Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Recenzja płyty Leadteka z nForce2
    

 

Recenzja płyty Leadteka z nForce2


 Autor: Andrzej | Data: 05/02/03

Recenzja płyty Leadteka z nForce2NVidia - firma zajmująca się przede wszystkim produkcją układów graficznych, ponownie próbuje wbić się w ciasny rynek chipsetów dla platformy AMD. Po porażce rynkowej spóźnionego nForce'a trudno będzie jednak nadrobić straty, szczególnie, że układy konkurencji - VIA i SIS od jakiegoś czasu wyrobiły sobie mocną pozycję w segmencie. Jakie możliwości przedstawia nowy układ - nForce2 - przekonamy się w teście płyty głównej Leadtek WinFast K7NCR18D dostarczonej do redakcji TPC dzięki firmie ABCDATA. Jako platformę porównawczą miałem do dyspozycji układ VIA KT333. Przy okazji testu kolejnej płyty na nForce2, postaramy się wykorzystać chipset VIA KT400. Pamięci Corsair dostarczył Dimm.Pl.
     

Leadtek K7NCR18D

Leadtek jest firmą, która głównie zajmuje się produkowaniem kart graficznych na układach NVidii, ma w swojej ofercie również płyty główne. Nie ma jednak takiego doświadczenia w tej dziedzinie jak najwięksi, uznani od dawna producenci np. Abit czy Asus, a to właśnie płyta główna jest największym wyzwaniem dla producentów - właściwe rozplanowanie poszczególnych elementów, stabilność, wydajność, wyposażenie i cena - te wszystkie czynniki trzeba jakoś rozsądnie pogodzić, aby osiągnąć rynkowy sukces. Czy Winfast K7NCR18D spełnia nasze oczekiwania? Czy jest w stanie stać się popularnym komponentem naszych komputerów? Chipset:


(aby powiększyć fotkę, kliknij)

nForce2 jest przeznaczony, tak jak poprzednik, tylko dla procesorów AMD (Socket A). Istnieje wiele wariantów chipsetu, z których możemy wybrać ten nam najbardziej odpowiadający:
  • Mostek północny w wersji SPP lub IGP (Signal Platform Procesor i Integrated Graphics Processor) do wyboru ze zintegrowaną kartą graficzną (GeForce4 MX z 64MB pamięci współdzielonej) lub bez.
  • Mostek południowy MCP lub MCP-T (Media and Communication Processor) literka T to skrót od "Turbo" - i choć mogłoby to sugerować wyższą wydajność, MCP-T różni się tylko wyposażeniem: posiada kontroler FireWire, podwójną kartę sieciową 10/100 (Dual Net) oraz kartę dźwiękową Nvidia APU (Audio Processing Unit).
Poza tymi różnicami we wszystkich wersjach chipset oferuje obsługę FSB100/133/166, USB 2.0, AGP x8 i technologii Dual DDR - dla pamięci DDR400 DDR333 i DDR266; kontroler ATA133, kartę sieciową 10/100 i dźwiękową zgodną ze specyfikacją AC97. Jak widać Nvidia nauczona doświadczeniami z nForce dała nam możliwość kupienia płyty bez zintegrowanej karty graficznej, która nie jest zbyt wydajna i odbiera nam 64Mb z podstawowej pamięci.

To, co w nForce2 jest najciekawsze to technologia DualDDR - po zainstalowaniu dwóch modułów DDR przepustowość pamięci zwiększa się, gdyż szerokość magistrali danych rośnie z 64 do 128 bitów. Dodatkowo układy współpracują inteligentnie, tak, aby zminimalizować opóźnienia powstające podczas cykli pracy pamięci.

Płyta, którą dostałem do testów, jest oparta na najuboższej wersji nForce2 (SPP+MCP): nie posiada ani zintegrowanej karty graficznej ani kontrolera FireWire ani też lepszej karty dźwiękowej. Została wyposażona w jedną kartę sieciową i dźwiękową zgodną z AC97.

poprzednia strona (Leadtek K7NCR18D)    -   następna strona (Pierwsze wrażenia)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja płyty Leadteka z nForce2
 
 » Leadtek K7NCR18D
 » Pierwsze wrażenia
 » Rozmieszczenie elementów
 » Opis BIOSu
 » Sterowniki i instalacja
 » Benchmarki i wydajność
 » Overclocking
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »