Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test Scythe Kama Panel 3.1 USB3.0 i slot na 2.5'' HDD
    

 

Test Scythe Kama Panel 3.1 USB3.0 i slot na 2.5'' HDD


 Autor: DYD | Data: 24/05/13

Test Scythe Kama Panel 3.1 USB3.0 i slot na 2.5'' HDDScythe niedawno zaktualizował swoją rodzinę zewnętrznych paneli Kama o model Kama Panel 3.1 oferujący dodatkowe złącza na froncie obudowy i wyposażony w podświetlany na niebiesko wyświetlacz LCD. Główną ciekawostką jest zastosowania gniazda i slotu SATA dla szybkiego podłączenia 2.5-calowego dysku SSD lub HDD przez USB3.0. Oprócz tego mamy dwa porty USB3.0, wbudowany kontroler obrotów dwóch wentylatorów, szybki czytnik kart pamięci oraz złącza audio. Zapraszam na test Kama Panel 3.1 montowanego jest w zatoce 5.25 cala.

Specyfikacja i opis


Opakowanie (kliknij, aby powiększyć)

Specyfikacja techniczna / funkcje Scythe Kama Panel 3.1
 • Nazwa modelu: Kama-Panel 3.1
 • Oznaczenie modelu: SCKMPN-3100
 • Wymiary: 148.5 x 42.5 x 124 mm (szerokość x wysokość x długość)
 • Prąd stały dla wentylatorów: 3,7 V (±10%) - 12 V (±10%)
 • Prąd wyjściowy wentylatorów: maksymalnie 1A (na kanał)
 • Kompatybilny z systemami Windows XP / 7 / 8
 • Kompatybilność z:
  USB 3.0 / Multi-format Card Reader / Writer
  MicroSD / MicroSDHC Card, Memory Stick Micro, SD, Memory Stick, Multi Media Card.
  MiniSD / MiniSDHC, RS-MMC, MMC-micro
  Adapter wymagay dla miniSD, mini SDHC, RS-MMC, MMC micro.
 • Zatoka dla dysków 2.5 cala S-ATA HDD / SSD do wysokości 9.5 mm
 • Waga: 198 g
 • Akcesoria:
  Kabel wentylatorów (x2), kabel audio (x1), Kabel USB 3.0 (x1), kabel zasilający (x1), kabel czujnika temperatury (x2), kabel włącznika zasilania i resetu, śruby montażowe, taśmy klejące


Wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

Znamy już specyfikacje, poznajmy teraz naszego bohatera recenzji. Scythe Kama Panel 3.1 to wielofunkcyjny panel zewnętrzny montowany w zatoce 5.25 cala w obudowie, dodający kilka ciekawych funkcjonalności, które mogą być przydatne posiadaczom skromniejszych obudów, nie wyposażonych zewnętrzne porty USB3.0, czy też regulacje obrotów wentylatorów. Jeśli chodzi o jego budowę - panel wykonany został z dobrej jakości matowego plastiku i ma przyjemny design. Warto zwrócić uwagę na chowane pokrętła wentylatorów, dzięki czemu żadne elementy nie wystają na stałe poza panel, co ma znaczenie, kiedy obudowa posiada frontowe zamykane drzwi. W wyposażeniu otrzymujemy komplet potrzebnego okablowania do obsługi panelu.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Chowane potencjometry (kliknij, aby powiększyć)


Chowane potencjometry (kliknij, aby powiększyć)

Zacznijmy od kwestii USB, które jest istotną funkcją tego panelu. Pierwsza ważna sprawa to rodzaj połączenia panelu Kama z portem USB3.0 w płycie głównej. Przyjmijmy, że nasza płyta ma tylko wyprowadzenie zewnętrzne USB3.0. Właśnie w ten sposób kablem dołączonym do zestawu łączymy nasz panel z płytą główną. Musimy zatem nasz wewnętrzny kabel USB3.0 z panelu Scythe wyprowadzić na zewnątrz obudowy i podłączyć do portu USB3.0 płyty lub jak nie posiadamy takowego, to do USB2.0, co oczywiście będzie powodowało ograniczenie transferu. Jak wygląda takie podłączenie pokazujemy na obrazku poniżej.


Podłączenie USB3.0 - panelu z płytą główną

Takie rozwiązanie wymaga wypuszczenia kabla na zewnątrz, ale ma też dobre strony. Po pierwsze nie musimy mieć na płycie głównej wyprowadzeń wewnętrznych USB3.0. Po drugie tego typu podłączenie sprawi, że wszystko co podłączymy pod nasz panel Kama, tzn. pamięci pendrive, dyski 2.5 cala SSD/HDD czy też karty flash, będzie korzystało z szybkiego portu USB3.0. Warto tutaj od razu dodać, że panel nie do końca działa w pełni kompatybilnie z niektórymi kontrolerami USB3.0, w instrukcji sam producent nie daje gwarancji pełnej kompatybilności z kontrolerem Eltron-USB 3.0. My sprawdziliśmy Scyhte na zewnętrznym kontrolerze NEC wpiętym w port PCIEx1 płyty głównej oraz na kontrolerze Intela wbudowanym w chipset (B75) - nie było żadnych problemów z kompatybilnością i rozpoznawaniem urządzeń w trybie USB3.0 z tymi kontrolerami.

Panel Scythe posiada wyprowadzenie dla przycisków Power (zasilania) i Reset, więc w razie potrzeby można z nich skorzystać zastępując te znajdujące się na obudowie. Są także wyprowadzenia dla dwóch czujników temperatur, które możemy przykleić przy pomocy dołączonej taśmy z wybranym przez nas miejscu wewnątrz obudowy, np. do radiatora lub w innym miejscu gdzie jest wysoka temperatura. Dwa niezależne czujniki będą na bieżąco analizowały temperaturę, która zostanie pokazana na wyświetlaczu LCD, dodatkowo podświetlanym na niebiesko (można przyciskiem wyłączyć podświetlanie). Wbudowany LCD wyświetla także informacje o aktualnej prędkości wentylatorów (podpiętych do panelu). Jest możliwość własnego ustawienia alarmów temperatury w zakresie od 40 do 90° C w krokach co jeden stopień. Alarm w panelu także uaktywni się, jeśli dany wentylator przestanie pracować. Alarm wyciszany jest przyciskiem na panelu.

W momencie działania panelu, na niebiesko zawsze świeci się także przycisk Power. Panel posiada również wyprowadzenia HD Audio, dzięki czemu można do niego podpiąć głośniki i mikrofon.

W kwestii slotów na karty pamięci flash to fizycznie mamy ich sztuk trzy. Kama Panel 3.1 obsłuży karty SD, MicroSD / MicroSDHC, Memory Stick Micro, Memory Stick, Multi Media Card. Wspiera także MiniSD / MiniSDHC, RS-MMC, MMC-micro, jednak do nich konieczny jest specjalny adapter. Zabrakło więc obsługi Compact Flash (CF) i xD (do tych drugich można teraz dokupić przejściówkę microSD SDHC na xD). Warto pamiętać, że dzięki podłączeniu przez USB3.0, jeśli nasza karta flash jest bardzo szybka, uzyskamy wysokie transfery korzystając z panelu. Kiedy korzystamy z pamięci flash zapali się mała czerwona dioda na panelu. Poniżej slotów kart flash są dwa porty USB3.0, do których możemy podpinać pamięci pendrive, dyski przenoście i inne urządzenia USB.

Pora na coś wyjątkowego w panelu Scythe, a więc tajemniczy slot na dyski HDD/SSD. Slot przypominający nieco wejście na kasetę magnetofonową stosowaną dawno temu w radioodtwarzaczach samochodowych, współpracuje z dyskami w rozmiarze 2.5 cala i wysokości do 9.5 mm zarówno HDD jak i SSD. Jeśli nasza płyta główna kompatybilna jest z AHCI to możemy podczas pracy systemu, na gorąco (Hot Swap / Hot Plug) wkładać i wyjmować dysk do panelu. Po włożeniu dysku wystaje on na niecałe 10 mm z panelu, a także na nim o poprawnej pracy dysku poinformuje nas świecąca niebieska dioda. Jeśli nasz system współpracuje z systemem Hot Swap, mamy dużą wygodę w korzystaniu z tego rozwiązania. W dalszej części artykułu, zaprezentujemy działanie panelu "na żywo", na filmie wideo.


Wkładamy przykładowy dysk HDD do slotu (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Wystaje na niecałe 10 mm (kliknij, aby powiększyć)


Tutaj widać od tyłu dysk wpięty w porty SATA (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Co do wentylatorów, to Kama Panel 3.1 umożliwia podłączenie do niego dwóch wentylatorów i pełne monitorowanie ich pracy przy pomocy pokręteł. Co ważne, przy przekręceniu pokrętła na minimum, wentylator wyłączy się. Kontroler wentylatorów umożliwia pracę w zakresie prądowym od 3,7 V (±10%) do 12 V (±10%). Zastosowane wtyczki obsługują zarówno 3-pinowe jak i 4-pinowe złącza wentylatorów, których prędkość obrotowa regulowana jest za pomocą poziomu napięcia. Scythe jest zasilany przy pomocy mini złącza 4-pinowego (na panelu), a standardowy molex podłączamy do zasilacza.

Spójrzmy teraz na Scythe Kama Panel 3.1 zamontowany w obudowie Nanoxia Deep Silence 2, obok innych paneli.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Specyfikacja i opis)    -   następna strona (Testy)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Scythe Kama Panel 3.1 USB3.0 i slot na 2.5'' HDD
 
 » Specyfikacja i opis
 » Testy
 » Finał
 » Aktualizacja: test karty flash (SanDisk Extreme Pro) pod USB3.0
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »