w obu produktach jest mostek południowy. Kilka wspólnych cech posiada także mostek północny, ale inżynierowie Intela kilka miesięcy jakie dzieli debiuty X38 od P35 przeznaczyli na rozwój interfejsów zawartych w opisywanym dziś układzie. Modernizacji uległy bowiem trzy ważne elementy jakie się w nim znajdują - magistrala PCIe, kontroler pamięci i szyna systemowa.

Najważniejszą nowością jaką niesie X38 jest modernizacja magistrali PCI Express. Chipset obsługuje aż dwie linie PCIe 16x. Sloty będące zakończeniami sygnałowymi nie są tylko fizycznie, ale i logicznie zdolne do pracy z pełną prędkością przy obsłudze dwóch kart graficznych (a nie z degradacją do trybu 8x w przypadku obsługi dwóch kart jak w 975X).

Co istotne jednak, X38 jako pierwszy chipset na rynku wprowadził obsługę standardu PCI Express 2.0. Druga generacja tej szyny ma podwojoną szybkość komunikacji w stosunku do wcześniejszej odmiany, osiągając przepustowość 8GB/s w każdą stronę (dwustronna komunikacja - 16GB/s). Pojedyncza linia potrafi więc przepchnąć 1GB w ciągu sekundy dzięki zwiększonej wydajności - z 2,5 do 5GT/s. Na szczęście druga generacja magistrali PCIe jest w pełni kompatybilna wstecz, więc płyty z chipem X38 nie powinny mieć problemów z obsługą kart przygotowanych do korzystania ze starszej wersji standardu: 1.0 i 1.1. Odmiany te, dla przypomnienia oferują transfer jednostronny na poziomie 4GB/s.

PCIe 2.0 niesie także kilka innych nowości. Podniesiono wydajność prądową złącza i teraz PCI Express potrafi dostarczyć karcie graficznej 300W mocy. To istotny postęp w stosunku do 75W z wcześniejszej generacji... to tak jakby Radeon HD X2900 pracował bez podłączonej dodatkowej wtyczki zasilającej.

Specyfikacja standardu wprowadza jeszcze jedną ciekawą cechę. Złącza PCIe można wyprowadzać na zewnątrz płyty głównej! Teraz tylko czekać aż powstaną notebooki pozwalające podłączyć za pomocą dodatkowego złącza zewnętrzną, wydajną kartę graficzną umieszczoną w np. stacji dokującej. Długość linii łączącej dwa urządzenia może dochodzić nawet do 10m.

Z mniej szumnych innowacji warto wspomnieć o możliwości automatycznego skalowania szyny w zależności od obciążenia procesora graficznego (np. w spoczynku dla zmniejszenia poboru mocy szyna zawęża się z 16x do 4x) oraz priorytetyzacji pakietów przesyłanych po magistrali.

Niestety wobec postawy nVidii ciągle X38 potrafi pracować tylko w zgodności z technologią CrossFire notabene pochodzącą od konkurenta Intela - AMD. Mimo wcześniejszych plotek o możliwości uruchomienia SLI na X38, o połączeniu w wydajny tandem dwóch kart graficznych GeForce ciągle można tylko pomarzyć.

Konstrukcyjnie, obie szybkie linie PCIe mają swój początek w mostku północnym. Jest to rozwiązanie przeciwne do pomysłów nVidii, gdzie pojedynczy kontroler znajduje się w mostku północnym, kolejny w południowym. Rozwiązanie Intela jest o tyle ważne, że obsługa dwóch kart graficznych przez X38 nie obciąża niepotrzebnie interfejsu odpowiedzialnego za komunikację między mostkiem północnym i południowym jak dzieje się to w nForce. Zresztą w przypadku rozwiązań Intela takie podejście do sprawy było by mało wydajne, bowiem łącze międzymostkowe ma ledwie 2GB/s przepustowości.

X38 zawiera podobny do P35 kontroler pamięci z obsługą standardów DDR2 i DDR3. Został on jednak poddany pewnym modyfikacjom. Chipset potrafi oficjalnie obsługiwać standard pamięci DDR3 taktowanych zegarem 1333MHz DDR. Ponieważ jednak trzecia generacja pamięci DDR jest ciągle mało popularna, na szczęście analogii do rodziny układów 915P / 920X nie ma i X38 potrafi także pracować z modułami DDR2 PC2-6400 800MHz DDR (choć zawiera także mnożnik FSB:RAM umożliwiający obsługę pamięci taktowanych zegarem 1066MHz DDR, mimo iż taka prędkość dla DDR2 nie została certyfikowana przez JEDEC).
W X38 Intel pozazdrościł nVidii ichniego pseudostandardu EPP wprowadzając własny - Extreme Memory Profiles. To nic innego jak rozszerzenie zapisu SPD o dodatkowe profile optymalnych dla danego modelu pamięci DDR3 timingów i napięć ułatwiających konfigurację modułów.

Na koniec pozostała szyna systemowa. Jak wiemy już stareńki 975X potrafił bez większych trudności pracować z FSB 400MHz. Później było już tylko lepiej. 965P przekraczał 500MHz, P35 dociera pod 600MHz. W X38 Intel usankcjonował niejako te wyniki dodając do chipsetu kolejny strap. Obok dotychczasowych 200, 266 i 333MHz dostępnych już w 975X dodany został strap 400MHz. Co prawda chipset nie wspiera oficjalnie FSB 1600MHz QDR, a czynić ma to dopiero X48, ale na dzień dzisiejszy już wiemy, że w zasadzie jest to tylko przechrzczony X38.

X38 obsługuje także oczywiście najnowsze 45nm Penryny – zarówno dwu jak i czterordzeniowe.

Ciekawostką jest ukrycie nowego mostka północnego pod metalową płytką mającą teoretycznie ułatwić rozproszenie ciepła, a także uchronić strukturę krzemową od możliwości doznania uszkodzeń mechanicznych. Wydaje się to jednak dziwnym posunięciem, zwłaszcza że od dosyć dawna chipy są 'gołe'. W końcu metal przykrywający krzemową strukturę to dodatkowa przeszkoda na drodze ciepła ku radiatorowi, a chipset nie jest tak narażony na uszkodzenia jak np. struktura procesora. W końcu raczej mało kto ingeruje w chłodzenie mostków.

To by było na tyle. Na południu bez zmian. Mostek ICH9 to dokładnie ta sama konstrukcja, która pojawiła się przy okazji debiutu P35 - opisywanym już na naszych łamach.

Dla uporządkowania różnic w stosunku do konkurentów, tabela cech chipsetów.


poprzednia strona (Chipset)    -   następna strona (Asus Maximus Formula Special Edition)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: płyta Asus Maximus Formula X38
 
 » Chipset
 » Asus Maximus Formula Special Edition
 » Benchmarki: część pierwsza - FSB 266MHz
 » Część druga - FSB 333MHz
 » Część trzecia - FSB 400MHz
 » Benchmarki - podsumowanie
 » Wszystko gra
 » Podkręcanie i wrażenia ogólne
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »